15 Mistrzostwa Europy w przełajach

Link 1: ŹRÓDŁO DANYCH
Link 2: ENCYKLOPEDIA IMPREZ: ZAGRANICA - BELGIA

Na zdjęciu: Serhiy Lebid - wielkorotny mistrz Europy w przełajach

14.12.2008 roku w Brukseli odbyły się 15 mistrzostwa Europy w przełajach. Wynik Polskich zawodników i zawodniczek był niestety katastrofalny.

Mistrzostwa w Brukseli były popisem lekkoatletów z Wielkiej Brytanii którzy zdobyli najwięcej medali indywidualnie i drużynowo. Najlepiej z polskiej ekipy spisał się Marcin Chabowski zajmując w biegu młodzieżowym 12 miejsce. Biegu nie ukończyła juniorka Danuta Urbnik, która rok wcześniej została wicemistrzynią Europy w przełajach.

Juniorki:

W klasyfikacji drużynowej Polki zajęły 6 miejsce na 12 sklasyfikowanych ekip. Bieg ukończyło 78 zawodniczek.

Juniorzy:

Juniorzy wpadli jeszcze gorzej o rówieśniczek. Najlepszy był Damian Kabat który zajął 45 pozycje. Sklasyfikowano 92 zawodników. W klasyfikacji drużynowej Polacy zajęli 14 pozycje na 16 drużyn.

Młodzieżowcy:

Młodzieżowcy to była nasza nadzieja na medal w mistrzostwach Europy. Nieźle spisał się Marcin Chabowski zajmując 12 pozycje. Sklasyfikowano 80 zawodników. W klasyfikacji drużynowej Polacy zajęli wysokie 4 miejsce na 13 ekip z dużą startą do miejsca medalowego.

Młodzieżówki:

Sklasyfikowano 65 zawodniczek ale Polki niestety nie odegrały żadnej roli w walce o czołowe lokaty. Najlepiej spisała się Aleksandra Jawor zajmując 28 pozycję. Drużynowo Polki zajęły 10 pozycje na 11 sklasyfikowanych.

Seniorki:

Jedyna Polka startująca w kategorii seniorów zajęła dalekie 39 miejsce na 61 zawodniczek.

1. Hilda Kibet (Holandia) - 27:45
2. Jessica Augusto (Portugalia) - 27:54
3. Ines Monteiro (Portugalia) - 28:02