Katowice, 11 wrzesnia 2012, 14:41, 1916/161044Grzegorz Kuczera
IX Mistrzostwa Świata i XVIII Mistrzostwa Europy w biegu 24 godzinnym

LINK 5: ME KOBIET - PDF
LINK 6: ZAPALENIE STAWÓW
LINK 7: WYNIKI SZCZEGÓŁOWE - XLS
LINK 8: ARCHIWUM: KATOWICE

Już dwa lata minęły od ostatnich mistrzostw świata w biegu 24 godzinnym. W 2010 roku gościło je miasto Brive we Francji.W tym roku ze względu na na rozwijąjacy się w Polsce trend biegania na długie dystanse zaszczyt organizowania mistrzostw świata w 24 godzinnym biegu przypadł Katowickiej Akademii Wychowania Fizycznego im. J. Kukuczki.

Niezwykle bogate doświadczenie katowickiej uczelni, która organizuje szereg imprez maratońskich a także posiada kilkuletnie doświadczenie w organizacji Mistrzostw Polski w Biegu 24 –godzinnym przekonało International Association of Ultrarunners czyli Międzynarodowe Stowarzyszenie Biegów Ultra do przydzielenia jej organizacji IX Mistrzostw Świata.

Na miejsce przeprowadzenia zawodów został wybrany Park Śląski w Chorzowie.W ramach tej samej imprezy prowadzona była też klasyfikacja Mistrzostw Europy dla zawodników europejskich, które były rozgrywane po raz 18-ty. W zawodach wzięli udział przedstawiciele 34-ech państw, min.najsilniejsi zawodnicy tej dyscypliny z Japonii, Francji, Rosji,Hiszpanii i Belgii.Łącznie wystartowało 248 zawodników.

Polskę reprezentowało trzynastu zawodników w tym cztery kobiety i dziewięciu mężczyzn. Polskie kadrowiczki to Aleksandra Niwińska, Alicja Banasiak,Agnieszka Mizera i Dorota Szeszko. Meżczyzn reprezentowali Marcin Sieja,Piotr Saicki, Andrzej Radzikowski,Ireneusz Czapiga,Pawel Szynal, Tomasz Kuliński,Waldemar Pędzich,August Jakubik i Marek Gulbierz.

Średnia wiekowa - choć paniom wieku nie wypominamy, u reprezentantek Polski to prawie 45 lat, reprezentacja mężczyzn średnio nie przekracza 44 roku życia. Mistrzostwa Świata w tej dyscyplinie były rozgrywane po raz dziewiąty a Mistrzostwa Europy odbyły się już osiemnasty raz. Wyniki były mierzone w klasyfikacji indywidualnej kobiet i mężczyzn oraz w klasyfikcji drużynowej, gdzie wynik to suma rezultatów trzech najlepszych reprezentantów kraju - osobno wśrod kobiet i mężczyzn.

Zawody rozpoczęły sie w sobotę 8 września 2012 o 12 godzinie a skończyły w niedzielę w samo południe - jak łatwo obliczyć... Pętla w chorzowskim parku, którą pokonywali zawodnicy wynosiła 1554 metrów. Do końca zawodów wytrwało 200 biegaczy.

Złoty medal wywalczył Amerykanin Mike Morton - 277,543 km, drugi był reprezentant Niemiec Florian Reus z dystansem 261,083 km a brązowym medalistą został reprezentant Francji Ludovic Dilmi z wynikiem – 256,448 km.

Wśród kobiet Mistrzostwa wygrała Michaela Dimitriadu z Czech z dystansem 244,089 km, srebro wywalczyła Connie Gardner z USA z dystansem 239,454 km. Na trzecim stopniu podium stanęła Emily Gelder z Wielkiej Brytanii - 237,909 km.

Wśród Europejczyków zwyciężył Niemiec Florian Reus - 261,718 km., drugi Ludovic Dilmi z Francji z wynikiem – 256,448 km a trzeci Piotr Sawicki z wynikiem 253,358 km. Jego brązowy medal jest pierwszym medal dla Polski w historii tych zawodów. Wielkie brawa!!!

Wśród Europejek stanęły na podium: Michaela Dimitriadu z Czech z dystansem 244,089 km, srebro wywalczyła Emily Gelder z Wielkiej Brytanii - 237,909 km, a 3 miejsce należało do Cecile Nissen z Francji z wynikiem 233,275 km.