Jestes
niezalogowany
ZALOGUJ

       

  WIZYTÓWKA   GALERIA   PRZYJAC. [11]   BLOG   STARTY   KIBIC 
 
impactor
Pamiętnik internetowy
Życie na endorfinach

Marek Strześniewski
Urodzony: 1957-03-05
Miejsce zamieszkania: Piaseczno
9 / 16


2017-09-18

Dostęp do
wpisu:

Publiczny
Mój Alfabet (czytano: 307 razy)Mój Alfabet. Dziś odcinek I - od A do E.

A: Age-Group

Genialny format rozgrywania zawodów sportowych. W tym również biegów długodystansowych i triathlonu. Nie tylko rozróżnia zawodników ze względu na płeć, ale również pozwala co pięć lat być najmłodszym w grupie.Dzięki temu umożliwia nie tylko zdobycie medalu za uczestnictwo, ale także walkę o miejsce na podium zawodnikom, którzy przeżywają trzecią lub czwartą wiosnę życia.
W wyższych kategoriach wiekowych długowieczność jest ważniejsza od poziomu wytrenowania. Wystarczy dożyć daty startu, aby skutecznie zawalczyć o pudło.

B: Bidon

Plastikowa butelka na napoje, jeden z najważniejszych rekwizytów w sportach wytrzymałościowych. Zawartość bidonu jest jedną z najpilniej strzeżonych tajemnic poszczególnych zawodników. Często utrata bidonu na wyboistej trasie powoduje odwodnienie, zamulenie i inne niekorzystne zjawiska skutkujące słabym wynikiem. Dobry bidon, o kształtach aerodynamicznych, umieszczony na kierownicy roweru TT redukuje opór powietrza i jest źródłem znakomitych rezultatów. Nie należy jednak przesadzać!

Bidony o pojemności większej niż 5 litrów nawet idealnie wyprofilowane mogą przynieść efekty odwrotne od pożądanych.


C: Carboloading

Znany również jako – termin nie mający nic wspólnego z górnictwem - „ładowanie węgli". Koncepcja polegająca na unikaniu węglowodanów w ostatnim tygodniu przed startem, aby potem w ciągu ostatnich trzech dni wyczyścić z nich doszczętnie lodówkę. Bardzo przydatna, jeśli start wypada w okolicach Wielkanocy lub Bożego Narodzenia, bo zabieg ten można połączyć z czyszczeniem starych zapasów kuchennych. Negatywnym aspektem koncepcji jest fakt, że gwałtowny przyrost wagi ciała rzadko znika w czasie zawodów a uzyskana dodatkowa energia zużywana jest na przemieszczanie dodatkowych kilogramów.

Przestrogą niech będzie również historia pewnego znanego mi bliżej biegacza. Karierę rozpoczął 5 lat temu i po pierwszych latach sukcesów i rekordów doznał kontuzji. Kiedy go niedawno spotkałem na przyjęciu dysponował okazałą nadwagą i pełnym talerzem. Kiedy go spytałem, co słychać odpowiedział - .."Z całego tego biegania pozostał mi tylko carboloading!".


D: Dieta

Czwarta, nieoficjalna dyscyplina triathlonu. Podstawa sukcesów w biegach długodystansowych. Tajemnicza i przybierające różne postaci. Żeby odnosić sukcesy, trzeba być na diecie! Co do tego nikt nie wątpliwości. Tylko którą wybrać? Dieta mówi co jeść i czego unikać, ale dieta nie jedno ma imię. Jedna każe unikać mięsa i jeść tylko rośliny. Inna nakazuje jeść mięso, ale chude, albo ze zwierząt paleo-dzikich. Wybierać miód prosto z barci i zbierać jagody w lesie. Ale kiedy w takim razie trenować? Według jednej trzeba pić mleko z dużą zawartością siarki a znowu inna mówi, że mleka ani, ani. Więcej niż dwie szklanki dziennie i po tobie. Jeść ryby, ale tylko we wtorek, odkwaszać się cytryną i pić dużo wody. Albo nie wody, bo woda rozwadnia płyny ustrojowe i możesz się utopić wewnętrznie nieprzyswojoną wodą, która będzie zalegać w żołądku. Pamiętaj o indeksie glikemicznym, owoce tylko do południa, warzywa popołudniu, a owoce południowe tylko w nocy. Chleb najlepszy z otrębami i żwirem, będziesz biegał szybko jak struś, a pływanie poprawisz jedząc spirulinę z Morza Sargassowego.


E: Entuzjazm

Niebezpieczny stan wywołany endorfinami. Organizm początkującego sportowca jest nieuodporniony na ich działanie. Każdy start to „życiówka"!. Rosną pokonywane dystanse a maleje obwód w pasie. Zawodnik zaczyna snuć plany na kolejne sezony i w notatniku zapisuje nowe rekordy, które na pewno pobije. Entuzjazm podsycany kolejnymi porcjami endorfin i motywacją ze strony bliższych i dalszych znajomych przeradza się w niebezpieczną euforię (też na „E"). Nie ma rzeczy niemożliwych! Niesiony euforią zawodnik zapisuje się na zawody i wyznacza sobie cele, do których nie jest przygotowany! Ale co tam!!! Na co nam trening, jeśli czujemy moc? Euforia, z którą krótka znajomość na linii mety jest wspaniała, przed startem podstępnie szepcze na ucho: Jesteś wspaniały! Pływasz jak delfin, a biegasz jak Kenijczyk! Idź na całość!

Jeśli ulegniesz, na mecie zamiast niej będzie czekało „Rozczarowanie", nieślubny brat „Euforii".


Blog moga komentować wszyscy zalogowani czytelnicy

Dodaj komentarz do wpisu Ostatnio zalogowani
monsun.com.pl
11:39
kratke
11:37
Admin
11:30
GriszaW70
11:09
wiadp1
10:53
Jarek42
10:04
bielu72
09:59
tomasso023
09:53
platat
09:41
heelmaes
09:25
INVEST 83
09:17
Leno
08:35
p5ychol
08:30
michu77
07:27
biegacz54
07:22
Bartuś
06:16
|    Redakcja     |     Reklama     |     Regulamin     |