Szczecin, 02 sierpnia 2013, 18:13, 1538/242704Jacek Kozłowski

LINK 5: ZOBACZ WYNIKI Z ROKU 2012
LINK 6: ZOBACZ RANKING Z ROKU 2012
LINK 7: ARCHIWUM: SZCZECIN

Do tegorocznego 34 Szczecińskiego Półmaratonu Gryfa zgłosiło się już ponad 1060 uczestników. Jest to rekord frekwencji uczestników biorących udział w Półmaratonie gryfa w całej jego historii.

A zaczęło się to w 2000 roku, kiedy to odbył się pierwszy Półmaraton Gryfa. Powstał on po przekształceniu słynnej w naszym regionie Szczecińskiej 20. Bieg ten cieszył się wielką popularnością wśród mieszkańców Szczecina.

Startowały w nim całe zakłady pracy, szkoły, urzędy. Odbyło się 20 edycji biegu. Po zmianie formuły biegu (z 20 km na pełny półmaraton) oraz zmianie nazwy na Szczeciński Półmaraton gryfa bieg zaczął rozwijać się z edycji na edycję.

W dniu 9 lipca 2000 roku na inaugurację 21 Szczecińskiego Półmaratonu Gryfa wystartowało 194 biegaczy i biegaczek. Zwyciężył Rosjanin Dmitrij Kapitonow wyprzedzając na mecie Kenijczyka James Tanui i Białorusina Władimir Tiamczik. Wśród kobiet zwyciężyła Natalia Bierkut z Ukrainy przed Natalia Gałuszko z Białorusi i Milkah Chepkieny z Kenii.

Limit uczestników: brak

W biegu wystartowali znani biegacze ze Szczecina oraz byłego Województwa Szczecińskiego, między innymi: Marcin Rabe, Wiesław Kotarski, Krzysztof Pokrzywiński, Robert Szych, Dariusz Kozak, Tomasz Waszkiewicz, Jerzy Ochota, Andrzej Balcerzak, Norbert Tatarczak, Andrzej Burek, Zbigniew Barwina, Marek Lulka.

8 lipca 2001 roku w 22 Szczecińskim Półmaratonie Gryfa wystartowało 178 zawodników i zawodniczek. Zwyciężył Andrey Gordeev z Białorusi. Na trzecie pozycji linie mety przebiegł Szczecinianin Zbigniew Murawski. Wśród kobiet wygrała ponownie Natalia Bierkut z Ukrainy. Najlepszą Szczecinianką okazała się Jolanta Maślanka.

7 lipca 2002 roku na starcie 23 Półmaratonu Gryfa stanęło 200 uczestników biegu. Zwyciężył George Kiplagat z Kenii. Najlepszą kobietą była po raz trzeci Natalia Bierkut z Ukrainy. Najlepszym biegaczem ze Szczecina okazał się Marcin Rabe. Najlepszą biegaczką ze Szczecina była Barbara Listowska.

6 lipca 2003 roku w 24 Szczecińskim Półmaratonie Gryfa wystartowało podobnie jak w roku poprzednim 200 zawodników i zawodniczek. Zawody wygrał Polak Artur Pelo wyprzedzając na mecie Szczecinianina Zbigniewa Murawskiego, na trzecim miejscu znalazł się zawodnika z Dębna Tomasza Chawawko. Pierwsza kobieta to Danuta Pietruszyńska. Pierwsza zawodniczka ze Szczecina to Bogusława Zakrzewska.

Historia frekwencji KOBIETY

I to były początki Szczecińskiego Półmaratonu Gryfa. W 2009 roku w 30 jubileuszowym Szczecińskim Półmaratonie gryfa wystartowało 562 zawodników. Był to przełom w ilości startujących zawodników. W kolejnych latach Półmaratonu liczba ta stale wzrastała wraz z poziomem organizacyjnym imprezy. Dowodem na to jest liczba startujących zawodników w roku 2012, która wyniosła 831.

Półmaraton Gryfa otrzymywał również pięć lat z rzędu nagrody za organizację biegu. Specjalnie projektowane medale wręczane biegaczom i biegaczkom na mecie Gryfa uznawane były za jedne z najładniejszych w Polsce. W 2009 roku medal nasz wybrany został w konkursie najładniejszym medalem w Polsce.

W 2013 roku 34 Szczeciński Półmaraton Gryfa wystartuje na lekko zmienionej trasie. Nowa trasa Półmaratonu Gryfa poprowadzi zawodników bardziej do centrum miasta, ukazując jeszcze ładniejsze zakątki Szczecina. Przygotowane zostały okolicznościowe koszulki oraz ładny medal specjalnie zaprojektowany na 34 Szczeciński Półmaraton Gryfa. Po biegu na zawodników czekać będzie ciepły posiłek.