Jestes
niezalogowany
ZALOGUJ

 

18 marca 2020, 14:30, 2454/234752
Admin
Michał
Walczewski
Biegologia.pl do organizatorów: wypier... lać
      W dniu wczorajszym organizatorzy 8 PKO Białystok Półmaraton ogłosili, że tegoroczna impreza przewidziana pierwotnie na 10 maja niestety została odwołana i odbędzie się w innym terminie. To kolejna wielka impreza biegowa w Polsce która nie dojdzie do skutku z powodu Covid-19. Rynek biegowy - jak i większość gałęzi gospodarki staje na krok od przepaści...

Odwołanie półmaratonu w Białymstoku w tych realiach pewnie przeszłoby bez większego echa, gdyby nie reakcja portalu biegologia.pl - jej właściciel wczoraj w godzinach wieczornych w ten oto niewybredny sposób skomentował decyzję organizatorów (którzy jak warto podkreślić w obecnej sytuacji nie mieli innego wyjścia):


W czasach brutalnej dyskusji politycznej taka obraźliwa, prostacko skonstruowana wypowiedź być może nie zaskakuje. Ale przypomnijmy, że bieganie zawsze miało być odskocznią od takiego "poziomu dyskusji". Jako właściciel portalu MaratonyPolskie.PL od lat nie angażowałem się w tego rodzaju sensacyjne "publikacje" i polemiki. Wczorajszy materiał zamieszczony na fanpage biegologia.pl sprawiła jednak, że miara mojej akceptacji i wyrozumiałości została tym razem przekroczona.

Szybko okazało się, że większość komentarzy innych czytelników opublikowana pod postem także była negatywna. Fani zwrócili uwagę autorowi na brak kultury, przesadę i nieuzasadnioną agresję. A oto jak zareagował właściciel portalu na komentarze:


2Większość z nas przecierać mogłaby oczy ze zdziwienia, bo jednak właściciel portalu przekroczył swoimi wulgaryzmami wszelki poziom. Można byłoby zauważyć, że to "być może włamanie na konto?" Jednak nie. W dniu dzisiejszym pojawiły się na fanpage wyjaśnienia:O tym, że wulgarny dyskurs na łamach marki biegologia.pl to norma można przekonać się czytając inne "posty", jak choćby kolejna wczorajsza publikacja:


Dlaczego o tym dziś piszę? Przyznaję, jest to w pewnym sensie złamanie mojej zasady by "nie kopać się z koniem". Niestety, z tym co się wczoraj wydarzyło nie umiem przejść do porządku dziennego.

Artykuł 216 Kodeksu karnego brzmi: "§ 1. Kto znieważa inną osobę w jej obecności albo choćby pod jej nieobecność, lecz publicznie lub w zamiarze, aby zniewaga do osoby tej dotarła, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności [...]"

Po pierwsze: bieganiu w Polsce, branży tworzonej w naszym kraju przez ostatnie kilkanaście lat ze względu na pandemię grozi totalna zapaść. Setki organizatorów - zarówno publicznych jak i prywatnych - stanie niebawem (lub już stanęła) na skraju bankructwa. Tymczasem jakiś "cham Wyspiańskiego" pozwala sobie na plucie na organizatorów, na wulgarne i nieprawdziwe zarzuty - o pijaństwie, niechlujstwie, złodziejstwie - tylko dlatego, że jako "mędrzec z Internetu" jest nietykalny i nie musi odpowiadać za swoje słowa.

Po drugie: w debacie publicznej przyzwyczailiśmy się do tego, że dobrzy ludzie ustępują złym. Więc organizator w Białymstoku położy uszy po sobie, nie będzie wszczynał procesu o zniesławienie - bo na szarpanie się z kimś takim szkoda i czasu, i pieniędzy, i życia.

Po trzecie: jeżeli nie będziemy reagowali na tego poziomu dyskurs publiczny, to na każdego z nas przyjdzie zasłużona kolej. Udawanie, że nic się nie stało, że to wybryk, że nieprzemyślana wypowiedź - nie jest prawidłową reakcją. Dziś organizator z Białegostoku jest pijakiem, jutro organizator z Wrocławia zostanie sprzedajnym Niemcem, a z Poznania złodziejem.

Otóż nie, Panie Tomaszu Peisert, Panie Redaktorze portalu biegologia.pl - nie jest Pan nietykalny. Nie jest Pan dowcipny. Nie jest Pan ani sympatyczny, ani zabawny w swoich "newsach".

Organizatorzy Półmaratonu w Białymstoku w dniu dzisiejszym wystąpili na drogę sądową by dociekać swych praw do obrony wizerunku. Podobną ścieżkę w tym tygodniu obierze współorganizator wydarzenia, którym jest Urząd Marszałka Województwa Podlaskiego. Sprawy nie zakończy na opuszczeniu Pana profilu na FB także ani Radny Białegostoku Paweł Myszkowski, ani inni czytelnicy którym w dniu wczorajszym kazał Pan - w barwny wg Pana sposób - "wybier...lać"

Co mogą z tą sprawą zrobić pozostali czytelnicy, których na wspomnianym profilu jest ponad 48 tysięcy?

Nie namawiam ich do opuszczenia i zaprzestania śledzenia powyższego profilu. To nic nie zmieni, bo odwracanie głowy w drugą stronę nigdy jeszcze nie rozwiązało żadnego problemu. Co zatem nam zostało?

Proponuję by każdy z Was / Nas wszedł na profil biegologia.pl na fb i zgłosił stronę jako naruszającą standardy fb:

To powinno wystarczyć. A jeżeli otrzymacie od administratorów prośbę o więcej danych lub wskazanie szczegółowe - możecie przekazać zamieszczone powyżej printscreeny.

Tylko od Was zależy, czy środowisko biegowe i biegacze będą akceptować taki wulgarny język, zachowanie i chamstwo. Akceptowanie tego typu zachowań tylko wzmacnia poczucie bezkarności.

Komentarze czytelników - 11podyskutuj o tym 
 

Arti

Autor: Arti, 2020-03-18, 17:31 napisał/-a:
Jako osoba doświadczona w skutecznym egzekwowaniu obrony dobrego imienia po pierwsze służę pomocą po drugie na pocieszenie dodam, że nawet skasowanie postów już nic nie da ponieważ jak widać screeny również zostały zrobione. Nawet ukrywanie się pod innym adresem domowym nic nie da, doprowadzenie na salę sądową jest dosyć proste. Zatem trzeba wziąć odpowiedzialność za swoje słowa.
Zdecydowanie nie akceptuję takiego hejtu, zniesławienia i szerzenia nienawiści.

Zastosować tutaj można również Art. 212 KK

 

Marcin1982

Autor: Marcin1982, 2020-03-18, 18:40 napisał/-a:
Henryk Szost określił kiedyś tę stronę o bieganiu mianem "Biegopatologii.pl". Prorok jakiś czy co???

 

Magdalena Wi

Autor: Magdalena Wilk, 2020-03-18, 18:46 napisał/-a:
Dzięki za ten artykuł! Chamstwo trzeba zwalczać!

 

Serce

Autor: Serce, 2020-03-18, 20:23 napisał/-a:
LINK: https://www.youtube.com/watch?v=z4dMWaI6MBY

Wykoślawił nam się i schamiał doszczętnie ten nasz Świat - to nie ulega wątpliwości.

 

karolbiegacz

Autor: karolbiegacz, 2020-03-18, 21:15 napisał/-a:
Mam to szczęście, że nigdy tego portalu/strony nie polubiłem.
Zawsze sprawdzam kto mnie zaprasza i dopytuję czy na pewno się znamy.
Nie pamiętam czy "oni" (tak z małej litery) mnie zapraszali.
Obrzydliwe i chamskie zachowanie jakie pojawiło się we wpisach pokazuje, że wielu cwaniaków klawiaturowych straciło człowieczeństwo, a nienawiść do innych mogą bezkarnie propagować na takich brukowych stronach.
Dziwię się , że tam jest jeszcze tyle polubień.
Jako Organizator Półmaratonu Kurpiowskiego w Ostrołęce (XXVI edycja) też stoję na niepewnym gruncie co nas czeka.
Planowany termin to 31.05.2020.

Rozumiem decyzję Półmaratonu w Białymstoku, bo nikt z nas nie wie jaka lawina zakażonych zaleje nas za kilka dni.
Wydaje mi się, że do końca czerwca nie będzie można w Polsce przeprowadzać imprez masowych :(
Obym się mylił.

Michał - BARDZO DOBRZE, ŻE PORUSZYŁEŚ TEMAT!

 

amadera

Autor: amadera, 2020-03-18, 21:40 napisał/-a:
Ma pewnie Biegologia swoich fanów - osoby o podobnym poczuciu humoru co p. Peisert. Już kiedyś trafiłem na tę fb-stronę. Przewiniecie kilkunastu wpisów pozwala się szybko zorientować, że nie po drodze mi z takim stylem pisania o bieganiu: zero wartościowych wiadomości (takich jak wyniki, indywidualne relacje, porady). Zamiast tego głównie prymitywne "dowartościowywanie" biegających, aby poczuli się lepsi od innych - dobre dla zakompleksionych pozerów, do których należy pan redaktor P.

Ja tę całą Biegologie uważam za ludzi z innej planety... Dla mnie bieganie to uśmiech na twarzy, pozytywny stosunek do świata. Dla nich to kiepskie memy i agresja.
Szczerze mówiąc byłoby mi wstyd gdybyś jakiś mój znajomy trafił na ten syf i na tej podstawie wyrobił sobie o nas pogląd....

Bardzo dobry pomysł ze zgłoszeniem strony! :-) Już to zrobiłem :-)))
Białystok, nie odpuszczajcie im!! :)

 

nikram11

Autor: nikram11, 2020-03-18, 22:56 napisał/-a:
Dziękuję za artykuł. Oczywiście na fb zgłosiłem co trzeba.

 

Krzysiek_bie

Autor: Krzysiek_biega, 2020-03-19, 08:49 napisał/-a:
Osobiści nie mam tego portalu polubionego i nie miałem pojęcia o takich zachowaniu nie mniej nie jestem zaskoczony bo już znacznie wcześniej mieli problemy z prawem. Może jest to ich pomysł na biznes że czym więcej wyświetleń itp tym większe dochody....? Mówi się że nie ważne co piszą ważne by o nich mówić dlatego nie wiem czy rozpowszechnianie tego typu artykułów ma sens, może lepiej w ogóle (jak ja) nie mieć takiego portalu polubionego, nie wstawiać lajków i tym samym portal sam nie miałby racji bytu...

 

Hung

Autor: Hung, 2020-03-19, 18:06 napisał/-a:
„Chamstwu w życiu, należy się przeciwstawiać siłom, i godnościom osobistom”.

 

Fidelio

Autor: Fidelio, 2020-03-22, 12:25 napisał/-a:
Jak się to skończyło?

 


 Ostatnio zalogowani
ruski22
01:04
Januszz
23:56
Grzegorz Kita
23:15
Roadrunner
23:02
andrzejgonciarz
22:40
Piotros
22:19
tarasekbr
22:15
Darmon
22:13
Admirał
22:05
gpnowak
22:05
jakub738
21:51
kornik
21:43
Admin
21:42
eldorox
21:38
rolkarz
21:36
tomek_f
21:35
|    Redakcja     |     Reklama     |     Regulamin     |