Jestes
niezalogowany
ZALOGUJ

 

Jak biegać zimą, i nie dać się zimnu?

Nike przedstawia sprawdzone sposoby, jak biegać zimą i nie dać się zimnu. Zima robi wszystko, co może, aby biegaczowi było trudniej: niskie temperatury, lód, śnieg, twarde, zamarznięte, śliskie nawierzchnie. Takie warunki wymagają innego podejścia do biegania niż w cieplejszych miesiącach.

Poznaj zimno – ważne statystyki wielkiego chłodu

W zimowe miesiące dzienne temperatury w Berlinie spadają o 22˚C, a w każdym miesiącu cieszyć się można zaledwie dwoma dniami słońca.

Przygruntowe przymrozki w południowo-wschodniej Anglii trwają przez 40-70 dni, co oznacza, że biegacze muszą starannie dobierać obuwie lub trasy podczas zimy.

Na Long Island i w Nowym Jorku przynajmniej 3 zimy na 10 są mroźne, a najniższe notowane temperatury osiągają przeciętnie -21˚C.

Nawet zazwyczaj cieplejsze miasta odczuwają spadek temperatury - w listopadzie/grudniu temperatury w Szanghaju mogą spaść o 20 stopni do zaledwie 10˚C, a temperatury -10˚C, choć rzadko, jednak się zimą zdarzają.

Nie dziwi zatem, że zimno często zniechęca ludzi do biegania zimą – tym bardziej, że takie warunki rzeczywiście czynią bieganie trudniejszym.

Każdy kilometr przebiegnięty po śniegu zajmuje około czterdziestu sekund dłużej niż po suchym chodniku.

Podczas biegania po śniegu spala się zatem średnio 15 procent więcej kalorii niż na bieżni.

Doświadcz zimna – jak niskie temperatury działają na nasze ciało?

Według Brada Wilkinsa, psychologa w laboratorium badawczym Nike Sports Research Lab, istnieje wiele miejskich legend związanych z zimnem i bieganiem, gdy jest zimno.

"Wydaje się na przykład, że nie ma korelacji pomiędzy temperaturą powietrza a chorobą (tj. nie przeziębiamy się tylko dlatego, że jest zimno). To raczej stres wywołany powtarzanymi, przeciążającymi treningami w połączeniu z zimnem może doprowadzić do spadku odporności. Co więcej, ograniczona liczba badań sugeruje, że jesteśmy bardziej podatni na kontuzje w zimnych warunkach niż w ciepłych. Jeżeli twoje mięśnie się ochłodzą, poziom sprawności manualnej, sztywność mięśni oraz trudność z utrzymaniem odpowiedniej techniki mogą sprawić, że będziesz bardziej podatny na kontuzje w zimne dni."

Bez względu na to, co mówią legendy miejskie oraz co myślą ludzie, nasze ciała są bardzo dobrze przygotowane do biegania w zimnych warunkach.

Przytulne 37˚C to temperatura pracy ciała, w której funkcjonuje ono najlepiej. Jeżeli robi się nam zimno albo brakuje nam energii, działanie naszego ciała ulega spowolnieniu.

Kiedy jest zimno, mniej ciepła dociera do naszej skóry i ciało stara się je zachować, aby utrzymać podstawową temperaturę ciała, co znaczy, że będziesz się mniej pocić.

Ludzie mogą wytworzyć od trzech do czterech razy więcej ciepła drżąc z zimna, niż pozostając w bezruchu. W przypadku biegaczy jednakże, urywane ruchy mogą ich wybić z rytmu, zużywając nawet więcej energii i prowadząc do ryzyka urazu ze względu na nieodpowiednią technikę biegania.

Zintensyfikowany wysiłek mięśniowy podczas dreszczy wywołuje szybszy napływ krwi do mięśni, odprowadzając ją jednocześnie z innych części ciała. Zimne ręce i stopy to po prostu oznaka, że ciało próbuje się ogrzać.

Utrzymywanie ciepła wywołuje również bladość skóry i sprawia, że jest ona chłodna, jako że ciało ogranicza napływ krwi do obszarów innych niż kluczowe.

Włoski na skórze się podnoszą, aby izolować ciało poprzez uwięzienie ciepłego powietrza.

Część mózgu działa jak termostat ciała i kieruje wszystkimi bezwarunkowymi reakcjami, których celem jest utrzymanie jego ciepła.

Opanuj zimno – nie pozwól mu się pokonać

Wielu biegaczy lubi zimne warunki i cieszy się spokojem, który przychodzi podczas opadów śniegu, podziwia przyprószony śniegiem krajobraz oraz korzysta ze sposobności oglądania znanego otoczenia w nowym wydaniu. "Pokryty śniegiem Wielki Mur w Chinach jest dla mnie ogromną motywacją, aby biegać zimą", mówi Gene Westerland, założyciel pekińskiego stowarzyszenia Hash Hound Harriers. "Widok jest oszałamiający. Czasami po prostu zapominasz, że biegniesz"

"Uwielbiam tę ciszę i spokój podczas biegania zimą", mówi Knox Robinson, z NYC Bridge Runners. "Wszystkie dźwięki są stłumione, poza własnym oddechem i skrzypieniem butów na lodzie i śniegu."

"Bieganie zimą jest czymś naprawdę wyjątkowym", mówi Paul Quick z Graviteam z Berlina. "Doświadcza się biegania w zupełnie nowy sposób. Zimno wyostrza zmysły, powietrze przepływa przez płuca, mięśnie bolą nieco bardziej niż zwykle... To takie chwile, w których uświadamiasz sobie, jak bardzo to kochasz."

5 kluczowych wskazówek, jak biegać zimą

Gdy spadnie słupek rtęci w termometrze, niekiedy trudno jest zmotywować się do wyjścia i treningu. Kilka małych ulepszeń pomoże Ci jednak przetrwać zimowe miesiące. Oto niektóre z nich:

1. Dostosuj swój trening do warunków i nie trzymaj się sztywno tego, co sobie zaplanowałeś. Spróbuj tego, co biegacze nazywają zabawą biegową (fartlek) – jest to ciekawy rodzaj treningu, podczas którego to teren dyktuje ci tempo. W ten sposób unikniesz niepotrzebnego ryzyka lub stresu i nie będziesz potrzebować długich odpoczynków, podczas których stałbyś na zimnie i marzł.

2. Unikaj biegów na dalekie dystanse i z powrotem, które mogłyby narazić cię na to, że zmarzniesz i zmęczysz się będąc daleko od domu – zamiast tego, rób kółka bliżej domu, lub wykonaj tylko bieg powrotny – niech ktoś cię podrzuci kilka kilometrów, skąd wrócisz do domu.

3. Temperatury są zazwyczaj najniższe wczesnym rankiem i późnym wieczorem – jeśli to możliwe, planuj bieganie o cieplejszych porach dnia.

4. Nie biegaj z pustym żołądkiem – zjedz śniadanie lub przekąskę bogatą w węglowodany, aby zaopatrzyć się w zapas energii.

5. Pamiętaj, aby podczas dłuższych biegów pić duże ilości wody – kiedy na zewnątrz jest zimno, możesz nie zdawać sobie sprawy, że się pocisz. Pocisz się, więc dobrym pomysłem jest mieć przy sobie coś, co pozwoli uzupełnić płyny.

Zadbaj o strój

Ubranie się odpowiednio do warunków jest również bardzo ważne. Poniższe wskazówki pomogą ci zatrzymać ciepło i ochronić się przed chłodem.

1. Założenie kilku warstw jest złotą zasadą z dwóch powodów: po pierwsze powietrze uwięzione pomiędzy warstwami ubrania poprawia izolację, a po drugie umożliwia prostą regulację temperatury poprzez dodanie lub usunięcie poszczególnych warstw podczas biegania.

2. Wybieraj oddychające, lekkie, odprowadzające pot tkaniny, takie jak Nike Dri-FIT, a nie bawełnę, która zatrzymuje wilgoć przy skórze i ją podrażnia.

3. Nie próbuj się ubrać zbyt ciepło. Ubierz się tak, jakby temperatura na zewnątrz była o 7˚C wyższa, bo twoje ciało i tak się rozgrzeje, kiedy zaczniesz biec.

4. Aby nieco ułatwić sobie wyjście na dwór w zimny poranek, poprzedniego dnia wieczorem połóż swoje ubrania na kaloryferze.

5. Pamiętaj, aby twoim kończynom było ciepło. Czapka, rękawiczki i ciepłe skarpety do biegania są zimą niezbędne. Jeżeli twoja głowa wydaje się coraz zimniejsza, dzieje się tak z powodu koncentracji komórek nerwowych na głowie i szyi, które sprawiają, że są to obszary pięć razy bardziej wrażliwe na zmiany temperatury, niż inne.

6. Rozważ zakup drugiej pary butów do biegania na zimę, większej o pół numeru, aby zapewnić miejsce na grubsze skarpety lub drugą ich parę.

7. Rękawiczki bezpalcowe przydadzą się do ogrzania rąk do czasu, kiedy zaczniesz wytwarzać ciepło podczas biegania.

8. Jeżeli jest tak zimno, że podczas oddychania pali cię w gardle, spróbuj biegać z szalikiem zasłaniającym nos i usta, który będzie nagrzewał i nawilżał powietrze, lub użyj kurtki z odpowiednią maską chroniącą twarz.

Wygraj z zimnem – ubierz się odpowiednio, aby utrzymać ciepło.

Kurtka Nike Element Shield Max – wyjątkowo funkcjonalna kurtka zaprojektowana specjalnie na zimowe treningi. Odblaskowe detale, kieszenie, możliwość regulacji oraz ergonomicznie dopasowany kaptur sprawiają, że jest to doskonała propozycja dla biegaczy obu płci, szukających lekkiej kurtki zapewniającej wygodę i ochronę przed złą pogodą. Kurtka Nike Element Shield Max chroni przed deszczem i wiatrem, umożliwia wentylację oraz odprowadzanie pary wodnej i potu na zewnątrz, zapewniając tym samym maksymalny komfort. Ukrytą w kapturze maskę na twarz, w zależności od potrzeb można schować lub wyciągnąć.

Bluza Nike Dri-FIT Wool Crew Nike Dri-FIT Wool Crew z długim rękawem łączy w sobie ciepło i miękkość z technologią Dri-FIT – chroni przed zimnem, jednocześnie umożliwiając skórze swobodne oddychanie. Wykorzystanie domieszki poliestru umożliwia transport potu na powierzchnię ubrania, dzięki czemu biegacz może czuć się komfortowo i pewnie w każdych warunkach. Dodatek wełny zapewnia miły w dotyku kontakt ze skórą oraz ochronę przed zimnem.

Spodnie Nike Element Shield dzięki tkaninie Dri-FIT odprowadzają pot ze skóry, chroniąc zarazem najbardziej wystawione na działanie zimna części nóg – przód uda i dół łydki – za pomocą strategicznie umiejscowionych powierzchni przetworzonej tkaniny DWR (o przedłużonej nieprzemakalności). Sferyczny, termiczny, trójwymiarowy krój zatrzymuje naturalne ciepło ciała, a odblaskowe elementy sprawiają, że biegacz pozostaje widoczny nawet w warunkach niedostatecznego oświetlenia.

Buty Nike Structure+ 15 Shield – 15 odsłona kultowych butów tym razem w wersji zimowej, chroniącej przed deszczem i zimnem oraz zapewniającej doskonałą widoczność po zmroku. Buty posiadają wyższe sklepienie pod łukiem stopy (świetne dla osób z nadmierną pronacją) oraz zapewniają stabilność, nie tracąc efektu wybicia i płynnego biegu. Górna część buta dostosowana jest do płci i dopasowana dokładnie do kształtu męskiej lub kobiecej stopy. Asymetryczne paski Flywire wszyte w górną część ponad wierzchem stopy oraz wokół pięty łączą się ze sznurowadłami, aby zapewnić niezwykle silne, a zarazem niezwykle lekkie mocowanie.

Aby zagwarantować odpowiednie ciepło tym podczas biegania buty Nike Structure+ 15 Shield posiadają wkładki ocieplające. Waflowy profil podeszwy niezwykle skutecznie zapewnia wielomiejscową przyczepność, pozwalając na pewny bieg nawet w mroźnych warunkach. Łatwa w czyszczeniu cholewka z przetworzonego materiału z trwałą wodoszczelną impregnacją (DWR) posiada właściwości odblaskowe, poprawiające widoczność w warunkach słabego oświetlenia.







Damskie buty Nike Structure+ 15 Shield



Męskie buty Nike Structure+ 15 Shield




Damska kurtka Nike Element Shield FZ Max



Męska kurtka Nike Element Shield Max Jacket




Komentarze czytelników - 19podyskutuj o tym 
 

piotrbp

Autor: piotrbp, 2011-12-07, 20:07 napisał/-a:
Ja zeszlej zimy biegalem w dwoch koszulkach(z dlugim i krotkim rekawem) i bluza. Obowiazkowo czapka i rekawiczki. I spokojnie dalo sie trenowac przy temp. -13C. Cos mi sie wydaje, ze troszke tutaj za duzo naciagania na kaske. :-)

 

_PiTeR_

Autor: piter9414, 2011-12-07, 21:12 napisał/-a:
ja byłem ostatnio w Poznaniu i w starym browarze widziałem tę kurtkę, można ją kupić też w sklepbiegacza.pl . Ja kupiłem chustę wielofunkcyjną nie buffa ponieważ uważam że jest zbyt droga i wolę kupić lepsze buty ale kupiłem w sportowym za 15 zł praktycznie identyczną do tej z firmy buff, osobiście mi wystarczy:)

 

a.Klimczak

Autor: opir, 2011-12-17, 18:07 napisał/-a:
Nie wydaje mi się, aby kurtka była mi potrzebna do biegania, szczególnie kurtka Nike, która sporo kosztuje.
Wystarczy koszulka, dres, na mrozy powyżej -5 co najwyżej lekki polar, jak dużo zimniej to normalny, gruby polar.
Ale co do rękawiczek to trzeba już w nich biegać przy ewidentnie plusowych temperaturach, szczególnie jak się ma tak delikatne dłonie jak moje.

 

gosciu

Autor: gosciu, 2015-09-14, 11:25 napisał/-a:
Ja zawsze myslalem, że nie potrzebuje żadnej bluzy do biegania, bo i tak się rozgrzeje podczas biegania, ale kiedy się pochorowałem przez takie coś twierdziłem, że jednak by się przydała. Kupiłem sobie dość niedawno z New Balance bluzę do biegania, jest w sklepie internetowym na newbalancesklep.pl Jest bardzo lekka, ciepła i wygodna.

 

kamiljaracz

Autor: kamiljaracz, 2016-02-20, 16:04 napisał/-a:
Warto zaopatrzyć się w chustę do biegów: https://dotsport.pl/bieganie/mezczyzna/dodatki/buff-helmet-liner-pro-jok-lime-chusta-wielofunkcyjna-2176.html Mnie nie tyle przeszkadza zimno, bo mam dobrą odzież, która przed tym chroni, co zimne powietrze podczas oddychania. Chusta poprawia komfort biegania, bo łatwiej mi się, dzięki niej oddycha. Zimno nie jest tak drażniące.

 

Tomek0601

Autor: Tomek0601, 2016-11-23, 14:44 napisał/-a:
LINK: http://respro.com.pl

Sam uzywam maski Respro do biegania i co mogę powiedzieć...dzięki niej trening jest cięższy i poprawia się wydolność. A że mieszkam w nieciekawej okolicy to mniej pyłów wchłaniam przy okazji

 

snipster

Autor: snipster, 2016-11-24, 08:57 napisał/-a:
Odnośnie maski to podaj jakieś wskaźniki poprawy tej wydolności - czyli np. ile biegałeś dychę/maraton przed, a ile teraz po?
oczywiście przy założeniu, że poziom wcześniej był w miarę ustabilizowany, a nie co start poprawiałeś się o np. minutę.

 

Autor: kotowaty, 2017-11-14, 10:56 napisał/-a:
Na rynku jest teraz dostępnych dużo różnorodnych butów sportowych (tutaj https://allani.pl/wyszukaj/adidas/buty-meskie dobrze widać, jaka jest ich różnorodność ), aż człowiek się zaczyna zastanawiać, na co warto zwrócić uwagę. Czy grubość podeszwy na przykład ma tu istotne znaczenie?

 

Autor: ironbiegacz, 2017-12-07, 21:30 napisał/-a:
LINK: https://www.maski-antysmogowe.net/

Czy ktoś z was korzysta może z maski antysmogowej? Ostatnio szukam takiej i znalazłem ranking masek na stronie powyżej. Czy ktoś z was korzystał z masek antysmogowych i może napisać czy warto?

 

Moniske

Autor: Moniske, 2024-03-02, 11:28 napisał/-a:
LINK: https://shopngo.pl/

Jak jeszcze biegalamm w tamtym roku to zakładałem tylko longsleeve termoaktywny i leginsy, spokojnie dawałam radę najniżej bieglam w - 15 i zimno tylko przez pierwszy kilometr ;)

Daję namiar na fajny katalog:
https://shopngo.pl/

Można tutaj sobie przejrzeć promocje wśród marek sportowych ubrań.

 

 Ostatnio zalogowani
42.195
11:15
gabo
11:12
Nicpoń
11:10
mariuszkurlej1968@gmail.c
11:06
ikswopil@onet.pl
11:03
AntonAusTirol
10:52
michu77
10:42
rolkarz
10:28
jann
10:23
jaro109
10:11
dejwid13
09:52
Wojciech
09:51
Januszz
09:27
Gapiński Łukasz
09:27
waldekstepien@wp.pl
09:27
marswi60
09:17
|    Redakcja     |     Reklama     |     Regulamin     |