Zagranica, 30 sierpnia 2023, 11:04, 1995/597970
Krzysztof
Bartkiewicz
Biegiem przez Świat - podsumowanie weekendu

LINK 1: ARCHIWUM: ZAGRANICA

Victor Kaplangat z Ugandy, oraz Amane Beriso zostali mistrzami świata w maratonie. Punktualnie o siódmej rano niedzielnego poranka niespełna stu starannie wyselekcjonowanych zawodników przystąpiło do walki o tytuł najlepszego na świecie zawodnika w maratonie. Tuż po starcie samotną ucieczkę zaczął najbardziej doświadczony zawodników z całej stawki Ser Od Bat Ochira z Mongolii dla którego był to 69 maraton w karierze. 5 km minął z wynikiem 15:00 (przewidywany czas na mecie 2:06.39), miał w tym momencie pół minuty przewagi nad resztą grupy.

Jedyny nasz reprezentant Adam Nowicki miał czas 15:36. Na dziesiątym kilometrze Mongoł został wchłonięty po czym stanął i zdjął agrafkę z numeru startowego i zaczął się nakłuwać co świadczyć mogło że już na tym etapie dostał skurczy mięśni i nie był wstanie dalej kontynuować biegu. 10 km 30.35 (przewidywany czas na mecie 2:08.30). Nowicki strata 50 sekund (przewidywany czas na mecie 2:13.20). Kolejna dyszka bardzo wolna w efekcie czego uformowała się większa grupa i czołówka została dogoniona przez tych nie co wolniejszych. Półmetek prowadzący minęli z czasem 1:05.02. (Nowicki 1:06.37)

Na mniej więcej 26 km zawodnicy z Afryki podkręcili tempo w efekcie wynik piątej piątki wyszedł 15.09, trzydziesty kilometr 1:32.14 (Nowicki 1:35.17 i 41 miejsce). Na 32 nastąpił przełom gdzie samotnej ucieczki spróbował Victor Kaplagat, który 32 kilometr pokonał w 2:53, kolejny sekundę szybciej, a 34 km był najszybszy (2:49). Mocne szarpnięcie spowodowała że na tym etapie było już tylko trzech zawodników walczących o medale. 35 km zanotowano czas 1:46.53 (piątka 14.33), (Nowicki 1:51:58)

Nieco w cieniu rywalizacji był Maru Teferi który niczym czarna pantera powoli wchłaniał słabnących rywali i przesuwał się do przodu. Kiedy wydawało się jeszcze że na 40 tym kilometrze medale są raczej rozdane to Izraelczyk mocno zaakcentował ostatnie dwa kilometry i rzutem na taśmę, dosłownie na ostatnich stu metrach wywalczył srebrny medal mistrzostw świata w maratonie tracą zaledwie 19 sekund do zwycięzcy, brąz wywalczył bardziej utytułowany Leul Gebrselassie. A złoto zaledwie 24 letni Victor Kiplangat.

Bardzo dobrze z top 10 wypadł Tebelle Ramakongoana który zajął czwarte miejsce i wynikiem 2:09:57 pobił rekord życiowy. Z Europejczyków najlepszy okazał się Hassan Chandi który z wynikiem 2:10.45 zajął siódme miejsce (strata 2.5 minuty do rekordu życiowego) . Adam Nowicki zajął 34 miejsce z wynikiem 2:16.21 (strata 6.5 minuty do swojego PB). Warto zaznaczyć że Kenia nie wystawiła swoich najmocniejszych zawodników, którzy planują biegać na wynik w Berlinie i Chicago.

Adam po biegu powiedział: "Jestem niesamowicie szczęśliwy i dumny ze mogłem rywalizować z najlepszymi na świecie z orzełkiem na piersi i mimo wielu przeciwności uzyskać zadowalający wynik". "Nie da się biegać szybko, na poziomie światowym bez obozów klimatycznych. Moje możliwości finansowe są ograniczone, jeśli chodzi o tę kwestię. Robię, co mogę, ale związek nie za bardzo w tym pomaga"

"Bardzo dużo kosztowało przygotowanie do zrobienia minimum na te mistrzostwa. 2:09 to piąty wynik w historii polskiej lekkoatletyki. Po ludzku zabrakło środków pod przygotowania na MŚ. Sądziłem, że jeśli zrobię to minimum, to PZLA da mi ten obóz, ale bardzo mnie zdziwili i dostałem obóz krajowy"