Autor: Maciej Głowacki
Data : 2003-08-04

...a jak było przed rokiem?
Mimo ciągłych opadów deszczu.

Rekordową obsadę miał III Bieg Ślad Konia, jaki w niedzielę 27 października 2002 roku zorganizowany został na Wrocławskim Torze Wyścigów Konnych Partynice przez Wrocławski Klub Biegacza PIAST w ramach corocznej akcji Biegiem po zdrowie organizowanej przy współpracy i pod patronatem Komisji Sportu i Rekreacji oraz Zdrowia Rady Miejskiej Wrocławia.

Bieg nawiązuje do tradycji rozgrywania biegów przełajowych na torach wyścigów konnych. Przypomnijmy, że tylko raz w historii polskiego biegania zdobyliśmy medal MŚ w biegach przełajowych. Przed prawie ćwierć wiekiem srebrny medal właśnie na torze wyścigów konnych zdobył Bronisław Malinowski.

Polska również była organizatorem takich zawodów, ale impreza na Służewcu rozgrywana przed 20 lata w atmosferze stanu wojennego została przez wielu światowych biegaczy zbojkotowana. Na Partynicach w 2003 roku spotykamy się na 4. Biegu Śladem Konia w niedzielę 17 sierpnia.

W ub. roku mimo ciągle padającego deszczu rozegrano biegi na czterech dystansach od 600 do 4.300 metrów na torze, na trawiastym torze, na którym, na co dzień rywalizują konie i dżokeje. Bieg główny na dystansie 4,3 km ukończyło 70 biegaczek i biegaczy. Rywalizowało wiele czołowych biegaczek i biegaczy z Dolnego Śląska oraz liczne grupy przyjezdnych m. in. z czołowego we Polsce ośrodka biegów górskich w Zdzieszowicach.
Mimo ciągle padającego deszczu rozegrano biegi na czterech dystansach od 600 do 4.300 metrów na torze, na trawiastym torze, na którym, na co dzień rywalizują konie i dżokeje. Bieg główny na dystansie 4,3 km ukończyło 70 biegaczek i biegaczy.

Rywalizowało wiele czołowych biegaczek i biegaczy z Dolnego Śląska oraz liczne grupy przyjezdnych m. in. z czołowego we Polsce ośrodka biegów górskich w Zdzieszowicach. Nie udało się pobić rekordów trasy. Nie dał rady zwycięzca pierwszego biegu Tomasz Sobczyk (wówczas WKB PIAST Wrocław) ani aktualny rekordzista Krzysztof Stefanowicz z AZS-AWF Wrocław (w ub. roku 13.08,5). Zaledwie kilka sekund zabrakło jego koleżance klubowej Julii Budniak do rekordu czołowej Polskiej maratonki Elżbiety Jarosz ze Śląska Wrocław – 15.22,0.

Nagrody dla niepełnosprawnych otrzymali Krzysztof Dziedzic i Zbigniew Stefaniak. W pozostałych biegach zwyciężyli: na 2,15 km juniorów Bartosz Hałajko (Atleta Rząsiny) – 7.28 przed Łukaszem Mansfeldem z Wrocławia – 7.28; na 1.000 m – Łukasz Kumor – 3.29,8 przed Patrykiem Marunowskim (obaj Zielony Dąb Żarów), Danielem Pawlakiem (SP 113) i Kamilem Dąbrowskim (SP Żorawina) oraz Kasią Smarzewską, Natalią Śmieszniak, Anną Moczulską (wszystkie SP 24 Wrocław) i Żanetą Rzeszotarską (Zielony Dąb Żarów) oraz na 600 m Kasia Kowal (SP 24) przed Pauliną Waligórską (Zielony Dąb Żarów) i Pauliną Zarzycką (SP 24). W klasyfikacji generalnej (liczonej wedle liczby uczestników i pozycji jakie zajmowali w poszczególnych biegach) zwyciężył