Jestes
niezalogowany
ZALOGUJ

       

UCZESTNICY

 
belk
Sasza
kostekmar
pckmyslowice
Sawi
gol
M15
cumaso
jaro13G
wielepiej
tadeusz.w
Exlibris
 
pokaż wszystkich 
Gdańsk, 21 pazdziernika 2020, 09:52, 1276/477820Organizator
Podsumowanie: 58. Bieg Westerplatte z tradycją mimo, że wirtualnie

LINK 1: STRONA INTERNETOWA BIEGU
LINK 2: WIĘCEJ INFORMACJI W KALENDARZU
LINK 3: ARCHIWUM: GDAńSK      

Zakończyła się 58. edycja Biegu Westerplatte. W tym roku wyjątkowo przybrała formułę wirtualną. Pamięć bohaterów Września 1939 w sportowy sposób postanowiło uczcić aż 1750 osób, tworząc wirtualną klasyfikację zawodów. Jednocześnie impreza zachowała swoją ciągłość dzięki honorowemu startowi z Westerplatte na Targ Węglowy, w którym udział wzięło blisko 100 osób, głównie tych, które wsparły gdańską Fundację Hospicyjną.

Gdańska impreza z miejsca stała się jedną z najpopularniejszych tego typu inicjatyw w Polsce. Wirtualna formuła Biegu Westerplatte stała się okazją szczególnie dla tych osób spoza Trójmiasta, które dotychczas nie miały czasu lub możliwości, żeby wziąć udział w najstarszej w Polsce imprezie ulicznej na dystansie 10 kilometrów. I rzeczywiście, z tej wyjątkowej szansy skorzystało wyjątkowo dużo osób spoza Pomorza.

Oczywiście największą grupę liczącą 400 uczestników stanowiły gdańszczanki i gdańszczanie, ale warto wspomnieć, że aż dwóch na trzech startujących biegaczy pochodziło spoza Trójmiasta. Poza miastami z regionu, takimi jak Gdynia, Pruszcz Gdański, Tczew czy Elbląg, kilkudziesięcioosobowe grupy reprezentantów miały także duże ośrodki takie, jak Warszawa, Poznań, Kraków, Wrocław czy Bydgoszcz. Na liście startowej znalazło się też 18 zawodników na co dzień mieszkających poza granicami Polski.

- Cieszymy się, że tyle osób zdecydowało się oddać sportowy hołd Obrońcom Wybrzeża i przedłużyć trwającą już blisko sześć dekad tradycję Biegu Westerplatte. Ponadto udało się osiągnąć też cel dodatkowy, czyli zebrać środki finansowe, w całości przeznaczone na dobroczynność. Dziękujemy wszystkim, którzy zdecydowali się na uczestnictwo w tym przedsięwzięciu – mówi Leszek Paszkowski, dyrektor Gdańskiego Ośrodka Sportu, organizatora imprezy.

Uzupełnieniem biegu w formule wirtualnej był honorowy start z Westerplatte na Targ Węglowy, który odbył się 20 września. Udział wzięło w nim blisko sto osób, które wylicytowały pakiety startowe podczas aukcji dobroczynnej. Zebrana w ten sposób kwota 5463,50 PLN zasiliła konto Hospicjum im. Ks. E. Dutkiewicza w Gdańsku i wspomogła najbardziej potrzebujących.

Przed biegiem, zgodnie z tradycją złożono wieniec pod pomnikiem poległych Bohaterów , nie obyło się również bez chwili zadumy. Sama formuła biegu wykluczała jednak sportową rywalizację. Wśród uczestników, którzy biegli zwartą grupą, panowała wyjątkowa atmosfera.

- Bieg był bardzo spokojny, można było zaobserwować coś, co na zwykłych biegach się nie zdarza, przez cały czas widać było jednocześnie i tych, co prowadzą, i tych, którzy biegną na końcu. Wszyscy biegli lekko, bez pośpiechu, nawet ci, którzy swoje rekordy życiowe mają w okolicach 30 minut biegli teraz o połowę wolniej. Wszyscy się dostosowali, nikt się nie spinał. Tempo fajne, treningowe, można było swobodnie porozmawiać z innymi biegaczami – relacjonował jeden z uczestników biegu, Zbigniew Korduła z Gdańska.

Bez względu na to, w jakiej formule odbędą się kolejne edycje Biegu Westerplatte, nie ulega wątpliwości, że tegoroczna była wyjątkowa i przejdzie do historii imprezy. Przede wszystkim udało się podtrzymać i przypomnieć najważniejszą ideę Biegu, czyli pamięć o Bohaterach Września 1939 roku. Ponadto hasło „Nigdy więcej wojny”, przyświecające tegorocznej edycji biegu, zmusza do refleksji i pozwala docenić pokój i wolność współczesnej Polski.

Z kronikarskiego obowiązku podajemy wyniki naszej wirtualnej klasyfikacji w ramach 58. Biegu Westerplatte. Najszybciej z uczestników trasę o długości 10 kilometrów pokonał Andrii Shevchyshyn (35:40), który o 5 sekund wyprzedził Michała Palaschke (35:45). Na najniższym stopniu wirtualnego podium stanął Jarosław Szymkowiak (36:50)

Wśród pań najlepszy rezultat osiągnęła Małgorzata Tuwalska (39:38), która zdystansowała Dorotę Żmudę-Trzebiatowską (43:30) oraz Anetę Machajewską (43:59)


Zobacz także:

Symboliczny start 58. Biegu Westerplatte

W tym roku popularny Bieg Westerplatte odbywa się wyjątkowo w formule wirtualnej. Gdański Ośrodek Sportu, chcąc dochować tradycji i kultywując pamięć bohaterskich Obrońców Września 1939 roku, zorganizował specjalny start honorowy. Niespełna setka uczestników w sposób symboliczny pokonała w niedzielę, 20 września 2020 r. dystans dziesięciu kilometrów. W grupie uczestników znalazły się osoby, które wylicytowały specjalne pakiety startowe 58. Biegu Westerplatte.
Wszystko, co musisz wiedzieć o wirtualnym Biegu Westerplatte

Wystartowali! Biegacze z całej Polski i nie tylko, od dziś aż do końca miesiąca mają czas, żeby wziąć udział w 58. Biegu Westerplatte i w ten sposób uczcić pamięć bohaterów września 1939 roku. Ponieważ biegi w wersji wirtualnej to wciąż nowość dla sporej części biegaczy w naszym kraju, wyjaśniamy najważniejsze kwestie, związane z udziałem w najstarszym ulicznym biegu na dystansie 10 kilometrów w Polsce.
Symboliczny Bieg Westerplatte - 75 pakietów startowych do wylicytowania

Gdański Ośrodek Sportu, dla oddania hołdu Bohaterom Westerplatte z 1939 roku, w dniu 20 września 2020 roku zorganizuje 58. Bieg Westerplatte. Poza tym masowym, który wyjątkowo przybierze formę wirtualną, odbędzie się równie bieg o charakterze symbolicznym, na rzecz Fundacji Hospicyjnej w Gdańsku. 75 wyjątkowych pakietów startowych trafi do uczestników na drodze specjalnej licytacji...
58. Bieg Westerplatte - dla każdego, wszędzie, wirtualnie

Bieg Westerplatte jest jednym z najstarszych, najbardziej prestiżowych biegów ulicznych w Polsce na dystansie 10 kilometrów. W tym roku odbędzie się już 58. edycja tego biegu. Ta odsłona będzie wyjątkowa z kilku powodów. Będzie też szansą dla tych wszystkich, którzy zawsze chcieli uczcić pamięć bohaterów 1 września 1939 roku, ale z jakiegoś powodu w czasie zawodów nie mogli akurat pojawić się w Gdańsku.
58. Bieg Westerplatte - Gdańsk wirtualnie

Wystartowały zapisy do 58. edycji najstarszej imprezy biegowej ulicznej w Polsce – Biegu Westerplatte. W tym roku wyjątkowo przybierze on formę wirtualną, ale dzięki temu będzie można pokonać dystans 10 kilometrów w dowolnym miejscu na ziemi i zdobyć atrakcyjny medal. Uczestnicy będą mieli na pokonanie zadanej trasy cały wrzesień, zaś zapisy będą prowadzone do ostatniego dnia przewidzianego na ukończenie biegu, tj. do 30 września...


Komentarze czytelników - brakskomentuj informację Ostatnio zalogowani
uro69
21:51
k79
21:49
Pawel63
21:48
galik
20:51
StaryCop
20:43
entony52
20:33
tomasso023
20:26
lofx
19:58
crespo9077
19:56
piotr72gd
19:54
wiktor.ruben
19:45
kolejarz4
19:35
Jarek42
19:22
cumaso
18:54
zibi58
18:44
fit_ania
17:45
|    Redakcja     |     Reklama     |     Regulamin     |