Ameryka Północna, 02 pazdziernika 2007, 06:20
Bartkiewicz
Udany weekend Zofii Więciorkowskiej w USA

LINK 1: ARCHIWUM: ZAGRANICA - AMERYKA PółNOCNA

7 miejsce Zofii Więciorkowskiej na 1 milę w Nowym Jorku

29 wrze¶nia w Nowym Jorku po raz 27 odbył się słynny bieg na dystansie 1 mili „Continental Airlines® Fifth Avenue Mile” sponsorowany przez linie lotnicze Continental. W różnych kategoriach wiekowych startowało 4 tysięce uczestników.

W grupie 48 zaproszonych zawodników z kilkunastu krajów ¶wiata, którzy startowali w 4 biegach głównych znalazła się Polka Zofia Więciorkowska (AZS-UWM Olsztyn), aktualna 3 krotna Wicemistrzyni ¦wiata Masters (800m, 1500m oraz 2000m z przeszkodami) - Riccione, Włochy 2007.
W biegu elity zawodników z czasem 3:52,7 zwyciężył mistrz i rekordzista USA Alan Webb, który wyprzedził ubiegłorocznego zwycięzcę Kanadyjczyka Kevina Sullivan - 3:52,9 oraz Amerykanina Johna Rankin - 3:53,3.

W gronie kobiet zwyciężyła Kanadyjka Carmen Douma-Hussar, która uzyskała na tej trasie najszybszy czas od 1988 roku - 4:22,8, wyprzedzaj±c Amerykanki - Amy Mortimer - 4:23,6 oraz ubiegłoroczn± zwyciężczynię Sarę Hall - 4:24,1.
W kolejnych dwóch biegach w których zawodnicy walczyli o mistrzostwo „New York Road Runners Club”( największego na ¶wiecie klubu zrzeszaj±cego 30 tysięcy biegaczy z całego ¶wiata, organizatora maratonu w Nowym Jorku) pobiegło 26 zawodników w kategorii mężczyzn i kobiet.

W¶ród mężczyzn zwyciężył Kenijczyk Stephen Chemiany w czasie 4:05,6 przed Amerykaninem Matt Deshane - 4:07,6 oraz Etiopczykiem Demesse Tefera - 4:08,1. W kategorii Kobiet zwyciężczyni± okazała się Catha Mullen w czasie 4:41,7, jako druga linię mety minęła Etiopka Atalalech Katema - 4:42,8 a na trzeciej pozycji uplasowała się Amerykanka Natalie Gingerich - 4:43,7.
Na doskonałym 7 miejscu w grupie 13 zawodniczek linię mety minęła Polka Zofia Więciorkowska, która osi±gnęła czas 4:53,1. Czas ten jest jednym z lepszych wyników na tym dystansie osi±gniętym przez Polsk± biegaczkę w tym roku.

-----------------------------------------------

Na drugi dzień Zofia startowała w Southport gdzie odniosła zdecydowane zwycięstwo

Kolejny sukces w biegu ulicznym w Stanach Zjednoczonych odniosła Zofia Więciorkowska - zawodniczka AZS-UWM Olsztyn. 30 wrze¶nia wystartowała w 20 edycji biegu „BIGELOW TEA COMMUNITY CHALLENGE” w miejscowo¶ci Southport w stanie Connecticut na dystansie 5 km.

W 1993 roku jako 30 letnia zawodniczka uzyskała czas 17:20 i wygrała ten bieg.

W tym roku po 14 latach wystartowała poraz drugi. W stawce 547 zawodników zajęła doskonałe 7 miejsce, a w¶ród kobiet nie miała sobie równych i zwyciężyła w czasie 17:40. Druga na mecie Amerykanka Shannon Duff uzyskała czas 18:26, a trzecia Irlandka Helen Merkle 18:52.