Holandia, 10 wrzesnia 2011, 23:11, 1804/105092
Bartkiewicz
Zakończono MŚ w biegu na 100 km

LINK 1: WYNIKI
LINK 2: ARCHIWUM: ZAGRANICA - HOLANDIA

Calcaterra Giorgio został Mistrzem Świata w biegu ulicznym na dystansie 100km rozgrywanym w holenderskiej miejscowości Winschoten. Włoch na pokonanie trasy potrzebował 6 godzin 27 minut i 32 sekund. Drugiego na mecie Amerykanina Wardiala Michaela wyprzedził o 15 minut. Najlepszym z Polaków okazał się po raz kolejny Paweł Szymandera z Torunia który wynikiem 7:21.51 zajął 22 miejsce.

Wielki nadzieje pokładaliśmy jeszcze w Łukaszu Panfilu który po półmetku zszedł trasy. Zaczął bardzo wolno pierwsze 10km (45minut) i być może przyczyną zejścia z trasy było zbyt gwałtowne przyśpieszenie po dziesiątym kilometrze i tak przez kolejne 30km. Niestety podobnie jak w maratonie, 100km zaczyna się w 3/4 dystansu....i dużo zawodników o tym zapomina, tutaj już po przekroczeniu 40km dużo zawodników miało problem z utrzymaniem stałego tempa biegu.
Na starcie zabrakło Artura Pelo, który wcześniej też deklarował swój udział w zawodach.

Brakuje nam niestety ultrasów jakim był kiedyś Piotr Sękowski, Jarosław Janicki czy Andrzej Magier. Być może powodem są zbyt małe nagrody finansowe. Przypomnijmy że były czasy że w MP w Kaliszu były nawet 2 samochody dla pierwszych dwóch mężczyzn, obecnie z tego co wiem nie ma żadnych nagród finansowych, Paweł Szymandera za zwycięstwo w Kaliszu dostał podobno 400PLN i puchar - bez medalu, gdyż w momencie startu nie miał licencji. Czy tak wygląda dzisiejszy sport, że tylko kasa i kasa..? Czy może znajdzie się jeszcze ktoś, kto potrafi w sporcie doszukać się innych wartości niż tylko korzyści materialne....? Jak przekonać naszych dobrych maratończyków do spróbowania swych sił w biegach nieco dłuższych od maratonu?