Spała, 23 maja 2024, 08:41, 1092/867437Organizator

LINK 2: WIĘCEJ INFORMACJI W KALENDARZU
LINK 3: WYNIKI BIEG 10.7 KM - PDF
LINK 4: WYNIKI BIEG 5 KM - PDF
LINK 5: ARCHIWUM: SPAłA

19 maja w Spale odbyła się III RUNda Żubra – impreza sportowa, której flagowym dystansem jest półmaraton biegowy i Nordic Walking. Poza dystansem 21 km, dodatkowo rozegrane zostały również biegi i nordic walking na dystansie 5 km a także biegi dzieci na dystansach 300-1000 m.

Start i Meta znajdowały się w centrum Spały na placu przy turbinie, skąd zawodnicy po krótkim odcinku asfaltowym wbiegali na tereny leśne Spalskiego Parku Krajobrazowego. Nowa trasa półmaratonu składała się z dwóch pętli po 10,7 km i została oceniona przez uczestników jako atrakcyjna krajobrazowo ale również miejscami wymagająca technicznie. Różnica wzniesień na całej trasie półmaratonu wynosiła ok 180 m.

209
282
2023
2024

+35%
Historia frekwencji OPEN

Do zawodów łącznie we wszystkich dyscyplinach zgłosiło się 401 zawodników, a na starcie stanęło 364 osoby.

Sam dzień zawodów to wyjątkowo dynamiczne i zmienne warunki atmosferyczne, które pozwoliły w pełni rozegrać biegi dzieci i dystanse 5 km, natomiast dystans 21 km ( bieg i nordic walking) w związku z niekorzystnymi i niebezpiecznymi warunkami atmosferycznymi jakie wystąpiły podczas drugiego okrążenia na trasie półmaratonu został sklasyfikowany po jednej pętli, czyli 10,7 km. Powodem takiej decyzji podjętej przez Organizatora oraz Sędziego Głównego był fakt, iż na drugie okrążenie nie została dopuszczona część zawodników, w związku z gwałtownymi wyładowaniami atmosferycznymi a część została zdjęta z trasy przez wolontariuszy i sędziów tras.

Aby więc wyłonić podium w sposób nie wykluczający części zawodników, decyzją najbardziej optymalną w oczach organizatora wydała się klasyfikacja po jednym okrążeniu. Jednocześnie organizator podkreśla, że wszelkie decyzje organizacyjne były podejmowane z uwagi na bezpieczeństwo uczestników znajdujących się na trasie, które zawsze będzie należało do priorytetów podczas zawodów sportowych cyklu RUNda. Organizator chciałby również poinformować, że służby trasy po otrzymanej decyzji wycofania uczestników z końcowych odcinków tras, dokonały objazdu trasy w celu weryfikacji obecności uczestników na trasie.

Przerwane zawody i klasyfikacja po 1 pętli, to dla wielu prawdziwy rollercoster emocji, jednak stając w obliczu sił natury nie pozostaje nic innego jak rozprawić się z tym dystansem po raz kolejny za rok.

RUNda Żubra w Spale na stałe zagościła już w kalendarzach zawodników, organizatorzy, lokalni partnerzy i władze są zgodni co do jej przyszłego rozwoju, a także zachęcenia do przyjazdu z całą rodziną i pozostania w Spale na weekend. Spała ma wyczuwalny i niepowtarzalny klimat sportowego ducha, dla którego warto zostać tu chwilę dłużej.

Kolejna edycja RUNdy Żubra planowana jest na maj 2025, a już dziś organizatorzy zapraszają do następnych w kolejności zawodów w serii RUNda, tym razem nad Zalew Niewiadoma k. Sokołowa Podlaskiego na VIII Sokołowską RUNdę na początku września w ramach której zadebiutuje dystans półmaratoński w biegu i Nordic Walking.

2024-05-15 - III RUNda Żubra już 19 maja, Spała - ost...
  2024-04-27 - III RUNda Żubra - obniżona opłata starto...