Jestes
niezalogowany
ZALOGUJ

 

28 lutego 2012, 12:06, 1608/130570
Admin
Michał
Walczewski
Porady dla biegaczy: rozstrzygnięcie




Przez ostatni miesiąc wraz z firmą Decathlon pytaliśmy Was na naszych łamach, jak chcielibyście, by wyglądała kontynuacja cyklu poradnika biegacza. Ze zgłoszonych tematów wybraliśmy 25, nad którymi głosowaliście przez ostatnie dziesięć dni.

Czas na podsumowanie. Zebraliśmy wszystkie Wasze głosy zamieszczone na forum, podliczyliśmy je, a poniżej znajdziecie wyniki. Pierwsze 15 tematów zostanie zrealizowanych w kolejnych odcinkach cyklu. Będą się one pojawiały na naszych łamach z częstotliwością mniej więcej dwóch artykułów miesięcznie.

Mamy też dla Was nagrody, które ufundowała sieć sklepów sportowych Decathlon. Trzej pomysłodawcy tematów poradnika, które otrzymały najwięcej głosów otrzymują kupony zakupowe o wartości 100 pln. Są to: Piotr Fijałkowski z Poznania, Mariusz Zawada z Pustkowa Żurawskiego i Łukasz Kondratowicz z Kamiennej Góry. Takie same nagrody mamy dla trzech osób, które podczas głosowania wskazały tematy z miejsc 1-4, a więc ich typy były najbardziej zbliżone do wyników końcowych. Są to Adam Zimoń z Wrocławia, Jola Ptaś z Czeladzi oraz... ponownie Mariusz Zawada z Pustkowa Żurawskiego.

Gratulujemy. Z osobami nagrodzonymi skontaktujemy się pocztą.

Wyniki głosowania:

1 msc (68 głosów) - Bieganie a odżywianie - opis składników żywieniowych i ich rola w organizmie ciężko trenującego biegacza (Piotr Fijałkowski)

2 msc (61 głosów) - Ćwiczenia w domu - zestaw ćwiczeń, które można wykonać w domu bez żadnych obciążeń typu sztanga hantle itp., a które wzmacniałyby wszystkie mięśnie potrzebne biegaczowi (Mariusz Zawada)

3 msc (58 głosów) - Bieganie a praca - jak trenować wtedy, gdy jesteśmy w ciągu dnia 8 godzin na nogach w pracy. Jak wygląda proces regeneracji osoby pracującej na stojąco, a jak osoby prowadzącej siedzący tryb pracy. W jaki sposób brać poprawkę w treningu na te aspekty (Łukasz Kondratowicz)

4 msc (56 głosów) - Odpoczynek po starcie - jak długo należy odpoczywać po głównym starcie sezonu? Różnica między maratonem a półmaratonem. Czy częste starty bez odpoczynku rujnują formę? (Piotr Bodanka)

5 msc (54 głosów) - Ultramaratony - sposób odżywiania, napoje, taktyka, trening, przygotowania (Karol Szmelik)

6 msc (44 głosów) - Ćwiczenia uzupełniające - jakie, jak je wykonywać, i czemu mają służyć (Dariusz Serafin)

7 msc (43 głosów) - Konserwacja - co robić, żeby organizm wytrzymywał długie lata biegania. Nie na maxa ale dla przyjemności (Grzegorz Perlik)

8 msc (39 głosów) - Minimalny dystans - ile kilometrów tygodniowo należy biegać minimum, by trening prowadził do celu i miał sens. Jaka jest najmniejsza, a jaka największa rozsądna dawka (Katarzyna May-Adamek)

8 msc (39 głosów) - Dieta u biegaczy - czym zastępować węglowodany proste? Cukry, białe pieczywo, makaron. Czy żelatyna ma jakieś właściwości niezbędne w diecie biegaczy, czy to tylko mit? Itd. (Vita Goulia)

10 msc (30 głosów) - Bieganie a inne dyscypliny - co mogą dać pokrewne sporty wytrzymałościowe jak kolarstwo szosowe, MTB, pływanie. Wszechstronność polecana, czy raczej specjalizacja? (Rafał Ławski)

11 msc (29 głosów) - Uzależnienie od biegania - jak odróżnić, kiedy bieganie z przyjemności zmienia się w uzależnienie. Czy na etapie uzależnienia bieganie wciąż jest zdrowe, czy to już zagrożenia dla zdrowia i życia rodzinnego (Mariusz Dzierka)

11 msc (29 głosów) - Biegowy savoir-vivre - jak pluć, gdzie stać, i komu kłaniać się w pas (Joanna Bartkowska)

13 msc (27 głosów) - Domowy obóz treningowy - jak zorganizować "domowy" obóz np. w czasie gdy mamy urlop z pracy i nie możemy z różnych przyczyn wyjechać. Jak rozplanować obciążenia na takim obozie, oczywiście z określeniem celu, ile powinien minimum trwać itd. (Ziemowit Bernatowicz)

14 msc (26 głosów) - Kiedy pobiec pierwszy maraton - Grzegorz Gajdus pobiegł swój pierwszy maraton w wieku 13 lat. Obowiązująca bariera to 18 lat. Po czym poznać, że w przygodzie z bieganiem czas na pokonanie królewskiego dystansu (Krzysztof Bartkiewicz)

15 msc (25 głosów) - Schudnięcie poprzez bieganie - czym się różni bieganie dla wyniku, od biegania dla zrzucenia wagi. Co zmienić w treningach, przygotowaniach (Piotr Redzimski)

15 msc (25 głosów) - Bieganie a pogoda - zimą, latem, w deszczu i śniegu. Kiedy zmienić plan treningowy, kiedy zrezygnować z treningu. Jakie maści i odżywki stosować przy skrajnych warunkach? (Kamilla Kijewska)



WIADOMOSCI POWIAZANE
 
  2012-12-19 - Poradnik Kalenji: 2 x odchudzanie...
  2012-12-18 - Prezenty w Decathlon...
  2012-11-12 - Poradnik Kalenji: biegowy Bonton...
  2012-10-23 - Poradnik Kalenji: Uzależnienie od biegan...
  2012-10-08 - Poradnik Kalenji: Minimalny dystans...
  2012-09-26 - Poradnik Kalenji: Konserwacja...
  2012-09-06 - Poradnik Kalenji: dieta biegacza...
  2012-08-17 - Poradnik Kalenji: bieganie a sporty uzup...
  2012-07-16 - Poradnik Kalenji: ćwiczenia dodatkowe...
  2012-06-20 - Poradnik Kalenji: Bieganie a odżywianie...
  2012-05-28 - Poradnik Kalenji: regeneracja po starcie...
  2012-04-13 - Poradnik Kalenji: Ultramaratony...
  2012-02-19 - Konkurs: wybieramy porady dla biegaczy...
  2012-02-08 - Jakie porady dla biegaczy?...


Komentarze czytelników - 61podyskutuj o tym 
 

czasowiec

Autor: czasowiec, 2012-02-08, 21:15 napisał/-a:
Kasjer, też chciałbym, by mnie nie dopadały kontuzje, a kto by nie chciał! chyba jakoś tam do zdrowia dochodzisz bo widzę że chyba nie odpuszczasz, pamiętaj ze nie masz 30 lat, i twój organizm po tylu latach potrzebuje porządnej i właściwej regeneracji bo inaczej się zarżniesz.Mistrzostwa Świata nie zrobisz , dbaj tylko o to, byś mógł robić to co lubisz, czyli biegać ale nie już na zadawane sobie wyniki czasowe, tylko jak wspomniałeś dla przyjemności i tego Tobie życzę,ale nie przeginaj gdy jest z zdrowiem lepiej, kontuzja wróci, a tego chyba nie chcesz!PozdroCZAS i do zobaczyska na Maniackiej:-))))

 

Autor: Ryszard N, 2012-02-08, 21:32 napisał/-a:
Krzysztof, to o czym piszesz wszystko jest do łatwego odnalezienia w necie na różnych portalach,...

 

dawid79

Autor: dawid79, 2012-02-08, 21:33 napisał/-a:
proponuję trzy tematy:
1. Test porównawczy czujników GPS oraz footpod.
2. Wpływ jazdy na rowerze oraz pływania na wyniki biegów.
3. Regeneracja amatora

Kilka słów wyjaśnienia. W pierwszym temacie chodzi m.in. o to, by określić który z typów czujników jest bardziej dokładny we wskazaniach, a następnie w ramach poszczególnych typów, której firmy, który model jest najdokładniejszy. Jestem użytkownikiem czujnika footpod S1 firmy Polar i wiem że jest wrażliwy na zbyt wiele zmiennych, by na nim całkowicie polegać (zmiana rodzaju butów, nawierzchni, tempa biegu, a nawet mocniejsze lub lżejsze ściągnięcie sznurówek może skutkować różnymi wskazaniami). Być może nowocześniejsze czujniki footpod są mniej wrażliwe? A możelepsze byłyby czujniki GPS? Te z kolei podobno czasem gubią sygnał lub mają problemy z jego znalezieniem przy zachmurzonym niebie, w mieście czy gęstym lesie oraz "potrafią" skracać trasę przez "ucinanie" rogów przy gwałtownych skrętach lub na stadionie.
W drugim temacie interesuje mnie czy poprzez pływanie lub jazdę na rowerze (jako treningi dodatkowe), zachowując ilość i czas treningu biegowego, można poprawić czasy na dystansach od 10k do maratonu. Jeśli tak,to czy pływać i jeździć na rowerze bezpośrednio po treningu biegowym, czy po chwili odpoczynku, a może przed? A może najsłuszniej jest jeździć na rowerze i dłużej pływać w nieliczne dni niebiegowe?Co w takim przypadku z regeneracją?
I z tym wiąże się temat trzeci czyli regeneracja. Ale nie profesjonalisty czy emeryta, którzy mogąsobie pozwolić na regenerację w czasie między treningami. Co z osobami pracującymi 5 dni w tygodniu po 8-10 godzin, którzy 5 dni w tygodniu także trenują? Czyli jest praca, po pracy trening i czasu na regenerację brakuje. Czy są sposoby na przyspieszoną regenerację gdy mieszka sięw małej miejscowości bez gabinetów masaży, saun, odnowy biologicznej? Może można np.coś dodawać do kąpieli by uzyskać coś w rodzaju solanki? Jak to zrobić? I w ogóle co robić?

 

Autor: Ryszard N, 2012-02-08, 22:04 napisał/-a:
Dawidzie, nie wiem czy Twoje propozycję pojawią się w grupie tematów najbardziej potrzebnych zatem odpowiem Ci pokrótce na zadane pytania.
1. FP to kompletna kicha i nie ważne czy nowe czy stare. Myślę, że jako posiadać tego ustrojstwa kalibrację masz opanowaną do perfekcji. Mój przyjaciel na przemiennie, a to kalibrował a to rzucał tym o ścianę. W systemach GPS oczywiście królem jest Garmin. W zależności od zasobności portfela możesz sobie kupić bardzo dobry model 305, nie zły 410 lub absolutnie najbardziej rozbudowany i najlepszy 910 XT. Ten ostatni szczególnie by Cię rajcował ponieważ jak sam piszesz jeździsz na bicyklu i pływasz. Niestety, kosztuje ponad 2 tys.
2. W dniach pomiędzy dniami treningowymi należy odpoczywać i nie kombinować z innymi dyscyplinami po za przypadkami gdy:
- myślisz o starcie w triathlonie ale wówczas należy robić to pod kontrolą. Sztuka łączenia w danym dniu dwóch, różnych treningów jest sztuką trudną i łatwo sobie zrobić krzywdę.
- gdy z jakiś powodów nie biegasz ( kontuzja, roztrenowanie) i dla utrzymywania pewnej dyspozycji mięśniowej warto coś robić.
3. O regeneracji amatora powinieneś sporo wiedzieć. Biegasz świetnie więc jakoś Ci się to udaje.Ta regeneracja właśnie wyklucza inne dyscypliny bo jak wypoczynek to wypoczynek.
jeżeli mieszkasz tam gdzie nie ma sali, masażystów, i tej całej odnowy biologicznej to,...
- solankę możesz sobie zrobić sam we własnej wannie. Sól w aptece i sprawa załatwiona,
- jeżeli myślisz o krio ogólnoustrojowym to nie ma lepszej pory na to, ściągasz to co chcesz i ograniczony wyłącznie poczuciem przyzwoitości idziesz się potarzać w śniegu.
W sieci jest masa materiałów dot. regeneracji ( ćwiczenia przed, po treningu, ćwiczenia w dni nie treningowe,), nic tylko korzystać. Dodatkowo można sobie zakupić kijek do masażu i jest jest prawie dobrze.

Aby nie było tak zupełnie nie na temat to należy zaapelować do admina o włączeniu na portalu zakładki TRIATHLON. Okazuje się, że zainteresowanych jest sporo a i sponsor którym jak sądzę jest Decathlon sprzeda coś biegaczom, rowerzystom i pływakom.

 

kasjer

Autor: kasjer, 2012-02-08, 22:18 napisał/-a:
Czasowiec, ja grzecznie czekam aż noga się wyleczy. Miałem biec w Trzemesznie ale jedę pofotografować i może pofilmować (ale nie na trasie, to zostawiam Mistrzom;)) Postanowiłem zacząć znowu biegać tydzień po tym, kiedy nie będę nic niedobrego czuł w nodze. I kto wie jak długo to jeszcze potrwa.
Swoją drogą może przydałby się dział "Moje kontuzje"? Krótki opis co się stało, jaki lekarz pomógł, zastosowane środki itp. Chociaż z drugiej strony mogłoby to niektórych skłonić do samo-leczenia a to niebyłoby dobre. Daję pomysł pod rozwagę.
Pozdrawiam
ps.Na Maniackiej zaznaczę swoją obecność ale po wynik nie będę biegł. Może zabiorę się z Tobą, Czasowiec;)

 

krzysztof_g7

Autor: krzysztof_g7, 2012-02-08, 23:07 napisał/-a:
Wiem, że prochu nie wynalazłem. Ale z propozycji tematów nikt nie wynalazł. Chyba, że tematem mógłby być np: jak nic nie robiąc wygrać maraton w ... np: Bostonie? Prawie wszystko jest w internecie ale w różnych miejscach i nie zawsze językiem zrozumiałym dla wszystkich.

 

raweck

Autor: raweck, 2012-02-12, 23:15 napisał/-a:
Interesowałoby mnie jak wpływa temperatura (i ewentualnie wilgotność powietrza) na tempo biegania. Są różnego rodzaju kalkulatory, które próbują przeliczyć czas z jednego dystansu na inny, ale nie udało mi się wyszukać czegoś co odpowiedziałoby mi na pytanie jak przekłada się mój czas osiągnięty np. na dystansie 10km przy -15 stopniach na ten sam dystans, przy +10 stopniach.

 

mariod

Autor: mariod, 2012-02-15, 20:46 napisał/-a:
Mam jeszcze jedną propozycję: stagnacja w wynikach mimo zwiększonych obciążeń treningowych.

 

Autor: kamkij, 2012-02-28, 16:49 napisał/-a:
Super tematy !!! Nie mogę się doczekać :)

 

Admin

Autor: Admin, 2012-02-28, 17:03 napisał/-a:
Konkurs rozstrzygnięty. Po wyniki zapraszam wszystkich do specjalnego newsa

 


















 Ostatnio zalogowani
stanlej
19:10
evaci57
19:06
bartonfink9
18:52
rokon
18:40
Denali
18:26
rezerwa
18:23
kubawsw
17:58
Biela
17:46
pawlo
17:07
INVEST
17:03
alex
16:59
BonifacyPsikuta
16:44
setkaMP
16:38
biegacz54
16:31
42.195
16:03
Piotr Czesław
15:54
|    Redakcja     |     Reklama     |     Regulamin     |