Jakuszyce, 10 marca 2010, 10:05, 1590/106630

LINK 4: WYNIKI BIEGU - 26KM
LINK 5: WYNIKI BIEGU - 30KM
LINK 6: WYNIKI BIEGU - 50KM
LINK 7: ARCHIWUM: JAKUSZYCE

Po raz XXXIV w pierwszy weekend marca Polana Jakuszycka zaroiła się od uczestników największej imprezy narciarstwa biegowego w Polsce jakim jest Bieg Piastów, od 2 lat należący do cyklu największych biegów narciarskich na świecie Worldloppet.

Pierwotnie długości zaplanowanych biegów skrócono ze względu na odwilż i gdy już trasy zostały przygotowane, organizatorów spotkał dramat. W piątek gdy nad Jakuszycami rozpętała się śniegowa zadymka, w ciągu kilku godzin spadło tu 60 cm śniegu i cała praca poszłaby na marne gdyby nie ponad setka zapaleńców pod okiem komandora biegu – Juliana Gozdowskiego.

Przez całą noc pogranicznicy, policjanci i wolontariusze z Polski, Czech i Niemiec bez zmrużenia oka na nowo utwardzali trasy.

Rankiem gdy przybyli biegacze – było prześlicznie, lekki mróz i pełne słoneczko. Na uczestników czekało wiele niespodzianek, największą była chyba ta, że narty można było posmarować w firmie Holmenkol, tej samej, która przygotowywała smary olimpijczykom w Vancouver.

Sportowe sukcesy święcili Czesi. W sobotę zmagano się na dystansach 50 i 26 km stylem klasycznym (CL) i wszystkie czołowe lokaty zajęli nasi południowi sąsiedzi.

W biegu głównym wygrała olimpijka z Vancouver – Kamila Rajdlova, a na czwartym miejscu przybiegła Paulina Maciaszek, również olimpijka z Vancouver i prywatnie córka Józefa Łuszczka. Paulina po raz pierwszy zmagała się na tak długiej trasie i pokonała ją bez picia, gdyż napój zamarzł jej w bukłaku.

Wśród panów jeszcze na kilometr przed metą prowadził Tomasz Kałużny z Jeleniej Góry, gdy dopadły go silne kurcze mięśni brzucha i ukończył rywalizację na 8 miejscu. Wygrał Czech Petr Novak. Trasę maratonu pokonał m.in. ze świetnym czasem 3.04.01 premier Estonii Andrus Ansip.

W niedzielę walczono w stylu dowolnym (FT). I tu ponownie rządzili Czesi, choć 50 km wśród pań wygrała Rosjanka Marina Petruk. Wśród panów najszybszy był Jiri Pocarek. Wszystkie biegi ukończyło ponad 1540 biegaczy.

Już za rok kolejny XXXV Bieg Piastów do którego przygotowania właśnie się rozpoczęły. Obecny na Biegu prezes Apoloniusz Tajner stwierdził, że w terminie pomiędzy 4 a 8 styczniem 2011 prawdopodobnie odbędą się tuż też zawody o Puchar Świata do czego niewątpliwie przyczyniła się Justyna Kowalczyk i jej sukcesy. Już dzisiaj na nartach biega w Polsce znaczna grupa zapaleńców, których liczba rośnie.