Sztum, 04 maja 2010, 14:21, 1577/41608Ryszard Mazerski
Rekordowe biegi 3 Maja w Sztumie w deszczowej aurze

LINK 3: MAPA UCZESTNIKÓW BIEGU
LINK 4: ZOBACZ WYNIKI OPEN
LINK 5: ARCHIWUM: SZTUM

Na zdjęciu: Podium XVIII Biegu Solidarności

W Sztumie odbył się XX Jubileuszowy Międzynarodowy Bieg Solidarności 3 Maja w rekordowej obsadzie.

Biegi tradycyjnie rozgrywane są dla uczczenia rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja a w tym roku dodatkowo dla uczczenia XXX rocznicy Sierpnia 80.

Mimo bardzo niesprzyjającej, deszczowej pogody do Sztumu przyjechało wielu uczestników z całego kraju i zagranicy, była impreza rekordowa pod każdym względem. Organizatorzy wygrali z deszczową aurą, był to duży sukces organizacyjny i sportowy.

W imprezie uczestniczyły ekipy miast partnerskich z Riterhude/Niemcy/, Val de Reuil/Francja/, Kupiszki/Litwa/, startowali zawodnicy z Ukrainy i Białorusi, Litwy, czołowy polscy biegacze z Radosławem Dudyczem, mistrzem Polski w maratonie na czele.

Historia frekwencji OPEN

W zawodach wzięło udział prawie 800 uczestników, w tym ponad 200 w biegu głównym. Na ulicach Sztumu odbył się marsz Nordic Walking w rywalizacji sportowej. Gościem specjalnym był dwukrotny wicemistrz olimpijski w podnoszeniu ciężarów z Sydney i Pekinu – Szymon Kołecki.

Bieg głównym rozgrywany był na dystansie 6,6 kilometrów, sześć okrążeń główną ulicą Sztumu. Na pierwszym okrążeniu utworzyła się pięcioosobowa czołówka, którą prowadził Ilya Slovevski z Białorusi. Biegli w niej Igor Żavoronuk z Białorusi, Radosław Dudycz, Błażej Brzeziński i zawodnik gospodarzy Bartosz Mazerski, w kolejnej grupce biegł zwycięzca u ubiegłego roku Władimir Timaszow z Ukrainy i Leszek Zblewski.

Na drugim okrążeniu prowadząca grupa podzieliła się, na prowadzeniu zostało trzech zawodników: Slovenski, Żavoronuk i Brzeziński, kilkanaście metrów z tyłu biegł Dudycz i Mazerski. Tak zostało do końca, zwyciężył Ilya Slovenski, przed Igorem Żavoronukiem i Błażejem Brzezińskim.

Był to bardzo szybki bieg, pierwsza piątka miała lepsze czasy, mimo mocno padającego deszczu od zwycięzcy z ubiegłego roku Władimira Timaszowa -19,59. Ilya Slovenski ustanowił nowy rekord trasy 19,38. W śród kobiet bieg prowadziła i wygrała dwójka biegaczek Olga Kalendarzowa –Ochal i Ilona Barwanowa, obie z Ukrainy.

Na trzecim biegła Dominika Nowakowska z LLKS Ziemi Kociewskiej Smętowo. Na dalszych miejscach biegły zawodniczki z Litwy Zivile Balucinaite/11 na Olimpiadzie w Pekinie w maratonie/ i Vaida Zusinaite oraz Polki –Wioleta Kryza i Agnieszka Janasiak. Zwyciężczyni Olga Kalendarzowa -Ochal ustanowiła nowy rekord trasy 22,24, poprzedni należał do Kłuczynskiej i wynosił 22,40.

2010-04-21 - Zapraszamy do Sztumu na Bieg 3 Maja...