Przeczytano: 23527/852399 razy (od 2022-07-30)

Twoja ocena:brak

Kalenji: odchudzanie dla grubasów cz.1 - poziom zero
Autor: Marcin Nagórek
Data : 2013-09-16

Niniejszy plan powstał przede wszystkim z myślą o osobach odchudzających się i nie mających do tej pory do czynienia z bieganiem. Jest do wykonania nawet dla osób z bardzo dużą nadwagą i bardzo słabych mięśniowo.

Plan składa się wyłącznie z odcinków interwałowych, ale to nie oznacza, że ich celem jest uzyskanie wysokiej intensywności treningu. Ten sposób poprowadzenia treningu ma dwa główne cele:

- umożliwienie osobom bardzo słabym kondycyjnie utrzymania wysiłku przez czas na tyle długi, aby umożliwić wysoki wydatek kaloryczny

- zmniejszenie obciążenia mięśni i stawów

Z mojego doświadczenia wynika, że dla osób z dużą nadwagą bieganie w sposób ciągły jest aktywnością bardzo niebezpieczną, powodującą duże ryzyko wystąpienia kontuzji. Trening interwałowy umożliwia rozluźnienie mięśni pomiędzy poszczególnymi odcinkami. W wielu treningach przerwa jest na tyle krótka, że praktycznie nie powoduje obniżenia poziomu tętna czy zadyszki. Daje jednak ulgę mięśniową, a jak sugerują niektórzy badacze, tego typu trening zmniejsza też wyrzut hormonów odpowiadających za poziom zmęczenia. Trening interwałowy umożliwia więc wykonanie dużej objętościowo pracy i uzyskanie bardzo dużego wydatku kalorii w sposób możliwie bezpieczny dla organizmu.

Ze względu na powyższe odcinki interwałowe występują aż do końca planu. Nie ma tu w ogóle ciągłego biegu, a dopiero w ostatnich tygodniach pojawiają się odcinki dłuższe niż 2-3 minuty. Jest to świadomy zabieg i jest oczywiste, że wielu biegaczy już po np. 10 tygodniach byłoby w stanie przebiec 20-30 minut bez przerwy. Mimo tego wzrostu kondycji celem treningu w kolejnych tygodniach jest nadal oszczędzanie mięśni - dlatego odcinki długiego, ciągłego biegu nie pojawiają się w ogóle.

Plan można skończyć wcześniej i przejść do innego, można go też zacząć później - wszystko zależy od poziomu zaawansowania danego biegacza. Rozpisane 20 tygodni pozwala jednak (przy pomocy treningu i diety) uzyskać zdrowe i bezpieczne odchudzanie do końca planu. Przy zakładanym zdrowym ubytku rzędu 0,5-1kg tygodniowo, plan ten będzie odpowiedni nawet dla osób z nadwagą rzędu 20-40 kilogramów i większą.

Plan można także wykorzystać jako prosty sposób na poprawienie kondycji w przypadku osób z niewielką nadwagą lub wręcz szczupłych.

Jak wykonywać treningi?

Celem interwałowych jednostek w tym planie jest utrzymanie możliwie stałego poziomu wysiłku przez jak najdłuższy czas. Oznacza to, że celem nie jest trening możliwie intensywny. Wręcz przeciwnie, w końcowych tygodniach biegacz powinien być w stanie zachowywać spory komfort pracy nawet na bardzo ciężkich treningach.

Odcinki należy biegać w ten sposób, aby być w stanie utrzymać równe lub lekko narastające tempo do końca treningu. Błędem jest zaczynanie szybko i coraz wolniejsze odcinki pod koniec. To oznacza zbyt ciężki, beztlenowy charakter treningu i tego unikamy. Ideałem jest, jeśli pod koniec treningu ma się poczucie, że można by wykonać jeszcze jeden, dwa lub kilka odcinków. Nie chodzi tu o bieganie na maksa, tylko o odpowiednio długi czas wysiłku.

Oczywiście kontrola intensywności czy tętna w pierwszych tygodniach w przypadku osób słabych kondycyjnie to utopia. Należy wtedy biegać na tyle wolno, aby być w stanie w ogóle skończyć trening. W miarę wzrostu poziomu zaawansowania treningi powinny być wykonywane wedle takich zasad:

- stałe tempo od początku do końca
- pierwsza 1/3 część odcinków na sporym komforcie
- druga 1/3 część odcinków z dużą, ale kontrolowaną zadyszką
- trzecia 1/3 część odcinków z bardzo dużą zadyszką, coraz większe zmęczenie, trening odczuwalny jako trudny (bez podkręcania tempa).

Jeśli zmęczenie przy stałym tempie rozkłada się w ten sposób, oznacza to prawidłowe wykonanie treningu. W innych przypadkach należy zaczynać trening wolniej (jeśli np. już w połowie trening jest odczuwalny jako bardzo ciężki) lub szybciej (jeśli jest łatwy do końca)

Za tydzień opublikujemy plan treningowy dla nieco bardziej zaawansowanych "grubasów"!!

nrpnwtsrczwptsbndz
1.10x (30 sekund bieg + 3 minuty marsz)WOLNE10x (30 sekund bieg + 3 minuty marsz)WOLNEWOLNE8x (35 sekund bieg + 3 minuty marsz)WOLNE
2.11x (30 sekund bieg + 2,5 minuty marsz)WOLNE9x (40 sekund bieg + 3 minuty marsz)WOLNEWOLNE12x (30 sekund bieg + 2,5 minuty marsz)WOLNE
3.10x (45 sekund bieg + 3 minuty marsz)WOLNE15x (30 sekund bieg + 2,5 minuty marsz)WOLNEWOLNE8x (1 minuta bieg + 3 minuty marsz)WOLNE
4.18x (30 sekund bieg + 2 minuty marsz)WOLNE5x (30 sekund bieg + 2 minuty marsz) + 4x (1 minuta bieg + 3 minutymarsz) + 5x (30 sekund bieg + 2 minuty marsz)WOLNEWOLNE10x (1 minuta bieg + 3 minuty marsz)WOLNE
5.18x (30 sekund bieg + 1,5 minuty marsz)WOLNE5x (30 sekund bieg + 1,5 minuty marsz) + 4x (1 minuta bieg + 3 minutymarsz) + 5x (30 sekundbieg + 1,5 minuty marsz)WOLNEWOLNE11x (1 minuta bieg + 2,5 minuty marsz)WOLNE
6. 20x (30 sekund bieg + 1,5 minuty marsz)WOLNE20x (30 sekund bieg + 1 minuta marsz)WOLNEWOLNE10x (1,5 minuty bieg + 2 minuty marsz)WOLNE
7.20x (30 sekund bieg + 1 minuta marsz)WOLNE12x (1 minuta bieg + 2 minut marsz)WOLNEWOLNE13x (1,5 minuty bieg + 1,5 minuty marsz)WOLNE
8.25x (30 sekund bieg + 45 sekund marsz)WOLNE12x (1 minuta bieg + 2 minut marsz)WOLNEWOLNE9x (2 minuty bieg + 2 minuty marsz)WOLNE
10.30x (30 sekund bieg + 30 sekund marsz)WOLNE13x (1 minuta bieg + 2 minut marsz)WOLNEWOLNE10x (2 minuty bieg + 1,5 minuty marsz)WOLNE
11.30x (30 sekund bieg + 30 sekund marsz)WOLNE15x (1 minuta bieg + 1,5 minuty marsz)WOLNEWOLNE12x (2 minuty bieg + 1,5 minuty marsz)WOLNE
12.30x (30 sekund bieg + 30 sekund marsz)WOLNE15x (1 minuta bieg + 1,5 minuty marsz)WOLNEWOLNE13x (2 minuty bieg + 1 minuta marsz)WOLNE
13.35x (30 sekund bieg + 30 sekund marsz)WOLNE15x (1 minuta bieg + 1 minuta marsz)WOLNEWOLNE15x (2 minuty bieg + 1 minuta marsz)WOLNE
14.35x (30 sekund bieg + 30 sekund marsz)WOLNE18x (1 minuta bieg + 45 sekund marsz)WOLNEWOLNE8x (3 minuty bieg + 2 minuty marsz)WOLNE
17.30x (45 sekund bieg + 25 sekundmarsz)WOLNE10x (2 minuty bieg + 45 sekundmarsz)WOLNEWOLNE7x (4 minuty bieg + 2 minuty marsz) WOLNE
18.25x (1 minuta bieg + 30 sekundmarsz)WOLNE10x (2 minuty bieg + 30 sekundmarsz)WOLNEWOLNE7x (4 minuty bieg + 1 minuta marsz)WOLNE
19.30x (1 minuta bieg + 30 sekundmarsz)WOLNE13x (2 minuty bieg + 30 sekundmarsz)WOLNEWOLNE6x (5 minut bieg + 1 minuta marsz)WOLNE