Ameryka Północna, 02 listopada 2015, 11:12, 1645/484500
Bartkiewicz
Stanley Biwott i Mary Keitany zwycięzcami NYC Marathon

LINK 1: STRONA INTERNETOWA MARATONU
LINK 2: ARCHIWUM: ZAGRANICA - AMERYKA PółNOCNA

Kenijczyk Stanley Biwott zanotował największy sukces w swej dotychczasowej karierze, zwyciężając w rozegranym w niedzielę maratonie w Nowym Jorku. Jego rodaczka Mary Keitany obroniła tytuł mistrzyni zdobyty przed rokiem i została tym samym pierwszą kobietą od czasu wyczynu Pauli Radcliff z 2008 roku, która zwyciężyła w tym amerykańskim mieście dwa razy z rzędu.

Pomimo posiadania życiówki na poziomie poniżej 2:05 Biwott nie był wymieniany w ścisłym gronie faworytów do zwycięstwa. Tu eksperci wskazywali głównie na Wilsona Kipsanga - byłego rekordzistę świata, Lelisę Desisę z Etiopii, oraz wicemistrza świata na 10.000 metrów z Pekinu - Geoffreya Kamworora. Bieg rozgrywany bez udziału pacemakerów, miał dość wolne tempo, co pozwalało bardzo dużej grupie kilkunastu zawodników podążać równo z czołówką.

Dostrzec mogliśmy tu wiele znanych twarzy światowych biegów długich: oprócz wspomnianych reprezentantów Afryki, obecny był także Meb Keflezighi, Yuki Kawauchi, Juan Luis Barrios, Włoch Andrea Lalli, czy Nicholas Arciniaga. Aż do około 33-tego kilometra nie działo się nic szczególnego, zawodnicy w zwartym szyku pokonywali kolejne odcinki trasy. Wtedy na atak zdecydował się Kamworor, za którym podążyli Biwott i Desisa. Ich tempa nie zdołał utrzymać Wilson Kipsang, który z każdą minutą tracił do uciekającej trójki zawodników. Stanley Biwott tego dnia był jednak zdecydowanie w najlepszej formie i po ponad 30 kilometrach leniwego biegu zachował najwięcej energii spośród szerokiej czołówki co pozwoliło mu na pierwszy w karierze triumf w biegu w ramach cyklu World Marathon Majors. Pozdrawiając publiczność wbiegł on na metę w czasie 2:10:34 - było to zarazem jego pierwsze zwycięstwo od 2012 roku i wygranej w Paryżu. Dzisiejszy bieg rozegrał on według taktyki negative splits - pierwszą połowę dystansu przebiegł w czasie 66:51, drugą zaś zdecydowanie szybciej, w 63:43.

"W moich poprzednich maratonach, miałem problem z utrzymaniem mocnego tempa na ostatnich kilometrach, co kosztowało mnie sporo porażek i rozczarowań. Tym razem właśnie na utrzymaniu intensywności skupiłem się w moim treningu do Nowego Jorku i to zaprocentowało w postaci dzisiejszego sukcesu" - mówił Biwott zgromadzonym na konferencji prasowej dziennikarzom.

Kamworor(2:10:48) i Desisa (2:12:10) finiszowali odpowiednio na drugim i trzecim miejscu. Tuż za podium uplasował się Wilson Kipsang (2:12:45). Słynny japoński biegacz - amator Yuki Kawauchi tym razem zadowolić się musiał szóstą lokatą (2:13:29) - był to zarazem jego 52-gi w karierze bieg maratoński ukończony z czasem poniżej 2 godzin i 20 minut.

Na kolejnej pozycji na metę wbiegł Meb Keflezighi, który z wynikiem 2:13:32 pobił rekord Stanów Zjednoczonych w kategorii masters, powyżej 40 lat.

Etiopka Tigist Tufa, która wiosną w Londynie pokonała Mary Keitany, tym razem w rewanżu, uznać musiała wyższość Kenijki. Obrończyni tytułu z czasem 2:24:25 pozostawiła w pokonanym polu, zarówno Tufę (2:25:50), która ostatecznie zajęła trzecie miejsce, jak i inną Etiopkę Aselefech Mergię (2:25:32), która stanęła na drugim stopniu podium. Przez bardzo długi czas bieg prowadziła Portugalka Sara Moreira, która ostatecznie zajęła czwarte miejsce z wynikiem 2:25:33.

"Stawka elity była dzisiaj wyjątkowo mocna, jednak ja byłam dużo mądrzejsza jeśli chodzi o specyfikę trasy oraz całego wyścigu w Nowym Jorku po tym, jak startowałam tu w zeszłym roku." - mówiła po biegu Keitany. "Mój trening skoncentrowałam tylko na tym aby perfekcyjnie przygotować się na ten maraton i obronić tytuł. "Bardzo długo czekałam aby zainicjować ucieczkę, obserwowałam rywalki. Taktyka przyniosła pozytywny skutek i jestem teraz bardzo szczęśliwa." - dodała Kenijka

Wysokie, 25 miejsce w biegu mężczyzn zajął Grzegorz Gronostaj, który uzyskał na mecie czas 2:29:09. Jest to jego nowy rekord życiowy.

Zgodnie z danymi udostępnionymi przez organizatorów. 50,229 biegaczy z całego świata wzięło udział w niedzielnym maratonie w Nowym Jorku.