(KRZYSIEK B.)

2005-12-11, 19:05
 Złoto Polskich Juniorów w M.E. w biegach przełajowych
ME w przełajach: złoty medal polskich juniorów

Drużyna polskich juniorów wywalczyła w holenderskim mieście Tilburg złoty medal XII mistrzostw Europy w biegach przełajowych. To pierwszy medal w historii tej imprezy zdobyty przez młodych polskich lekkoatletów, którzy stanęli na podium obok zespołów Wielkiej Brytanii (srebro) i Rumunii (brąz )

Polacy wystąpili na dystansie 6500 m w składzie: Marcin Chabowski (Wejher Wejherowo) - 8. miejsce, Arkadiusz Gardzielewski (Sambor Tczew) - 10., Kamil Murzyn (Cracovia) - 19., Łukasz Skoczyński (Budowlani Częstochowa) - 23., Mateusz Demczyszak (AZS AWF Wrocław) - 74. i Wojciech Kopeć (AZS UWM Olsztyn) - 99.

W gronie 75 seniorek, które rywalizowały na tej samej trasie co juniorzy, zwyciężyła pochodząca z Kenii reprezentantka Holandii, 31-letnia Lornat Kiplagat. Zespołowo złoty medal zdobyły Rosjanki. Nie powiodło się tym razem Justynie Bąk (NKS Namysłów). Ubiegłoroczna wicemistrzyni Europy uplasowała się dopiero na 42. pozycji.

Wśród 90 seniorów na 30-letniego Sergieja Lebida nie było - tak jak w minionych latach - silnych na dystansie 9840 m. W niedzielę Ukrainiec zdeklasował rywali i po raz szósty (poprzednio w 1998, 2001, 2002, 2003 i 2004 roku) obronił tytuł mistrza Europy. Drugiego na mecie, Hiszpana Alberta Garcię wyprzedził o 12 sekund. Drużynowo triumfowali Francuzi.

"Złoty medal to efekt odpowiedniego przygotowania zawodników na obozach w Szklarskiej Porębie i Międzyzdrojach oraz dobrych warunków stworzonych przez PZLA w całym sezonie - powiedział PAP trener kadry juniorów Zbigniew Rolbiecki. - Sukces ten nie wziął się z przypadku. Jego zaczątkiem był udany start w lipcowych mistrzostwach Europy juniorów w Kownie, gdzie Marcin Chabowski zdobył w biegu na 3000 m z przeszkodami złoty medal, a Kamil Murzyn był piąty na 5000 m".

19-letni Chabowski to jeden z największych talentów w lekkiej atletyce w ostatnich latach. W mistrzostwach Polski juniorów w Bydgoszczy wywalczył dwa złote medale na 3000 i 5000 m. W sumie ma w dorobku 10 medali i wszystkie są złote. Od trzech lat żaden z krajowych rówieśników z nim nie wygrał na dystansach od 1500 do 5000 m oraz na 3000 m z przeszkodami. W tej ostatniej konkurencji, a także na 3000 m ma najlepsze w tym roku wyniki w Europie. Również i na 5000 m jest od 2004 roku liderem na kontynencie.

Chabowskiego wypatrzył sześć lat temu nauczyciel wychowania fizycznego i jego obecny trener Zbigniew Rolbiecki. Uznał, że Chabowski ma świetne warunki do biegania oraz pokonywania przeszkód - jest szczupły, wytrzymały i ma dobrą technikę.

"Warunki pogodowe w Tilburgu były dość dobre. Najważniejsze, że nie padał deszcz, chociaż teren biegów był ciężki i mokry. Temperatura wahała się w granicach pięciu, sześciu stopni" - dodał Rolbiecki.

SKOMENTUJ CYTUJĄC

ANONIM

(Z.Kazibut Poznan)

2005-12-11, 20:51
 Zloto polskich juniorow na M E
Gratulacje dla swietnich zawodnikow i trenera bo jest to duzy sukces naszej lekkiej atletyki,ktora tak kochamy.Wierze ,ze tak znakomity zawodnik jak Chabowski bedzie rozsadnie prowadzony aby nie jak kiedys wysmienici juniorzy np Cichocki czy Gromadzinski wyeksploatowani w wieku seniorskim byli niespelnionymi talentami.Ale to juz rola trenera.Z sportowym pozdrowieniem.