Austria, 13 wrzesnia 2010, 10:09, 1722/87833Paulina Ruta - Kaczmarska
Austria: Polacy na Mistrzostwach ¦wiata w Nordic Walking

LINK 1: WIĘCEJ INFORMACJI NA STRONIE
LINK 2: ZOBACZ WYNIKI MISTRZOSTW
LINK 3: ARCHIWUM: ZAGRANICA - AUSTRIA

Na zdjęciu: pierwsza trójka Mistrzostw ¦wiata

Zwycięzcy z Międzynarodowych Mistrzostw Polski w Nordic Walking pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Polskiego Komitetu Olimpijskiego (Złotoryja 2010) ze wszystkich kategorii wiekowych, w ramach jednej z nagród, ufundowanej przez firmę AutaRuta.pl, pojechali reprezentować Polskę na Mistrzostwa ¦wiata w Nordic Walking do Austrii. Organizatorem wyjazdu było Polskie Stowarzyszenie Nordic Walking, organizator Międzynarodowych Mistrzostw Polski w Nordic Walking.

W sobotę (11.09.2010), w Austrii (Bleiburg), na linii startu stanęło 26 Polaków. Do pokonania był dystans 21.2 km (półmaraton) technik± Nordic Walking. Obok Polaków wystartowali Austriacy, Niemcy, Włosi, Hiszpanie, Węgrzy, a także reprezentanci Słowenii i Węgier. W¶ród nich także słynny Michael Epp – faworyt Mistrzostw ¦wiata w Nordic Walking, którego rekordu jeszcze nikt nie pobił. Prawie każda kategoria wiekowa była „obstawiona” przez naszych. Wystawili¶my także kilka drużyn pięcioosobowych, gdzie jako wynik końcowy pod uwagę brano 4 najlepsze czasy.

Do mety jako pierwszy przybył Michael Epp – z czasem 1:53:04. Tuż za nim pojawił się Polak – Tomasz Brzeski z Rytra, z czasem 1:56:36! Jako czwarty na metę wpadł Maciej Dawidziuk – reprezentant Złotoryi – z czasem 1:56:41. W¶ród kobiet najlepsza okazała się ... Polka – Elżbieta Wojciechowska, która dystans 21.2 km pokonała w 2:17:31 i tym samym została Mistrzyni± ¦wiata w Nordic Walking! Ponadto drużyna Polaków (AutaRuta 1: T. Brzeski, M. Dawidziuk, M. Bierkus, B. Grygorowicz, M. Spitalniak) zdobyła I miejsce w klasyfikacji generalnej (czas wspólny: 8:39:53). Za nami uplasowali się Niemcy (z czasem wspólnym 8:51:31) i Austriacy (z czasem wspólnym 9:17:31). W sumie reprezentacja Polski na dystansie 21.2 km zdobyła 18 medali.

Wcale nie gorszym dniem okazał się drugi dzień Mistrzostw ¦wiata w Nordic Walking (12.09.2010), gdzie rywalizowano na dystansie krótszym (12.3 km), ale o znacznych różnicach wzniesień na trasie, sięgaj±cych 1200 m! Technik± Nordic Hiking Walking poszło w niedzielę 4 odważnych Polaków (Irena Pakosz, Tomasz Brzeski, Piotr Pakosz, Bogdan Grygorowicz)- którzy wystartowali zaledwie kilkana¶cie godzin po morderczym dystansie 21.2 km w dzień poprzedni! Jako pierwszy do mety dotarł Polak! – Tomasz Brzeski z czasem 1:32:37. Drugi linię mety przekroczył Austriak, Erwin Kozak z czasem 1:33:02 (dotychczasowy Mistrz ¦wiata na tym dystansie).

- Michael Epp, kiedy go mijałem na trasie, poklepał mnie tylko po plecach i powiedział: „Go, go, go...” – tak komentuje swoje wrażenia z niedzielnej rywalizacji Tomasz Brzeski. W¶ród wszystkich kobiet pierwsza na mecie była Irena Pakosz - Polka, która uzyskała bardzo dobry czas 1:45:36! Kolejny reprezentant Polski – Bogdan Grygorowicz z Lubina (woj. dolno¶l±skie) w klasyfikacji generalnej był 33, ale w swojej kategorii wiekowej zdobył srebro (uzyskuj±c czas 1:58:50). Także nasza drużyna AutaRuta 1 w tym dniu stanęła na podium – zdobyła br±zowy medal!

Reprezentanci Złotoryi na Mistrzostwach ¦wiata w Nordic Walking 2010 (klasyfikacje):

Klasyfikacja generalna: XII miejsce

Gratulujemy wszystkim Polakom, którzy odważyli się stan±ć na linii STARTU w Austrii – bowiem już samo ukończenie dystansu 21.2 km (półmaraton), czy górskiego dystansu 12.3, o różnicach wzniesień na trasie 1200 m! km dla wielu jest ZWYCIĘSTWEM!

Za rok także planujemy wyjazd na Mistrzostwa ¦wiata w Nordic Walking do Austrii. Imprez± poprzedzaj±c± wyjazd do Austrii będ± Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Nordic Walking, które odbęd± się w Złotoryi w 2011 roku, we wrze¶niu. Swój przyjazd zapowiedział już Michael Epp – Mistrz ¦wiata w Nordic Walking. Więcej szczegółów na www.mmpnw.pl.