Jestes
niezalogowany
ZALOGUJ

 

KRIS
Krzysztof Szwed
Lubliniec
WKB META LUBLINIEC

Ostatnio zalogowany
---
Przeczytano: 15805/325416 razy

 ARTYKUŁ 
Srednia ocen:0/0

Twoja ocena:brak


Relacja z XVII Biegu Przełajowego o Nóż Komandosa
Autor: Krzysztof Szwed
Data : 2013-10-08

W piątek, 04 października 2013r. odbyła się XVII edycja Biegu przełajowego O Nóż Komandosa. Impreza organizowana przez lubliniecki Klub Biegacza „META”, poświęcona została pamięci generała broni Włodzimierza Potasińskiego i był jednocześnie Mistrzostwami Polski Służb Mundurowych w Crossie.

Bieg o Nóż Komandosa to jedna z imprez z najdłuższą tradycją spośród organizowanych przez lubliniecką „Metę”, ciesząca się niezmiennie wielkim zainteresowaniem oraz renomą wśród jej uczestników. O jej popularności niech świadczy chociażby fakt, iż już w środę została zamknięta lista zgłoszeń osiągając liczbę blisko 700 nazwisk!

Pomimo tego, Organizatorzy nie popadają w rutynę, starając się co roku zaskoczyć uczestników czymś nowym. W tym roku była to zmieniona trasa biegu, która okazała się wyjątkowo trudna, zarówno technicznie jak i wytrzymałościowo. Trzy trudne piaszczyste podbiegi oraz liczne pagórki, zbiegi i nagłe zmiany kierunku biegu, dały się we znaki mundurowym z całego kraju oraz spoza jego granic.

Zawodnicy startujący w mistrzostwach Polski służb mundurowych są żołnierzami, pracownikami lub funkcjonariuszami służb mundurowych w służbie czynnej lub rezerwie ( Wojsko w tym NSR, Policja, PSP w tym OSP, Straż Graniczna, Służba Więzienna, BOR, CBA, SKW, SW, SWW, ABW, służby mundurowe innych państw).
W biegu mogą wziąć udział też inne służby Straż Miejska, Straż Ochrony Kolei, Straż Marszałkowska, Służba Celna, Policja Skarbowa, Specjalne Uzbrojone Formacje Ochrony i inne formacje uzbrojone.

Prawo startu mają wszyscy, którzy okażą dokument tożsamości stwierdzający przynależność do służb i nie mają przeciwwskazań do biegów długodystansowych. Wszyscy zawodnicy startują w kategorii OPEN (bez podziału na kat. wiekowe). Obowiązuje start w pełnym umundurowaniu polowym lub ćwiczebnym (mundur, bluza długi rękaw, buty krój wojskowy).

Choć start do biegu głównego zaplanowano w Kokotku na godzinę 15:00, impreza tak naprawdę rozpoczęła się od biegów skierowanych dla dzieci, które rywalizowały już od godz. 10 na stadionie lublinieckiej Sparty. Zawody dla „Małych Komandosów” rozegrane zostały na dystansie od 100m dla „krasnali” po 2500 dla szkół średnich.

Jeżeli dodamy do wcześniejszej liczby jeszcze 994 dzieci uczestniczących w biegu oraz 127 żołnierzy startujących w tym samym czasie w odległym Afganistanie, otrzymamy prawdziwy obraz ogromu pracy organizacyjnej i logistycznej tego przedsięwzięcia.

Start i meta biegu głównego usytuowane zostały, podobnie jak w ubiegłym roku, na terenie Ośrodka Silesiana w Kokotku. Miejsce to znane jest dla większości startujących, gdyż tam właśnie odbywają się największe „eksportowe” hity lublinieckiej „METY” takie jak:

„Bieg Katorżnika”, „Bieg o Nóż Komandosa” oraz „Maraton Komandosa” zamykający „lubliniecki tryptyk”, noszący nazwę „Wielkiego Lublinieckiego Szlema Biegowego”.

Przed startem powodzenia wszystkim startującym życzyli m. in.: Marta Potasińska, żona gen. Włodzimierza Potasińskiego, gen. dyw. Roman Polko, Dowódca Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu płk. Wiesław Kukuła, płk. Sławomir Drumowicz oraz Dyrektor Biegu, Wiceprezes WKB Meta Lubliniec Zbigniew Rosiński.

Mężczyźni rywalizowali na trasie o długości 10 kilometrów, natomiast umundurowane panie do pokonania miały dystans dwukrotnie krótszy, lecz zawierający niemal wszystkie „najatrakcyjniejsze miejsca” trasy.


Przed startem biegu kobiet na dystansie 5 km.

Bieg o „Nóż Komandosa 2013” zgromadził na starcie 664 mundurowych z całego kraju i zagranicy min. Niemiec, Słowacji oraz tak odległego i egzotycznego dla nas kraju jak Brazylia, gdzie tamtejszą armię reprezentował płk GUERRA Jose.


Start mężczyzn do biegu na dystansie 10 kilometrów.

Tegoroczną zwyciężczynią spośród 44 startujących pań została st. post. Anna Ficner z KPP w Złotoryi. Zawodniczka pokonała 5-kilometrową trasę w czasie 26 min i 5 sek. Niech nikogo nie zmyli jednak „niewinny” wygląd tej młodej policjantki, gdyż to ona właśnie, aż czterokrotnie wygrywała Bieg Katorżnika. Tegoroczny Bieg o Nóż Komandosa był jej debiutem i to od razu jakże udanym!.

Miejsce drugie zajęła st. post. Anna Wojtulewicz z KPP w Mońkach (00:26:47), a miejsce trzecie - st. szer. pchor. Jolanta Szwarnóg z WSOWL Wrocław.

Trzy najszybsze zawodniczki XVII edycji „Biegu o Nóż Komandosa 2013” od lewej:

1. st. post. FICNER Anna KPP ZŁOTORYJA
2. st. post. WOJTULEWICZ Anna KPP W MOŃKACH
3. st. szer. pchor. SZWARNÓG Jolanta WSOWL WROCŁAW

Wśród panów na dystansie 10 km triumfował również debiutant w Biegu o Nóż Komandosa, szer. Tomasz Grycko z 1. Lęborskiego Batalionu Zmechanizowanego z czasem 00:31:07. Dwa kolejne miejsca podzielili między sobą st. kpr. Artur Pelo (00:37:33) i st. kpr. Błażej Król (00:38:18) z tej samej formacji.

Zwycięzcy XVII Biegu Przełajowego o Nóż Komandosa. Od lewej:

1. szer. Tomasz Grycko,
2. st. kpr. Artur Pelo,
3. st. kpr. Błażej Król
wszyscy z 1. Lęborskiego Batalionu Zmechanizowanego.

Po raz drugi na „Nożu Komandosa” wystartował nasz komandos na wózku – Leszek Bohl, reprezentujący klub WKB META Lubliniec. Choć z oczywistych względów nie mógł przejechać w całości tej samej trasy co pozostali, a jedynie jej „przejezdne” odcinki, pokonując również pełen dystans 10 km.


Leszek Bohl - WKB META Lubliniec / Toruński Klub Integracja.

Na mecie każdy z uczestników otrzymał okolicznościowy medal, który wręczali między innymi: Dowódca Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu płk. Wiesław Kukuła, Marta Potasińska, Dyrektor biegu starszy chorąży sztabowy Zbigniew Rosiński, i Prezes Mety por. Łukasz Rosiński.

Zwycięzcy XVII Biegu Przełajowego o Nóż Komandosa, Mistrzostw Polski Służb Mundurowych w Crossie:

klasyfikacja biegu: 5 km kobiet (służby)
1. st. post FICNER Anna KPP ZŁOTORYJA 00:26:04
2. st. post. WOJTULEWICZ Anna KPP W MOŃKACH 00:26:46
3. st. szer. pchor. SZWARNÓG Jolanta WSOWL WROCŁAW 00:27:10

klasyfikacja biegu: 10 km mężczyzn (służby)
1. szer. GRYCKO Tomasz 1 Lęborski Batalion Zmechanizowany 00:37:01
2. st. kpr. PELO Artur 1 Lęborski Batalion Zmechanizowany 00:37:33
3. st. kpr. KRÓL Błażej 1 Lęborski Batalion Zmechanizowany 00:38:18

klasyfikacja drużynowa biegu: 10 km mężczyzn
1. miejsce – 1 Lęborski Batalion Zmechanizowany/7BOW 1 w składzie: szer. Tomasz GRYCKO, st. kpr. Artur PELO, st. kpr. Błażej KRÓL.

2. miejsce – 1 Lęborski Batalion Zmechanizowany/7BOW 2 w składzie: st. szer. Krzysztof PAPROCKI, szer. Robert CZERNIAK, szer. Zbigniew KASZEWSKI

3. miejsce – Straż Graniczna RP1 w składzie: st. chor. Andrzej LUŒNIA, chor. Wojciech CYBRUCH, chor. Tomasz KOWALSKI

klasyfikacja biegu: 5 km kobiet (cywile)

1. KUBIAK Karolina Wejherowo 00:32:45
2. PILARSKA Marta Koszęcin 00:38:13

klasyfikacja biegu: 10 km mężczyzn (cywile)

1. chor.szt. KUZYNIN Adam PHU BARTEK 00:41:47
2. st. szer. rez. SZWED Krzysztof WKB META LUBLINIEC 00:42:57
3. BRYNDA Marcin Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie 00:44:13

Wózki:

1. sier. BOHL Leszek WKB META Lubliniec 01:03:00

Wybrano także Miss, Wicemiss i II Wicemiss biegu

Na podium nasi zagraniczni goście: płk GUERRA Jose – Armia Brazylijska oraz ppłk. MARAS Ladislav SVK IPA PRESOV

Tymczasem gdzieś w odległym Afganistanie...

Relacja naszego korespondenta kpt. Andrzeja Liśniewskiego: 6 października 2013r. godz. 5.45 czasu lokalnego czyli 03.15 czasu polskiego... trwa odprawa techniczna zawodników biorących udział w zagranicznej edycji 17 Biegu Przełajowego o Nóż Komandosa im gen. broni Włodzimierza Potasińskiego.

Kilka spraw związanych z zasadami bezpieczeństwa, oraz spraw organizacyjnych z opisem trasy, gdyż należy pamiętać, iż wokół bazy cały czas toczą się działania bojowe. Punkt 06.00 (03.30 w RP) FILIP dowódca Zespołu Bojowego „B” TF-50 złożonego w większości z żołnierzy Jednostki Wojskowej Komandosów, ogłasza start ekstremalnych zawodów na ziemi afgańskiej!

119 zawodników ruszyło na 10 km trasę wokół bazy w Ghazni oraz 8 w bazie Bagram. Na trasie zawodnikom zawzięcie kibicowali żołnierze, którzy na wysuniętych punktach obserwacyjnych obwałowań bazy, kontrolowali teren, zapewniając bezpieczeństwo FOB Ghazni. Nawierzchnia trasy urozmaicona, od utwardzonego piachu, poprzez kamienie do piachu i pyłu prawie księżycowego, gdyż po każdym kroku unosiła się chmura pyłu. Organizatorzy starali się jak mogli tak urozmaicić trasę, aby żołnierze pokonujący kilometry nie nudzili się!

Trzy okrążenia blisko obwałowań tzw. HESCO, piękny poranek z wschodzącym słońcem, oraz polskie śmigłowce stojące na lotnisku... Takie widoki tylko na Biegu o Nóż Komandosa w Ghazni!

47 minut i 18 sekund potrzebował pierwszy uczestnik na pokonanie całej trasy „Noża”. Tym zawodnikiem z numerem startowym nr 001 był st.szer. Dawid HARTLEB. Na drugim miejscu na mecie zameldował się st.szer. Konrad SZYMAJDA z czasem 48 min 8 sekund uchwyconym na radarze pomiaru prędkości przez Żandarmerią Wojskową. Jako trzeci, linię mety minął żołnierz US ARMY spc. John JORDAN z wynikiem 50.50, do ostatnich sił walcząc o pudło!

Nie trasie nie zabrakło dzielnych Pań, które walcząc zarówno z kolegami jak i swoimi słabościami (jak w takim pyle utrzymać piękną fryzurę?), dzielnie pokonały trasę uśmiechając się jeszcze do aparatu!

Pierwsza z zawodniczek to ppor. Anna GAIK, która uzyskała czas 59,26 min. Druga z zawodniczek, to ppor. Jolanta POŁEĆ z czasem 01:15:00, a trzecia Pani Magdalena BRZOZOWSKA z wynikiem 01:19:00. Czwartą kobietą w tej stawce była zabezpieczająca trasę pod względem medycznym sierż. Elżbieta PITURA (01:25:25)

Zakończenie odbyło się na „patio” sztabu PKW, w gościnnych progach D-cy 13 zm. PKW gen.bryg. Marka SOKOŁOWSKIEGO, który wraz z D-cą TF-50 wręczył medale, dyplomy i drobne upominki w imieniu Dowódcy JWK w Lublińcu. Ogromne podziękowania dla gen.bryg. Marka SOKOŁOWSKIEGO, płk. Arkadiusz SZKUTNIKA, ppłk. Artura WARWASA, Filipa, Stefana, Mirka, Piotrka i Bogdana!


STATYSTYKI XVII Biegu Przełajowego "O Nóż Komandosa 2013"

Bieg Główny ukończyły 664 osoby w Lublińcu oraz 127 żołnierzy w Afganistanie. Biegi dla dzieci ukończyły 994 osoby !!! (najliczniej SP 1 - 240, SP 3 - 149, ZSOT - 110). Wspólnie z Jarkiem Rybakiem zebraliśmy na rannego „Specjalsa” z Afgańskich Tygrysów 1673,84 zł i 10 centów.

Autor relacji Krzysztof Szwed wraz z gen. dyw. Romanem Polko oraz Pauliną Bolibrzuch-Polko.

Autor: Krzysztof Szwed

Zdjęcia: Aneta Kaczmarek (lubliniec.naszemiasto.pl), datasport.pl, Ladislav MARASKomentarze czytelników - 4podyskutuj o tym 
 

sa111

Autor: sa111, 2013-09-02, 10:23 napisał/-a:
Zapisany , wpisowe dzisiaj opłacone .
Pozostaje zwiększanie formy na bieg .
Pozdrowienia dla pozostałych uczestników .

 

Bystry1983

Autor: Bystry1983, 2013-09-22, 22:02 napisał/-a:
Poszukuje transportu na bieg. Mieszkam w Krakowie

 

Prezes

Autor: Prezes, 2013-09-23, 14:06 napisał/-a:
Patrzcie na listy startowe. Z Rząski zapewne będzie autobus jest ich aż 20. Pytajcie mailem z kim chcecie się skontaktować. Podeślę namiary

 

GRZYBEK

Autor: GRZYBEK, 2013-10-02, 12:59 napisał/-a:
Czy orientuje się ktoś czy jest jakaś sala gimnastyczna na której można przenocować? Czy trzeba we własnym zakresie coś organizować?

  Ostatnio zalogowani
Lektor443
00:49
Daniel Wosik
00:10
soniksoniks
23:57
Paweł 81
23:14
jantor
23:10
84cantona7
23:09
kos 88
22:55
tomiak 75
21:56
Pawel63
21:37
tomasso023
21:35
Admin
21:32
lupusfalco
21:26
entony52
21:23
chris_cros
21:18
_PiTeR_
21:12
przemek300
21:10
|    Redakcja     |     Reklama     |     Regulamin     |