Jestes
niezalogowany
ZALOGUJ

 

Po raz kolejny na łamach naszego portalu czytelnicy wybierać będą najlepsze bieg w Polsce rozegrane w minionym sezonie - w 2016 roku. Po raz czwarty z rzędu wyboru odbędą się za pomocą tzw. drabinek, czyli poprzez ułożenie przez uczestników biegów swoich list startowych w kolejności od najlepszego biegu do najsłabszego.

W dalszym ciągu formuły wyborów najlepszych biegów zaproponowane na innych portalach biegowych - głosowanie poprzez wysyłanie smsów, czy wybór zwycięzców poprzez wskazanie komisji konkursowej - są dość odległe od oczekiwań wielu biegaczy. Również w naszym portalu w minionych latach próbowaliśmy wielu tego rodzaju rozwiązań - ale ostatecznie obecna formuła wydaje się najlepszą - jest w pełni SPOŁECZNOŚCIOWA, przejrzysta, sprawiedliwa i odporna na wpływy "zewnętrzne".

Zasady wyborów ZŁOTYCH BIEGÓW 2016

Nasze wybory najlepszych imprez biegowych składają się z dwóch etapów. Pierwszy etap to kandydatury, czyli przyporządkowanie biegów do poszczególnych kategorii w których będą rywalizowały. Kategorii jest kilka -zostały tak przygotowane, by biegi mogły rywalizować między sobą w sposób w miarę możliwości sprawiedliwy. Przygotowane kilka lat temu kategorie sprawdziły się, więc prezentujemy je w tym roku w niezmienionej formie.

Przygotowaliśmy wstępnie 166 kandydatur biegów, które w naszym RANKINGU biegów miały dużo ocen lub są na tyle charakterystyczne, że zwróciliśmy na nie naszą uwagę. Niemniej każdy z czytelników oraz organizatorów może nominować do ZŁOTYCH BIEGÓW kolejne zawody - w tym celu wystarczy przesłać na email poczta@maratonypolskie.pl pisemną kandydaturę zawierającą link do biegu w naszym kalendarzu oraz wszystkie kategorie, w których zgłaszany bieg powinien rywalizować.

UWAGA: czekamy także na Państwa uwagi / poprawki odnośnie zdefiniowanych przez nas kandydatur (człowiek jest tylko człowiekiem więc mogą być w nich błędy)

Na uwagi oraz kolejne kandydatury czekamy do 16 stycznia 2017 włącznie (poniedziałek, do godziny 23:59)KLIKNIJ TUTAJ
ABY ZOBACZYĆ AKTUALNE KANDYDATURYOto pełna lista kategorii:

Kategorie ze względu na dystans biegu:

- 10 km,
- półmaratony kameralne (do 500 uczestników),
- półmaratony duże (ponad 500 uczestników,
- maratony kameralne (do 500 uczestników),
- maratony duże (ponad 500 uczestników),
- ultramaratony.

Kategorie ze względu na liczbę uczestników:

- biegi kameralne (do 200 uczestników),
- biegi średnie (201 do 500 uczestników),
- biegi duże (501 do 1000 uczestników),
- biegi masowe (ponad 1000 uczestników).

Kategorie ze względu na wielkość miasta:

- biegi w miastach do 5 tysięcy mieszkańców,
- biegi w miastach 5-25 tysięcy mieszkańców,
- biegi w miastach 25-100 tysięcy mieszkańców,
- biegi w miastach ponad 100 tysięcy mieszkańców.

Kategorie ze względu na rodzaj organizatora:

- biegi organizowane przez osoby prywatne,
- biegi organizowane przez kluby,
- biegi organizowane przez firmy, stowarzyszenia, fundacje itd.,
- biegi organizowane przez miasta (gminy, osir-y, itd).

Kategorie dodatkowe:

- Debiut organizacyjny sezonu,
- Biegi górskie,
- Biegi przełajowe,
- Biegi niezwykłe.

Kategorie ze względu na region:

- województwo Dolnośląskie,
- województwo Kujawsko-Pomorskie,
- województwo Lubelskie,
- województwo Lubuskie,
- województwo Łódzkie,
- województwo Małopolskie,
- województwo Mazowieckie,
- województwo Opolskie,
- województwo Podkarpackie,
- województwo Podlaskie,
- województwo Pomorskie,
- województwo Śląskie,
- województwo Świętokrzyskie,
- województwo Warmińsko-Mazurskie,
- województwo Wielkopolskie,
- województwo Zachodniopomorskie.

Niestety z przyczyn technicznych (sposób głosowania) ponownie nie przewidujemy głosowania na imprezy cykliczne organizowane w formule Grand Prix.

Głosowanie

Jak już wspominałem przez wiele lat nasza formuła głosowania ewoluowała. Doświadczenie uczy, że w większości przypadków najprostsze rozwiązania są najlepsze. Dlatego też głosowanie sprowadzimy do ustawiania przez zalogowanych na naszym portalu czytelników drabinki biegów odpowiadającej imprezom od najlepszej do najsłabszej. Oczywiście drabinka nie będzie miała kilkuset pozycji - każdy czytelnik będzie miał własną drabinkę, w której ustawiać będzie wyłącznie biegi w których startował w 2016 roku.

Czym bieg znajdzie się w każdej z drabinek wyżej, tym więcej otrzyma punktów procentowych. Średnia z sumy punktów z drabinek w których się pojawił będzie stanowiła jego ocenę końcową, a więc i decydować będzie o jego miejscu w poszczególnych kategoriach.

Ilu biegaczy, tyle metod oceniania biegu - jedni lubią pasta-party, drudzy obfite pakiety startowe, a inni cenią sobie ogólny klimat panujący na biegu. Nie narzucamy żadnej metody oceny biegu, każdy z głosujących przyjmuje takie kryteria, jakie mu odpowiadają i jakie sam uzna za stosowne.

Szczegółowa metoda zliczania głosów zostanie podana w momencie uruchomienia głosowania, i będzie bardzo podobna do metody zastosowanej w latach ubiegłych. Głosowanie odbędzie się w dniach 17-27 stycznia 2017, a wyniki opublikujemy do maksymalnie 31 stycznia 2017.

Nagrody i wyróżnienia

Organizatorzy biegów, które zajmą czołowe miejsca w każdej z kategorii otrzymają prawa wykorzystania tytułów ZŁOTY BIEG 2016 oraz WYRÓŻNIENIE 2016. Będzie można także wygenerować certyfikat w formie PDF. Dla zwycięskich biegów przygotowaliśmy także pamiątkowe statuetki.Komentarze czytelników - 26podyskutuj o tym 
 

jozek80

Autor: jozek80, 2017-01-18, 17:08 napisał/-a:
Wielki lol z mojej strony. Na 20% z moich wszystkich startów jest sens głosować. Reszta biegów i tak nie kandyduje, więc są tylko wypełniaczami w głosowaniu

 

Admin

Autor: Admin, 2017-01-19, 11:12 napisał/-a:
Rejestrowanie biegów do kalendarza nie ma żadnego znaczenia przy głosowaniu. Jedyny wymóg jest taki, że bieg musi być w kandydaturach. Wystarczy go więc dodać w dowolnym terminie, ale przed zakończeniem zbierania kandydatur.

Termin jest istotny natomiast ze względu na fakt, że uczestnicy biegu muszą dodać go sobie do swoich wizytówek startów. Bez tego nie będą mieli biegu w swojej drabince głosów więc będą mogli na niego zagłosować wyłącznie w ramach bonusowych głosów.

 

Admin

Autor: Admin, 2017-01-19, 11:13 napisał/-a:
Siła głosów zmieni się w momencie gdy oddawać Pan będzie głosy.

 

Admin

Autor: Admin, 2017-01-19, 11:15 napisał/-a:
Tak, badacze z San Escobar ustalili, że ten kto więcej startuje, więcej podróżuje, więcej czyta czy więcej pije różnych drinków - ten ma szerszy przegląd sytuacji, większe doświadczenie, więc i jego głoś jest istotniejszy. W moim przekonaniu jest w tym więcej racji, niż w wartości głosowania np. sms-ami po 2.49 netto za głos :-)

 

Admin

Autor: Admin, 2017-01-19, 11:18 napisał/-a:
Ustawia Pan swoje starty od najlepszego do najgorszego. To najprostsze rozwiązanie na jakie wpadłem. Oczywiście pewnie głosowanie metodą skoczka szachowego, na co trzeci, ale nieparzysty głos, pomnożone przez średnio ważoną liczbę uczestników biegu byłoby bardziej sprawiedliwe, ale wątpię by było zrozumiałe. Jak napisałem powyżej - alternatywą jest robienie plebiscytu sms-ami po 2.49 netto i udawanie, że to dobre rozwiązanie, a pieniądze zgromadzone w ten sposób po odjęciu kosztów serwera wspomogą charytatywnie schronisko na osieroconych fretek we Szwecji.

Nie ma głosowania idealnego, i przyjęte rozwiązanie biorę "na klatę" jako najlepsze z tych, na które mnie intelektualnie stać :-)

 

Sasza

Autor: Sasza, 2017-01-20, 15:40 napisał/-a:
Nie widzę przycisku "wyślij/oddaj głos". Czyli rozumiem, że wystarczy utworzyć piramidkę ze startów i system sam te moje oceny sobie doda?

 

Admin

Autor: Admin, 2017-01-21, 11:25 napisał/-a:
Tak, nie trzeba nic potwierdzać - każde klinięcie automatycznie zapisuje wynik. Do końca głosowania można także w dowolnym momencie wejść, zmienić swoją piramidkę lub dokończyć głosowanie.

 

8035halicz

Autor: 8035halicz, 2017-01-24, 10:05 napisał/-a:
W tegorocznej drabince mam zarejestrowanych 51 startów.Część z nich to zawody narciarskie i Nordic Walking które jak sądzę nie kandydują do Złotego Biegu...?Lepiej więc nie uwzględniać ich w zestawieniu aby nie zabierać głosów imprezom typowo biegowym?Czy może zostawić je w mojej drabince i być może zostaną one też sklasyfikowane?

 

Admin

Autor: Admin, 2017-01-24, 11:08 napisał/-a:
Głosy są liczone tylko dla imprez przeniesionych na lewą stronę głosowania. Te, które pozostaną po stronie prawej nie biorą w nim udziału. Może Pan na nie głosować, wtedy wpływają one na procentowy rozkład ocen w Pana drabince, natomiast same nie zostaną ocenione i nie będą nigdzie w wynikach pokazywane bo nie ma ich w kandydaturach, Zagłosowanie na nie zwiększa także siłę Pana głosu.

 

8035halicz

Autor: 8035halicz, 2017-01-24, 11:31 napisał/-a:
Dziękuję,wszystko jasne.
Skojarzenie:w każdych wyborach czy głosowaniu i tak najważniejsza jest...ordynacja wyborcza :-)

 

 Ostatnio zalogowani
StaryCop
18:36
tomasso023
18:35
An_Hal
18:31
Goniusia13
18:30
lordedward
18:28
Wojciur
18:24
Aras
18:20
Jurek D
18:18
p_pepe
17:47
BOP55
17:44
sprinter86
17:35
soniksoniks
17:20
tomako68
17:15
Artur 1980
17:14
Wojciech
17:12
chris_cros
17:06
|    Redakcja     |     Reklama     |     Regulamin     |