Zagranica, 15 listopada 2010, 23:48, 1635/157014
Biegiem przez Szwajcarię, Włochy, Słowację

LINK 1: STRONA MURIUSZA GIŻYŃSKIEGO
LINK 2: ARCHIWUM: ZAGRANICA

Na zdjęciu: Henryk Szost i Mariusz Giżyński na trasie przełaju we Włoszech

Krzysztof Bartkiewicz wygrał w 30 edycji maratonu Liptowskiego na Słowacji. Nasi kolejarze zostali wi-cemistrzami świata w maratonie Ticino w Szwajcarii. Bardzo dobrze zaprezentowali się Henryk Szost oraz Mariusz Giżyński podczas biegów przełajowych we Włoszech.

Tenero (Szwajcaria 14.11.2010)

Duży sukces odnieśli polscy maratończycy podczas Mistrzostw Świata Kolejarzy w maratonie. W klasyfikacji drużynowej zostali wi-cemistrzami świata, srebrny medal. Na ten sukces zapracowali Darek Starzyński - 2 miejsce, Zenek Hartuna - 12 miejsce i Grzegorz Maczyński 13 miejsce. Wygrali Szwajcarzy 22 pkt. Polacy 27 pkt. a 3 miejsce Belgia 42 pkt.

W klasyfikacji generalnej wygrał Eticha Testaje - Szwajcar pochodzący z Etiopii który wynikiem 2:20.31 pobił rekord trasy inkasując 2600 Franków, na drugim miejscu przybiegł Kenijczyk Kipsang Biwott.

21. Grzegorz MACZYŃSKI 2:45.23
Sklasyfikowano 258 zawodników w tym 21 pań.

Liptovsky Mikulas (13.11.2010)
Krzysztof Bartkiewicz wygrał 30. bieg maratoński w słowackiej miejscowości Liptowski Mikułasz. Po raz pierwszy w historii tej imprezy triumfował Polak. Było to 10. zwycięstwo na dystansie 42 km 195 m w karierze 35-letniego torunianina i 84. ukończony maraton.

Pagórkowatą trasę u podnóża Tatr Bartkiewicz pokonał w 2:37.46. Na mecie o blisko osiem minut wyprzedził dwukrotnego triumfatora tych zawodów Słowaka Michala Ivanko i o ponad 10 minut jego rodaka Petera Tichego, uczestnika tegorocznych mistrzostw świata na 100 km.

- Mam szczęście do słowackich maratonów; rok temu byłem drugi w Bratysławie - powiedział Krzysztof.
Wyniki 30. Liptovsky Mikulas maraton:
1. Krzysztof Bartkiewicz (Polska) 2:37.46
2. Michal Ivanko (Słowacja) 2:45.26
3. Peter Tichy (Słowacja) 2:48.34

Aviano (Włochy 9.11.2010)
Mariusz Giżyński pobiegł w najtrudniejszym swoim biegu w karierze. Były to zawody wojskowe – Air Nord w miejscowości Aviano w pobliży Wenecji.

Miejsce piękne, jednak nie jak od trzech dni leje. Trasa była bardzo selektywna, trudna, a czasami nawet niebezpieczna. Mieliśmy do pokonania 2 pięciokilometrowe pętle, a na każdej przewyższenie 200 m, karkołomne zbiegi po błocie naszpikowanym wystającymi kamieniami, długie strome betonowe podbiegi, leśne schody oraz strumyki, które trzeba było pokonywać z nadzieją, że dno jest płaskie i płytkie. Zająłem zaszczytne drugie miejsce zaraz za Heniem Szostem, który w tych warunkach czuł się znakomicie. Henio zaczynał od biegów górskich i lubi tego typu trasy. Ja też bardzo lubię trudny teren, jednak to było prawdziwe wyzwanie Cała impreza cross country Aviano była zakończeniem cyklu wojskowych imprez sportowych odbywających się w Europie w 2010 r., w których rywalizują wojska lotnicze 6 państw NATO. Przełaje nasza reprezentacja wygrała zdecydowanie – zdobyliśmy 3 medale indywidualnie (na 6 możliwych) oraz zajęliśmy pierwsze miejsca w klasyfikacji drużynowej zarówno mężczyzn jak i kobiet.