Jestes
niezalogowany
ZALOGUJ

 

05 pazdziernika 2012, 20:00, 1512/236312Salomon, Marek Maciaszczyk
Wolność biegania! Unikałem biegania po bieżni - Herbert Elliott




Na zdjęciu: XR MISSION CLIMASHIELD™ Women

Unikałem biegania po bieżni, to jest psychicznie wyczerpujące. Nigdy nie analizowałem moich rywali – to byłoby czymś niestosownym. Poezja, muzyka, lasy, ocean, samotność – to właśnie rozwinęło niezwykłą siłę ducha.

Herbert „Herb” Elliott, rekordzista świata i mistrz olimpijski w biegu na 1500 metrów podczas IO w Rzymie (1960)

Wymijanie przechodniów (na chodniku), uskakiwanie przed samochodami (na ulicy), do tego obowiązkowe postoje na światłach. Dojmujące poczucie męczącej psychicznie powtarzalności na stadionie... Nie wspominając o wypełnionych dudniącym rytmem i dusznych siłowniach, wyposażonych w ruchome bieżnie.

Aż dziwne się wydaje, że ludzie, którzy lubią biegać, z własnej woli skazują się na takie tortury. A jednak – nadal na bieganie w terenie trzeba namawiać, choć na szczęście liczba tych, którzy już przekonali się do tej najpiękniejszej odmiany naszego sportu, stale rośnie.

Właśnie z myślą o nich – ale także o tych, którzy dopiero odkryją dla siebie crossy i wybiegania w lesie czy na polach – stworzono obuwie do treningu w terenie. Na przykład - model XR MISSION. Ma on kilka niezaprzeczalnych zalet; do najważniejszych, z punktu widzenia amatorów biegania, którzy lubią „zeskoczyć na bok” z asfaltu, należy poczucie komfortu przy zachowanej niewielkiej wadze.

Sercem buta jest system OS TENDON. Jest to system przetaczania z pięty w stronę palców ułatwiający ruch i amortyzację, redukujący liczbę wstrząsów. System budową może przypominać zasadę działania sprężyny. Znana z innych modeli podeszwa Contagrip naturalnie dopasowuje się do różnic w terenie i ma doskonałą przyczepność na każdej powierzchni.

XR MISSION posiada też szereg funkcji, zwiększających komfort użytkowania. Wielu biegaczy uskarża się na halluksy. Docenią więc pewnie system Sensiflex ™. Jest to miękka siatka, pokryta elastycznym TPU, umiejscowiona na obszarze śródstopia stopy. To zapewnia wygodne oparcie i komfort w przedniej części stopy. Dzięki temu rozwiązaniu - a także systemowi Quicklace (szybkiego sznurowania) XR MISSION dostosowuje się i zapewnia wygodę (prawie) każdej stopie.

No i dodatek specjalny dla Pań - XR MISSION jest to pierwszy but specjalnie stworzony do specyfiki biegu kobiet! Oprócz odpowiedniego kształtu kopyta, podwyższonego łuku śródstopia i grubszej pianki wokół pięty (która ma lepiej oplatać ścięgno Achillesa) dużo zmian w stosunku do wersji męskiej wprowadzono też w obrębie podeszwy.

Wersja damska ma głębsze i dodatkowe nacięcie, dzięki temu jest bardziej elastyczna i sprężysta. Kolory też bardziej radosne... Więcej na temat modelu XR MISSION znajdziecie KLIKAJĄC TUAJ


SALOMON XR MISSION CS

Czyli – aż chce się wyjść pobiegać. Najlepiej w teren, co nie oznacza, że musimy pakować się w najdziksze rejony świata, żeby przeprowadzić trening. Trail Running może być uprawiany w każdym terenie i na każdym poziomie - od miejskiego parku, po wysokie góry. Jest to aktywność, która łączy w sobie różne formy biegania, od najbardziej dostępnych (jogging), po skrajnie wymagające (sky running)

Za każdym razem jednak jest to niepowtarzalne doznanie; trening w terenie odczuwamy wszystkimi zmysłami. Dla zmęczonych miejskim pędem będzie to poszukiwanie wolności i przestrzeni, które uwalniają nas od codziennego stresu.

Ucieczka od codzienności – ku wolności i przestrzeni. Czyli – „wietrzenie głowy”, ale jednocześnie za każdym razem inna przygoda, związana z odkrywaniem tajemnic parkowych, leśnych czy polnych ścieżek. W dodatku każdy krok jest inny, każde postawienie stopy na podłożu to improwizacja, polegająca na dopasowaniu kroku do wymagań terenu. Całe ciało pracuje – głowa też, ale jakże przyjemne jest to zmęczenie!

Notabene – dużo zdrowsze od monotonnego „klepania” po asfalcie. Podłoże jest bardziej miękkie, co z jednej strony nie eksploatuje tak bardzo stawów, kości i ścięgien – z drugiej zaś stymuluje pracę mięśni w o wiele większym zakresie, niż podczas biegu po równej i twardej nawierzchni.

Nie przypadkiem wielu mistrzów bieżni tak duży nacisk kładzie na kilometry wybiegane w terenie; to znakomity sposób na zwiększenie siły oraz gibkości stawów. Potwierdzają to zresztą fachowcy; oto, co pisze na ten temat Arkadiusz Wiatr, lekarz pracujący w jednej z wiodących klinik ortopedycznych w Polsce – Galen Ortopedia:

"O zaletach biegania w terenie napisano już wiele, wszyscy wiemy o interakcji z naturą, o możliwości oderwania się od zgiełku wielkiego miasta czy o psychologicznych zaletach obcowania z przyrodą kojącą nerwy tak nadszarpnięte nerwową atmosferą skupisk ludzkich. Nie wolno jednak zapominać o aspektach czysto technicznych - naturalne podłoże nie poddane ingerencji człowieka charakteryzuje się o wiele większą elastycznością, sprężystością i zdolnością do amortyzowania.


SALOMON XR MISSION CS

Przekonał się o tym każdy, kto chociaż raz miał pecha upaść na asfalcie i powtórzyć ten wynik w warunkach chociażby trawnika w parku. Podobnie zjawiska zachodzą w czasie treningu. Bieg po amortyzującym podłożu, w połączeniu z odpowiednim obuwiem poprawia rozłożenie sił działających na nasze więzadła stawy – generalnie na narząd ruchu. Dodatkowo utrzymywanie równowagi na nierównym podłożu to świetne ćwiczenie współpracy mięśniowo - więzadłowej w utrzymywaniu poprawnej sylwetki i szeroko rozumianego balansu ruchowego.

Najlepszym poparciem tej tezy jest fakt iż ewolucyjnie stworzono nas do polowania w warunkach zgoła odmiennych niż betonowa dżungla"


Profesor Aleksander Tyka, kierownik Zakładu Fizjologii i Biochemii AWF w Krakowie, dodaje zaś:

"Bieganie po twardym (asfaltowym lub betonowym) podłożu jest niewątpliwie restrykcyjne dla aparatu ruchu każdego człowieka, w szczególności osób starszych i otyłych. U tych ostatnich, kiepskie amortyzowanie ruchów w trakcie biegania może prowadzić do niszczenia powierzchni oraz części chrzęstnych stawów kolanowych i biodrowych.

Jednak niekorzystne efekty biegania po twardej nawierzchni mogą odczuć także osoby młode, bez nadwagi. Badania naukowe potwierdzają, że u osób trenujących w terenie biegi długodystansowe (4-12 km) po naturalnym podłożu, 3-4 razy w tygodniu, ryzyko wspomnianych urazów było minimalne.

Dotyczyło to zarówno profesjonalnych lekkoatletów jak i osób biegających rekreacyjnie. Dodatkowo bieganie po miękkim i niejednokrotnie nierównym podłożu, w odpowiednim obuwiu sportowym, sprzyja lepszemu ukrwieniu kończyn dolnych, wzmocnieniu więzadeł i zwiększeniu ruchomości w stawach.

Wysiłek fizyczny o zróżnicowanej intensywności (30-70%VO2max), przeprowadzany w terenie, usprawniając mechanizmy zaopatrzenia tlenowego, przyczynia się do istotnego zwiększenia poziomu wydolności tlenowej (aerobowej) organizmu i do poprawy jakości życia człowieka. O walorach zdrowotnych biegania w terenie świadczy między innymi fakt, że już po 6 treningach z niską intensywnością (30-40%VO2max) u osób po 50 roku życia z nadciśnieniem tętniczym stwierdzono istotne obniżenie się ciśnienia skurczowego i rozkurczowego a w indywidualnych przypadkach nawet powrót do wartości referencyjnych, charakterystycznych dla dorosłych osób"


Pozostaje zatem tylko dobór tego "odpowiedniego obuwia"...

Buty XR MISSION CLIMASHIELD to produkt sztandarowy dla kategorii "Door to trail".

Chodzi w tym haśle o nowe podejście do biegania tych, którzy już „złapali bakcyla” – ale jeszcze nie różnicują swojej aktywności biegowej na treningi na różnych nawierzchniach. To przestawienie się, używając sformułowań górnolotnych, na nową filozofię biegania. A mówiąc po ludzku – w tych butach wygodnie i bezpiecznie można się poruszać zarówno na twardych nawierzchniach, jak w terenie. Do czego serdecznie zachęcamy.

Podobnie, jak Marcin Świerc - zawodnik naszego teamu i rekordzista trasy Rzeźnika oraz najlepszy Polak w Biegu 7 Dolin. Marcin poleca ten but wszystkim, którzy chcą spróbować biegania w terenie. A w szczególności tym, którzy dotychczas biegali po asfalcie, ale chcą dokonać czegoś więcej :)

Marcina Świerca, a także innych naszych specjalistów – biegaczy i trenerów – będzie można niebawem spotkać w sklepach Intersportu. We wrześniu i październiku Marcin Świerc i Piotrek Hercog będą się spotykać z amatorami biegania w ramach kampanii promocyjnej Marcina i Piotra (współtwórca rekordów w Biegu Rzeźnika, najlepsze miejsca wśród Polaków w tegorocznym UTMB) specjalnie przedstawiać nie trzeba.

Przez 2 kolejne weekendy biegacze teamu Salomona spotkają się z Wami:

- 13.10 w Katowicach; Silesia, Katowice (godz. 17–20)
- 14.10 w Warszawie; Złote Tarasy Warszawa (godz. 12–15)
- 14.10 w Warszawie; Arkadia Warszawa (godz. 17–20)

Z polecaną przez Marcina i Piotrka kolekcją można też zapoznać się w innych sklepach Intersportu, w dziale Salomon Trail Running.

Zapraszamy!



WIADOMOSCI POWIAZANE
 
  2012-09-25 - Spotkania z najlepszymi biegaczami w Pol...


Komentarze czytelników - 3podyskutuj o tym 
 

Romans60

Autor: Romans60, 2012-10-06, 19:59 napisał/-a:
Biegałem równo cały rok 2006 na bieżni i nie było w tym nic psychicznie wyczerpującego. Najlepiej zakazac ustawowo biegania po bieżni wówczas wszyscy rzucą się na w/w buty wyjadą w teren ale podejrzewam że zrobi sie za ciasno na świezym powietrzu

 

Łukasz Kurek

Autor: Łukasz Kurek, 2012-10-08, 17:03 napisał/-a:
Bo po bieżni się zap... a nie biega, jak chcesz biegać coś na prawdę szybkiego, lub mieć dokładne równe tempo to korzystasz z bieżni proste...

 

Mars

Autor: Mars, 2013-02-12, 23:21 napisał/-a:

Ja biegałem na bieżni na początku jak rozpoczynałem przygodę z bieganiem ale teraz już nie. Bardziej niż bieżnia biegacza zniewalają liczby - tempo, tętno, czas, dystans. Gdyby się biegało bez pulsometru i zegarka z GPSem to wtedy człowiek zaznałby wolności biegania. Bez tych wszystkich cyferek, interwałów, zakresów tętna i nie wiadomo czego tam jeszcze. Oczywiście biegacz amator któremu nie zależy na poprawie wyników, tylko biega dla zdrowia.

 


















 Ostatnio zalogowani
Mikesz
07:12
kos 88
07:12
biegacz54
06:56
Januszz
06:35
Bartuś
06:33
Stonechip
06:06
drago
05:59
romangla
05:39
42.195
04:23
Admin
03:00
krunner
01:53
andreas07
00:22
a.luc
23:46
stanlej
23:44
rolkarz
22:40
LukaszL79
22:26
|    Redakcja     |     Reklama     |     Regulamin     |