Publiczny
VI ETAP - XIV ZIMNAR Lubliniec 08.02.2014r. (czytano: 1313 razy)

„JAK JEST ZIMA TO MUSI BYĆ ZIMNAR!”

VI ETAP - XIV ZIMNAR Lubliniec 08.02.2014r.

Na starcie VI etapu ZIMNAR Lubliniec, dłuższego od poprzednich pięciu etapów o 195 metrów, stanęło łącznie 97 osób, w tym: 64 mężczyzn,17 kobiet i dwoje dzieci w wózku. Na dwukilometrowej trasie rywalizowało 14 naszych młodzieżowców.

Nasz korespondent Polski Zbrojnej - Jacek Szustakowski:

Krzysztof Skiba zwycięzcą „Zimnara” w Lublińcu

Krzysztof Skiba z Wojskowego Klubu Biegacza Meta na czwartym etapie został liderem XIV Zimowego Maratonu na Raty w Lublińcu i do końca rywalizacji utrzymał pierwszą pozycję. W rywalizacji pań triumfowała Anna Bryś z Lublińca. Na rozegranym dzisiaj szóstym etapie o długości 7 km 195 m zwyciężyli Mariusz Zembroń i Anna Bryś.

Triumfatorzy 14. edycji „Zimnara” wygrali po raz pierwszy najważniejszą zimową imprezę biegową organizowaną w Lublińcu. Krzysztof Skiba po raz trzeci startował w Zimowym Maratonie na Raty. Przed dwoma laty był piąty, a przed rokiem drugi. Zwycięstwo w „Zimnarze” jest dla zawodnika lublinieckiej Mety największym sukcesem w karierze. – To jest mój czwarty sezon startowy. W Mecie trenuję dwa i pół roku – mówi triumfator. W zeszłym roku zajął dziewiąte miejsce w mistrzostwach Śląska w biegach przełajowych. Większych sukcesów nie zanotował, ale młody zawodnik Mety dopiero jest na początku wyczynowej kariery.
Na szóstym etapie zwycięzca klasyfikacji generalnej zajął trzecie miejsce. Triumfował Mariusz Zembroń, a drugie miejsce zajął Tomasz Sosnowski (obaj z WKB Meta). Zembroń, który był najszybszy na trzecim etapie i jako jedyny w tegorocznym „Zimnarze” wygrał dwa etapy, biegł 25 min 31 sek. Na finiszu wyprzedził o cztery sekundy Sosnowskiego i o 12 sekund Skibę.
W rywalizacji pań po raz szósty z rzędu triumfowała Anna Bryś z Lublińca, która z dużą przewagą wygrała klasyfikację generalną. Na każdym etapie przynajmniej o minutę wyprzedziła drugą z rywalek. Na szóstym etapie wygrała z przewagą 2 min 14 sek. nad Dorotą Kubisz z Mety. Natomiast w biegu młodzieżowców na dystansie 2 km najlepsi byli goście z Olesna. Wygrał Kacper Zacha przed Tymonem Stanisławczykiem, a trzecie miejsce zajęła Monika Lis z Mety.

Anna Bryś, w tegorocznym „Zimnarze” wygrała wszystkie etapy i z dużą przewagą została zwyciężczynią klasyfikacji generalnej imprezy

Szósty etap ukończyło 97 zawodników, w tym w biegu głównym 64 mężczyzn i 17 kobiet. Za tydzień odbędzie się dodatkowy etap „Zimnara” połączony z oficjalnym zakończeniem imprezy. – Tradycyjnie po ostatnim etapie organizujemy dodatkowy. Robimy go głównie z myślą o tych zawodnikach, którzy opuścili jeden z odcinków i do pokonania maratonu brakuje im zaliczenia dystansu 7 km lub 7 km 195 m – mówi prezes lublinieckiego WKB por. Łukasz Rosiński. – Dajemy im szansę ukończenia imprezy i zdobycia pamiątkowych medali. Jednak w klasyfikacji generalnej zostaną sklasyfikowani za tymi zawodnikami, którzy dystans 42 km 195 pokonali podczas sześciu pierwszych etapów – dodaje prezes.

Wyniki VI etapu „Zimnara”

Mężczyźni - 7 km 195m:
1. Mariusz Zembroń (WKB Meta Lubliniec) 25 min 31 s
2. Tomasz Sosnowski (WKB Meta Lubliniec) 25,35
3. Krzysztof Skiba (WKB Meta Lubliniec) 25,43.

Kobiety - 7 km 195m:
1. Anna Bryś (Lubliniec) 31,34
2. Dorota Kubisz (WKB Meta Lubliniec) 33,48
3. Barbara Czichy (WKB Meta Lubliniec) 35,01.

Młodzieżowcy – 2 km:
1. Kacper Zacha (Gimnazjum nr 1 Olesno) 7,44
2. Tymon Stanisławczyk (Gimnazjum nr 1 Olesno) 7,49
3. Monika Lis (WKB Meta Lubliniec) 7,56.

Etap ten był brakującym, szóstym „elementem” mającym decydujący wpływ na ostateczny kształt układanki o nazwie „Zimowy Maraton na Raty 2014”.

Wszystkie, z dotychczasowych VI etapów ukończyło w regulaminowym czasie 47 osób, w tym 10 kobiet.
Klasyfikację „młodzieżową” po 6 etapach (pokonując łącznie 12 km) ukończyło 6 chłopców i 1 dziewczyna. Kolejnych 4 chłopców i 2 dziewczyny mają szansę dołączyć do tego grona po zaliczeniu dodatkowego etapu.

„Siódmy element” - jakim jest etap ekstra, potrzebny będzie tym osobom, którym do ułożenia pełnego dystansu maratonu, czyli magicznych 42 km i 195m. zabrakło jednego z regulaminowych sześciu następujących po sobie etapów.
Łącznie jest 16 osób, które mogą jeszcze dołączyć do grona finalistów ZIMNARa i otrzymać specjalnie wykonany na tą okazję medal… Kto wie, może to będzie Twój pierwszy? Dla wielu, udział w tej trwającej 7 tygodni zabawie zaowocuje pierwszym pokonanym maratonem w życiu, choć „zdobytym na raty” .

Niejeden z wytrawnych maratończyków, w ten właśnie sposób zaczynał swoją przygodę z bieganiem, która później przerodziła się w życiową pasję.

Po ostatnim VII etapie ekstra, odbędzie się zakończenie i podsumowanie całego cyklu tegorocznego Zimowego Maratonu na Raty w Lublińcu, wraz z dekoracją zwycięzców.
Dodatkową atrakcją dla wielu uczestników będzie niewątpliwie także miejsce, w którym nastąpi dekoracja i zakończenie ZIMNARa. Odbędzie się ono bowiem na terenie Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu, za mury której wielu będzie miało okazję również wejść po raz pierwszy.