Gdańsk, 20 pazdziernika 2008, 09:40, 1547/45196Grzegorz Pawelec

LINK 1: STRONA INTERNETOWA ORGANIZATORA
LINK 2: WYNIKI GENERALNE W FORMACIE DOC
LINK 3: WYNIKI III EDYCJI W FORMACIE DOC
LINK 4: ARCHIWUM: GDAńSK

Stu dwudziestu uczestników przybyło do Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego w Gdańsku-Oliwie by walczyć o jak najlepszy wynik i punkty do klasyfikacji generalnej cyklu MTB Bike Tour Gdańsk 2008. Organizatorem zawodów był Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gdańsku.

Wyścig przeprowadzony w sobotę 18 października stanowił podsumowanie wcześniejszych zmagań kolarzy górskich, które odbyły się w kwietniu i czerwcu. Tym razem rowerzyści powrócili do Oliwy, lecz mimo to trasa uległa pewnym modyfikacjom w porównaniu do ubiegłorocznej. Tym samym zachowany został trend rozgrywania wyścigów każdorazowo na nowej trasie. Dzięki takiemu rozwiązaniu rywalizacja przybiera za każdym razem bardzo atrakcyjną formę i zyskuje uznanie startujących zawodników.

Tegoroczna "pętla oliwska" liczyła 4800 m. Ilość okrążeń była różna w poszczególnych grupach wiekowych.

Jako pierwsi na starcie stanęli najmłodsi w kategorii do lat 12. Dla nich ustalony został dystans 800 m. Wyścig dziewcząt wygrała Natalia Nowotarska (Kartuzy) przed Weroniką Lorkowską i Zofią Rzeszutek (Kartuzy). Najszybszy z chłopców był Kamil Małecki (Bytów). Za nim na metę wjechali Paweł Okroj (Kartuzy) i Tomasz Rzeszutek (Kartuzy).

Grupę młodzików (13-14 lat; 1 runda 4,8 km) wygrała Emilia Kuptz (Kartuzy) pokonując Annęa Omieczyńską. Grupę chłopców wygrał Wojciech Gruk. Na drugim miejscu dojechał Dawid Miotk, a Piotr Flisikowski był trzeci.

Grupę junior młodszy (15-16 lat; 2 rundy po 4,8 km) samotnie wygrała Anna Krajka. Sebastian Młyński (Bytów) pokonał na finiszu Adama Kozłowskiego (Trek Gdynia) i Artura Mańskiego.

W juniorach (17-18 lat; 3 rundy) zabrakło dziewcząt, za to kategorię chłopców ponownie wygrał Bytowianin Dawid Małecki. Stoczył on zaciętą i widowiskową walkę o zwycięstwo do ostatnich metrów ze swoim kolegą Michałem Łasińskim (Bytów). Jako trzeci linię mety minął Bartosz Ponichtera (Lechia Gdańsk.

W najbardziej prestiżowej i jednocześnie najliczniejszej kategorii elite (19-29 lat) wystartowało 28 osób. Ekipa z bytowa okazała się bardzo silna tego dnia, bowiem rywalizację kobiet wygrała zawodniczka z tego miasta Kinga Mudyn (Bytów). Pokonała po dwóch rundach Isabelle Wolpert (Gdynia) i Wiesię Stachańczyk (Gdynia). Mężczyźni mieli do pokonania aż 4 okrążenia. Tryumfował Łukasz Derheld (Trek Gdynia) wygrywając z Łukaszem Mudynem (Bytów) i Maciejem Zielonką (Gdańsk).

Grupę masters (30-45 lat; 2 rundy) kobiet wygrała samotnie Joanna Niewiadomska (Gdańsk). Wśród mężczyzn najszybszy był Krzysztof Krzywy(Mróz), drugie miejsce zajął Mariusz Goliński (Trek Gdynia), a trzecie Robert Banach (Vitesse Bergamont).

Grupa Master II (46-59 lat; 2 rundy) padła łupem Wiesławy Stachańczyk i Romana Baldowskiego (Lechia Gdańsk). Drugi był Tomasz Jasiński (Gdynia). Krzysztofowi Pokrzykowskiemu (Gdańsk) przypadło trzecie miejsce.

Kategorię Masters III (powyżej 60 lat, 2 rundy) wygrał ponownie Eugeniusz Bogdziewicz (Lechia Gdańsk). Leon Holz musiał się zadowolić drugą lokatą. Trzeci dojechał Aleksander Tokmina.

Na czołowe trójki czekały pamiątkowe medale i "biketourowe" koszulki. Była też specjalna nagroda, która została rozlosowana wśród wszystkich startujących. Szczęście uśmiechnęło się do Dariusza Lamparskiego, w którego ręce trafił aparat cyfrowy Pentax.

Po sobotnim wyścigu poznaliśmy także najlepsze zawodniczki i zawodników w klasyfikacji generalnej tegorocznych zmagań "górali" w Gdańsku. W kategorii do lat 12 tryumfowali Weronika Lorkowska i Dominik Dorsz. Wśród młodzików zwyciężyli Anna Omieczyńska i Dawid Miotk. Czołowe pozycje w grupie junior młodszy zajęli: Anna Krajka i Adam Kozłowski. Wśród juniorów najlepszy okazał się Bartosz Ponichtera. W elicie zwyciężyła Wiesia Stachańczyk, a wśród mężczyzn Andrzej Guz.

Pierwsze miejsca w grupie masters padły łupem Joanny Niewiadomskiej i Michała Felona. Bezkonkurencyjną i jednocześnie jedyną startującą w grupie Masters II była Wiesława Stachńczyk. Rywalizację mężczyzn wygrał Tomasz Jasiński. Eugeniusz Bogdziewicz był najlepszym zawodnikiem kategorii Masters III.

Na czołowe trójki klasyfikacji generalnej czekają pamiątkowe medale oraz nagrody rzeczowe w postaci sprzętu sportowego i elektronicznego (odtwarzacze MP3 i MP 4). Rozdanie nagród za miejsca w klasyfikacji generalnej odbędzie się 20 października 2008 roku o godz. 17.00 w sali 107 w Urzędzie Miejskim w Gdańsku.

W ramach zawodów organizowanych przez MOSiR w Gdańsku przeprowadzone zostały także Mistrzostwa Okręgu Pomorskiego. Klasyfikację kobiet wygrały:
do lat 14 Natalia Nowotarska (Kartuzy) i Kinga Mudyn z Baszty Bytów w kategorii powyżej 14 lat. Wyniki rywalizacji chłopców i mężczyzn: