Jestes
niezalogowany
ZALOGUJ

   

04 stycznia 2022, 07:29, 404/374039Organizator
Parkrun Global: podsumowanie 2021 roku

LINK 1: STRONA PARKRUN POLSKA      

Wkraczając w nowy rok, przekazujemy Wam podsumowanie ostatnich niezwykłych 12 miesięcy ze strony założyciela parkrun, Paula Sinton-Hewitta.

Patrząc na liczbę działających lokalizacji, widzimy, jaką drogę pokonaliśmy w minionym roku. Pod koniec 2020 roku, który był niezwykle trudnym rokiem, funkcjonowało zaledwie 300 lokalizacji parkrun w sześciu krajach na całym świecie.

Obecny rok dobiega końca i pozostawia nas z poczuciem niepewności. Niestety, życiu wielu z nas wciąż towarzyszą restrykcje, które powodują, iż w niektórych krajach ponownie zmuszeni jesteśmy wstrzymać organizację naszych spotkań. To smutne, że po prawie dwóch latach wciąż zmagamy się z pandemią i jej konsekwencjami. Ale gdy patrzę na mijający rok oraz myślę o tym nadchodzącym, czuję w sobie ostrożny optymizm.

Ale minęło dwanaście miesięcy, zanim dotarliśmy do tego momentu. Powiedziałbym nawet, że był to najtrudniejszy rok w historii parkrun.

Pomimo powszechnych restrykcji, które powodowały ciągłe odwoływanie naszych spotkań, rok zaczął się podobnie jak każdy inny w świecie parkrun. Uruchomiliśmy nową globalną inicjatywę ‘Postanowienia parkrun’, która miała na celu utrzymać zaangażowanie naszych uczestników i jednoczyć lokalne społeczności, jednocześnie promując korzyści płynące z aktywności fizycznej w trakcie pandemii koronawirusa.

Wprowadzenie szczepionek dało nam nadzieję, choć wciąż borykaliśmy się z wieloma miesiącami restrykcji i lockdownu, które uniemożliwiały ponowne otwarcie naszych spotkań (a w niektórych miejscach nadal je uniemożliwiają)

Być może największe wyzwanie stanowiło wznowienie parkrun w miejscu jego narodzin, w Wielkiej Brytanii, gdzie podejmowaliśmy liczne próby przywrócenia 1000 lokalizacji w Anglii, Irlandii Północnej, Szkocji i Walii.

Chciałbym podziękować każdej osobie, która przyczyniła się do powrotu naszych lokalnych spotkań parkrun. Fakt, że inni tak ochoczo pomagali w naszej sprawie, w tym m.in. lord Seb Coe, burmistrz Londynu Sadiq Khan i politycy ze wszystkich stron Parlamentu, w tym premier Wielkiej Brytanii, jak i politycy w innych krajach był niesamowitą rzeczą.

Daje mi to wielką nadzieję na przyszłość - sytuacja, w której nasza idea jest ceniona i uznawana jako skuteczna inicjatywa w zakresie zdrowia publicznego, która przynosi korzyści zdrowiu fizycznemu i psychicznemu tak wielu osób, i że należy ją za wszelką cenę chronić. To oczywiste, że parkrun to już nie jest tylko bieganie w parku.

Kiedy ważne osoby na całym świecie pomagały w naszej sprawie, naciskając na powrót cotygodniowych, bezpłatnych spotkań, aby ludzie znowu mogli razem spędzać czas na świeżym powietrzu, cała parkrunowa rodzina połączyła siły.

Dołączyli ambasadorzy, wolontariusze, sympatycy i partnerzy. Musimy docenić ogromną pracę ambasadorów parkrun. Ich poświęcenie i wsparcie podczas pandemii było nieocenione. Wszystkim Wam dziękuję za bycie opiekunami parkrun w tym najtrudniejszym czasie.

Pozostaję pod ogromnym wrażeniem działań uczestników, jakie podejmowali i podejmują, aby o siebie nawzajem dbać. To tylko potwierdza przekonanie i wiarę w to, że ludzie są z natury dobrzy i życzliwi.

Obiecaliśmy, że nigdy się nie poddamy, a ogromne wsparcie dla naszej inicjatywy spowodowało w końcu powrót spotkań parkrun w większości naszych terytoriów.

Wobec braku naszych prawdziwych spotkań, ogromną radość sprawiał widok zaangażowania społeczności parkrun w inicjatywę (nie)parkrun. Ogromnie cieszę się, że (nie)parkrun zostanie z nami, jako stały element naszej inicjatywy i każdy, gdziekolwiek będzie chciał,o każdej porze, będzie mógł maszerować, truchtać lub biegać na wybranej przez siebie trasie o długości 5 km i nadal czuć się częścią rodziny parkrun.

Niezwykle budującą rzeczą było to, że ponad 10 000 uczestników, którzy nigdy wcześniej nie dołączyli do nas w ramach spotkań parkrun, zarejestrowało swoje 5 km spaceru, truchtu czy biegu właśnie w ramach (nie)parkrun. Ponad 2300 z nich dotarło już na nasze spotkania - witamy zarówno tych uczestników, jak i wszystkich, którzy dołączyli do nas po raz pierwszy w tym roku.

Często najtrudniejsze chwile stają się również nowymi możliwościami i uważam, że pomimo wielu przeciwności,udało nam się wykonać bardzo dobrą pracę i wykorzystać szanse, jakie stworzyła przed nami rzeczywistość w ostatnim roku.

W tym roku reszta parkrunowego świata dołączyła do naszych spotkań w Niemczech, Japonii i Holandii, w zakresie nowych rozwiązań, pełni wdrażając aplikację Wirtualny Wolontariusz do pomiaru czasu i skanowania danych uczestników. Chcę Wam wszystkim podziękować za przyjęcie tych zmian z ogromnym entuzjazmem, do którego zdążyliście nas już przyzwyczaić.

Wprowadziliśmy również nowe koszulki klubu parkrun potwierdzające osiągnięcia uczestników. Od wielu lat wierzyliśmy, że uczestnictwo w parkrun na trasie oraz w charakterze wolontariuszy jest tak samo cenne. I że niezależnie od tego, czy ktoś zdecyduje się maszerować, truchtać lub biegać, czy udzielać się jako wolontariusz, każdy powinien być doceniony jednakowo. Od dawna frustrował nas fakt, że wolontariusze byli nagradzani tylko tylko w zakresie osiągnięcia jednego klubu parkrun.. Od czasu wprowadzenia zmian ponad 19 000 osób zakwalifikowało się do klubu parkrun i uzyskało możliwość zamówienia koszulki klubu parkrun.

Należy również pamiętać, że żadne z powyższych nie byłoby możliwe bez wsparcia i zaangażowania naszych partnerów, którym chciałbym osobiście podziękować. Chciałbym w tym miejscu również powitać naszych nowych partnerów. Pośród całego chaosu nasi partnerzy wykazali się ogromnym zrozumieniem dla idei parkrun. Ich niezachwiane poparcie, zwłaszcza w ciągu ostatnich dwóch lat, sprawiło, że zbliżamy się do 2022 roku silniejsi niż kiedykolwiek wcześniej.

W przyszłym roku nadejdzie nowy etap dla parkrun, ponieważ pożegnamy naszego CEO, Nicka Pearsona, który sprawował tę funkcję od prawie siedmiu lat.

Nick zmienił organizację parkrun w wielu istotnych kwestiach, m.in. przekształcił parkrun w globalną organizację non-profit z siedzibą w Wielkiej Brytanii, wprowadził nową strukturę zarządzania, znalazł sposób na zapewnienie długoterminowego zabezpieczenia finansowego i nadzorował ogromny wzrost liczby uczestników i lokalizacji.

Chciałbym wyrazić moje serdeczne podziękowania Nickowi - za bycie wspaniałym liderem, niezwykłym opiekunem parkrun i oddanym kolegą.

Nick, będzie nam Ciebie bardzo brakowało, ale w imieniu całej rodziny parkrun życzę Ci wszystkiego najlepszego w każdym wyzwaniu, z którym się w przyszłości zmierzysz.

Cieszę się, że Russ Jefferys zgodził się objąć stanowisko CEO w lutym 2022 roku. Russ jest związany z parkrun od prawie dekady, a przez ostatnie prawie siedem lat pracował obok Nicka jako Global Head of Communications.

W miarę jak parkrun zbliża się do pełnoletności, jestem podekscytowany, że Russ przyjął wyzwanie poprowadzenia nas w tej kolejnej fazie rozwoju. Zarówno ja, jak i członkowie Rady Nadzorczej parkrun, nie możemy doczekać się współpracy z Russem w celuzwiększenia oddziaływania naszych spotkań na świecie a tym samym wspierania setek tysięcy uczestników parkrun w byciu najlepszą wersją ich samych oraz podnoszeniu poziomu ich zdrowia i samopoczucia.

Gdy obecny rok dobiega końca, zastanawiam się nad ostatnimi trudnymi, ale satysfakcjonującymi 12 miesiącami. Ale patrzę też w przyszłość. Razem osiągnęliśmy tak wiele. W najtrudniejszych czasach pozostaliśmy razem i dzięki temu jesteśmy silniejsi. Jestem z Was niezmiernie dumny i nie mogę się doczekać, by zobaczyć, co przyniesie przyszłość.

Życzę wszystkim zdrowia i szczęścia na nowy rok.Komentarze czytelników - brakskomentuj informację


 Ostatnio zalogowani
czewis3
17:36
Brytan65
17:36
entony52
17:35
eldorox
17:24
biegacz54
16:33
aniquo
16:03
kostekmar
15:56
PrzemDal
14:48
adamR
14:46
Januszz
14:44
runner
14:18
Admin
13:54
Andrea
13:32
ahawranek
12:39
andbo
12:37
staszek63
12:37
|    Redakcja     |     Reklama     |     Regulamin     |