Jestes
niezalogowany
ZALOGUJ

 

26 kwietnia 2010, 12:13, 1702/251763
Radom
Jakub
Radomski
Rewolucyjne buty do biegania ECCO BIOM

LINK 1: STRONA INTERNETOWA ECCO



BIOM oznacza biomechanikę, a w szczególności biomechanikę butów do biegania.

Projekt ECCO BIOM opiera się na współpracy specjalistów firmy ECCO z niemieckim Uniwersytetem Sportu w Kolonii oraz z byłym mistrzem świata w triatlonie - Torbjørnem Sindballe’m.

Wyniki badań naukowych w dziedzinie biomechaniki dają podstawy do kwestionowania dotychczasowych koncepcji, dotyczących biegania. Dlatego też ECCO, w oparciu o sprawdzone zasady biomechaniki, opracowała rewolucyjne buty do biegania ECCO BIOM.

Zostały stworzone buty do biegania, które przyczynią się do zmniejszenia liczby kontuzji, zapewniając większy komfort biegania i jednocześnie zwiększając możliwości biegaczy.

Przez wspieranie i uruchamianie naturalnych mechanizmów (nie zaś powstrzymywanie ich działania) buty ECCO BIOM sprzyjają wzmacnianiu się Twoich mięśni i więzadeł, pomagając Ci w utrzymywaniu naturalnego kroku. W butach ECCO BIOM wyeliminowano wszystkie zbędne rozwiązania służące nadmiernej ochronie, amortyzacji i kontroli ruchu stopy, pozostawiając tylko te, które wspierają naturalny ruch.


ECCO BIOM to gwarancja naturalnego biegu.

Jak stwierdził Leonardo da Vinci „stopa jest dziełem sztuki”. 26 ruchomych kości, 32 mięśnie i ścięgna oraz 107 więzadeł współgra ze sobą, aby zapewnić nam płynność ruchu. Dostosowanie się do tej funkcji wymagało ponownego przemyślenia niemal każdego aspektu konstrukcji butów do biegania.

Aby dostosować się do warunków treningu biegacza, różnych kategorii rywalizacji i prędkości, powstały trzy wersje obuwia BIOM. Typ A jest przeznaczony dla maratończyków i triatlonistów biegających w tempie do 4 min/km. Typ B jest przeznaczony dla średniozaawansowanych biegaczy, pokonujących trasę w tempie do 6 min/km. C jest przeznaczony dla początkujących biegaczy, pokonujących trasę w tempie do 8 min/km.

Obuwie BIOM umożliwia stopom poruszanie się w naturalny sposób, ale najpierw stopy muszą przyzwyczaić się do tego ruchu. Przebiega to stopniowo, wraz z upływem czasu. Wynika to stąd, ze dzięki umieszczonemu pośrodku pięty punktowi lądowania, dużej elastyczności przedniej części podeszwy i niskoprofilowej konstrukcji buty BIOM zapewniają bardzo bezpośrednie i dynamiczne odczucia podczas biegu.

O ile mięśnie dostosowują się do nowego sposobu poruszania w ciągu od czterech do sześciu tygodni, o tyle w przypadku ścięgien, więzadeł i stawów trwa to znacznie dłużej. Trening to proces stopniowej i długotrwałej adaptacji.

O postępach powinno decydować Twoje ciało. Noś buty BIOM podczas normalnych codziennych zajęć ponieważ podczas chodzenia trenujesz stopy. Na początku utrzymuj wolne tempo biegu i zwiększaj stopniowo liczbę kilometrów. Zawsze biegaj z naturalną dla siebie prędkością.

Więcej na temat projektu ECCO BIOM na stronie thebiomproject.com



Komentarze czytelników - 24podyskutuj o tym 
 

zbig

Autor: zbig, 2010-04-13, 00:02 napisał/-a:
Jakoś do mnie nie przemawiają takie argumenty.
1)
*Pisze Pan, że Poliuretan, jest materiałem zdecydowanie lepszym i bardziej trwałym od klasycznej EVY - (czyli kopolimeru etylenu i octanu winylu). Stal węglowa - jest materiałem jeszcze bardziej trwałym! ;-)
Tylko dlaczego nie dodał Pan tego, że PU jest dużo cięższy od EVY? No i dlatego ECOO BIOM są cięższe od innych podobnych do nich butów!
2)
Podeszwa jest wulkanizowana, nie klejona, nie szyta, co zapewnia trwałość i brak wadliwości.
*A ja na to powiem, że prawie wszystkie buty biegowe są produkoane w ten właśnie sposób!
Widziałem film o fabryce ASICS w Chinach i nikt tam nie używał kleju! Mam rózne buty (różnych firm) i żadne nie są szyte (chodzi o podeszwy).
3)
Cholewa wykonana z skóry Yaka co najmniej 3 razy bardziej wytrzymałej niż zwykła skóra cielęca.
*Jakie ma to znaczenie, czy skóra ta jest wytrzymała 3 razy bardziej, czy 100?
Jeżeli podeszwy po 1000 km - 1500 km powinny iść na śmietnik, bo tracą amortyzację? Pianka się zbija i traci właściwości. Przestaje absorbować uderzenia i traci sprężystość. Czy to pianka poliuretanowa, czy Eva - to bez znaczenia. Traci i już.
4)
Specjaliści stwierdzili iż zużycie butów BIOM jest o ok. 50% mniejsze niż tradycyjne konwencjonalne buty do biegania tak więc przy częstym użytkowaniu butów i wymianach na nowe, na 3 pary butów konkurencyjny przypada 2 pary BIOMów.
*Zużycie butów zależy od tego, jak się je użytkuje, a nie od specjalistów. Takie jest moje zdanie.

NA KONIEC DODAM MOJE SPOSTRZEŻENIA:
Buty ECCO BIOM mają bardzo ciekawe wzornictwo. Są piękne!
Skóra wygląda bardzo elegancko. Ciekawa kolorystyka. Trochę dużo ważą w porównaniu z konkurencją.
Cena jest powalająca.
Są stanowczo za drogie, jak dla mnie. A to, że kupując je mam się jeszcze na nowo uczyć biegać, nie zachęca do ich kupna, a raczej odstrasza!
Co do użytej pianki, PU, czy EVA? Z tego co się zorientowałem, to najlepszym wyjściem dla producentów butów jest używanie obu na raz - w kompozycjach. Jedna i druga ma troszkę inne właściwości. Mo-Go, czy spEVA itd. itd... - to tylko takie mydlące oczy opatentowane nazwy (sztuczki marketingowe). W rzeczywistości nie ma nic lepszego na rynku od tych dwóch pianek!
Co do skóry, to może jest dobra zimą, ale latem? I jak potem takie przepocone buciska wyprać?
Grzybica stóp murowana! Jeżeli w butach z cieniutkiej siateczki noga sie dość mocno poci, to co się dzieje w skórze Jaka?
A poza tym Jaki to bardzo ładne zwierzątka ;-)
Mam z jednym takim zdjęcie :)



 

zbig

Autor: zbig, 2010-04-13, 00:07 napisał/-a:
A dlaczego mówisz o treningach? A zawody???
Poza tym, czy Ecco wchodzi na rynki światowe, czy produkuje buty tylko na polski rynek?
Dla Polek?

 

zbig

Autor: zbig, 2010-04-13, 00:21 napisał/-a:
A tak swoją drogą, to ciekawe ilu w Polsce jest mężczyzn biegających treningi poniżej 4 min/km i nie dostających butów za darmo od sponsorów? ;-)

 

benek

Autor: benek, 2010-04-13, 09:31 napisał/-a:
Nie więcej niż 70 osób :]

 

ECCO BIOM

Autor: ECCO BIOM, 2010-04-13, 10:31 napisał/-a:
Zbig, frajerstwo mocne slowo i napewno nie wlasciwe, zgodze sie zupełnie z Benkiem i myśle że właśnie tym kierował się twórca projektu BIOM.

Poliuretan jest faktycznie materiał cieższym niż EVA, buty BIOM rozmiar 43 to 300g w wersji skórzanej. Niezgodze się z tobą co do wytrzymałości materiału. Struktura cząsteczek poliuretanu jest otwarta co powoduje że buty powracają do pierwotnego ksztaltu, EVA niestety nie! stąd stwierdzenie że trałość butów BIOM jest o 50% większa. Ooczywiscie użytkowanie butów ma znaczenie ale tutaj porównujemu ten sam dystans w dwóch róznych butach.Jeśli chodzi o skóre to pamietaj że skóra jest wentylowana i jest materiałem naturalnym który oddycha. Jeśli chodzi o konserwacje to odbywa sie to tak samo jak w butach syntetycznych (oczywiscie zakladajac ze butow sie nie pierze w pralce).

Yaki, tak jak krowy np. w Polsce, są ubijane na potrzeby konsumpcyjne a elementem pochodnym jest skóra z których produkowane są m.in. buty. Jest to bardzo przestrzegane.

Pozdrawiam,

Michal

 

zbig

Autor: zbig, 2010-04-14, 11:45 napisał/-a:
http://www.muratorplus.pl/technika/chemia-budowlana/pianka-montazowa-bez-izocyjanianow_61531.html

Znalazłem taki artykuł, który mówi, że struktura pianek PU może być zarówno zamknięta, jak i otwarta. Zależy to od sposobu ich produkcji.
Znalazłem też takie źródła, które mówią, że są pianki PU posiadają około 90% struktur zamkniętych, a resztę otwartych. Myślę, że są firmy produkujące buty które zamiast stosować kilka rodzajów pianek w jednej podeszwie, sterują ilością gazu podczas produkcji pianki i osiągają tym sposobem inne właściwości mechaniczne w różnych miejscach podeszwy. Jest to tanie rozwiązanie.

Ciekawi mnie, dlaczego niby struktura otwarta ma być lepsza? Przecież na zdrowy rozum zamknięte pęcherzyki gazu są doskonałymi sprężynkami (całkowicie i momentalnie wracają do swojego pierwotnego kształtu), natomiast w strukturze otwartej gaz może uciekać na zewnątrz buta i zanim powróci mija jakiś określony czas. Zachowuje się ona, jak gąbka do mycia. Nasiąka wodą itd...
Są firmy, które produkują buty z poduszkami powietrznymi, jako amortyzatorami. Np.: NIKE...
Czy produkowaliby buty biegowe, gdyby takie rozwiązanie (tzn.: zamkniętych pęcherzyków gazu w piance) było z założenia wadliwe?



 

tedmaj

Autor: tedmaj, 2010-04-15, 13:01 napisał/-a:
Cracovia Maraton zbliza się szybkimi krokami i jak zwykle w takich chwilach mam dylemat w jakich butach pobiec, czy w tych sprawdzonych ale już trochę wybieganych czy w czymś nowym, decyzje muszę podjąć najpóżniej do niedzieli żeby nowe buty trochę rozbiegać, nie będe ukrywał że zastanawiałem się nad butami ECCO BIOM tym bardziej że model na 4min. idealnie by pasował do mojego tempa, ale pytanie czy w tych butach można biegać maraton, no i czy w niesprawdzonych butach można podjąć aż takie ryzyko.

 

ECCO BIOM

Autor: ECCO BIOM, 2010-04-20, 12:08 napisał/-a:
Tedmaj,

przepraszam ze dopiero teraz ale za sprawa wulkana 3 dni spedzilem na lotnisku i dworcach. Oczywiscie proponuje zebys zakupil BIOM A ale mysle ze powinienes troche dac sobie czasu i potrenowac zanim wystartujesz w maratonie.

Pozdrawiam

 

morito

Autor: morito, 2010-04-26, 13:51 napisał/-a:
Buty ECCO są dobrym produktem do biegania mają jednak dwie wady:
1. Cena.
2. W mroźne dni nawet przy niewielkim mrozie strasznie się ślizgają. Bieg po zamrożonym śniegu jest awykonalny. A bieg po asfalcie, chodniku pokrytym niewielką warstewką lodu zatrzymuje w miejscu. Myślę, że jest to wina materiału podeszw. Moje uwagi powstały po użytkowaniu 3 różnych par butów do biegania + jedna specjalna;-)
Podobne wrażnia dostarczają buty z podeszwami z VIBRAM. Jednak w mniejszej sklai i VIBRAM raczej ślizga się na mokrym chodniku.

 

nameless

Autor: nameless, 2010-04-30, 03:14 napisał/-a:
Już spory czas temu zakupiłem buty ecco które bardzo dobrze mi służyły przez 2 lata. Dzisiaj miałem przyjemność przymierzyć buty ecco biom. Mam bardzo wrażliwą stopę więc to co mi nie pasuje czuję natychmiast. W ecco moja stopa czuła się idealnie :) (co nie miało miejsca w innych markowych "biegówkach"). Gdy tylko zawartość portfela pozwoli zakupię właśnie te buty. Idea biom bardzo mi się podoba. Miałem przyjemność biegać sobie boso czy też w samych skarpetach, nawet po twardym asfalcie i moja stopa nie potrzebuje żadnej amortyzacji. Jednak biom daje amortyzacje, podeszwa buta nie jest również bardzo cienka. Chociaż nie ma dla mnie lepszych butów od ecco w kolejnych modelach oczekiwałbym by biom był jeszcze bardziej biom ;) zapewniając minimalnie cienką podeszwę, będącą jedynie lekkim zabezpieczeniem. Z praktyki wiem że przy słabszym zabezpieczeniu stopy po prostu patrzy się po czym się idzie/biegnie i jest bezpieczniej niż z "dobrym" zabezpieczeniem. Również mniej obciążone są stawy biodrowe gdyż nacisk jest amortyzowany przez hmm mechanikę stopy :)

 


















 Ostatnio zalogowani
SantiaGO85
23:41
lordedward
23:25
kos 88
23:00
rokon
22:41
ryba
22:19
Andrzej_777
22:04
Artur z Błonia
21:53
perdek
21:43
knapu1521
21:21
Leonidas1974
20:59
Lektor443
20:52
42.195
20:52
maciekc72
20:46
marczy
20:42
Wojtek23
20:38
entony52
20:35
|    Redakcja     |     Reklama     |     Regulamin     |