Camara de Lobos, Madera, Portugalia
Autor: Andrzej Puchacz
Data : 2002-07-11

7.07.2002, Camara de Lobos, Madera, Portugalia

Odbyły się tu mistrzostwa Europy w biegach górskich. Izabela Zatorska o 10 sekund przegrała medal z Anną Pichrtovą. Poza zasięgiem były aktualna mistrzyni Europy w biegu alpejskim Swietłana Diemidienko (Rosja) i Belgijka Catherine Lallemand. Pichrtova, Zatorska, Mudge i Belotti stoczyły zaciętą walkę o brązowy medal. Rewelacyjne okazały się Czeszki, które dokonały tego, co Polki w roku ubiegłym - zdobyły srebrny medal. Włoszki byłyby poza zasięgiem, natomiast Polki w najsilniejszym składzie z Ireną Czutą-Pakosz i Alicją Jeżówną miały realną szansę na srebrny medal, a tylko katastrofa mogłaby spowodować, że nie zdobyłyby medalu brązowego.

Niestety któtkowzroczność decydentów spowodowała, że nie dane nam było walczyć o medal.
Katastrofa przydarzyła się w rywalizacji mężczyn - Andrzej Długosz był dopiero 54, niemal 13 minut za zwycięzcom. Co było tego przyczyną - jeszcze nie wiemy. Lepiej niż można było się spodziewać wypadł Tomasz Klisz, który miał ostatnio kłopoty zdrowotne i nadal ma zaległości treningowe. Zajął 40 miejsce, wykonując normę na klasę mistrzowską i pokonując znanych nam dobrze Słowaków Michała Malaka i Lubosza Kowaczika oraz legendarnego Austriaka Helmuta Schmucka, który startował wyłącznie w biegach alpejskich (był mistrzem świata w 1994). Popularny u nas Szwajcar Alexis Gex-Fabris wygrał przed trzykrotnym mistrzem świata w tej konkurencji Włochem Marco De Gasperim. Włosi jak zwykle poza zasięgiem – najsłabszy z czwórki na 10 miejscu, rewelacyjna postawa Austriaków – srebrny medal i dobry występ Czechów - Petr Vymazal zajął 12 miejsce, a jeszcze rok temu był czwarty na mistrzostwach Polski w Międzygórzu. Czesi otarli się o brązowy medal, a przykład Vymazala i Jirziego Żaka, który był 14 świadczy o tym, że być może droga do czołówki światowej dla polskich seniorów nie jest tak odległa jakby się wydawało.

Kobiety: 8,4 km, + 532 m - 732 m
1. Svetlana Demidenko (RUS) - 39:59; 2. Catherine Lallemand (Bel) - 41:05; 3. Anna Pichrtova (CZE) - 42:01; 4. Izabela Zatorska (POL) - 42:11; 5. Angela Mudge (GBR) - 42:23; 6. Valentina Belotti (ITA) - 42:47; 7. Romina Sedoni (ITA) - 43:45; 8. Ines Hizar (SLO) - 43:49; 9. Vittoria Salvini (ITA) - 44:09; 10.Lucinda Moreiras (POR) - 44:17; 11. Ludmila Melicherova (SVK) - 44:44; 12. Cornelia Heinzle (AUT) - 45:04
1. Włochy - 22; 2. Czechy - 41; 3. Wielka Brytania - 50; 4. Niemcy - 51; 5. Słowenia - 52; 6. Belgia - 61

Mężczyźni: 13,2 km, + 685 m - 540 m
1. Alexis Gex-Fabry (SUI) - 56:37; 2. Marco De Gasperi (ITA) - 56:55; 3. Abdűlkadir Tűrk (TUR) - 57:52; 4. Emanuele Manzi (ITA); 5. Marco Gaiardo (ITA) - 58:45; 6. Florian Heinzle (AUT) - 59:15; 7. Markus Krőll - 59:45; 8. Alexander Rieger (AUT) - 59:47; 9. Paulo Goncalves (POR) - 59:54; 10. Lucio Fregona (ITA) - 1:00:00; 11. Markus Jenne (GER) - 1:00:04; 12. Petr Vymazal (CZE) - 1:00:23
1. Włochy – 11; 2. Austria – 21; 3. Francja – 47; 4. Portugalia – 47; 5. Szwajcaria – 47; 6.