(KRZYSIEK B.)

2006-04-02, 10:42
 Kenenisa Bekele podwójnym Medalistą Mistrzostw Świata
Przełajowe MŚ: Bekele i Dibaba obronili tytuły

Złote medale 34. mistrzostw świata w biegach na przełaj wywalczyli w Fukuoce (Japonia), w pierwszym dniu zawodów, reprezentanci Etiopii: 24-letni Kenenisa Bekele na dystansie 4 km oraz niespełna 21-letnia Tirunesh Dibaba - na 8 km.

Oboje obronili tytuły, które zdobyli rok temu na hipodromie we francuskiej miejscowości Saint-Galmier.

Zwycięstwo w Fukuoce Bekele zawdzięcza świetnemu finiszowi, podczas którego o sekundę wyprzedził Kenijczyka Isaaca Kiprono Songoka.

To jego piąty złoty medal na tym dystansie, a 18. w sumie na MŚ w biegach przełajowych. Bekele to także rekordzista świata w biegach płaskich na 5000 m i 10000 m.

W niedzielę wygrał bieg na 12 km. Tym samym, wyrównał rekord Paula Tergata, który został podwójnym, złotym medalistą w pięciu kolejnych MŚ w przełajach. Więcej nikt tego sukcesu już niepowtórzy, ponieważ od przyszłego roku wyścig na 4 kilometry zostanie skreślony z programu mistrzostw.

W sobotę startowało czterech Polaków na krótkim dystansie (4 km). Mistrz kraju seniorów Michał Kaczmarek (Grunwald Poznań) uplasował się na 78. miejscu, wicemistrz Kamil Murzyn (Cracovia) na 104., mistrz Polski juniorów Marcin Lewandowski (UKL Ósemka Police) na 90., a wicemistrz Marcin Urbanowski (LKS Zantyr Sztum) na 115.

Młodzi zawodnicy - Lewandowski i Urbanowski wsparli dwójkę seniorów, aby Polska mogła być ujęta w klasyfikacji drużynowej (20. pozycja). W niedzielę już nie byli w stanie ścigać się w swojej grupie juniorów na 8km

najlepsze Europejki

2. Lornah Kiplagat (Holandia) 25.26 (urodzona w Kenii)

Rywalizacja w biegu na 12km
Początek był spokojny, tuż po starcie uformowała się 30-sto osobowa zwarta grupa, po kilometrze lekko dał do przodu Disi Dieudonne (Rwa), na drugim kilometrze osiągnął czas 5.47 i miał dwie sekundy przewagi nad 25-cio osobową grupą, wśród nich Sihine Sileshi (Eth) i Bekele. Po trzech kilometrach tempo biegu zaczęło spadać i na czwartym kilometrze dołączyli kolejni zawodnicy, tak więc 35-ciu zawodników miało czas 11.56. Mimo że zawodnicy lekko zwolnili , to grupka sie rozpadała i do szóstego kilometra biegli już w 28-miu (czas 18.03). Nie spodobało sie to Bekele i pociagnął mocno do przodu, bardzo skutecznie rozrywajac grupe. Na ósmym kilometrze uzyskał samotnie czas 23.54 i sekunde za nim tempa jego trzymali Sihine,Macharinyang,Kifle,Kigen, Tadesse, cztery sekundy za nimi biegł jeszcze Mathani Martin Irrungu (Ken), który doszedł ich na dziesiątym kilometrze, na którym mieli czas 29.56. Ostatnie 800m to był wspaniały "taniec" Bekele, który nikt nie był w stanie mu dorównać. Oto wyniki na 12km: