Jestes
niezalogowany
ZALOGUJ

 

Admin
Michał Walczewski
Toruń
WKB META LUBLINIEC
MaratonyPolskie.PL TEAM

Ostatnio zalogowany
2024-04-19,03:00
Przeczytano: 481/127327 razy (od 2022-07-30)

 ARTYKUŁ 
Srednia ocen:10/3

Twoja ocena:brak


Wywiad z organizatorem biegu po plaży
Autor: Michał Walczewski
Data : 2011-06-28

Naszym dzisiejszym rozmówcą jest Pani Agnieszka Czarnuch, Dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Postominie, Dyrektor XXI Międzynarodowego Biegu po Plaży w Jarosławcu.





A.C. – Agnieszka Czarnuch
M.W. – Michał Walczewski

M.W. - Od jubileuszowego, XX Międzynarodowego Biegu po Plaży minął prawie równy rok. Kolejna edycja najbardziej znanego i największego biegu „plażowego” w Polsce już w najbliższy weekend. Jak wygląda stan przygotowań do imprezy?


A.C. – Faktycznie, już tylko kilka dni do 21 edycji Międzynarodowego Biegu po Plaży. Wszystko już „prawie” dopięte na ostatni guzik. Organizatorzy innych imprez biegowych dobrze wiedzą co znaczy to „prawie”. Ciągle się zastanawiam czy wszystko jest załatwione, potwierdzone. Ta niepewność będzie mi towarzyszyć pewnie do ostatniego zawodnika na mecie. Dopiero wtedy będziemy wiedzieć co tak naprawdę można było zrobić inaczej, lepiej.

M.W. – Co zmieniło się w Jarosławcu? Każdego roku miejscowość się zmienia, często wręcz nie do poznania przez odwiedzających ją biegaczy.

A.C.
– Nadmorski Jarosławiec to niewielka wieś rybacka, która w czasie wakacji zamienia się w nadbałtycki kurort. Zdecydowanie poprawia się infrastruktura miejscowości, stopniowo remontowane są drogi i budowane nowe ulice, kolejne inwestycje czekają na realizację już tegorocznej jesieni. Od ubiegłego roku w Jarosławcu powstał też ogólnie dostępny plac zabaw dla najmłodszych, a szkoła wyposażona została w „Orlika”. Jest kolorowo za sprawą ukwieconych klombów i różnorodnych straganów. Jak grzyby po deszczu wyrastają też nowe obiekty oferujące miejsca noclegowe z pełnymi zapleczami tj. kompleksy spa, baseny wewnętrzne i zewnętrzne, restauracje, czy – uwaga – całoroczny stok narciarski i snowbordowy.





M.W. – Zmiany linii brzegowej w Jarosławcu, linii, po której przecież poprowadzony jest bieg postępują każdego roku, ale po raz pierwszy wymusiły one od organizatorów całkowitą zmianę trasy. Na lepsze czy na gorsze?

A.C.
– Najlepszą ocenę zarówno organizatorom jak i trasie wystawią uczestniczący w imprezie biegacze. Nigdy dotychczas, aż tak widoczne nie były procesy osuwiskowe na zboczu klifu. Już teraz w części zamknięta jest ul. Nadmorska w Jarosławcu, a betonowa opaska zaczęła w kilku miejscach pękać. Decyzja o zmianie trasy zapadła wczesną wiosną, kiedy to nie można było przewidzieć dalszych losów osuwiska, a chcąc organizować Bieg należało dopełnić wielu formalności, w tym w celu zabezpieczenia zaplanować przebieg trasy. Nie można też było przewidzieć czy przypadkiem w okolicach klifu nie rozpoczną się jakieś prace stabilizujące zbocze. Na 5 dni przed imprezą ciągle nie jestem w stanie stwierdzić, czy bieg mógłby odbyć się starą trasą. Wbiegnięcie na słynną już „opaskę” nie jest możliwe z powodu wykonanego drenażu, a ze zbocza wciąż osuwają się masy ziemne.

Staraliśmy się zachować 7-mio kilometrowy odcinek trasy wiodący jarosławiecką plażą. Nie było to łatwe, a zaplanowanie tzw. „agrafki” z nawrotem na plaży będzie wymagało od nas szczególnego zabezpieczenia tego newralgicznego odcinka. Wyznaczenie 2 torów biegu i zajęcie niemal całej szerokości plaży z pewnością nie spodoba się wielu plażowiczom. Mam jednak nadzieję, że będą wyrozumiali i przyłączą się do kibicowania startującym. Jedno jest pewne – sędziowie na nawrocie rozstawią punkt weryfikacyjny.





M.W. – Trochę szkoda tego miejsca przy zejściu do plaży, w którym zbierały się istne tłumy dopingujących biegaczy kibiców. W którym miejscu trasy teraz będzie najlepsze miejsce dla pragnących robić zdjęcia kibiców?

A.C.
- Na całej długości ul. Bałtyckiej w Jarosławcu aż do „pasa startowego” na pewno każdy fotografujący znajdzie miejsce dla siebie. Z kolei na plaży proponuję wybrać miejsce przy czole betonowej opaski obok zejścia nr 6. Efektowny będzie na pewno wbieg na plażę oraz wybieg w miejscowości Wicie. Zacienione, leśne dróżki i soczysta zieleń drzew i krzewów to również świetne tło dla biegaczy. Jednak mi osobiście najbardziej podobają się te dynamiczne, na których biegacze schładzają ciała pod wodnymi

M.W. – Zgłoszonych do biegu w chwili obecnej jest prawie 350 osób. To niewiele w stosunku do np. roku 2009, ale wiele osób decyduje się na start w Jarosławcu dopiero w ostatniej chwili. Na ilu uczestników jesteście przygotowani?

A.C.
– Tak jakoś jest, że uczestnicy jarosławieckiego biegania zapisują się w ostatniej chwili, w dniu biegu. Liczymy na kolejny rekord frekwencji. Przygotowujemy się na obsłużenie ok. 1000 uczestników biegu głównego, 500 uczestników biegów młodzieżowych i 200 uczestników biegu samorządowego. Tu pragnę podkreślić, że szczególny nacisk w tym roku położymy na weryfikację faktycznych powiązań z samorządem osób biorących udział w „Bursztynie Jarosławca”.





M.W. – Tegoroczny bieg otwiera sezon wakacyjny (niedziela, 3 lipca). Co przemawia za tym, by startem właśnie w Jarosławcu zainaugurować biegowe wakacje? Bałtycka plaża, nadmorskie atrakcje – co jest najsilniejszą kartą „przetargową” Waszej imprezy?

A.C.
– Biegacze z pewnością potwierdzą, że ciekawa, bardzo urozmaicona i dość trudna kondycyjnie trasa jest wielkim atutem jarosławieckiego Biegu. Maluchy także mogą potruchtać uliczkami Jarosławca w biegach „Powitania lata”. Jednakże każdy w tym czasie winien też znaleźć coś dla siebie. Ci mniej aktywni mogą poplażować nad Bałtykiem lub przy mniej gwarnych kąpieliskach jeziora Wicko czy Marszewo. Wędkarze od 1 lipca mogą wziąć udział w 3 dniowym maratonie spławikowo-gruntowym na jez. Pieńkowo.

Cyklistów i uprawiających Nordic Walking zapraszamy do poznania urokliwych okolic Jarosławca – od Wicia przez Rusinowo po Nacmierz, Królewo i Łącko. Z kolei w biegowe popołudnie na letniej scenie odbędzie się koncert pod hasłem „Klimatyczny Muss”, podczas którego wystąpią artyści z kręgu muzyki ludowej, regge i hip-hop. Przypomnimy sobie też największe przeboje „Czerwonych Gitar”. Już od piątku w Jarosławcu będą też znani z ekranów telewizyjnych – Sebastian Chmara – olimpijczyk i Zbigniew Buczkowski – aktor. Swoje przybycie potwierdzili też inni, znani sportowcy tj. Zenona Zaniewicz, Jan Huruk, Jan Dydak, czy Bogusław Mamiński. Ale oczywiście to nie wszystko. Zapraszamy. Atrakcji na pewno nie zabraknie.

M.W. – Przez wiele lat Bieg po Plaży w Jarosławcu nie posiadał praktycznie żadnej konkurencji biegowej w tym terminie, a biegacze nie mieli za dużej alternatywy. Te czasy już minęły, i w ten sam weekend odbywa się wiele innych, znanych imprez - Bieg Opolski, Limanowa Forrest czy Bieg Sokoła w Sokołowie Małopolskim. Czujecie oddech konkurencji na plecach?

A.C.
– Trudno tu mówić o konkurencji. Nasz bieg jest dość specyficzny ze względu na miejsce (sam północny kraniec Polski na styku 2 województw) i trasę. Jest też dla wielu turystów ważnym elementem ich letniego wypoczynku. Muszę stwierdzić, że do Jarosławca przyjeżdżają faktycznie ci, którym na tym zależy, bo sam dojazd do tej miejscowości nie jest łatwy – to tak naprawdę mała wioska rybacka. Chociaż z drugiej strony nie ustajemy w uatrakcyjnianiu naszej imprezy.
W tym roku po raz pierwszy XXI Międzynarodowy Bieg po Plaży został jednym z biegów (i jak na razie jedynym, który odbywa się na północy Polski) w klasyfikacji Ligi Festiwal Biegów.

Organizatorem Ligi FB jest Fundacja Instytut Studiów Wschodnich – organizator Festiwalu Biegowego Forum Ekonomicznego, rozgrywanego w Krynicy-Zdrój. W ramach Ligi biegacze z całej Polski rywalizują w 11 biegach w trzech klasyfikacjach: „punktowej”, „najaktywniejszy biegacz” i „najskuteczniejszy biegacz”. Finał Ligi odbędzie się podczas Festiwalu Biegowego w Krynicy Zdrój. Biegiem finałowym będzie „Życiowa Dycha” z Krynicy-Zdrój do Muszyny, której start zaplanowano na 10 września br. XXI Międzynarodowy Bieg po Plaży to także jeden z 10 biegów w serii Salomon Trail Running, rozgrywanych na naturalnych, zazwyczaj ekstremalnie trudnych trasach. Organizatorem cyklu jest Amer Sports Poland Sp. z o. o. – reprezentant marki handlowej Salomon (Sponsora Biegu) i Suunto – Partnera Biegu po Plaży. Informacja ta z pewnością ucieszy biegaczy, którzy także nad morzem będą mogli uczestniczyć w obu cyklicznych już przedsięwzięciach.

Wiąże się to także z dodatkowymi nagrodami rzeczowymi dla zwycięzców oraz większą ilością wspaniałych upominków do rozlosowania wśród biegaczy.





M.W. – Namawiamy biegaczy to przyjazdu nad Morze Bałtyckie z całymi biegającymi rodzinami. Jakie atrakcje czekają na najmłodszych, biegi dla dzieci i młodzieży, zabawy itd.?

A.C.
– Jak już wspomniałam Biegowi po plaży towarzyszą XXI Ogólnopolskie Biegi Młodzieżowe „Powitanie Lata 2011”. Rozegranych zostanie 6 biegów dziecięcych i młodzieżowych uliczkami Jarosławca. Pierwszy z nich na dystansie 500 m dziewcząt z rocznika 2000 i młodszych wystartuje tuż po godz. 9.00 z ulicy Nadmorskiej. Kolejne biegi to 500 m chłopców z rocznika 2000 i młodsi, 1000 m dziewcząt i chłopców z rocznika 1998-1999 oraz dziewcząt z rocznika 1996-1997, a także 2000 m chłopców z rocznika 1996-1997. dzieci i młodzież startują z pobranymi i wypełnionymi kartami startowymi, a po zakończeniu biegów otrzymują pamiątkowy dyplom, owoc i pyszną „ogniową” grochówkę.

W poszczególnych biegach zagwarantowano też drobne nagrody rzeczowe za miejsca I-VI, zaś zwycięzcy otrzymają puchary ufundowane przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wszystkich nie biegających zapraszamy do kibicowania. To naprawdę świetna zabawa. Popołudnie można spędzić przy muzyce, podczas rejsu statkiem wycieczkowym, na placu zabaw czy też innych atrakcjach. Polecam pobyt w aquaparku z kompleksem basenów na świeżym powietrzu, restauracją, grota solną i licznymi atrakcjami. Oczywiście jest także plaża, której nie zastąpi żaden, choćby najlepszy basen.



M.W. – Przejdźmy może w końcu do sedna. Co, gdzie i kiedy czeka na uczestników głównego biegu? O czym powinni pamiętać? Do kiedy można się zgłaszać, ile i jakie przewidziano nagrody?

A.C.
– Wciąż trwają zapisy przez stronę internetową pod adresem http://www.pulsarsport.pl/zapisy/portal/form/?zawody=16, jednakże tak czy inaczej każdy z zawodników musi odwiedzić Sekretariat Biegu w celu uiszczenia opłaty startowej, podpisania stosownego oświadczenia i odbiór numeru startowego. Sekretariat zlokalizowany będzie w Sali sportowej Zespołu Szkół w Jarosławcu przy ul. Bałtyckiej (obok latarni) i będzie czynny w przeddzień biegu – 2 lipca br. od godz. 18.00 do 21.00 (sobota), zaś w niedzielę – 3 lipca 2011 r. będzie można skorzystać z zapisów już od godz. 7.00 do godz. 10.15. Każdy zawodnik otrzyma też w Sekretariacie bon na pyszną, „ogniową” grochówkę i kufelek napoju z pianką (tylko osoby dorosłe!).

Do woli będzie można pić kawę Pedros ufundowaną przez Sponsora. Stoiska gastronomiczne zlokalizowane będą na parkingu przy Punkcie Informacji Turystycznej na ul. Nadmorskiej. Parking dla zawodników zlokalizowany jest na terenach przy ul. Dorszowej – dojazd z kierunku Sławno ul. Uzdrowiskową do Szkolnej i dalej na parking, spóźnialscy (po godz. 8.45) będą musieli przejechać ul. Uzdrowiskową i dalej ul. Wczasową lub Różaną lub Krokusową do Szkolnej i dalej na tereny parkingowe. Z kolei z kierunku Darłowo najłatwiej jest dojechać ul. bałtycką w Dorszową. Po starcie biegów młodzieżowych (po 8.45) jedyny możliwy dojazd będzie ul. Leśną i dalej Uzdrowiskową we Wczasową lub Różaną lub Krokusową do Szkolnej i dalej na tereny parkingowe.

Start Biegu po Plaży nastąpi tradycyjnie z ul. Nadmorskiej, a pierwsze 3 km będą prowadziły w kierunku słynnego „pasa startowego”. Biegacze wybiegną z ul. Nadmorskiej na zachód ul. Bałtycką w kierunku Rusinowa (kostka brukowa, asfalt, beton). Tu na skrzyżowaniu drogi rusinowskiej skręcą duktem leśnym w kierunku plaży. Dalej skierują się plażą na wschód w kierunku betonowej opaski by zawrócić trasą tworzącą „agrafkę”. Od tego momentu pobiegną utartym już szlakiem w kierunku Wicia i dalej duktem leśnym, „pasem startowym” wrócą na ul. Nadmorską w Jarosławcu.

Trasę zabezpieczają funkcjonariusze policji, straży granicznej, straży gminnej, straży pożarnej, ratownicy medyczni i ratownicy WOPR. Każdy z biegów pilotowany będzie przez oznakowany wóz lub pojazd w/w służb. Na trasie zlokalizowane będą karetki oraz wozy bojowe OSP w przypadku upałów serwujące biegnącym zimny prysznic.



Zaplanowano też 4 punkty z napojami – przy wbiegu na plażę, przy wybiegu z plaży w m. Wicie, na „pasie startowym” i na mecie zawodów. Bieg będzie obywał się przy częściowo wstrzymanym ruchu pojazdów, a w związku z tym kieruję ogromną prośbę do biegaczy by starali się zajmować jeden pas ruchu – szczególnie na ul. Bałtyckiej i „pasie startowym”. Szczególnie skomplikowany będzie również odcinek plażą – „agrafka” z nawrotem przy betonowej opasce, gdzie wytyczone będą 2 tory ruchu i w stronę opaski biec trzeba będzie po suchym piachu. Jak co roku liczymy na wyrozumiałość turystów i doping dla biegaczy, szczególnie na plaży.

Po przekroczeniu mety pierwszych 800! osób otrzyma okolicznościowy medal, dyplom i pakiet sponsorski, w skład którego wejdzie m.in. pamiątkowa koszulka z tkaniny „oddychającej”, okolicznościowy buton, nalepka, pojemnik na żywność czy kawa. Zwycięzcy w klasyfikacji generalnej kobiet i mężczyzn za miejsca I-X otrzymają nagrody finansowe odpowiednio od miejsca I do X – 2.000 zł, 1800 zł, 1500 zł, 1100 zł, 700 zł, 600 zł, 500 zł, 400 zł, 300 zł, 200 zł (kwoty brutto od których odliczony zostanie podatek, zgodnie z obowiązującymi przepisami), do tego za miejsca I-III zwycięzcy otrzymają pamiątkowe puchary i bony na zakupy w sieci sklepów Salomon odpowiednio o wartości 700, 500 i 300 zł.

Z ustanowienie rekordu trasy zaplanowano nagrody w wysokości 500 zł. Zawodnicy i zawodniczki zajmujące miejsca XI-XV otrzymają też nagrody rzeczowe. Przewidziano też nagrody rzeczowe z miejsca I-III w kat. wiekowych. Najlepsi strażacy, policjanci, funkcjonariusze straży granicznej otrzymają puchary ufundowane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych I administracji. Dodatkowo pogranicznicy wezmą udział w zawodach o Puchar Komendanta Głównego Straży Granicznej.

Wręczenie nagród na letniej scenie przy PIT zaplanowano na godz. 14.00-14.30, zaś odbiór nagród finansowych będzie możliwy w Sekretariacie Biegu po godz. 14.30. Po rozdaniu nagród zorganizowana zostanie licytacja upominków wśród wszystkich zawodników biegu. Do wygrania będzie m.in. pulsometr Suunto i inne atrakcyjne nagrody. Warunkiem ich otrzymania jest posiadanie i okazanie numeru startowego.



M.W. – Jak wygląda sytuacja noclegowa? Co możecie jako organizatorzy zaproponować tym bardziej oszczędnym biegaczom, a jakie hotele zaproponowalibyście tym, którzy lubią komfort? Każdego roku w Jarosławcu nowe hotele rosną jak grzyby po deszczu :)

A.C.
– Niestety nie dysponujemy własną baza noclegową, w której zakwaterowanie moglibyśmy zapewnić biegaczom, ale faktycznie jest w czym wybierać w Jarosławcu. Sam Jarosławiec może „wchłonąć” przeszło 10 tysięcy osób, więc z miejscami noclegowymi nie powinno być trudności. Zwolennicy namiotów i przyczep znajdą miejsce na kilkunastu polach namiotowych i campingach. Tanie i dobrze wyposażone są pokoje gościnne i kwatery prywatne. Coraz więcej jest też ośrodków wczasowych, wypoczynkowych, spa i pensjonatów. Także zwolennicy wysokiego standardu znajdą coś dla siebie. Oprócz tego pozostają jeszcze w „rezerwie” okoliczne miejscowości – polecam szczególnie wypoczynek w Łącku, Jezierzanach, Nacmierzu czy Rusinowie.

Najlepszym źródłem informacji o obiektach noclegowych jest niezmiennie sieć internetowa, ale i pracownicy Punktu Informacji Turystycznej podpowiedzą gdzie, co i za ile można zarezerwować. Obsługa PIT ma też najpełniejszą wiedzę co do wolnych miejsc. Zapraszam do zasięgania informacji w godz. od 9.00 do 21.00 – Punkt Informacji Turystycznej w Jarosławcu, 76-107, ul. Nadmorska 28, tel./fax: (59) 810-94-40, e-mail: pit@postomino.pl.

M. W. – Jarosławiec to nie tylko to mała wieś, ale cała Gmina Postomino, której jest częścią. Co słychać więc w Postominie? Słynna tarcza rakietowa jak wszyscy wiemy to już niestety wspomnienie, ale może dzieją się u Was inne ciekawe rzeczy?

A.C.
– Oj dzieje się, dzieje. Ostatnie lata to dla Gminy Postomino okres wielkich inwestycji. Budowane i remontowane są drogi i chodniki, powstał stadion lekkoatletyczny, 2 „Orliki”, boisko wielofunkcyjne, remontowane i przebudowywane są szkoły. Ponadto stale rozbudowywana i modernizowana jest sieć wodociągowa i kanalizacyjna, remontowane są świetlice wiejskie, budowane oświetlenie. Osuwający się jarosławiecki klif wzbudził ogromne zainteresowanie mediów, a w związku z tym coraz więcej „słychać” o naszej niewielkiej, bo 7-tysięcznej Gminie. Każdy może również na antenie Polsat News na żywo obejrzeć aktualną pogodę nadawaną wprost z Jarosławca.



Ale za oknem lato, a to okres wielu imprez kulturalnych i sportowych. Już dziś zapraszam na imprezę pn. „Lato z Bursztynową Miss Polski” (16 lipca br.), podczas której wystąpi m.in. Volver. Na 21 lipca 2011 r. zaplanowano Ogólnopolskie Zawody Pływackie na otwartym morzu pn. „Klif Jarosławca”, zaś najsilniejsi panowie spotkają się podczas Zawodów Strong Man „Jarosławiecki Mocarz” 24 lipca br. W piątek, 29 lipca pobiegniemy wraz z Bogusławem Mamińskim i innymi znanymi sportowcami w kolejnej edycji Biegu Śniadaniowego, zaś ostatniego dnia lipca odbędzie się wielkie szantowisko pn. „Kubrykiada”. 7 sierpnia zapraszamy na wieczór kabaretowy, zaś 14-15 sierpnia rowerzyści będą mieli do pokonania ponad 150 km podczas Rajdu Racibora.

Kolejny tydzień sierpnia to Cheerleaders Camp, podczas którego cheerleaderki z całej Polski ćwiczą pod okiem znanych tancerzy i instruktorów a wynikiem obozu jest pokaz ich umiejętności. Po raz kolejny spróbujemy pobić rekord świata w przewracaniu żywego domina na plaży 21 sierpnia. Zabawa poprzedzona będzie prezentacjami kapel ludowych z całego Pomorza. Sezon letni zamkniemy dorocznymi dożynkami, które odbędą się 18 września br. w Pieńkówko.

Zdradzę jeszcze jedną, potwierdzoną już informację – Gmina Postomino będzie organizatorem Mistrzostw Świata Jachtów Sterowanych Radiem na przełomie sierpnia i września 2013 r.

M.W. – Serdecznie dziękuję za rozmowę. Do zobaczenia już w pierwszy lipcowy, bardzo biegowy i miejmy nadzieję upalny weekend!



INFORMACJA POSIADA MULTI-FORUM
POROZMAWIAJ
Biegi przełajowe

XXX Jubileuszowy Bieg po Plaży - Jarosławiec, 3.7....

7
2022-07-05
Biegi / Biegi - 15 km

2019 - 29 Międzynarodowy Bieg po Plaży

1
2019-03-01
Biegi / Biegi - 15 km

2018 - XXVIII Międzynarodowy Bieg po Plaży

13
2018-07-03
Biegi / Biegi - 15 km

2017 - XXVII Międzynarodowy Bieg po Plaży

1
2017-03-01
Biegi / Biegi - 15 km

2016 - XXVI Międzynarodowy Bieg po Plaży

19
2016-07-04
Biegi / Biegi - 15 km

2015 - XXV Międzynarodowy bieg po Plaży

22
2015-07-09
Biegi / Biegi - 15 km

2014 - XXIV Bieg po Plaży

25
2014-07-17
Biegi przełajowe / Biegi - 15 km

2013 - XXIII Bieg po Plaży

29
2013-07-10
Biegi przełajowe

2012 - XXII Bieg po Plaży

39
2012-07-23
Biegi przełajowe

2011 - XXI Bieg po Plaży

91
2011-11-27
Biegi przełajowe

2010 - XX Bieg po Plaży

74
2010-07-16
Biegi przełajowe

2009 - XIX Bieg po Plaży

327
2009-07-14
Biegi przełajowe

2008 - XVIII Bieg po Plaży

125
2008-07-31
Biegi przełajowe

2007 - XVII Bieg po Plaży

11
2007-07-03
Biegi przełajowe

2006 - XVI Bieg po Plaży

30
2006-02-09
Biegi przełajowe

2005 - XV Bieg po Plaży

4
2005-06-30
Biegi przełajowe

2004 - XIV Bieg po Plaży

4
2004-07-13
Biegi przełajowe

2002 - XI Bieg po Plaży

2
2002-07-08


 Ostatnio zalogowani
biegacz54
05:14
42.195
04:23
Admin
03:00
krunner
01:53
andreas07
00:22
a.luc
23:46
stanlej
23:44
rolkarz
22:40
LukaszL79
22:26
kubawsw
22:20
BOP55
22:02
szakaluch
21:41
przemcio33
21:28
troLek
21:20
Deja vu
21:19
eldorox
21:11
|    Redakcja     |     Reklama     |     Regulamin     |