Jestes
niezalogowany
ZALOGUJ

 

Przeczytano: 1723/1223452 razy

 ARTYKUŁ 
Srednia ocen:0/0

Twoja ocena:brak


Bieżnia lekkoatletyczna w treningu długodystansowca
Autor: Fundacja Zdrowy Ruch
Data : 2023-12-28Bieganie na stadionie lekkoatletycznym niesie za sobą wiele korzyści. Infrastruktura jest coraz bardziej dostępna, rośnie także świadomość biegaczy i... odwaga! Tak, wielu biegaczy ma obawy przed pójściem na stadion - nie wiedzą co ich czeka oraz jak się zachować. Przyjęło się, że obiekty lekkoatletyczne zarezerwowane są dla klubów sportowych lub biegaczy krótkodystansowych. Czas to zmienić.

Przełam się – bieżnia jest dla wszystkich!

Dla biegacza długodystansowego bardzo ważna jest liczba pokonywanych kilometrów. Ale równie istotna jest ich jakość. Chcąc wykonać mocny trening, podczas którego odcinki będą dokładnie zmierzone, a także możliwy będzie monitoring odcinków co 100 metrów, idealny do tego będzie lekkoatletyczny obiekt.- Coraz więcej biegaczy przełamuje się, mając w planie mocne odcinki typu 10 x 400 m, czy też 6 x 1000 metrów, idą na stadion, mimo, że docelowy dystans będą pokonywali na przykład na ulicy. To znakomite połączenie i możliwość podniesienia swojego poziomu sportowego wyżej. Stadion daje możliwość wykonania treningu dokładnie w zaplanowanych założeniach, równym lub narastającym tempem, z pełną kontrolą czasu. Nie trzeba się zastanawiać, czy trafimy na czerwone światło (ulica), czy też za zakrętem będzie czyhał długi podbieg lub korzenie, które uniemożliwią realizację założeń. Oczywiście większość kilometrów biegaczy długodystansowych będzie realizowana w lesie, ale jakościowe jednostki warto przenieść na stadion. – mówi Paulina Kalinowska – trenerka lekkiej atletyki.

Jak się zachować? Gdzie trenować?

Stadionów z bieżnią lekkoatletyczną jest coraz więcej, większość biegaczy znajdzie je w bliskiej okolicy. To czy są dostępne i na jakich zasadach można z nich korzystać, dowiecie się odwiedzając stronę www.stadionyprzyjaznebiegaczom.pl

– Mamy na mapie już ponad 200 obiektów i ta liczba cały czas wzrasta. Polska zapełniona jest stadionami – w dużej mierze są to obiekty bezpłatne, ogólnodostępne – można przyjść w wyznaczonych godzinach i realizować swój trening. – mówi Paulina Kalinowska, koordynatorka kampanii. Jeśli ktoś ma obawy, nie wie jak się zachować, zachęcam do obejrzenia filmu na kanale YouTube Fundacji Zdrowy Ruch, który powstał dzięki wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki – dodaje Kalinowska.

"Długas" na stadionie - trenuj cały rok!

Stadion to miejsce, w którym można zrealizować trening niezależnie od pory roku. Jest czynny zarówno latem, jak i w chłodniejsze dni - dostępność może być cenna zwłaszcza zimową porą, kiedy to wcześnie robi się ciemno i wiele osób rezygnuje z realizacji treningu. Dzięki otwartym obiektom, biegacze nie muszą odpuszczać swoich jednostek i trenować systematycznie, co przyczynia się do poprawy formy! Zimą pokonywanych kilometrów jest więcej, ale często nie ma gdzie zrealizować treningu – stadiony to często oświetlone obiekty – można na nich biegać bezpiecznie. Więc jeśli do tej pory ktoś miał wymówkę, by nie iść na trening zimą – to już jej nie ma?

Projekt Stadiony Przyjazne Biegaczom organizuje Fundacja Zdrowy Ruch. Projekt jest współfinansowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Więcej informacji na stronie www.stadionyprzyjaznebiegaczom.plKomentarze czytelników - brakskomentuj materiał Ostatnio zalogowani
piotrhierowski
22:36
marz
22:22
ula_s
22:21
szalas
22:21
Daro091165
22:19
Andrea
22:16
szyper
22:16
lordedward
22:16
GRZE¦9
22:15
Wojciech
22:13
[NIXON]
22:07
szymk
21:49
marczy
21:34
jantor
21:22
StaryCop
21:16
szan72
21:13
|    Redakcja     |     Reklama     |     Regulamin     |