Twoja ocena:brak

Rekordowy bieg w Karlinie
Autor: Janusz Łęgowski
Data : 2005-06-13

W dniu 12 czerwca na trasie Domacano – Karlino odbył się rekordowy po wieloma względami XIII Bieg Papieski im. Jana Pawła II na dystansie 15 kilometrów. Sprzyjająca zawodnikom pogoda(plus14 – 15 stopni) oraz wiejący w plecy uczestników przez większą część dystansu wiaterek w dużym stopniu przyczyniły się do uzyskania fantastycznych wyników. Aż czterech biegaczy pokonało barierę 45 minut, przy czym trzej pierwsi zawodnicy uzyskali lepszy czas od dotychczasowego rekordu trasy Jana Białka który dotychczas wynosił 44:58. Poniżej 46 minut pobiegło dziesięciu uczestników a poniżej 50 minut piętnastu. W godzinie zmieściło się aż 62 zawodników. Był to najszybszy bieg na 15 kilometrów jaki dotychczas miał miejsce w Polsce. Rezultaty pierwszej szesnastki możecie państwo zobaczyć w dziale dyskusje.

W biegu wzięło m.in. udział czterech zawodników z Kenii i wśród nich upatrywano właśnie zwycięzcy biegu. Tymczasem najlepszy Kenijczyk był dopiero piąty a pozostali zajęli odpowiednio 7,8 i 9 miejsce. Słowa wielkiego uznania i podziwu należą się zatem Dariuszowi Kruczkowskiemu z Bydgoszczy który zdecydowanie wygrał ten bieg(44:23) ustanawiając przy okazji nowy wspaniały rekord trasy. Dotychczasowy rekordzista, wielokrotny mistrz Polski Jan Białk, wracający na biegowe trasy po długotrwałej kontuzji zajął dość odległe dwunaste miejsce.

Wśród pań wygrała Małgorzata Sobańska także uzyskując wynik będący nowym rekordem tego biegu(50:31). Dodam jeszcze, że bieg ukończyło 189 zawodników i zawodniczek co także jest kolejnym rekordowym osiągnięciem organizatorów karlińskiego biegu.

Wysokiemu poziomowi sportowemu biegu towarzyszył równie wysoki poziom organizacyjny imprezy. Wpisowe tylko 10 złotych, zapisy do biegu załatwiano szybko i sprawnie. Biegowi głównemu towarzyszyły biegi dzieci i uczniów szkół podstawowych i średnich oraz bieg dla pracowników samorządów. Trasa biegu oznakowana co kilometr, a na trasie wystarczająca ilość punktów z wodą do popicia. Na mecie każdy otrzymał piękny medal z wizerunkiem naszego Papieża. W ramach wpisowego do zjedzenia bigos i grochówka. Nagrody w klasyfikacji generalnej panów i pań oraz czterech kategoriach wiekowych dla kobiet i co pięć lat dla panów. Zakończenie imprezy i wręczanie nagród oglądało mnóstwo mieszkańców Karlina a bohaterowie biegu, zarówno w klasyfikacji generalnej jak i poszczególnych kategoriach wiekowych byli nagradzani przez miejscowych przedstawicieli władz najwyższego szczebla Ordynariusza Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej Ks. Bp Kazimierza Nycza i Burmistrza Miasta i Gminy Karlino Waldemara Miśko.

Dla mnie był to już, a może dopiero trzeci start w Karlinie i z całą odpowiedzialnością stwierdzam, że jest to impreza zasługująca na największe pochwały i noty. To była fantastyczna promocja i popularyzacja biegania. Ogromne brawa dla wszystkich organizatorów i sponsorów biegu w Karlinie.