Jestes
niezalogowany
ZALOGUJ

 

16 lutego 2016, 09:33, 2211/452603tanie-odzywki.pl
Suplementy diety dla biegaczy – dlaczego są tak ważne?

LINK 1: STRONA INTERNETOWA SKLEPU



      

Różne badania pokazują, że z roku na rok coraz więcej Polaków biega. Wiele osób robi to w cela zdrowotnych i dla utrzymania dobrej kondycji, jednak większość podkreśla, że, po prostu, lubi bieganie. Polscy biegacze mają przy tym coraz większą świadomości na temat odpowiedniej diety i suplementacji.

Z raportu Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych, przygotowanego na zlecenie Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, wynika, że obecnie prawie 22% Polaków biega regularnie, a jeszcze kilka lat temu było to 10%. W tej aktywnej grupie jest nieco więcej mężczyzn (23,1%), niż kobiet (20,8%). Najczęściej biegają osoby w wieku od 18 do 24 lat i robią to przeważnie 2 lub 3 razy w tygodniu (63,6%), dużo mniejszy jest odsetek biegających codziennie – 19%. Polacy biegają przeważnie samodzielnie (59,7%), a tylko 5,1% ćwiczy pod okiem trenera w zorganizowanej grupie (źródło: prezi.com/wjyuqirdunif/polacy-biegaja/).

Warto jednak podkreślić, że biegający Polacy mają dużą świadomość na temat zalet odpowiedniej diety, która wspomaga biegaczy i wpływa pozytywnie na ich zdrowie. 69% osób, które regularnie biegają w naszym kraju, podkreśla, że dba nie tylko o to, co jada, ale także, jak jada. Natomiast 65% z nich stosuje jeszcze dodatkowo suplementację (źródło: polskabiega.sport.pl/pdf/nsb_raport.pdf). Razem ze sklepem TanieOdzywki.pl sprawdzamy, jakie suplementy diety są najodpowiedniejsze dla biegaczy.

Żele przedtreningowe

Coraz częściej bieganie to nie tylko rozrywka, ale także styl życia i kompleksowe podejście do zachowania wysokiej kondycji. Ważną w tym rolę pełni odpowiednia, zbilansowana dieta, którą warto wspierać mądrze dobraną suplementacją i to już na etapie początkowym, zanim zaczniemy intensywnie trenować. Takie podejście pozwoli odpowiednio przygotować organizm do dużego wysiłku fizycznego. Znaczącym wsparciem mogą być żele przedtreningowe.

Żeby skutecznie wykorzystać potencjał własnego organizmu i odpowiednio poszerzać jego możliwości, ważne jest utrzymanie jak najwyższej wydolności organizmu, do czego potrzeba dużo energii. Tutaj z pomocą przychodzą suplementy, które jeśli nie same są źródłem energii, to często wspomagają jej produkcję, co pozwala zwiększyć poziom energii jeszcze, zanim zaczniemy intensywnie trenować. Wspomniane już żele to łatwy i skuteczny sposób na uzupełnienie energii właśnie przed treningiem. Konsystencja żelu sprawia, że dostarczenie organizmowi węglowodanów jest niezwykle wygodne i szybkie, a dodatkowo często supelemnty te uzupełnione są o dodatkowe aktywne składniki, pobudzające organizm, jak kofeina lub różnego rodzaju ekstrakty ziołowe.

W grupie żelów przedtreningowych warto zwrócić szczególną uwagę na MYPROTEIN PulseGel, który można łatwo aplikować nawet bez wody bezpośrednio z saszetki, a do wyboru są dwa smaki: jagodowy i tropikalny. Jest to bardzo skuteczna przekąska przedtreningowa, którą najlepiej stosować kwadrans przed intensywnym wysiłkiem fizycznym. Żel ten zawiera m. in. kofeinę, taurynę i jabłczan cytruliny.

Dobrym rozwiązaniem przed treningiem będzie także żel OLIMP Fire Start Energy, skutecznie radzący sobie z tak dużym wyzwaniem metabolicznym dla organizmu, jak intensywny wysiłek fizyczny. Fire Start to dokładnie zbalansowany zestaw składników energetycznych w ściśle dobranych dawkach, jak niezastąpione, czyste węglowodany, pozwalający wydłużyć czas treningu olej MCT, zwiększająca zdolności wysiłkowe beta-alanina czy glukuronolakton wpływający na detoksykację organizmu i niezastąpiona kofeina.

Tanie-Odżywki – sklep w którym znajdziecie profesjonalne żele energetyczne

Wsparcie podczas treningu

Najwięcej biegających w Polsce panów (34%) pokonuje najczęściej na treningach dystans od 20 do 40 km tygodniowo, a większość pań (36%) koncentruje się na 10-30 km tygodniowo (źródło: polskabiega.sport.pl/pdf/nsb_raport.pdf). W czasie takiego intensywnego wysiłku fizycznego warto również zadbać o odpowiednią suplementację. W tym przypadku także nieocenione będą żele, które można łatwo przyjmować podczas treningu bez popijania wodą, a które umożliwiają szybkie przyswajanie węglowodanów. Warto tu postawić na produkty charakteryzujące się wysoką kalorycznością, jak ALE Gel, opracowany zgodnie z surowymi wymogami żywieniowymi dla sportowców lub jego wersja wzbogacona o kofeinę. Tego rodzaju suplementy to ważne wsparcie podczas intensywnego treningu biegowego, ponieważ organizm może potrzebować nawet 90-100 g węglowodanów na godzinę.

Nie można zapominać również o regularnym uzupełnianiu płynów i witamin podczas treningów biegowych. Szczególnie kwestia płynów jest priorytetowa. Nawet biegnąc powoli, człowiek traci do 1 litra wody na godzinę, a przy szybszym tempie może to być ubytek nawet trzykrotnie większy. Należy wystrzegać się odwodnienia organizmu, bo może doprowadzić to nie tylko do spowolnienia biegu, ale także do bólu mięśni i ograniczenie wydolności. W czasie intensywnego treningu biegowego efektywniejszym rozwiązaniem jest zastąpienie zwykłej wody odpowiednio zbilansowanymi napojami, jak na przykład NUTREND Unisport – średnioenergetyczny koncentrat z aminokwasami: tauryną, glicyną oraz I-karnityną, skutecznie wspomagającymi regenerację. Można także zdecydować się na napoje izotoniczne Isostar.

Regeneracja organizmu po wysiłku

Często trening biegowy, szczególnie ten intensywny lub długodystansowy, pociąga za sobą konieczność regeneracji organizmu. Oczywiście podstawą jest odpowiednio długi odpoczynek, masaże i sen. Jednak, żeby przyspieszyć proces regeneracji, warto również skorzystać z dobrodziejstw nowoczesnych suplementów diety, jak z grupy BCAA, czyli aminokwasy o rozgałęzionych łańcuchach, niezwykle pozytywnie wpływające na tkankę mięśniową i ułatwiające regenerację. Można tutaj polecić MYPROTEIN BACA i UNS BCAA G-Powder, przyczyniające się do rozbudowy mięśni i posiadające właściwości antykataboliczne lub OLIMP BCAA 4000 Extreme Shot, doskonały przy szczególnie intensywnych obciążeniach treningowych, błyskawicznie odżywiający mięśnie i niwelujący zmęczenie. Warto także zdecydować się na bardziej kompleksowe rozwiązanie, jak KEVIN LEVRONE Levro Recovery, dostarczający jednocześnie aminokwasów BCAA oraz L-glutaminę, HMB, L-karnitynę, niacynę i witaminy B6, a także B12.

Intensywne, regularne bieganie to również konieczność dostarczenia organizmowi odpowiedniego zestawu witamin oraz magnezu. Warto zadbać o uzupełnienie niedoboru przeciwutleniacza, czyli witaminy C, która skutecznie neutralizuje ból w mięśniach po bieganiu, ograniczając wolne rodniki i zmniejsza poziom mikrouszkodzeń ścięgna Achillesa. Z kolei witamina E pozwoli skutecznie pozbyć się z organizmu trujących substancji z zanieczyszczonego powietrza, a witaminy A i K wspomagają leczenie kontuzji.

Biegacz powinien także zadbać o odpowiedni poziom mikroelementów. Podczas biegania traci się różne składniki mineralne, jak żelazo i magnez. Szczególnie ten ostatni może wpłynąć na spadek wydolności organizmu. Dla szybkiego i skutecznego uzupełnienia witamin oraz mikroelementów również warto zastosować odpowiednie suplementy diety. Można zdecydować się na jednorazowe, wygodne do zabrania ze sobą na trening, shoty, jak ALE MagneUp Shot (magnez z witaminą B6 w płynnej formie) lub OLIMP Chela-Mag B6 Forte Shot (chelat aminokwasowy magnezu Albion). Inne rozwiązanie to suplementy w postaci łatwych do połknięcia kapsułek, na przykład OLIMP Chela-Mag B6 Forte Mega Caps (magnez nowej generacji, doskonale uzupełniający niedobory tego składnika mineralnego w organizmie), suplement witaminowo-magnezowy MYPROTEIN Alpha Men lub kompleksowy zestaw witamin i składników mineralnych w formie chelatów - UNS Vit A Min.

Bez względu na to, czy bieganie jest formą rozrywki, częścią zdrowego stylu życia, czy profesjonalnym zajęciem, właściwe dbanie o różne procesy w organizmie jest bardzo istotne i powinno obejmować zarówno suplementację wspomagającą intensywny wysiłek fizyczny, jak i efektywną regenerację potreningową. Mamy nadzieje, że nasz krótki przewodnik pomoże dobrać odpowiednie suplementy diety wszystkim miłośnikom biegania. Dodatkowo sklep TanieOdzywki.pl przygotował dla naszych czytelników specjalny kod rabatowy na zakupy. Każdy, kto wpisze kod MARATONY6 po wejściu w koszyk w sklepie TanieOdzywki.pl, otrzyma automatycznie naliczone 6% rabatu. Zapraszamy!



Komentarze czytelników - 24podyskutuj o tym 
 

Robert_J

Autor: Robert_J, 2016-02-21, 12:52 napisał/-a:
Jestem amatorem, biegam bez wsparcia specjalistów, dlatego uczę się czytając różne materiały na temat biegania. Dowiedziałem się że odżywianie i nawodnienie jest istotną sprawą w czasie biegania. Szukam uczciwej informacji na ten temat i fajnie byłoby, gdyby powstał materiał w tym temacie, tyle że uczciwie przedstawiający sprawę, gdzie jasno byłoby powiedziane jak uzupełniać płyny, energię i mikroelementy w czasie różnego rodzaju aktywności biegowej.

 

Krzysiek_bie

Autor: Krzysiek_biega, 2016-02-21, 14:17 napisał/-a:
Nie wiem ku czemu miało służyć tak długie wybieganie i to w upale. Wybieraj trening względem pogody i samopoczucie. Piętnastka w upale w zupełności by wystarczyła. Maraton można spokojnie biegać przy najdłuższym wybieganiu nieprzekraczającą 25km/trening.
Co do nawadniania, można samemu sporządzić izotonik. W miarę skuteczna metoda to woda mineralna z dodatkiem cytryny i miodu.
Jestem przeciwnikiem spożywania przereklamowanej chemii - spożywajmy ale z umiarem:)

 

Mars

Autor: Mars, 2016-02-21, 18:10 napisał/-a:
Dlaczego są ważne suplementy dla biegaczy?

Ano dlatego, że dzisiaj jest moda na łykanie tabletek na wszystkie choroby i dolegliwości. Większość reklam w TV to reklamy różnych lekarstw na wszystko i na nic. Już nie trzeba biegać aby schudnąć, wystarczy zjeść garść tabletek i waga szybko i skutecznie spadnie. W latach 90 w reklamach prali. Teraz można chodzić w brudnych i śmierdzących ubraniach ale trzeba żreć tabletki bez umiaru. Bo taka moda. Bo ludzie z pokolenia na pokolenie są coraz słabsi, coraz bardziej chorowici i aby jako tako żyć muszą żreć lekarstwa bez recepty całymi garściami. Bo chemia w jedzeniu wykańcza ludzi. I trzeba jeść kolejną chemię, tym razem w tabletkach mając złudną nadzieję, że być może na coś pomoże. A jeśli nie to być może nie zaszkodzi.

Więc do dzieła Biegaczu. Jeśli chcesz poprawić życiówkę to żryj suplementy bez umiaru. Żryj batony energetyczne, żele, witaminy, kreatyniny i inne wynalazki przemysłu chemicznego i popijaj to wszystko wodą z dodatkiem farby, stabilizatorów, polepszaczy smaku, konserwantów, gumy arabskiej używanej do zabezpieczania przed naświetlaniem płyt offsetowych w drukarniach i składników do produkcji gazu bojowego służącego do zabijania ludzi. Im więcej tym lepiej. Smacznego i do syta. Jeśli już nażresz się tego wszystkiego to być może poprawisz swoją upragnioną życiówkę o kilkanaście sekund i podniesiesz swoje zaniżone ego na kilka godzin.

Powodzenia!

 

zbyfek

Autor: zbigniewwalo1, 2016-02-23, 22:10 napisał/-a:
Krzysiek trenowałem na wynik 2,18 biegałem 10 minut wolniej ,gdzie w latach osiemdziesiątych mogles uzyskac informacje na temat treningu .Ja wzialem informacje na na temat z bomb które spadly na Hiroszime i Nagasaki.

 

vandal41

Autor: vandal41, 2016-04-17, 19:04 napisał/-a:
Amator nie potrzebuje w zasadzie suplementów. Istota marketingowa suplementów: "Kup i najedz się tym produktem, gdyż inaczej nie dożyjesz następnego dnia". Suplementy są wyczynowców i dla ludzi mających ponadprzeciętny wysiłek fizyczny (np. w dawnych czasach górnik pracujący FIZYCZNIE pod ziemią 12 godzin dziennie przez 6 dni w tygodniu) oraz ludzi ciężko schorowanych, np. anemia po operacjach etc.
Tyle w temacie. Ale żyjemy w konsumpcyjnym społeczeństwie więc pobyt określa podaż.

 

GRZEŚ9

Autor: GRZEŚ9, 2016-04-17, 22:21 napisał/-a:
Kluczowe słowo " suplement diety " :-)

 

Martix

Autor: Martix, 2016-04-18, 12:10 napisał/-a:
W Poznaniu mieliśmy w pewnym sensie promocje suplementów. W sektorze gdzie rozdawano worki z koszulkami i piwem można było nabrać żelów energetycznych ile tylko się chciało. Kiedys biegacze ze starszego pokolenia zadowalali się wodą rozcienczona z przecierem bananowy,marchewkowym i miodem i też dobrze biegali.Dzisiaj od suplementów uginają się sklepowe półki i wiadomo że, że na jedno mogą pomagać na drugie szkodzić. Ja już się przekonałem kiedyś gdy chodziłem na siłownię i pakowałem że po nich jest chwilowy przyrost siły a potem są złe wyniki wątrobowe z których się jakos wytaraskałem. Obecnie jestem bardziej zwolennikiem miodu, bananow, dżemu własnej roboty z własnej działki bez konserwantów niż żeli. Brałem je kilkakrotnie na biegowych trasach i nie sądzę żeby dawały więcej kopa niż banan. Jak człowiek mało wytrenowany i brak Powera to suplementy za wiele nie pomogą. Firmy produkujące suplementy opracowały całą strategię na maraton. Obliczyłem że przy jednej z nich-ENERWICIE trzeba było by wydać kilkadziesiąt złotych i jeszcze jak to zabrać na trasę i o ile to bardziej pomoże niż rozdawane banany,kostki cukru i czekolada? Ograniczyłbym by je do minimum, najwyżej dwa żele,galaretki na koniec biegu z kofeiną a wcześniej liczyłbym na produkty naturalne.Podstawą jest zdrowe odżywianie, ja się przez dłuższy czas z tym zapuściłem i mam spory spadek wydajności organzimu i wyników. Mówię koniec,tak być nie może. Inaczej moja kariera biegowa nie ma sensu!

 

henryko48

Autor: henryko48, 2016-04-18, 13:42 napisał/-a:
Jak ktoś uważa że suplementy mu pomagają to nich bierze,ja bardziej nastawiam się na naturalne produkty,banany,miód,owsianka,naturalny sok z pomarańczy i cytryny przez siebie wyciskany,orzechy czy gorzka czekolada powyżej 70%.Wszystko inne leży w psychice.

 

Marek P.

Autor: Marek P., 2016-04-18, 13:53 napisał/-a:
Też uważam, że naturalne produkty są zdrowsze i chyba tak samo wydajne jak suplementy, i w trakcie treningów oraz pomiędzy nimi na pewno są lepsze ale powiedz mi w takim razie jak i w co mam się zaopatrzyć do plecaka na bardzo długi bieg, żeby dało kopa gdy jest "sciana"???

 

Runner71

Autor: Runner71, 2016-04-19, 10:31 napisał/-a:
Witam,

W pierwszej kolejności należy pamiętać, że suplementy nie mogą być stosowane jako substytut zróżnicowanej diety.

Suplementy (zwłaszcza żele) mają nam pomagać sprostać intensywnemu wysiłkowi podczas treningu (np. maraton, biegi ultra) ale zanim zacznie się je jeść to trzeba się dobrze odżywiać by te suplementy zaczęły nam wogóle pomagać.

Gdy w tygodniu pracy (poniedziałek/piątek) nie jadamy śniadań a obiad jest dopiero wieczorem to spożywanie suplementów nie ma sensu.

Jeśli jednak odżywiamy się zdrowo to możemy spróbować suplementów ale na treningu a nie na zawodach jak to zwykle bywa u wielu początkujący biegaczy.


Suplementy mogą nam pomagać ale mogą też szkodzić bo jeśli ktoś odżywia się zdrowo to nawet w przypadku intensywnego wysiłku suplementy diety zamiast pomóc - zaburzą prawidłową pracę organizmu który będzie się starał dość szybko wydalić niepotrzebne dla niego składniki zawarte w suplementach.


Owszem - firmy produkujące suplementy opracowały produkty na wszystkie dyscypliny sportowe ale jak już ktoś chce kupić dany produkt to najczęściej szuka się produktów najtańszych bo po co ja mam płacić za logo na batoniku? Ale jak w czasie treningu mamy rewolucje w żołądku przez spożycie kiepskiego batona to niesłusznie się pisze w internecie, że suplementy nie pomagają.


Co do czekolady to byłbym ostrożny bo jak sobie przypomnę jeden maraton w Poznaniu kilka lat temu gdzie rozdawano "sztuczną czekoladę" jaka wcale nie rozpływała się w ustach to mam poważne obawy jak zareaguje organizm początkującego biegacza na taki posiłek podczas jego pierwszych zawodów?..


Generalnie jeśli ktoś chce brać suplementy to najpierw niech pomyśli o naprawdę zdrowym odżywianiu (posiłki 5 x dziennie) bo większości wypadków o wiele lepsze efekty będzie widać w naturze niż suplementach zawierających całą tablicę Mendelejewa.

Pozdrawiam,

 


















 Ostatnio zalogowani
wd70
15:42
Stonechip
15:29
biegacz54
15:26
tytus :)
15:05
FEMINA
15:00
andre 84
14:39
arco75
14:27
AleCzas
13:34
akaen
13:20
kostekmar
13:19
tomsudako
12:59
stanlej
12:50
Hoffi
12:38
raczek1972
12:21
fit_ania
12:04
conditor
11:50
|    Redakcja     |     Reklama     |     Regulamin     |