Dębno, 16 kwietnia 2012, 18:10, 1659/216093
39 Maraton Dębno: wyniki, zdjęcia, filmy...

LINK 4: GALERIA ZDJĘĆ
LINK 5: GALERIA FILMÓW
LINK 6: MAPA UCZESTNIKÓW BIEGU
LINK 7: ARCHIWUM: DęBNO

W minioną niedzielę odbyły się 82 Mistrzostwa Polski w Maratonie Mężczyzn, które rozegrane zostały w ramach 39 Maraton Dębno. Mistrzem Polski został debiutant - Yared Shegumo, który o niecałe 30 sekund wyprzedził obrońcę tytułu z 2009 i 2010 roku - Radka Dudycza. Brązowy medal zdobył Piotr Pałka.

W sytuacji, gdy przed startem do maratonu z całej Polski docierały informacje, że na biegach organizowanych w niedzielę panują ciężkie, deszczowe warunki, Dębno prezentowało się nad wyraz atrakcyjnie. Lekki chłód - około 12 stopni w chwili startu, zachmurzone niebo i niewielki tylko wiatr sprzyjały rywalizacji sportowej i walce o dobre wyniki.

W kategorii open bieg odbył się pod dyktando dwóch Kenijczyków, którzy bardzo szybko rozdali karty mając już na dziesiątym kilometrze 30 sekundową przewagę. Wzrosła ona ostatecznie do blisko dwóch minut, i choć jeden z zawodników osłabł na ostatnich kilometrach, ostatecznie zajęli oni dwa pierwsze miejsca i nie nawiązała się między nimi a resztą stawki jakaś szczególnie widowiskowa walka.

Dużo ciekawiej było za ich plecami, gdzie walkę o medale Mistrzostw Polski w Maratonie toczyli Polacy. Tutaj na poważnie starło się doświadczenie z młodością. Radosław Dudycz - Mistrz Polski z lat 2009 i 2010 - próbując odzyskać tytuł po swojej zeszłorocznej nieobecności rywalizował z debiutującym na dystansie maratonu Yaredem Shegumo - naturalizowanym Etiopczykiem posiadającym od lat obywatelstwo Polski.

Historia frekwencji KOBIETY

Punkty kontrolne na 10km oraz na półmetku dystansu pokonali wspólnie wraz z Ukraińcem, Sergeyem Zachepą. Na początku trzeciego okrążenia Dudycz stracił nieco dystansu i wydawało się, że nie nawiąże już walki. Mając w pewnym momencie już około 300 metrów straty zebrał się jednak w sobie i zaczął odrabiać stratę od około 36km. Tymczasem z przodu zaatakował Ukrainiec, i wydawało się, że atak będzie udany - zdobył kilka metrów przewagi nad Yaredem. Przyśpieszenie okazało się jednak przedwczesne, a Sergey zapłacił za nie duża utratą sił.

Yared najpierw dogonił w okolicach 39 km rywala, a następnie skontrował i oderwał się od niego długim, 2 kilometrownym finiszem. Widoczne z daleka osłabienie wykorzystał także Radek Dudycz, który mając w tym momencie 150 metrów straty zmobilizował się ponownie, i dosłownie na ostatnim kilometrze, już w centrum Dębna dopadł Ukraińca, wyprzedził go na pełnej prędkości nie dając szansy do wskoczenia "na koło" i niezagrożony dobiegł na 4 pozycji open, zdobywając srebrny medal Mistrzostw Polski.

10.SMALEC Michał, POL, 2:20:00

Tym razem więc młodość zwyciężyła z doświadczeniem, ale Radek Dudycz już na mecie zapowiedział walkę o odzyskanie tytułu w przyszłym roku, podczas jubileuszowego 40 Maratonu w Dębnie. Dla Yareda zaś triumf jest niezwykłą motywacją do kolejnych startów - pomyśleć, że jeszcze niecałe dwa lata temu praktycznie zakończył karierę!