Jestes
niezalogowany
ZALOGUJ

 

Przeczytano: 513/862354 razy (od 2022-07-30)

 ARTYKUŁ 
Srednia ocen:0/0

Twoja ocena:brak


Triahtlon: czy trener jest mi potrzebny?
Autor: Marek Olszewski
Data : 2013-10-26

Aby odpowiedzieć na pytanie "Czy trener jest mi potrzebny?", na początku należy zdefiniować w sposób ogólny kim jest trener oraz jakie funkcje powinien pełnić. Trzecim krokiem będzie dokładne określenie funkcji trenerskich stricte w triathlonie. Do dzieła...

1. Kim jest trener?

Trener jest pomocnikiem w treningu. Posiada kwalifikacje wymagane do prowadzenia danej dyscypliny sportu lub rekreacji ruchowej. Większość trenerów ma chociażby jeden skończony kurs instruktora sportu. Oczywiście im większy wachlarz szkoleń i kursów, tym obszerniejsza powinna być wiedza. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że nie zawsze uprawnienia i kwalifikacje idą w parze z wiedzą, z doświadczeniem i co najważniejsze pasją.

Są trenerzy i "trenerzy"... W mojej opinii trener powinien być pasjonatem swojej pracy oraz mentorem dla zawodnika. Autorytetem, którego zdania nawet podświadomie nie przyjdzie nam negować. Komu zaufamy i kto w naszym przekonaniu ma to "coś" to sprawa bardzo indywidualna i szalenie ważna. Trening bez wiary w sukces jest jak rower bez opon- daleko nie zajedziemy. Podsumowując trener to osoba, której praca i zaangażowanie przybliży nas do wyznaczonego sobie celu sportowego czy też życiowego.


Foto: olshcoaching.com

2. Funkcje trenera

Współpraca z trenerem (szczególnie personalnym) to sprawa bardzo indywidualna. Trudno więc jednoznacznie określić obowiązki trenera. Bardzo wiele zależy tu od indywidualnych potrzeb podopiecznego. Myślę, że jedyną drogą do zadowalającej obie strony współpracy jest znalezienie coacha, który zadeklaruje się spełniać z góry nasze konkretne wymagania. Unikniemy niepotrzebnych zgrzytów i wyjaśnień.

Przykładowo, są zawodnicy potrzebujący wielu spotkań z trenerem i kompleksowej opieki. Druga grupa sportowców to osoby trenujące indywidualnie i silne psychicznie, ale nie posiadające wiedzy o treningu i wymagające pełnego wsparcia. Ostatni segment zawodników to ukształtowani i doświadczeni w bojach atleci, których potrzeby współpracy trenerskiej to tylko kontrola treningu oraz ustalenie kolejnych celów i środków treningowych.

Biorąc pod uwagę opisane krótko trzy grupy zainteresowanych, można wyliczyć następujące funkcje pełnione przez trenerów personalnych:

Foto: olshcoaching.com

Funkcja informacyjna,

Rzetelna konsultacja/ wywiad na początku współpracy w celu określenia informacji takich jak: ocena sprawności motorycznej i wad postawy, zdefiniowanie celów, dostępność czasowa, możliwości finansowe, przeciwwskazania, rodzaj wykonywanej pracy itp. Zgłębianie wiedzy o uprawianej dyscyplinie sportu, wskazówki taktyczne.

Programowanie treningu,

Długoterminowe ułożenie planu treningowego do ustalonego współnie celu, reagowanie na zmiany w programie treningowym wynikające np. z przebytej choroby czy kontuzji.

Kontrola treningu,

Co tygodniowa lub dwutygodniowa kontrola wykonanej pracy treningowej zawodnika, treningi indywidualne lub grupowe wraz z sportowcami, badania krwi, badania spirometrycze, testy motoryczne. Przeprowadzanie testów wydolności w celu określenia aktualnych pułapów fizjologicznych w danym mezocyklu (okresie treningowym)

Funkcja psychologiczna,

Motywowanie do działania, ogólne wsparcie mentalne, intelignetna krytyka, pochwały za dobrze zrealizowane założenia, dialog z atletą, poprawa "zdrowej" pewności siebie zawodnika- wiara w własne możliwości, nauka pokory wobec konkurencji, działania zgodnie z zasadą ducha fair play.

Foto: olshcoaching.com

Dieta i zdrowie,

Udzielanie wskazówek dietetycznych lub w bardziej zaawansowanej współpracy dokładnych jadłospisów, programowanie odpowiedniej suplementacji do uprawianej dyscypliny sportu i możliwości finansowych, wskazówki dotyczące zabiegów bioodnowy, techniki relaksacyjne, sposoby regeneracji po ciężkim treningu czy zawodach.

3. Trener triathlonu

Triathlon to jedna z kilku najbardziej złożonych, a co za tym idze trudnych do trenowania dyscyplin olimpijskich. Biorąc pod uwagę strukturę triathlonu uważam, że aby być przyzwoitym trenerem, dobrze jest mieć w doświadczeniu choć kilka lat startów jako zawodnik w tej dyscyplinie multisportu. Oczywiście są wyjątki od tej reguły i nie jest to twarda zasada. Nie ma dowodów na to, że były Mistrz Świata będzie mistrzowskim trenerem a zawodnik bez wielkich osiągnięć tylko marnym koordynatorem.

Foto: olshcoaching.com

Uważam jednak, że trener będący niegdyś zawodnikiem w danej dyscyplinie sportu, ma głębszą wiedzę o wysiłku, któremu poddawany jest jego podopieczny, jego odczuciach psychologicznych i zmęczeniu mięśniowym stricte występującym choćby w triathlonie (np.wyścig kolarski po pływaniu czy bieg po cześci kolarskiej). Uważam, że każda dyscyplina ma swoje szczegóły, których nie doświadczając jako sportowiec nie zrozumiemy jako trener. Przykładowo jak pojęcie "czucia wody" szalenie istotnego w pływaniu ma zrozumieć trener, który wywodzi się z narciarstwa biegowego? To skrajny przykład ale doskonale obrazuje sytuację.

Triathlon w tym przypadku daje więcej możliwości byłemu zawodnikowi, bowiem składa się z trzech dyscyplin. Dzięki temu były triathlonista posiada doświadczenia i wiedzę o każdym sporcie wchodzącym w jego skład. Większość "IronMan"ów" startowała w zawodach pływackich, w kolarskich czy też w biegowych, trenowała podczas swojej kariery z każdą z tych trzech grup choćby przez jakiś okres czasu. Obrazuje to jak duże możliwości niesie za sobą, w moim przekonaniu Królewska dyscyplina jaką jest bez wątpienia triathlon.

4. Czy trener jest mi potrzebny?

Myślę, że bardzo trudno podważyć sens zatrudniania trenera. Oczywiście, można stwierdzić przykładowo, że "na mój poziom sportowy nie potrzebuję jeszcze trenera". Wtedy należy zadać sobie równocześnie pytanie czy poziom szeroko rozumianej wiedzy o treningu, jego kontroli, programowaniu, diecie, bioodnowie, suplementacji, zdrowym trybie życia, taktyce i umiejętności zaufania w tym wszystkim samemu sobie, pozwoli mi na zdrowe trenowanie ukochanej dyscypliny.
W mojej opini trener jest potrzebny każdemu kto dąży do jakiegoś celu sportowego. W myśl zasady "Lepiej uczyć sie na błędach innych niż swoich". Charakter i forma współpracy zależy już od indywidualnych potrzeb i możliwości.

Dziękuję za poświęcony czas! Chętnych poszukujących trenera triathlonu zapraszam na www.olshcoaching.com

Pozdrawiam Marek Olszewski



Komentarze czytelników - 3podyskutuj o tym 
 

impactor

Autor: impactor, 2013-10-29, 11:02 napisał/-a:
Pomimo grzechu kryptoreklamy tekst jest wartościowy. Systematyzuje możliwe funkcje trenera i opisuje płaszczyzny współpracy trener-zawodnik. Trzy refleksje na marginesie tekstu:
a) trenerzy spełniają ważną i niezastąpioną rolę w pracy z zawodnikami młodymi, bardzo młodymi i zawodowcami. Większość ludzi odwiedzających portale jak ten to ludzie dojrzali i w najlepszym razie profesjonalni amatorzy. Co oczywiście nie oznacza, że nie muszą korzystać z opieki fachowca ale potrzeba jest dużo mniejsza
b) kwestia poziomu merytorycznego - nie wypowiem się na temat jakości usług trenerów kolarskich czy pływackich bo moje kontakty były dość ograniczone i nie upoważniają do uogólnień. Natomiast w ciagu ostatnich 7 lat odbyłem sporo rozmów z trenerami biegowymi i byli wśród nich tacy, którzy prowadzili czołowych zawodników kraju, lub sami w przeszłości byli uznanymi zawodnikami. Ich podejście i rozumienie treningu odzwierciedla poziom wiedzy sprzed co najmniej dwóch dekad. Dalej nie będę rozwijał tego wątku.
c). Last but not least - pieniądze. Wartość tekstu byłaby większa gdybyśmy mogli przeczytać zestawienie ile kosztuja obecnie różne usługi trenerskie (widełki). Godzina pracy, przygotowanie planów treningowych, testy, etc.
Pozdrawiam,

 

maciej1985

Autor: maciej1985, 2014-06-27, 13:12 napisał/-a:
"wziąść"?! porażka...

 

Autor: Observer, 2014-06-27, 13:37 napisał/-a:
Pogarda wobec języka ojczystego i czytelników ma tutaj wymiar niemal religijny. Trudno powiedzieć czy wynika to z nieudolności, amatorszczyzny czy zwyczajnego dziadostwa. Każda krytyka tego stanu to zamach na papieża (admina), zwykle wywołująca agresywną reakcję biskupów (przydupasów).

 



















 Ostatnio zalogowani
slawek_zielinski
08:09
maur68
07:59
platat
07:59
biegacz54
07:59
mariuszkurlej1968@gmail.c
07:57
mieszek12a
07:52
michu77
07:47
Admin
07:33
krych26
07:08
piotrhierowski
05:33
kruszyna
01:17
RobertLiderTeam
00:02
lordedward
23:14
maciej11224@gmail.com
22:47
marklan
22:41
Prezes
22:18
|    Redakcja     |     Reklama     |     Regulamin     |