Jestes
niezalogowany
ZALOGUJ

 

UCZESTNICY

 
alexhilaris
jaszko2
marekch11
McKred
anioł11
wp37
MarcinK
zakrzu90
Bartosz
pkrzysztof74
henio
kamildbs
Ja0306
tomek22
Grzegorz74
Belek
Bodzioo
mario72
gijom
puszczyk
IlonaGDA
Kzablocka_
Beata72
aga74
karpatka
asial
 
pokaż wszystkich 
Białystok, 12 maja 2016, 12:00, 1718/296241Marcin Dulnik
4. PKO Białystok Półmaraton już w weekend

LINK 1: STRONA INTERNETOWA PÓŁMARATONU
LINK 2: ELEKTRONICZNE ZGŁOSZENIA
LINK 3: WIĘCEJ INFORMACJI W KALENDARZU
LINK 4: MAPA UCZESTNIKÓW BIEGU
LINK 5: ZOBACZ WYNIKI Z 2015 ROKU
LINK 6: ZOBACZ RANKING Z 2015 ROKU
LINK 7: ARCHIWUM: BIAłYSTOK



      

W weekend 14-15 maja odbędzie się 4. PKO Białystok Półmaraton, największa impreza biegowa na Podlasiu i w Polsce Wschodniej, w której z roku na rok startuje coraz więcej biegaczy z całego kraju. W tegorocznej edycji wydarzenia weźmie udział łącznie ponad 3,5 tysiąca zawodników, z czego prawie 1900 pobiegnie w niedzielę na dystansie półmaratonu, a reszta w licznych biegach towarzyszących m.in. biegach City Run dla dzieci i dorosłych oraz w Biegu Śniadaniowym. Gościem specjalnym 4. PKO Białystok Półmaratonu będzie Wanda Panfil, była mistrzyni świata w maratonie.

PKO Białystok Półmaraton to jedna z najdynamiczniej rosnących imprez biegowych w Polsce. W ciągu 3 lat liczba zawodników, którzy ukończyli ten bieg zwiększyła się dwukrotnie. Tegoroczna 4. edycja białostockiej połówki również zapowiada się rekordowo, ponieważ na liście startowej niedzielnego półmaratonu już teraz znajduje się prawie 1900 zawodników. Imprezami odbywającymi się w ramach PKO Białystok Półmaraton coraz bardziej interesują się biegacze spoza Podlasia. W sobotę i w niedzielę po ulicach Białegostoku będzie biegać około 1500 osób, które przyjadą specjalnie w tym celu z całej Polski oraz z zagranicy z takich krajów jak Białoruś, Ukraina, Litwa oraz Kenia. W tegorocznej imprezie weźmie udział o 500 biegaczy spoza Podlasia więcej, niż ubiegłym roku.

W niedzielę, 15 maja odbędzie się główny start weekendu, czyli 4. PKO Białystok Półmaraton z ponad 1900 uczestnikami oraz bieg towarzyszący City Run na dystansie 5 km, w którym wystartuje 700 zawodników. Wzorem najlepszych imprez biegowych na świecie trasa białostockiej połówki stanie się miejscem niezwykłych koncertów. Dzięki nawiązaniu współpracy z festiwalem Up To Date na trasie półmaratonu znajdą się 4 sceny, z których DJ’e będą zagrzewać biegaczy do walki o nowe rekordy życiowe. Organizatorzy liczą, że takie wsparcie pomoże m.in. poprawić wynoszący 01: 05: 04 rekord trasy PKO Białystok Półmaraton, który w 2014 ustanowił Kenijczyk Haron Sirma. Na liście startowej półmaratonu znajduje się rekordzistka trasy Izabela Trzaskalska, która od 2014 roku zawsze stoi w Białymstoku na najwyższym stopniu podium.

OPŁATY STARTOWE: 4 Białystok Półmaraton

45 pln

55 pln

70 pln

90 pln

100 pln


do 16
listopada

do 29
lutego

do 30
kwietnia

do 11
maja

w Biurze
Zawodów

Limit uczestników: 2000
 

„Już nie możemy doczekać się startu kolejnej edycji PKO Białystok Półmaraton. Przygotowaliśmy całą masę atrakcji, które pozwolą włączyć do wspólnej zabawy jeszcze więcej uczestników, niż w latach ubiegłych. Zarówno my, jak i ulice Białegostoku oraz mieszkańcy jesteśmy gotowi do tego, aby gościć tysiące biegaczy, którzy przemierzając trasę półmaratonu będą mogli podziwiać najpiękniejsze zakątki miasta. Stawiamy na akcenty lokalne, dlatego w tym roku postanowiliśmy zapoczątkować kolekcję medali przedstawiającą rzeźby z przepięknego, odrestaurowanego Ogrodu Branickich. Chcemy, aby biegacze zabrali cząstkę tych wrażeń ze sobą, w postaci medalu, który zawsze będzie im przypominał Białystok. W tym roku przybliżymy uczestnikom postać Kallisto, nimfy z boskiego orszaku Diany. Cieszymy się, że nasza impreza cieszy się dużym zainteresowaniem, co prawda limit miejsc na biegi City Run został wyczerpany, ale dysponujemy jeszcze około 150 pakietami na półmaraton. Zapisy wciąż trwają na stronie www.bialystokpolmaraton.pl – powiedział Grzegorz Kuczyński, Prezes Fundacji „Białystok Biega” organizator 4. PKO Białystok Półmaraton.

4. PKO Białystok Półmaraton będzie prawdziwie biegowym świętem, w którym udział wezmą całe rodziny. W sobotę odbędą się biegi dla dzieci w ramach imprezy Junior City Run, w których najmłodsi w zależności od wieku będą rywalizować na dystansach 100m, 500m i 2 km. Łącznie we wszystkich tegorocznych biegach weźmie udział 700 młodych biegaczy w wieku od roku do około 15 lat, czyli o 200 osób więcej, niż w ubiegłym roku. Limit miejsc został wyczerpany już kilka tygodni temu.

„W tym roku po raz pierwszy zdecydowaliśmy się zorganizować bieg dla dzieci na dystansie 2 km z elektronicznym pomiarem czasu. Meta tego dystansu, podobnie jak biegów głównych, zlokalizowana będzie na Rynku Kościuszki. W tym wypadku będą prowadzone klasyfikacje drużynowe szkół. Nigdy tego wcześniej nie robiliśmy, sami jesteśmy ciekawi efektu. Liczymy na to, że taka formuła sportowej rywalizacji spodoba się najmłodszym biegaczom i ten bieg na stałe wejdzie do programu naszej imprezy.” – komentuje Grzegorz Kuczyński.

W sobotę oprócz imprez dla dzieci odbędzie się również organizowany w Białymstoku po raz pierwszy Bieg Śniadaniowy, który dla wielu biegaczy będzie doskonałą okazja do rozruchu przed niedzielnym półmaratonem. Start o godzinie 9: 00 spod Pałacu Branickich, meta na płycie Stadionu Miejskiego, gdzie na uczestników będą czekać m.in. kanapki. Udział w biegu jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich chętnych, bez względu na wiek i biegowe doświadczenie. Z dystansem około 3,5km poradzić powinien sobie każdy.

Gościem specjalnym 4. PKO Białystok Półmaraton będzie Wanda Panfil, mistrzyni świata w maratonie z 1991 roku z Tokio. Wybitna maratonka pobiegnie w Biegu Śniadaniowym, weźmie udział w sobotnim spotkaniu „Rozmowy z Mistrzami biegania”, zaś w niedzielę wystartuje w biegu City Run na dystansie 5 km.

Oprócz sportowej rywalizacji organizatorzy 4. PKO Białystok Półmaratonu wraz z Fundacją Spartanie Dzieciom prowadzą wyjątkową charytatywną zbiórkę dla 7-letniej Julki Marianowskiej z Białegostoku, która choruje na mózgowe porażenie dziecięce. Spartanie w strojach starożytnych Spartan, w hełmach na głowie, z tarczami i włóczniami w rękach od lat pokonują trasy największych imprez biegowych w Polsce. W tym roku pobiegną w Białymstoku po raz pierwszy.

Biegacze startujący w 4. PKO Białystok Półmaratonie będą mogli pobiec nie tylko dla własnej satysfakcji, czy dobrego wyniku, ale także aby pomóc 14-letniemu Kubie z Białegostoku. Chłopiec urodził się z ciężką wadą serca. Był operowany wielokrotnie, niestety w lipcu czeka go kolejny zabieg na sercu, na który rodzice gromadzą środki. Zaangażowanie zawodników, którzy przypną do koszulki kartkę „biegnę dla Kuby” i dotrą z nią do mety, zostanie przeliczone na konkretne wsparcie finansowe – Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże darowiznę na operację chłopca. Kartki „biegnę dla Kuby” będzie można odbierać w dniu biegu u przedstawicieli PKO Banku Polskiego w Biurze Zawodów.

Program imprezy:

14 maja 2016

godz. 9:00
- Bieg Śniadaniowy - startujemy spod Pałacu Branickich, meta na Stadionie Miejskim. Biegacze po raz pierwszy wbiegną na murawę Stadionu Miejskiego.
godz. 14:00 - starty biegów dla dzieci - Junior City Run - Bulwary Kościałkowskiego.
godz. 15:30 - Rozmowy z Mistrzami Biegania. Udział wezmą m.in: Wanda Panfil i Artur Kern.
godz. 18:00 - msza święta specjalnie dla biegaczy, Katedra.

15 maja 2016

9:45
- oficjalne otwarcie zawodów
10:00 - start 4. PKO Białystok Półmaratonu oraz City Run 5k
ok. 10:15 - pierwszy zawodnik na mecie City Run 5k
około 11:05 - pierwszy zawodnik na mecie - dystans półmaratonu
12:00 - dekoracje
około 13:15 - ostatni zawodnik na mecie

603
940
1294
1686
2013
2014
2015
2016
 
+56%
+38%
+30%
Historia frekwencji OPEN

101
166
280
439
2013
2014
2015
2016
 
+64%
+69%
+57%
Historia frekwencji KOBIETY

Startując w 4. PKO Białystok Półmaraton zobaczysz najpiękniejsze fragmenty miasta



O trasie zbliżającego się 4. PKO Białystok Półmaratonu i taktyce na ten bieg rozmawiamy z Wojciechem Mojsakiem, który zadebiutuje w roli „zająca” pomagając uczestnikom biegu dotrzeć do mety w 1:45:00. Jego zdaniem start w półmaratonie będzie okazją do zwiedzenia miasta, co jest szczególnie dobrą wiadomością dla kilkuset biegaczy spoza Podlasia, którzy w niedzielę pobiegną w Białymstoku.

Jak wygląda Twoje doświadczenie biegowe? Ile razy prowadziłeś już biegaczy jako „zając”?

Swoją przygodę z bieganiem rozpocząłem w 2007 od startu w Biegu Niepodległości w Białymstoku. W ciągu tych 9 lat startowałem kilkadziesiąt razy na dystansach od najkrótszych do ultramaratonów. Moje życiówki to: 10 km – 41:19, półmaraton – 1:32:22, maraton – 3:24:44. Jako zając pobiegnę po raz pierwszy i poprowadzę biegaczy, którzy chcą zmierzyć się z czasem 1:45:00.

Który to będzie Twój start w Białymstoku?

Ogólnie w Białymstoku, to trudno policzyć, bo startuję zwykle w kilku biegach w roku. Jeśli zaś chodzi o Białystok Półmaraton to w niedzielę pobiegnę w nim po raz trzeci. Miałbym na koncie wszystkie dotychczasowe edycje tej imprezy, ale w ubiegłym roku inne plany uniemożliwiły mi start w półmaratonie organizowanym przez Fundację Białystok Biega.

Jaką taktykę biegu planujesz? Negative split? Stałe tempo?

W moim przypadku negative split świetnie się sprawdził podczas maratonów. Natomiast w półmaratonach biegnę zwykle stałym tempem dostosowanym do mojej aktualnej dyspozycji, a jeśli na ostatnich kilometrach czuję, że mam zapas sił, to próbuję przyspieszyć. Dla biegaczy, którzy zdecydują się pobiec ze mną proponuję zatem stałe tempo 4:58 min/km, które w idealnym przypadku da nam czas na mecie: 1:44:47. Ja postaram się utrzymać równe tempo do końca, ale tych którzy biegnąc ze mną zachowają siły na ostatnie kilometry, będę zachęcał do przyspieszenia i urwania jeszcze kilkunastu sekund.

Jak scharakteryzowałbyś trasę 4. PKO Białystok Półmaratonu? Czy to trasa, która ułatwia szybsze bieganie?

Jak zwykle: coś za coś. Przede wszystkim trasa jest bardzo fajnie poprowadzona krajoznawczo. Dla osób, które nie znają Białegostoku będzie to świetna okazja, żeby zobaczyć parę najpiękniejszych fragmentów miasta: Pałac Branickich, Rynek Kościuszki, budynek Opery, Planty czy kampus uniwersytecki. Wiąże się to jednak z dosyć licznymi nawrotkami spowalniającymi nieco tempo biegu. Poza tym Białystok nie jest miastem tak zupełnie płaskim, jak mogłoby się wydawać. Różnice wysokości, których nie zauważamy chodząc czy jeżdżąc po mieście potrafią dać się we znaki biegaczom. Najbardziej dokuczy nam na pewno podbieg na ulicy Świętojańskiej – mniej więcej między 9, a 9,5 km trasy. Wcześniej będziemy mieli do pokonania krótszy, ale chyba równie stromy podbieg ulicą Kalinowskiego (4,7 – 5 km), potem jeszcze na długim odcinku mniej więcej od 13,7 do 15,5 km teren będzie się wznosił łagodnie na ulicach Zwierzynieckiej i Kopernika. I wreszcie ostatni podbieg, który dawał się we znaki podczas poprzednich startów to ul. Solidarności od 19 kilometra do wiaduktu kolejowego na mniej więcej 19,5 km. Oczywiście dostosuję rytm biegu do tych utrudnień i nie będę walczyć za wszelką cenę o utrzymanie równego tempa, ale w przypadku straty kilku sekund na podbiegu lub zawrotce będą starał się nadrabiać to tam, gdzie teren będzie bardziej sprzyjający.

Który odcinek trasy półmaratonu lubisz najbardziej, a który najmniej?

Pomimo świadomości, że nie są to najłatwiejsze odcinki trasy, najbardziej lubię właśnie te najbardziej wymagające: okolice Pałacu Branickich, Opery, Rynku Kościuszki. Nie będą to może fragmenty najszybsze, ale za to najbardziej malownicze. Bardzo lubię odcinek przez Planty: ulicą 11-go Listopada i cieszę się na pętlę w kampusie uniwersyteckim. Biegałem tam wiele razy, ale nigdy podczas zawodów. Nie lubię odcinka w ramach ulic Kopernika – Hetmańskej – Al. Solidarności bo to fragment trasy poza ścisłym centrum. Oznacza to niestety długie, dość monotonne proste, na których prawdopodobnie nie spotkamy wielu kibiców.

Prognozy pogody na niedzielę mówią o 14 stopniach Celsjusza oraz możliwych burzach. Co robić na trasie podczas burzy? Biec dalej, czy się chować? Co zasugerujesz biegaczom ze swojej grupy?

14 stopni to dobra temperatura do biegania. Wolę biegać przy nieco niższej, ale to i tak blisko ideału. Burze to zjawiska raczej krótkie i intensywne. Zakładam, że nawet jeśli się jakaś przydarzy w czasie biegu to nie powinna potrwać długo. Każdy widząc co się będzie działo oczywiście musi myśleć o swoim bezpieczeństwie i decydować, czy chce pozostać na trasie, ale ja nie przypominam sobie burzy na tyle groźnej, żeby skłoniła mnie to przerwania biegu. W różnych warunkach i o różnych porach roku zdarzyło mi się biegać i nigdy pogoda nie była powodem przerwania treningu, nie mówiąc już o zawodach. Poza tym w mieście pioruny mają o wiele wdzięczniejsze obiekty do ataku: wysokie budynki, maszty, anteny, latarnie itp więc nie sądzę, żeby groziło nam jakieś realne niebezpieczeństwo.

Dziękuję za rozmowę.
Powodzenia w niedzielę!

Dotychczasowi Zwycięzcy:

Mężczyźni:

2016 - TOO Silas,           KEN, 01:05:38
2015 - LAGAT Francis,       KEN, 01:05:08
2014 - SIRMA Haron,         KEN, 01:05:04
2013 - VERKHAVODKIN Henadz, BLR, 01:10:05

Kobiety:

2016 - SOMOVA Iryna,        BLR, 01:13:32
2015 - TRZASKALSKA Izabela, POL, 01:16:16
2014 - TRZASKALSKA Izabela, POL, 01:18:13
2013 - DAMANTSEKICH Marina, BLR, 01:31:21

Zobacz takze:

Wanda Panfil: Białystok? Tu jest klimat do biegania!

Wanda Panfil, wybitna polska maratonka, m.in. Mistrzyni Świata w maratonie z 1991 roku z Tokio była gościem honorowym 4. PKO Białystok Półmaratonu, który odbył się w dniach 14-15 maja w stolicy Podlasia. Wzięła udział w Biegu Śniadaniowym, spotkaniu z cyklu „Rozmowy z Mistrzami Biegania” i pobiegła w biegu City Run na dystansie 5 kilometrów. Z panią...
Rekordowy IV PKO Białystok Półmaraton

Największe biegowe wydarzenie Wschodniej Polski już za nami! Po raz kolejny białostoccy organizatorzy potwierdzili nie tylko aspiracje, ale i przynależność do elity imprez biegowych w kraju. Rekord frekwencji, rekord trasy kobiet, doskonała organizacja i jak zwykle fantastyczna atmosfera – te czynnik złożyły się na europejską jakość w stolicy Podlasia. Zaledwie po trzech edycjach białostockiego wydarzenia...
Białystok też biega. Zobacz co się będzie działo w 2016 roku!

Tzw. "ściana wschodnia" nie biega? Takie stwierdzenie nie do końca jest prawdą, a to za sprawą miłośników biegania, którzy obecni są w takich miastach jak Rzeszów, Zamość, Lublin, Hajnówka czy Białystok. To właśnie z tego ostatniego z miast pochodzi Grzegorz Kuczyński, z którym mieliśmy przyjemność porozmawiać "na biegowo". Bieganiem zainteresował się w 2009 roku...


INFORMACJA POSIADA MULTI-FORUM
POROZMAWIAJ
Biegi / Biegi - polmaraton

9. PKO Białystok Półmaraton - 15.05.2022

1
2022-04-05
Biegi / Biegi - polmaraton

2020 - 8. PKO Białystok Półmaraton

2
2020-03-27
Biegi / Biegi - polmaraton

2019 - 7. PKO Białystok Półmaraton

4
2019-05-06
Biegi / Biegi - polmaraton

2018 - 6. PKO Białystok Półmaraton

1
2017-12-20
Biegi / Biegi - polmaraton

2017 - 5. PKO Białystok Półmaraton

5
2017-05-05
Biegi / Biegi - polmaraton

2016 - 4. PKO Białystok Półmaraton

3
2016-01-08
Biegi / Biegi - polmaraton

2015 - 3. Białystok Półmaraton

1
2015-01-26
Biegi / Biegi - polmaraton

2014 - 2 Białystok Półmaraton

8
2014-05-14
Biegi / Biegi - polmaraton

2013 - 1 Białystok Półmaraton

9
2013-04-28




 Ostatnio zalogowani
mogebycostatnixd
08:35
POZDRAWIAM
08:28
platat
08:28
Lego2006
08:26
Brytan65
08:09
mariuszkurlej1968@gmail.c
08:04
Gapiński Łukasz
08:02
42.195
08:00
michu77
07:38
jaro109
07:32
Admin
07:32
Daniel22
07:09
bobparis
07:06
Januszz
07:02
biegacz54
07:00
BemolMD
06:36
|    Redakcja     |     Reklama     |     Regulamin     |