Zagranica, 02 stycznia 2015, 08:45, 1643/218671
Krzysztof
Bartkiewicz
Biegiem przez Hiszpanię, Francję, Austrię, Włochy

LINK 1: ARCHIWUM: ZAGRANICA

Bieg San Silvestre Vallecana w Madrycie mógł elektryzować kibiców nie tylko w Hiszpanii, ale również w Polsce. Mnóstwo uznanych nazwisk światowych i europejskich biegów na starcie - czołowi biegacze hiszpańscy, bardzo szybki w minionym roku Kenijczyk Mike Kigen, francuski specjalista od biegów na bieżni Mahiedine Mekhissi-Benabbad, ale również znakomite nazwiska z polskiej sceny biegów długich - Artur Kozłowski i Iwona Lewandowska.

W atmosferze zabawy sylwestrowej, w otoczce wielu kibiców na trasie zwyciężyli ostatecznie: wspomniany reprezentant Kenii Kigen (27:51), oraz wśród pań Brytyjka Gemma Steel (31:52). Oboje jednak zrobili to w diametralnie różnym stylu - dla Mike"a był to dość komfortowy bieg w którym prowadził od startu do mety, z przewagą 38 sekund wygrywając nad drugim na mecie Hiszpanem Jesusem Espaną (28:29). Zawodniczka z Wielkiej Brytanii zaś do końca zacięcie rywalizowała o końcowy triumf z Marokanką Maliką Asahssah.

Już na półmetku Kigen pojawił się z czasem 13:37 i ponad 10-sekundową przewagą nad ośmioosobową grupką pościgową. Zwycięstwo w 50 edycji biegu San Silvestre Vallecana było dla niego znakomitym podsumowaniem owocnego roku, w którym ustanowił nową życiówkę w maratonie 2:06:59 (we Frankfurcie), oraz zajął drugie miejsce podczas Great South Run ustępując tylko Mo Farahowi.

"Miałem pewne problemy z prawidłowym oddychaniem, nie czułem się byt komfortowo, było to spowodowane przeziębieniem, które męczyło mnie przez kilka ostatnich dni" - powiedział 28-letni Kenijczyk po biegu. "W roku 2015 nie zamierzam startować w Mistrzostwach Świata w biegach przełajowych, moim głównym celem jest maraton na wiosnę, prawdopodobnie Boston. Potem zaś jesienią ponownie chcę pojawić się we Frankfurcie" - dodał Kigen zapytany o plany na najbliższe miesiące i noworoczne postanowienia.

Dla Mekhissi-Benabbada, znanego ze znakomitych występów na 1500 metrów i 3000 metrów z przeszkodami który zajął 10 miejsce (28:59) był to pierwszy w karierze bieg uliczny na 10 km.

"Biegłem tu bez szczególnej presji, po mistrzostwach Europy w Zurychu miałem aż 2 miesiące odpoczynku, zatem dzisiejszy bieg miał być dla mnie jedynie mocnym wprowadzeniem do nowego sezonu. Pierwszy raz biegłem w biegu ulicznym na tym dystansie, wiec jestem zadowolony ze swojej dyspozycji." - powiedział Francuz. "Moim głównym celem na nowy sezon będą mistrzostwa świata w Pekinie. Na moich dystansach jak zwykle mocni będą Kenijczycy, ale już teraz wiem, że mogę ich ograć." - dodał.

Artur Kozłowski z bardzo dobrym czasem 28:58 wpadł na metę sekundę przed Francuzem i zajął tym samym 9 miejsce. W biegu pań rywalizacja o końcowy triumf rozegrała się na 9.kilometrze gdzie Gemma Steel wypracowała sobie solidną kilkudziesięciometrową przewagę nad Marokanką Asahssah. Z czasem 31:52 została pierwszą Brytyjką od 2005 i zwycięstwa Pauli Radcliif, która wygrała w biegu sylwestrowym w Madrycie.

Trzecie miejsce przypadło Francuzce Christalle Daunay, a tuż za podium ze znakomitym wynikiem 32:25 uplasowała się Iwona Lewandowska i byłby zapewne nowym rekordem życiowym gdyby nie fakt iż wyniki z San Silvestre Vallecana nie mogą figurować w oficjalnych tabelach, gdyż spadek trasy wynosi aż 55 m, odległość start ‒ meta w linii prostej przekracza 5 km.

31.12.2014: San Silvestre Vallecana International (Madryt)