Jestes
niezalogowany
ZALOGUJ

    


Jedno z najsłynniejszych pytań w naszym Polskim światku biegowym brzmi "Dlaczego biegacze z Niemiec nie przyjeżdżają do naszego kraju na duże, słynne biegi?". Przecież wiele z naszych imprez jest doskonale zorganizowanych, nie tylko na europejskim ale i światowym poziomie. Tymczasem dziesiątki jeżeli nie setki tysięcy biegaczy z Niemiec choć mają często na nasze największe maratony raptem po 200 - 300 kilometrów, to udają że taki kraj jak Polska na mapie światowych biegów zupełnie nie istnieje.

Odpowiedź na to pytanie jest niezwykle prosta, choć jednocześnie niezwykle skomplikowana. Biegacze z Niemiec nie przyjeżdżają do Polski z tego samego powodu, z którego biegacze z Polski nie przyjeżdżają na biegi... na Ukrainie.

Odpowiedź dość pokrętna, ale logiczna i spójna. Nie ma jakiegoś konkretnego i dominującego powodu - jest za to wiele małych, czasem przypadkowych a czasem jakoś uzasadnionych argumentów które skutkują tym, że gdy pojedziesz na maraton do Barcelony to spotkasz 200 biegaczy z naszego kraju, jak pojedziesz do Izraela to spotkasz kilkudziesięciu biegaczy z Polski - a jak pojedziesz na maraton rozgrywany 30 kilometrów na wschód od naszej granicy - to możesz nie spotkać nikogo.

Na miesiąc przed Świteź Maratonem rozgrywanym właśnie na Ukrainie zamieściliśmy artykuł zapraszający do startu w tej imprezie. Spotkał się on z dużym zainteresowaniem, jednak na miejscu wśród biegaczy spotkaliśmy tylko jedną zawodniczkę z Polski, która przyjechała nad jezioro Świteź z mężem na wczasy. O biegach organizowanych tuż za naszą wschodnią granicą w Kowlu pisaliśmy w latach ubiegłych - i były to bardzo dobre, zachęcające do udziału recenzje. Efekt? Polaków na starcie tylu, ilu Niemców w Poznaniu na maratonie - czyli brak :-)


To nasze główne przemyślenie po powrocie z maratonu na Ukrainie. Oczywiście, można powiedzieć, że to impreza kameralna, że do Kijowa na maraton jeździ więcej osób. Niemniej czuliśmy się dziwnie i zadawaliśmy sobie pytanie DLACZEGO NAS TU TAK MAŁO co kilka kroków.

Jaki był Świteź Eko-Maraton? Kameralny. Dobrze zorganizowany. Rzeczywiście ekologiczny - z kubeczkami kartonowymi, bez słynnych plastikowych kubeczków. Trasa szybka, po życiówki, prowadząca przez dające cień lasy. Start o 6 rano, o wschodzie Słońca - więc idealnie do biegania. Reszty dowiecie się z filmu. Jeżeli Was nie było - a na pewno nie było - to warto przemyśleć ten kierunek za rok.

Sergiej - good job :-)

Więcej naszym maratonów czeka na Was jak zawsze na stronie 201races.comKomentarze czytelników - 7podyskutuj o tym 
 

henry

Autor: henry, 2019-08-20, 09:51 napisał/-a:
Dlaczego Polacy nie jadą na Ukrainę, ponieważ nie lubimy Ukraińców. Byłem na wycieczce ponad tydzień, moje odczucie jest takie , że gdyby mi zginął samochód , bagaż czy bym zachorował to miałbym na Ukrainie spory kłopot. To samo dotyczy Białorusi może częściowo Litwy , Łotwy czy Estonii. We wszystkich tych krajach byłem jeden raz i wystarczy a w Holandii byłem chyba ponad 30 razy pomimo,że jest tam dużo drożej.

 

Admin

Autor: Admin, 2019-08-20, 12:22 napisał/-a:
A kogo lubimy? Rosjan? Niemców? Czechów? Litwinów? Zasadniczo nie lubimy nikogo. Arabów, Murzynów, Żydów, Pakistańczyków, Bangladeszan, lekarzy, prawników, sędziów, nauczycieli, Januszy, Grażyn, psów, krów, wielbłądów.

 

GrzelaB

Autor: GrzelaB, 2019-08-20, 22:45 napisał/-a:
To chyba nie chodzi o to czy biegacz kogoś lubi czy nie lubi. Nie chodzi też o to, że zostanie okradziony.Nikt z biegaczy się chyba czymś takim nie kieruje. Ja przynajmniej, nie zakładamz góry, że coś mi sie nagle przykego przytrafi. W naszym kraju też mnie mogą okraśc, czyż nie? Mam wrażenie , że te mało oblegane maratony i inne biegi gdzieś nam często umykają i to jest może przyczyną, że się na nie nie wybieramy. Ja w każdym razie jesli mam ochotę to jadę, nie zastanawiając się nad tym co tam gdzieś będzie .Ufam, że będzie fajnie i to wszystko. Co do Ukrainy to mam tylko taki mały problem, że oto musze wyrobic paszport, który to pewnie, bedzie leżal w szufladzie przez kolejne lata. Ale chyba się zdecyduję. Pozdrawiam :)

 

arek.m

Autor: arek.m, 2019-08-21, 22:34 napisał/-a:
Sam się kiedyś zastanawiałem nad tym tematem. Problem to dojazd. Przekraczanie granicy niemiecko- polskiej trwa sekundę, a polsko - ukraińskiej 3 godziny lekko licząc. Plus drugie tyle z powrotem. Można skorzystać z tanich linii lotniczych ale to ogranicza miejsce do kilku dużych miast na Ukrainie w których dodatkowo nie ma maratonu ,np. Lwów. Koszt lotu jest taki sam jak do Barcelony więc Lwów musi przegrać. No i sam bieg, czyli trasa musi przyciągać biegacza atrakcyjnością ( nie każdy jest masochistą jadącym kilkaset kilometrów by biegać pętle po polach z muchami w roli aktywnie dopingujących kibiców:))) Jak trasa jest atrakcyjna, a wręcz kultowa to biegacze się znają, przykład: Bojko Trial w ukraińskich Bieszczadach - setki Polaków. Nie odniosę się do nacjonalistycznego komentarza Henrego, bo to nie moje klimaty.

 

Admin

Autor: Admin, 2019-08-22, 09:15 napisał/-a:
W tym roku granicę Polsko - Ukraińską pokonywaliśmy w dwie i pół godziny. Powrotny kierunek ze względu na strajk włoski Polskich celników zajął nam 3 godziny. Pozdrawiam wszystkich, którzy marzą o wyjściu Polski z EU i powrocie kontroli granicznych :-)

 

Hepatica

Autor: Hepatica, 2019-10-28, 22:45 napisał/-a:
Wiem, że nie zabłysnę spostrzegawczością jeśli przyznam się do tego, że dopiero teraz odkryłam Wasz wspaniały projekt 201 Races. Macie chłopaki głowę na karku. Super się ogląda i czyta Wasze relacje. Trzymam za Was kciuki. Mam tylko malutką uwagę co do Świtazia, którego jak najbardziej chciałabym odwiedzić. To nie jest to Mickiewiczowskie jezioro Świteź. Tamto leży na Białorusi. Coś mi się zdaje, że Wy to wiecie:). Pozdrawiam baaaaaardzo serdecznie.

 

henry

Autor: henry, 2019-10-29, 08:51 napisał/-a:
Właśnie , kiedyś na ten portal wszyscy zaglądali i były dyskusje. Obecnie jak sama przyznałaś nie zaglądałaś tu od kilku miesięcy, podobnie inni. Szkoda ,że tak się dzieje.

 

 Ostatnio zalogowani
platat
09:01
Jarek42
09:00
Admin
08:29
M1chaLL
08:16
lordedward
08:12
ZBYSZEK1970
08:02
Krzysztof_dst
07:45
kostekmar
07:37
Andrzej Bukowczan
06:59
MECENAS
06:08
tytus :)
05:36
Rico
05:20
Bereznowska
04:35
dammy
23:44
Daro091165
23:27
Ihetman
22:57
|    Redakcja     |     Reklama     |     Regulamin     |