Jestes
niezalogowany
ZALOGUJ

 

benek
Piotr Bętkowski
Warszawa
CITY TRAIL Team
MaratonyPolskie.PL TEAM

Ostatnio zalogowany
2022-07-20,23:07
Przeczytano: 28/138926 razy (od 2022-07-30)

 ARTYKUŁ 
Srednia ocen:10/5

Twoja ocena:brak


Subiektywny artykuł na temat stron internetowych
Autor: Piotr Bętkowski
Data : 2009-01-07

W dobie internetu i rozwoju biegania nie sposób zauważyć zależności między tymi dwoma rzeczami. Wraz z rosnącą frekwencją na biegach, rośnie liczbą użytkowników portalu MaratonyPolskie.PL. Internet dociera teraz do 70% mieszkańców Polski i w sposób naturalny wypiera inne środki komunikacji międzyludzkiej. Internet staje się narzędziem dotarcia do coraz większej rzeszy ludzi, również biegaczy. Również organizatorzy biegów próbują wykorzystać to medium w kontakcie z nami.

Wszystkie największe biegi w Polsce posiadają własną stronę internetową. Portal MaratonyPolskie.PL zbadał jak wyglądają owe strony pod kilkoma względami ważnymi z punktu widzenia biegacza amatora. Sprawdzaliśmy jak wygląda grafika strony, informacje o biegu( mapka, zgłoszenia, regulamin), informacje dodatkowe (noclegi, informacje o atrakcjach turystycznych), obcokrajowiec oraz aktualizacje. Jest to ocena całkowicie subiektywna i oczywiście możecie mieć inne zdanie. Zapraszam do zapoznania się z zestawieniem. Miłej lektury.


Poznań półmaraton i maraton
www.marathon.poznan.pl
www.halfmarathon.poznan.plSą to co prawda dwie oddzielne strony jednak ściele związane ze sobą.
Ciekawa i nowoczesna grafika z odliczaniem daty biegów. Jako pierwsze w oczy rzuca się zakładka "Pytania i odpowiedzi" w której można szybko znaleźć podstawowe informacje.
Łatwy i szybki dostęp do regulaminu, listy startowej i formularza zgłoszeniowego.

Dużo praktycznych informacji dotyczących m.in dojazdu do biura zawodów, mapka biegu, linki do stron o Poznaniu, informacje o bogatej bazie noclegowej,
oraz o EXPO (niestety bez listy wystawców).
Najbardziej zaciekawiła mnie zakładka :Informacje dla początkujących biegaczy", która rzeczowo wyjaśnia debiutantom jak przygotować się do startu od strony praktycznej.

Łatwy dostęp dla obcokrajowców z przetłumaczeniem całkowicie całej strony w języku angielskim i niemieckim.
Strona bardzo przejrzysta i ciekawa, przez co funkcjonalna. Brak niestety jakiś informacji o poprzednich edycjach biegów m.in wyników.
Brawo za odwagę dla organizatora za prowadzenie dwóch stron i traktowanie tym samym obu biegów tak samo. Ocena jednak będzie jedna :)

OCENA:
Grafika: 5
Zgłoszenia: 5
Informacje o biegu: 4
Informacje dodatkowe: 4
Obcokrajowiec: 5
Aktualizacja: 4
Suma: 27


Dębno Maraton
www.maratondebno.plStrona uboższa graficznie od reszty rywali. W tym przypadku prostota znaczy funkcjonalność.
Brak dat zamieszczania Newsów, więc ciężko stwierdzić czy coś się dzieje w ogóle. W oczy rzuca się również hasło "Dębno stolica polskiego maratonu" i data 17 kwietnia 2009.

Regulamin w 3 językach (polskim, niemiecki i angielskim).
Mapka biegu jest niestety mało dokładna. Gdy biegacz zapragnie poszukać noclegu znajdzie tutaj przyzwoitą bazę informacji o noclegach.
Formularz zgłoszenia do biegu w dwóch językach (angielskim i polskim) oraz skromne, podstawowe informacje w języku angielskim i niemieckim
ponadto informacje o "Koronie maratonów polskich", lista sponsorów i partnerów, skromna galeria zdjęć i co ciekawe kronika maratonu.

Strona słabo wypada pod względem orientacji dla zagranicznych biegaczy. Niby znalazłem regulaminy w języku angielskim i polskim, ale trafiłem tam przypadkiem.
Brak również informacji dotyczącej miasta Dębna i atrakcji okolicznych.

OCENA:
Grafika: 3
Zgłoszenia: 4
Informacje o biegu: 3
Informacje dodatkowe: 3
Obcokrajowiec: 3
Aktualizacja: 3
Suma: 19


Toruński Maraton
www.torunski.maraton.plCiekawa grafika, uwagę przykuwa duża liczba elementów fleszowych, bardzo dużo newsów i możliwość ich komentowania.
Formularz zgłoszeniowy oraz lista startowa łatwo dostępne. Dział artykuły niestety świeci pustkami, webmasterzy zostawili tam jednak miejsce na "kartę historii" co może być ciekawe.

Wyniki wszystkich maratonów w historii za co należy się duży plus. Minusy to brak informacji o mieście, o noclegach i brak mapki biegu.
Skromna ale ciekawa galeria zdjęć od 2000 roku. Lista rekordzistów maratonu oraz dział historia (moim zdaniem zdublowany z artykułami).
Wiele miejsca zajmują informacje na temat "Stowarzyszenia Maraton Toruński" czyli głównego organizatora, wszak chyba nie tego szuka osoba chętna na maraton.
Strona jest portalem społecznościowym, co znaczy, że można na niej założyć konto i aktywnie uczestniczyć w życiu portalu. Strona jest po gruntownej zmienię co zresztą widać i mam nadzieję, że puste podstrony np. "linki" i "Artykuły" będa szybko się zapełniać.

Niestety na stronie nie poradziłby sobie obywatel innego kraju. Nie ma choćby wzmianki w języku angielskim czy niemieckim. Być może i to z czasem się zmieni. Wszak pozostawiła po sobie bardzo dobre wrażenie.

OCENA:
Grafika: 5
Zgłoszenia: 5
Informacje o biegu: 3
Informacje dodatkowe: 3
Obcokrajowiec: 1
Aktualizacja: 4
Suma: 21


4 energy półmaraton Katowice
www.bieg.4energy.plWita nas licznik gości do 4 edycji biegu w październiku. Niestety ostatni news datowany jest na 17.10.2008 roku. Bardzo efektowna jest mapka trasy biegu na której biegacz przemierza trasę półmaratonu. Listę startową zdobi lista setek nazwisk, szkoda że to uczestnicy zeszłorocznej edycji, bo zanosiło by się na mega rekord frekwencji na 270 dni przed biegiem :)

Amator znajdzie dla siebie podstawowy plan treningowy do przygotowania się do biegu, co jest nowinką w stosunku do innych stron. Regulamin jest niestety jeszcze nieaktualny tzn z 2008 roku. Za to można podziwiać wyniki ze wszystkich edycji półmaratonu.

Uwaga obcokrajowiec na pierwszy rzut oka nie powinien się bać, jednak po kliknięciu we flagę niemiecką lub angielską okazuje się, że przetłumaczony jest tylko regulamin biegu.

Brakuje mi informacji o mieście i jak mam się dostać do biura zawodów?? Gdzie bym mógł przenocować? zachęca za to bogata galeria zdjęć. Strona ma nowoczesny i ciekawy wygląd. Ciekawie czy ożywia się przed biegiem.

OCENA:
Grafika: 5
Zgłoszenia: 2
Informacje o biegu: 4
Informacje dodatkowe: 3
Obcokrajowiec: 3
Aktualizacja: 3
Suma: 20


Cracovia Maraton
www.cracoviamaraton.plWita mnie intro z biegu i wybór języka, tym razem angielskiego lub polskiego. Hasło "... z historią w tle" i data 26.04.2009 przykuwają moją uwagę.
Strona prosta w swoim wyglądzie pokazuje nam aktualną pogodę w Krakowie oraz zegar do biegu. Ukazują się również zdjęcia z ostatniej edycji biegu.
Bije po oczach wielka promocja miasta. Informacje o sporcie, podróżowaniu, noclegach, kulturze w Krakowie znajdziemy bez problemu.

Niestety nie poraża liczba newsów, średnio raz na miesiąc, ale cieszy konkurs noworoczny organizowany przez firmę New Balance, sponsora maratonu.
Menu jest średnio czytelne i można się w nim pogubić. Jednak udaje się mi odnaleźć formularz zgłoszeniowy, regulamin i listę startową oraz informację na temat imprez towarzyszących.

W dodatku mogę wziąć udział w konkursie :) Na stronie znajdziemy linki do wielu galerii ze zdjęciami. Niestety znajdziemy wyniki tylko z ostatnich trzech lat.
W języku angielskim turysta biegacz może czuć się swobodnie, regulamin i inne rzeczy są dobrze przetłumaczony.

OCENA:
Grafika: 3
Zgłoszenia: 4
Informacje o biegu: 4
Informacje dodatkowe: 5
Obcokrajowiec: 4
Aktualizacja: 2
Suma: 22


Piła półmaraton
www.pila.halfmarathon.plProsty i przejrzysty układ strony z licznikiem czasu do biegu w widocznym miejscu. Dużo, często aktualizowanych newsów, niestety bez dat.
Znajduję się bardzo dokładna mapka biegu z możliwością jej pobrania, informacja o organizatorach oraz lista nagród.

Niestety nie działa zakładka "Lista startowa" czyżby nie można było się zapisać?
Zakładka "Historia" ukazuje tylko listy zwycięzców od 1991 roku w Pilskich biegach, nie ma tam niestety artykułów historycznych o biegu. Zakładka wyniki ukazuje z kolei wyniki półmaratonów od 2000 roku? czyżby dublet?

Cieszy za to aktualny regulamin lecz na bieg niestety nie można się zapisać gdyż zapisy nie działają. W zakładce linki próżno szukać linków do miasta, a dla chcących przenocować w Pile wskazany jest tylko jeden hotel.
Cieszy za to tłumacz strony na język angielski i niemiecki. Nie tłumaczy on niestety newsów, reszta bez zarzutów.

Niestety nie dowiedziałem się nic o tym pięknym mieście i nie dodałem go do biegu wszak będę obserwował sytuacje z czasem.

OCENA:
Grafika: 3
Zgłoszenia: 2
Informacje o biegu: 4
Informacje dodatkowe: 3
Obcokrajowiec: 4
Aktualizacja: 4
Suma: 20


Wrocław Maraton
www.wroclawmaraton.plNa początku w oczy rzuca się brak aktualizacji daty nowego biegu ale w newsach jest już informacja, że ruszyły zapisy na 2009 rok.
Najpierw zaglądam w regulamin biegu, szybko go odnajduję i czytam, następna zakładka to "historia", a Wrocław naprawdę ma się czym pochwalić. Niestety znajduję się tam tylko krótka notka historyczna.

Zakładka dojazd bardzo precyzyjnie określa jak dojechać do biura zawodów, z biura do centrum i gdzie znajduję się owo biuro, wraz z mapką dojazdu.
Niestety tak łatwo nie jest już z noclegiem. Brak odesłania do stron hoteli, natomiast jest informacja dotycząca noclegów w akademiku AWFu i na hali.
Podobnie jak na stronie Cracovia Maratonu, znajdziemy tutaj odesłanie do kilku galerii zdjęć.

Najciekawszą rzeczą było znalezienie informacji na temat utrudnień w ruchu dla mieszkańców Wrocławia.

Nie wiem dlaczego na stronie znajdują się dwie zakładki ze zdjęciami.
Na stronie znajdziemy również aktualny formularz zgłoszeń oraz mapę z 2008 roku wraz z profilem trasy.
Wyniki biegu tylko z trzech ostatnich lat ale łatwe do znalezienia.

Obcokrajowiec:
W języku angielskim funkcjonuje bezbłędnie prawie całe menu oprócz... formularza zgłoszeniowego. Ale znajdziemy informację o historii biegu, regulamin i informację o dojazdach.
W języku niemieckim jest nieco gorzej chociaż i tutaj poruszam się bez większych problemów.

Ogólnie stronka bardzo fajna, do biegu zostało jeszcze dużo czasu więc aktualizacja tutaj kuleje.
Jednak brakuje mi informacji o pięknym Wrocławiu, informacji o noclegach oraz bardziej rozbudowanej informacji o historii biegu.

OCENA:
Grafika: 3
Zgłoszenia: 4
Informacje o biegu: 4
Informacje dodatkowe: 3
Obcokrajowiec: 4
Aktualizacja: 2
Suma: 20

Oceny stron stanowią subiektywną ocenę autora artykułu i nie odzwierciedlają opinii całej redakcji. W zestawieniu znalazły się jedynie najlepsze strony internetowe największych maratonów i połmaratonów, dlatego też analizując wystawione oceny należy brać pod uwagę fakt, że w artykule znalazła sie tylko część stron - te według autora najlepsze.Komentarze czytelników - 42podyskutuj o tym 
 

jarema

Autor: jarema, 2009-01-17, 12:39 napisał/-a:
Jeśli chodzi o Maraton Warszawski, to chyba nic nie stoi na przeszkodzie by pokazywały się darmowe informacje o nim (np. w kalendarzu), podobnie jak jest na biegajznami.pl, (Benek na pewno coś o tym wie, bo sam ostatnio często tam przebywa pisząc o pomysłach Maratonów Polskich).
Udawanie, że nie istnieje największy maraton w Polsce wygląda dość dziwnie.

 

benek

Autor: benek, 2009-01-17, 18:31 napisał/-a:
obiecujemy

 

Wojtek W

Autor: Wojtek W, 2009-01-19, 14:42 napisał/-a:
Patrzę na to trzech stron: jako osoba pisząca jeste przekonany że jeśli Maratony Polskie są zdania że nie warto pisać o Maratonie Warszawskim to ich święte prawo. Mnie nic o tego, moę głosować nogami ( tym przypaku myszką).
Jako osoba czytająca chcę w jednym miejscu czytać o wszystkich imprezach, ale zdaję sobie sprawę że z punktu widzenia ludzi którzy są (przepraszam za wyrażenie) targetem MP to co robimy w Warszawie jest mało interesujące. Dlatego nie dziwę sie ż jest nas tu mało.
Jako osoba która wzięła ślub z Maratonem Warszawskim wiem że to co myślę jest mało obietywne i nie powinienem zabierać głosu, ale nie potrafię...

 

pawroe

Autor: pawroe, 2009-01-19, 16:17 napisał/-a:
LINK: http://www.wroclawmaraton.pl/pl/article/

maraton wrocław może i grafikę zaktualizował, ale certyfikatu jak nie można było z niej pobrać, tak cały czas nie można; po wejściu na podstronę dowiadujemy się tylko że "Trasę, która zmierzył mierniczy Tadeusz Dziekoński posiada atest AIMS i IAAF."

 

Wojtek W

Autor: Wojtek W, 2009-01-19, 16:23 napisał/-a:
Ale to chyba dobrze że trasa ma atest, ja się cieszę że pokonałem dokładnie wymierzoną trasę!

 

pawroe

Autor: pawroe, 2009-01-19, 16:32 napisał/-a:
LINK: http://www.silesiamarathon.pl/

a propos słabych stron www, to na razie nie prezentuje się najlepiej silesia maraton; skoro skutkiem dyskusji na tym forum było usprawnienie strony wrocławia, to może coś się polepszy z witryną śląska ?

 

kos 88

Autor: kos88, 2009-01-19, 21:11 napisał/-a:
W zupełności się zgadzam,odnoszę wrażenie /i nie tylko Ja/, że Ktoś....nie wiem może jakiś tajemniczy Don Pedro obraził się na Warszawę albo nie wiem co. Jest to napewno dziwne i smutne , a przecież bieganie na zawodach sportowych dla zupełnych amatorów tak naprawdę zaczęło się na I MARATONIE POKOJU w Warszawie,więc choćby z tego względu należałoby się tej imprezie troszkę więcej życzliwości.

 

adamus

Autor: adamus, 2009-01-19, 21:22 napisał/-a:
a może to Ktoś obraził się na MaratonyPolskie?? i może to Warszawa powinna okazać więcej życzliwości??
choć zakładam, że prawda leży po środku.... i obydwie strony powinny zburzyć dzielący je mur........

 

kos 88

Autor: kos88, 2009-01-19, 21:29 napisał/-a:
Być może masz rację, ale fajnie by dla Wszystkich było gdyby to się kiedyś ...???, na lepsze zmieniło !!!!!!!!

 

adamus

Autor: adamus, 2009-01-19, 21:39 napisał/-a:
tak, możemy tylko czekać...........

  Ostatnio zalogowani
jmm
20:21
AntonAusTirol
19:11
BOP55
18:57
przemek300
17:47
POZDRAWIAM
17:42
tadeusz.w
17:15
Pawel63
17:12
crespo9077
17:11
Bystry1983
16:03
urban93
15:23
maratonczyk
15:07
gora1509
14:49
monsun.com.pl
14:46
runner
14:38
kostekmar
14:11
miro57
13:54
|    Redakcja     |     Reklama     |     Regulamin     |