Jestes
niezalogowany
ZALOGUJ

 

Przeczytano: 287/414324 razy (od 2022-07-30)

 ARTYKUŁ 
Srednia ocen:0/0

Twoja ocena:brak


Pustynia Gobi zdobyta
Autor: 4Deserts.PL
Data : 2014-06-09

W sobotę 7 czerwca nad jeziorem Sayram w Chinach zakończył się Gobi March 2014. Trasa zawodów liczyła 250 km, składała się z 6 etapów o długości od 14 do 68 km i przebiegała na wysokości o 471 do 2787 m.n.p.m! Zawody ukończyło 4 Polaków. Był to drugi i zdecydowanie najtrudniejszy etap projektu 4 pustyń świata, który realizuje 4Deserts.PL Team.

Stoją od lewej: Daniel Lewczuk, Andrzej Gondek, Marek Wikiera i Marcin Żuk

W niedzielę 1 czerwca do biegu przystąpiło 109 osób (22 kobiety 91 mężczyzn) z 41 krajów w tym 4 Polaków - Andrzej Gondek (39 lat, Warszawa), Daniel Lewczuk (39 lat, Warszawa), Marek Wikiera (45 lat, Gdańsk) i Marcin Żuk (39 lat, Piaseczno), tworzących 4Deserts.PL Team. Po 7 dniach rywalizacji mety dotarło 96 osób, w tym wszyscy nasi zawodnicy!

Zwycięzcami zawodów zostali widoczni na zdjęciu Hiszpan Chema Martinez oraz Meksykanka Isis Breiter. Uzyskali oni czas odpowiednio 25h56m34s oraz 37h02m06s. Polacy zaprezentowali się doskonale - Andrzej Gondek zajął 4 miejsce ze stratą jedynie 3m35s do brązowego medalu (30h12m17s), Marek Wikiera był 14 (35h09m19s), Marcin Żuk 39 (44h30m24s), zaś zmagający się z kontuzją od drugiego dnia biegu, Daniel Lewczuk 56 (49h25m54s). Warto odnotować, że Andrzej Gondek został również zwycięzcą kategorii 30-latków! Szczegóły dotyczące wyników znajdują się na oficjalnej stronie internetowej zawodów www.4deserts.com


Chema Martinez i Andrzej Gondek Isis Breiter i Andrzej Gondek

Największą trudnością zawodów okazał się być nie dystans, a wysokość i różnica wzniesień. Zawodnicy dotarli bowiem na wysokość blisko 2800 m.n.p.m. a najdłuższy z etapów odznaczał się deniwelacją wynoszącą blisko 2000 metrów! Gobi March 2014 odbywał się w mongolskiej autonomicznej prefekturze Bortala i autonomicznej prefekturze Yili Kazakh w północno-wschodniej prowincji Xinjiang. Linię startu wyznaczono około półtorej godziny drogi od Bole - stolicy Bortali, u stóp Ałtaju. Bortala, co w języku mongolskim oznacza „brązowy step”, graniczy od północy i zachodu z Kazachstanem i jest znana ze swego unikalnego kolorytu kulturowego powstałego dzięki mieszaniu się wpływów różnych mniejszości etnicznych.

Pustynia Gobi, czyli arena numer dwa zmagań 4Deserts, to największa pustynia Azji i piąta co do wielkości na świecie. Jest także najbardziej wietrzną pustynią, nie licząc pustyń polarnych. Panuje tu bardzo zróżnicowany klimat i zależnie od topografii danego obszaru może to być klimat równinny, pustynny i górski. Temperatury sięgają w lecie 40°C, a w zimie mogą spaść nawet do -24.4°C, przy czym suma opadów wynosi tylko 27mm rocznie. Obszar, gdzie odbywał się Gobi March 2014, ze względu na swe graniczne położenie i odległość od Pekinu pozostaje pod ścisłą kontrolą rządu chińskiego, w związku z czym niewielu jak dotąd obcokrajowców swobodnie poruszało się po tym terenie. Zawody były także specjalnie zabezpieczenia na całej trasie przez liczne lokalne uzbrojone służby mundurowe, z uwagi na niebezpieczeństwo ataku ze strony ujgurskich separatystów, którzy w maju zorganizowali duży zamach w stolicy regionu Urumqi (zginęło wtedy ponad 30 osób).Gobi March to drugi z czterech ultramaratonów wchodzących w skład cyklu zawodów 4Deserts Series – wydarzenia sportowego umieszczonego przez magazyn THE TIME na 6 miejscu w TOP10 najtrudniejszych wyzwań sportowych świata. Cykl organizowany jest od 2006 roku przez mającą siedzibę w Hong Kongu firmę Racing The Planet. Biegi rozgrywane są na 4 krańcowo różnych pustyniach świata - w 4 ekstremach klimatycznych. Są to: Sahara Race (gorąco), Gobi March (wietrznie), Atacama Crossing (sucho), Last Desert (Antarktyda - zimno).

Największym wyzwaniem oprócz 250 km dystansu, jest fakt, iż podczas całego biegu zawodnik biegnie z całym ekwipunkiem na plecach, w którym oprócz wymaganego sprzętu musi mieć pożywienie na tydzień przebywania na pustyni. Organizator zapewnia tylko wodę, namiot i opiekę medyczną, gdyż cały cykl rozgrywany jest w tzw formule self supported race. Przebiegnięcie i ukończenie każdego z 4 biegów cyklu biegów gwarantuje wejście do klubu 4Deserts. Obecnie w tym klubie nie znajduje się żaden Polak. Ukończenie wszystkich 4 biegów w ciągu jednego roku kalendarzowego gwarantuje wejście do elitarnego klubu 4Deserts Grand Slam (Wielki Szlem). Obecnie jest na świecie zaledwie 28 osób (7 kobiet i 21 mężczyzn), którzy mogą się pochwalić takim osiągnięciem. W tym gronie jest zaledwie 7 Europejczyków.W 2014 roku wyzwania zdobycia 4DGS podjęły się 22 osoby, ale na Gobi dotarło już tylko 19. Wśród nich oprócz 4 Polaków, było 5 Hiszpanów, 3 Amerykanów, Szwajcar, Duńczyk, Kanadyjczyk, Australijczyk, Nowozelandczyk, Koreańczyk oraz Japończyk. Ten ostatni, czyli Tadashi Murakami, był jednocześnie najstarszym uczestnikiem Gobi March (66 lat) i wciąż ma szansę być najstarszym Grand Slamerem. Tuż przed startem Gobi March na udział w Grand Slam zdecydowała się jeszcze Meksykanka oraz Kanadyjka, a już podczas zawodów ciężka kontuzja wyeliminowała z projektu jednego z Hiszpanów. Pozostali biegacze (w tym oczywiście Polacy) ukończyli zawody. Na półmetku, czyli po 2 pustyniach, jest zatem na całym świecie tylko 20 widocznych na zdjęciu śmiałków, którzy konsekwentnie zmierzają po Pustynnego Wielkiego Szlema.

20 osób (2 kobiety i 18 mężczyzn) aspirujących do zdobycia 4Deserts Grand Slam (Polacy ubrani w koszulki z orłem na piersiach) Kolejne biegi cyklu 4Deserts zostaną rozegrane w dniach 5-12 października w Chile (pustynia Atakama) oraz w dniach 1-11 listopada na Archipelagu Szetlandów Południowych (Antraktyda). Wszyscy czterej uczestnicy 4Deserts.PL Team uważają, że ich pustynny projekt biegowy ma wymiar znacznie większy, niż jedynie sportowy. Są przekonani, że sportowca podziwia się za wynik, ale szanuje się go za postawę. Pragną, aby ich wysiłek był powiązany z celem charytatywnym. W przypadku Gobi była to pomoc dla chorego dziecka.2 kwietnia na portalu siepomaga.pl została założona dedykowana zbiórka służąca zebraniu środków dla Blanki – dziewczynki, urodzonej w maju ubiegłego roku w 25 tygodniu ciąży. www.siepomaga.pl/r/4desertspldlablanki Blanka wymaga stałej opieki i ciągłych badań. Rodzice są w ciężkiej sytuacji materialnej. Terminy na NFZ są tak odległe, że dla Blanki właściwie bezużyteczne. Bez pomocy tu i teraz nie ma zbyt wielkiej szansy na wyjście na prostą. Dlatego też Blanka i jej rodzice bardzo proszą o wsparcie. Biegacze 4Deserts.PL Team uważają, że heroiczna walka tej rodziny o funkcjonowanie w społeczeństwie jest warta wszelkich trudów i swój bieg zadedykowali Blance. Niezwykle symbolicznym jest fakt, że Blanka urodziła się 29 maja. A właśnie 29 maja - w jej pierwsze urodziny - czterej polscy biegacze wyruszyli na Gobi!

Internetowa zbiórka środków na operacje serduszka małej Blanki trwa do końca czerwca. Biegacze 4Deserts.PL Team apelują o wpłaty i dziękują za każdą złotówkę z głębi swoich pustynnych serc. Szczegółowe informacje o biegowym projekcie Polaków można znaleźć na dedykowanej stronie internetowej www.4pustynie.pl oraz na funpage www.facebook.com/4desertspolskaKomentarze czytelników - 26podyskutuj o tym 
 

Mars

Autor: Mars, 2014-02-10, 18:53 napisał/-a:
Życzę Wam siły, zdrowia i wytrwałości. A także odrobiny cienia na pustyni, pięknych widoków i przede wszystkim dużo słońca! No i dużo piasku dookoła :-) Życzę Wam abyście zobaczyli pustynnego kaktusa. To życiodajna roślina.
Życzę Wam na mecie ostatniego etapu zimnego piwa z sokiem lub jak ktoś woli zimnej Coca-Coli :-)
Życzę Wam pięknych zachodów słońca na pustyni.

Nie życzę Wam abyście spotkali węża albo skorpiona. A także abyście nigdy nie zobaczyli fatamorgany.

Zachęcam Was do nie poddawania się, gdy dopadnie Was zmęczenie i ból. Szybkie poddanie się jest nieopłacalne.

Wspieram Was tym, że niematerialna część mojego Ja, a więc moje myśli będą spacerowały po pustyni Wadi Ramm niedaleko Was.

Uwagi – weźcie ze sobą polską flagę. Uważajcie na ostre słońce i na poparzenia słoneczne.

Wskazówki – weźcie ze sobą na pustynię komórki z aparatami i poróbcie ładne fotki.
Jeśli na metach poszczególnych etapów będzie możliwość to ładujcie komórki na full, aby na następny dzień dużo fotek zrobić :-)
Biegnijcie w uszczelnionych butach, aby chronić stopy przed ziarenkami piasku, które mogą spowodować otarcia i rany.
Weźcie ze sobą kompas. Może się przydać.
Przed wbiegnięciem na metę ostatniego etapu nie zapomnijcie rozłożyć flagi. Niech jeden z Was trzyma flagę a drugi pstryka historyczne fotki.
Nie róbcie na mecie ostatniego etapu szybkiego finiszu. To jest zbyt dostojna chwila na taki finisz.
Weźcie ze sobą okulary przeciwsłoneczne.
Kupcie w Jordanii jakieś ładne widokówki.
Pielęgnujcie wspomnienia.

Krytyka – naprawdę nie mam czego krytykować, a nie będę nic na siłę wymyślał, tylko po to, aby coś tutaj wpisać.


Ja także trzymam za Was kciuki. Jesteście czwórką wspaniałych, odważnych, nieustraszonych i żądnych przygód Biegaczy.

A przy okazji POZDRAWIAM mojego przyjaciela Marcina Żuka :-)


Pamiętajcie – ból przeminie, a satysfakcja i miłe wspomnienia pozostaną na długie lata :-) No i te ładne pustynne fotki też pozostaną :-)


Z biegowymi pozdrowieniami

Paweł

 

matlejM

Autor: matlejM, 2014-02-11, 11:03 napisał/-a:
Trzymam kciuki za Was! Życzę pokonania postawionego sobie wyzwania oraz doczekania satysfakcji jaka się pojawi gdy już dobiegniecie do mety!

Pozdrawiam serdecznie!!!

 

piTTero

Autor: piTTero, 2014-03-05, 19:50 napisał/-a:
extra chłopaki ;-) trzymam kciuki :)

 

Autor: mzuk, 2014-03-09, 20:59 napisał/-a:
Dzięki za wyrazy wsparcia. Walczymy dalej. Od 15 marca ruszamy z przygotowaniami do Gobi.CDN

 

4 Deserts.PL

Autor: 4 Deserts.PL, 2014-04-05, 15:44 napisał/-a:
LINK: http://www.4desert.pl


Zapraszamy na naszą stronę internetową. Oczywiście aktywny jest także nasz FB.

 

emka64

Autor: emka64, 2014-05-20, 10:21 napisał/-a:
Dziś w TVP1 o 18.30 w programie "Świat się kręci" gośćmi będzie 4 Polaków z 4Deserts.PL TEAM . Już dostrajam odbiornik.

 

4 Deserts.PL

Autor: 4 Deserts.PL, 2014-05-27, 16:32 napisał/-a:

W środę 28 maja o 7:20 w porannym paśmie TVP INFO w programie GOŚĆ PORANKA pojawią się 3 zawodnicy 4Deserts.PL Team. Opowiemy o przygotowaniach, o kolejnym wyzwaniu i o Blance oczywiście. Zapraszamy przed telewizory, a spóźnialskich albo zajętych do odwiedzenia naszego funpage na FB gdzie będzie wieczorem zamieszczony link do wywiadu.

 

4 Deserts.PL

Autor: 4 Deserts.PL, 2014-06-09, 11:06 napisał/-a:
LINK: http://www.facebook.com/4desertspolska


Dziękujemy za wyrazy wsparcia, które do nas docierały. Zapraszamy na nasz funpage gdzied znajdziecie wszystkie informacje.

Zachęczamy także do obejrzenia wczorajszego materiału wyemitowanego przez Wiadomości TVP (link długi więc nalezy go skopiować i wkleić w okno przeglądarki)
http://www.tvp.pl/publicystyka/programy-informacyjne/wiadomosci/najciekawsze-materialy/pustynny-wielki-szlem/15541431

Pozdrawiamy

4Deserts.PL Team

 

paulo

Autor: paulo, 2014-06-10, 08:04 napisał/-a:
Piękne osiągnięcie! Wspaniały wyczyn! Gratuluję. Jestem pod wrażeniem. Nigdy tego nie osiagnę sam, ale trzymam kciuki za Was, aby ten upragniony Klub 4 Deserts stał się rzeczywistością :)

 

Kamel24.pl

Autor: Kamel24.pl, 2014-06-24, 19:06 napisał/-a:
..i szacun.

  Ostatnio zalogowani
jacekklosek
13:00
Raffaello conti
12:54
biegacz54
12:50
paulaner01
12:38
Dana M
12:23
japaszk
12:18
kwierzba
12:12
Namor 13
12:10
13
12:08
Evelina33
12:03
edpokorny
12:01
Mirek73
11:47
Piotr Chili
11:38
Arasvolvo
11:36
janusz2602
11:36
Falko
11:33
|    Redakcja     |     Reklama     |     Regulamin     |