Jestes
niezalogowany
ZALOGUJ

 

Admin
Michał Walczewski
Toruń
WKB META LUBLINIEC
MaratonyPolskie.PL TEAM

Ostatnio zalogowany
2024-03-28,09:06
Przeczytano: 642/940714 razy (od 2022-07-30)

 ARTYKUŁ 
Srednia ocen:0/0

Twoja ocena:brak


Zakładka STARTY - nowa odsłona
Autor: Michał Walczewski
Data : 2020-04-02

Okres epidemii to doskonały czas na wykonywanie wszelkich rzeczy, na które nigdy wcześniej nie mieliśmy czasu. Na naukę, ulepszanie, czy na prace koncepcyjne. O przebudowie pewnych elementów portalu myślałem już od wielu miesięcy, ale ze względu na wyjazdy na zawody - ciągle nie było czasu na ich wdrożenie. Epidemia w tym przypadku spadła więc niczym pomoc z niebios :-)

Jedną z najczęściej używanych przez czytelników naszego portalu funkcją - obok Kalendarza Biegów oraz materiałów prasowych - jest możliwość prowadzenia na stronie swojej listy startów. Funkcja ta cieszy się popularnością zwłaszcza wśród tych spośród nas, którzy startują w zawodach często, i od wielu sezonów. W efekcie portal MaratonyPolskie.PL stał się pewnego rodzaju archiwum, do którego w każdej chwili możemy sięgnąć i przypomnieć sobie o swoich starych startach.

Gdzie biegaliśmy, kiedy, z jakim wynikiem?

To podstawowe pytanie jakie zadajemy sobie podczas spotkań z innymi biegaczami. O ile odpowiedź nie stanowi dla nas trudności gdy jesteśmy początkującymi uczestnikami biegów, o tyle pod ciężarem kilku lub kilkunastu sezonów - coraz trudniej przychodzi nam to wszystko zliczyć. Ile mamy pokonanych maratonów? Ile ultra? Ile w Polsce, a ile za granicą? To najprostsze z "zagadek".

Pójdźmy jednak dalej i zastanówmy się: ile z naszych startów dotyczyło małych, a ile wielkich biegów? Który sezon był dla nas najlepszy? Ile mamy startów ogółem, a ile na krótszych dystansach? A może chcielibyście jednym kliknięciem otworzyć pliki z wynikami biegów w których uczestniczyliście np. w 2005 roku? Przyznam, choć wielu osobom może to się wydać dziwne, to sam do tej pory nie wiedziałem ile ostatecznie mam pokonanych maratonów. Jak daleko mi od mitycznej "setki" ukończonych królewskich dystansów? Kilka, czy kilkanaście?

Zapraszam Was do odwiedzenia wykonanej od nowa funkcji STARTY. Znajdziecie ją po zalogowaniu się w lewym górnym rogu naszego portalu - lub tak jak zawsze - w swojej wizytówce sportowej. Jak to działa możecie zobaczyć dość szczegółowo na mojej liście startów. Wystarczy kliknąć na poniższą grafikę:


Pamiętajcie: z epidemii też można korzystać, choćby robiąc porządki. Jeżeli nie teraz to kiedy? Czym dłużej będziecie czekać z utrwaleniem swoich wyników, tym z każdym rokiem będzie Wam je trudniej odtworzyć.

Technikalia:

Projektując nowy ekran za cel stawiałem sobie funkcjonalność, a więc nie liczcie na graficzne wodotryski i fajerwerki. W skali czasu nie chodzi o to, by Was oczarować urodą, ale by stworzyć konkretne, przydatne czytelnikom narzędzie.

Ekran STARTÓW zawiera wszystkie Wasze starty zaznaczone w Kalendarzu. Są one segregowane na poszczególne sezony, przy czym jako domyślny jest ustawiany najnowszy sezon na którym były zarejestrowane Wasze aktywności. Możecie przeglądać swoje starty w rozbiciu na lata, dystanse, kraje oraz wielkość imprez (o wielkości biegów - poniżej)

Sortować wyświetlane biegi możecie albo za pomocą rozwijanych list znajdujących się pod tabelą podsumowującą Wasze biegowe "łupy", albo klikając bezpośrednio w tabeli czerwone liczby. Oczywiście nie mniej ważne niż samo dodanie biegu do listy Waszych startów jest uzupełnienie osiągniętego wyniku. Służy do tego tak jak do tej pory przycisk EDYTUJ. Pamiętajcie - tylko starty z wypełnionym czasem i dystansem są brane do wszelkich podsumowań. Warto więc poświęcić chwilę i uzupełnić swoje wyniki także pod względem osiągniętego czasu.

Skoro jesteśmy już przy rezultatach. Każdy start opisany jest zarówno czasem netto jak i brutto. Powinniście wypełnić pole BRUTTO, natomiast pole NETTO jest tylko polem pomocniczym. Jeżeli nie znacie czasu brutto a tylko netto (zdarzają się takie przypadki organizacyjne) - to w pole brutto należy wpisać taką samą wartość jak netto.

Wielkość imprezy

Impreza imprezie nierówna. Problem z biegiem lat narastał ze względu na różnorodność imprez biegowych organizowanych zarówno na świecie jak i w naszym kraju. Powoduje on kłopoty w naszym KALENDARZU BIEGÓW. Obok biegów "prawdziwych", dużych imprez organizowanych profesjonalnie, z zapleczem, nagrodami, regulaminami, coraz więcej zaczęło się pojawiać imprez już nawet nie "towarzyskich" ale indywidualnych, wirtualnych czy koleżeńskich...

Obecnie biegi typu "Witunia Maraton", "NIC Maraton", "Weekendowy 10-maraton" czy większa część edycji ParkRunów stanowią w kalendarzu liczbową większość, wprowadzając w nim bardzo duże zamieszanie. Z jednej strony trudno nazwać te imprezy "prawdziwymi biegami" skoro liczba uczestników (bywa że) oscyluje w granicach 1-5 osób. Z drugiej strony, skoro biegacze chcą się w ten sposób bawić, skoro same pojęcie biegów ewoluuje w tę stronę, ciężko wyrzucić za okno rzeczywistość i udawać, że tych wydarzeń nie ma.

Uważni czytelnicy zapewne zauważyli, że niedawno w naszym kalendarzu podczas wprowadzania nowych imprez pojawiły się nowe pola - między innymi określające właśnie wielkość imprezy. Po bardzo długich (uwierzcie mi - wielomiesięcznych) namysłach postanowiłem wprowadzić cztery kategorie "wielkości" biegów. Duże, 1000 plus uczestników, średnie 100-999 uczestników, małe 10-99 oraz indywidualne 1-9 osób.

Oczywiście to kryterium ma wiele minusów. Głównym jest nieostry warunek brzegowy, gdyż czasem wbrew pozorom ciężko jest określić niebudzącą kontrowersji liczbę finiszerów. Jak liczyć uczestników biegu, na którym można ukończyć maraton lub półmaraton - czyli pobiec dystans jaki się chce? W maratonie wystartowało 125 osób, ale 60 z nich ukończyło 10 km a 33 półmaraton... Co w sytuacji gdy w ramach biegu jest kilka dystansów? Czasem start jest wspólny a czasem rozdzielny. Liczba możliwych wyjątków jest paraliżująca - ale jakąś decyzję "porządkową" trzeba było podjąć gdyż problem w naszym kalendarzu stał się już naprawdę newralgiczny i zagrażał jego spójności.

Obecnie wszystkie imprezy kameralne, wirtualne, koleżeńskie - otrzymywać mają status najniższy, czyli imprez dla 1-9 osób. Przy czym należy pamiętać, że WSZYSTKIE BIEGI WIRTUALNE klasyfikujemy jako te najmniejsze. Nie liczy się więc liczba uczestników "wirtualnego wydarzenia" ale liczba osób, które wspólnie biegły. I ponownie - wiem, to nie jest idealne rozwiązanie, ale każde inne powoduje że Pan Stefan z Leśnej Ostoi jest organizatorem takiego samego wydarzenia w kalendarzu jak Dębno Maraton.

W najbliższym czasie znajdziecie osobny kalendarz dla imprez dużych, i osobny dla tego rodzaju wydarzeń kameralnych i wirtualnych. Ktoś szukający startu w dużym biegu nie będzie musiał przebijać się przez dziesiątki wpisów dotyczących wydarzeń prywatnych.

Geografia

Dodając nowe imprezy do kalendarza - a także edytując dane już wprowadzonych - musicie obecnie wskazać także obowiązkowe dane związane z lokalizacją wydarzenia. Do tej pory wpisywaliście po prostu nazwę miasta lub wioski. Obecnie wybieracie z listy województwo, powiat, gminę - i dopiero na końcu podajecie nazwę miejscowości lub wioski. W przypadku wydarzeń zagranicznych dla krajów Europejskich należy wybrać także region.

Po co to wszystko? W najbliższym czasie uruchomimy szereg kolejnych ciekawych funkcji pozwalających na generowanie różnego rodzaju dodatkowych zestawień i wyzwań. Czy ukończyliście bieg w każdej gminie swojego Powiatu? A może ultra w każdym województwie Polski, lub dowolny bieg w każdym... regionie Włoch? To co już wkrótce Wam zaproponuję myślę, że bardzo się spodoba. Chyba, że epidemia minie i nie zdążę wszystkiego skończyć programować :-)

Moderowanie imprez w Kalendarzu

Kolejną istotną techniczną zmianą w Kalendarzu jest podawanie przez autora wpisu jego funkcji przy organizacji biegu. Dodając nowy bieg można oznaczyć się jako "Organizator" lub "osoba upoważniona przez organizatora". Trzecią opcją jest pozostanie jako zwykły "czytelnik". W tym ostatnim przypadku nasi moderatorzy będą wymagać podania linku do danych o biegu w celu stwierdzenia prawidłowości wprowadzonych danych.

Powyższe zmiany pozwolą uniknąć nam częstej sytuacji, gdy musieliśmy odrzucać na etapie moderowania wpis imprezy, gdyż nie było w internecie żadnych innych weryfikowalnych danych na jej temat. Zdarzało się to np. gdy sympatyk jakiegoś biegu dodawał powiedzmy Półmaraton Białystok do kalendarza już na rok 2021, choć sam organizator tego biegu jeszcze nie wiedział kiedy zrobi kolejną edycję. Czytelnik sugerował się tym, że "przecież ten bieg zawsze jest około połowy maja, więc już go wrzucę".

Bywało także tak, że kasowaliśmy wpis organizatora, który nie informował nas że owym organizatorem jest - i miał pretensję, że coś skasowaliśmy. A dodawał do kalendarza imprezę "żeby sobie zarezerwować już termin"...

Pliki z wynikami

W ostatniej kolumnie szczegółowej tablicy startów znajdziecie graficzny przycisk służący do wyświetlenia oryginalnych wyników danego biegu. Często może się zdarzyć tak, że wyniki w naszej bazie mamy, ale nie są one prawidłowo połączone z imprezą w kalendarzu. Klikając na grafikę macie możliwość przypisać prawidłowe wyniki i w ten sposób zbudować swoje kompletne archiwum.

Tutaj bez Waszej pomocy się nie obejdzie! Liczymy na Was, proces porządkowania plików z wynikami jest szybki i łatwy - spróbujcie, a w razie jakichś pytań czy wątpliwości, proszę o kontakt na forum.

Może się jednak zdarzyć, że wyników konkretnego biegu nie posiadamy w naszym portalu. Wtedy na tym samym ekranie możecie samodzielnie dodać na nasz serwer plik z wynikami, który znajdziecie w Internecie. Mechanizm pozwalający na samodzielne dodawanie wyników biegów przez czytelników udostępniliśmy już w listopadzie, więc jest już części z Was znany.

I uwaga: od teraz można dodawać także pliki z wynikami imprez zagranicznych. Wcześniej ich nie akceptowaliśmy.

Klub 100 Maratonów

Wszystkie powyższe zmiany mają głębszy cel. Jest nim z jednej strony fascynacja Klubem 100 Maratonów - ZOBACZ - z drugiej próba wyjaśnienia i zredukowania wątpliwości oraz kontrowersji wokół tego wyzwania.

Czym jest Klub 100 Maratonów? Jest to zestawienie biegaczy, którzy ukończyli sto lub więcej biegów maratońskich. Klub ma zarówno światową jak i Polską edycję prowadzoną przez Grzegorza Wnuka.

Systematycznie, dwa razy w roku publikowana jest aktualizacja zestawienia, która budzi wszak pewne kontrowersje. Wiele osób zauważa, że niektórzy z członków klubu zaliczają sobie prywatne, 3-5 osobowe maratony, że bieganie ich na ilość (np. w formule 5 maratonów w weekend, zbieramy się u Tadka i biegniemy w sobotę o 8:00 pierwszy, o 14:00 drugi, o 20:00 trzeci a w niedzielę znowu o 8:00 i 14:00) jest nazwijmy to... dziwne. Że maraton na 3 osoby "nie jest prawdziwym maratonem"...

Nasza funkcja startów pozwala od razu pokazać ile której kategorii maratonów pokonała dana osoba. Może to być np. 13 wielkich, 65 średnich oraz 133 małe i indywidualne. Bez oceny które rozwiązanie jest lepsze, które mądrzejsze, które prawidłowe. Skoro biegacze chcą startować także w takim prywatnych maratonach, skoro chcą je wliczać do swojej sumy - dlaczego im tego zabronić? Ci, dla których liczą się tylko "prawdziwe" maratony będą mogli zbudować własne zestawienie.

Celem dalekosiężnym jest umożliwienie każdemu z czytelników formułowanie własnych zestawień - wg. dowolnych zasad. Nie tylko maratonów. Uważasz, że liczą się tylko duże maratony? Wygeneruj zestawienie zgodne z Twoim poglądem! A może by tak stworzyć zestawienia typu "ukończ półmaraton w każdym kraju Europy", "wystartuj na 10 km w każdym regionie Niemiec", czy pokonaj ultra w każdym kraju zaczynającym się na literę K. Czemu nie :-)

Nie trzeba także od razy stawiać sobie za cel przebiegnięcia maratonu w każdym kraju świata. Może dowolny dystans w każdym powiecie? To tez duuuuuużo roboty, ale o wiele taniej!



Komentarze czytelników - 71podyskutuj o tym 
 

Fidelio

Autor: Fidelio, 2020-04-14, 20:44 napisał/-a:
Śmiga, aż miło! Dziękuję!

 

Tom74

Autor: Tom74, 2020-04-14, 22:14 napisał/-a:
Zbliżamy się do perfekcji 😀 Czas jest już Ok ale zły jest rok i miejsce. Powinna być Wiazowna 2018 zamiast Toruń 2009 😏

 

Admin

Autor: Admin, 2020-04-15, 08:51 napisał/-a:
A to miasta i rok też miały się prawidłowo wyświetlać? O tym nie było mowy :-)

Dobra, poprawiłem !

 

Tom74

Autor: Tom74, 2020-04-15, 12:03 napisał/-a:
Teraz perfekcyjnie! Wielkie dzięki. To naprawdę wyglada fajnie 👏👏👏

 

anielskooki

Autor: anielskooki, 2020-04-19, 17:01 napisał/-a:
Wygląda to coraz lepiej. Brakuje jeszcze tylko przejrzystej tabelki jeśli chodzi o starty w ujęciu rocznym z podziałami na dystanse - była wcześniej. Teraz nie mam takiej opcji. Prośba o dodanie. Pozdrawiam.

 

Admin

Autor: Admin, 2020-04-21, 19:39 napisał/-a:
Dodałem informacje w zakładce STARTY o odwołanych biegach - na czerwono. Niestety obecnie ta informacja jest bardzo istotna :-(

 

Skoczek

Autor: Skoczek, 2020-04-30, 13:50 napisał/-a:
Szkoda, że system nie rejestruje startów, które nie są podpięte po stronę maratonypolskie.pl Tak jak to jest np na enduhub

 

żeli

Autor: żeli, 2020-05-05, 08:40 napisał/-a:
Fajne to bardzo :)))). Dzięki Michał!!!

 

pawroe

Autor: pawroe, 2020-05-25, 12:53 napisał/-a:
Wyrazy uznania dla nowej interaktywnej tabeli startów. Jedna uwaga: czy nie ma możliwości wydruku poszczególnych zestawień do pdf, czy też przycisk wydruku jest schowany (albo mało widoczny) ?

 

Admin

Autor: Admin, 2020-05-25, 13:45 napisał/-a:
W tej chwili niestety jeszcze nie ma.

 



















 Ostatnio zalogowani
lordedward
09:36
Admirał
09:22
Wojciech
09:21
cinekmal
09:17
waldekstepien@wp.pl
09:16
Admin
09:06
rolkarz
08:45
kos 88
08:36
daNN
08:32
piotrhierowski
08:30
Tronidos
08:25
sparrow
08:24
kris64
08:21
Romin
08:18
Arasvolvo
08:17
Henryk W.
08:03
|    Redakcja     |     Reklama     |     Regulamin     |