Jestes
niezalogowany
ZALOGUJ

 

15 czerwca 2018, 09:00, 2655/304762Rafał Gniła
Trening Mistrzów: Kiedy dzieci powinny zacząć biegać?

LINK 1: WIĘCEJ I KSIĄŻCE



      

Wśród biegaczy często pojawia się pytanie, kiedy ich pociechy będą mogły zacząć trening biegowy? Jak sprawić by zaszczepić w dziecku pasję biegania i zdrowego tryby życia? Co stanowi fundament pod budowę przyszłych mistrzów biegów długich?

Podczas realizacji książki: „ Trening Mistrzów” zapytaliśmy również o te aspekty treningu, jednego z największych mentorów polskich biegów długich – dr Wiesława Kiryka

Wiesław Kiryk to bez wątpienia ikona polskich biegów długodystansowych . Nie ma w Polsce trenera który mógłby poszczycić się opieką trenerską rekordzistów Polski, takich jak: Leszek Bebło, Grzegorz Gajdus i Jerzy Kowol. Jego podopiecznymi byli olimpijczycy, uczestnicy mistrzostw świata i Europy, m.in. Bogusław Mamiński, Jan Zakrzewski, Bogusław Psujek, Bogumił Kus, Karol Dołęga, Tomasz Kozłowski, Rafał Wójcik i wielu innych którzy osiągnęli świetne wyniki począwszy od 1500m, a skończywszy na maratonie.

Wiesław Kiryk mógł stworzyć taki zespół dzięki temu, że przez wiele lat rekrutował najlepszych polskich długodystansowców do klubów wojskowych, przede wszystkim do słynnej Oleśniczanki. Aby wyszkolić tylu zawodników na tak wysokim poziomie opracował bardzo ciężki, ale skuteczny system treningowy.

Kiryk oparł swój model szkoleniowy zawodników na takich trenerskich autorytetach jak Jan Mulak, twórca wielkiego Wunderteamu (tak nazywano naszych doskonałych lekkoatletów na przełomie lat 50 i 60. XX wieku) i Stefan Paszczyk, wieloletni szef szkolenia Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Aby zrozumieć genezę treningu Kiryka i sukcesy polskich biegów długich lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych udaliśmy się na spotkanie z trenerem Kirykiem do Oleśnicy. Dr. Wiesław Kiryk obecnie jest bardzo schorowany, ale co trzeba zaznaczyć wciąż niezwykle sprawny umysłowo i ciągle kiedy opowiada o bieganiu widać że to jego pasja i życie.

"Od najmłodszych lat trzeba zadbać o odpowiednie wychowanie i kształtowanie fizyczne dziecka. Przyczynia się to do późniejszych możliwości wydolnościowych naszego zawodnika. Już od najmłodszych lat dziecko można kształtować pod przyszły trening poprzez rytmikę i taniec, które rozwijają koordynację ruchową. Zajęcia takie stymulują pracę stopy, co w późniejszym treningu odgrywa bardzo ważną rolę. Rytm biegu bierze się w znacznym stopniu z wypracowanej koordynacji w latach dzieciństwa.

Mój były zawodnik, Tomasz Kozłowski, mieszkający teraz w Międzyzdrojach, ma 11-letniego syna, który wygrywa z 16-letnimi chłopakami. Myślę, że to dzięki temu, że chodził przez kilka lat na tańce. Poprawia się dzięki temu koordynacja i ogólna sprawność. Warto tego spróbować. Początkowy etap treningu to okres ogólnorozwojowy. W pierwszych latach treningu ma polegać na zabawie albo raczej zabawa z dzieckiem powinna zawierać elementy, w których dziecko może rozwijać właściwą budowę i postawę ciała.

Dopiero w wieku 14-15 lat powinno się ukierunkować rozwój dziecka i rozwijać cechy dominujące, czyli np. wytrzymałość. Również na tym etapie istotne jest podejście samego dziecka do danej dyscypliny sportu i umiejętności pracy nauczyciela i rodziców w odkrywaniu przez młodego człowieka świata sportu i treningu. Do osiągnięcia szczytu możliwości zawodnika potrzeba zazwyczaj 8-12 lat treningowych. Jest więc czas na prawidłowy i spokojny rozwój. Musimy tylko dobrze zaplanować początkowy okres ogólnorozwojowy.

Następnie ważne jest odpowiednie dawkowanie obciążeń treningowych, dostosowanych do możliwości i rozwoju biologicznego zawodnika, zależnie od jego potencjału genetycznego. Indywidulane podejście trenera do młodego zawodnika powinno polegać na wieloletnim, metodycznym planowaniu, które nie toleruje przyspieszeń i które jest konsekwentnie realizowane.

Im wcześniej dziecko zacznie uprawiać bieganie, tym szybciej rozwiną się u niego układ krążenia i oddychania. A to będzie miało wpływ na lepsze wyniki w późniejszym okresie. Warto więc dość wcześnie zaczynać przygodę ze sportem od marszobiegów, dołączając do tego treningu regularne gry i zabawy."


Te i wiele innych ciekawych informacji dotyczących treningu znajdziecie w książce pt „Trening Mistrzów”. Do nabycia w sklepie wydawnictwa ksiazkidlabiegaczy.pl

Komentarze czytelników - 1podyskutuj o tym 
 

Jarek42

Autor: Jarek42, 2018-06-16, 06:52 napisał/-a:
Dzieci same z siebie biegają. Może my biegając staramy się wrócić do tych lat?

 


















 Ostatnio zalogowani
Jerzy Janow
23:46
Wojciech
23:37
VaderSWDN
23:25
Volter
23:25
Artur z Błonia
23:18
szakaluch
22:30
gibonaniol
22:28
timdor
22:08
malicha
22:06
Namor 13
21:42
Agusia151
21:08
uro69
20:51
Pablo_run
20:51
Pawel63
20:39
grzybq
20:34
Bartuś
20:26
|    Redakcja     |     Reklama     |     Regulamin     |