Jestes
niezalogowany
ZALOGUJ

       

Przeczytano: 4383/460954 razy

 ARTYKUŁ 
Srednia ocen:7/1

Twoja ocena:brak


Relacja z Run of Spirit - Bieg Na Tak
Autor: Joanna Łakomiec
Data : 2012-04-30

"Nie wyobrażam sobie, aby takiej imprezy mogło w przyszłości nie być."

Ponad 750 osób wzięło udział w najbardziej różnorodnym biegu Poznania. Osoby z niepełnosprawnością intelektualną i fizyczną, osoby pełnosprawne, dzieci, dorośli i osoby starsze, Poznaniacy, Polacy z innych miast z Polski, spora grupa z Niemiec oraz dwóch Kenijczyków.

Wszyscy wystartowali razem w Run of Spirit – Biegu Na Tak, który odbył się 21 kwietnia 2012 r. w Poznaniu.

"Udało nam się zorganizować bieg, jakiego dotąd nie było, czyli imprezę o charakterze i sportowym i rodzinnym i integracyjnym! Wszystkie te aspekty zostały zauważone i docenione przez uczestników, co nas ogromnie cieszy. Po uwagach od uczestników trudno mi sobie wyobrazić, żeby takiej imprezy mogło w przyszłości nie być w Poznaniu", ocenia Renata Pudełko, dyrektor Stowarzyszenia Na Tak, organizatora biegu.

Charakter imprezy oddawał wyjątkowo dobrze Bieg Bez Barier na 2000m, w którym razem startowały osoby na wózkach, z kijkami i biegające.

"Wrażenia po biegu mamy niesamowite", wspomina Marcin Nowacki z Fundacji Jaśka Meli Poza Horyzonty, który startował na tej trasie razem z dziećmi z Zespołu Szkół Specjalnych nr 102.

"Mieliśmy ogromne obawy, czy wszyscy damy radę, bo dzieci nie mają najlepszej kondycji. Upór pozwolił im jednak dotrzeć do mety. Takie spotkania są bardzo potrzebne moim dzieciakom, bo na rozwój możemy liczyć tylko wtedy, jeżeli stawiamy sobie wysoko poprzeczkę. Za rok pobiegniemy z jeszcze większą grupą."

Choć pogoda nie rozpieszczała, bo od rana padało, bieg ukończyły 766 osoby. Najbardziej zmokli najmłodsi uczestnicy biegów dziecięcych, które odbyły się jako pierwsze. Mimo tego atmosfera wśród dzieci i rodziców była bardzo pozytywna.

"Widać było, że dzieci są naprawdę zaangażowane w bieg. Bardzo fajnie, że były dla nich dwie osobne trasy i dziecięce koszulki wyglądały naprawdę ekstra" ocenia Krzysztof Łakomiec, ojciec 2,5-letniego Witkora, który startował razem z 73 innymi dziećmi w biegu na 400m. "Podobało mi się, że był to bieg dla każdego, że było sporo dzieci, osób starszych i osób niepełnosprawnych. Szkoda tylko, że pogoda nie dopisała" dodaje.

Podczas zawodów uczestnicy nie byli podzieleni na grupy osób pełnosprawnych i niepełnosprawnych – wszyscy byli po prostu biegaczami, sportowcami. Każdy uczestnik sam dobierała trasę odpowiednią do swoich możliwości.

"Myślałam, że impreza będzie bardziej przypominać spotkanie integracyjne, ale Run of Spirit okazał sie być dużą profesjonalną imprezą sportową" - tłumaczy Dominika Maniecka, terapeutka - "miałam pod opieka grupę uczestników z WTZ Przylesie i mogłam obserwować jak udziela im sie sportowy duch rywalizacji. Dali z siebie wszystko zadziwiając trenerów swoimi wynikami."

Dopisała również publiczność - "Doping na starcie i na mecie był bardzo duży i stwarzało to wspaniałą atmosferę" ocenia Janusz Baranowski, uczestnik biegu na 11400m. "Niesamowite wrażenie robiły osoby niepełnosprawne, które w wielu biegach wyprzedzały znacznie osoby pełnosprawne", dodaje Grażyna Baranowska.

"Podobało mi się też, że w ramach Run of Spirit było kilka różnych tras. Dzięki temu wiele bliskich mi osób mogła wystartować na wybranym przez siebie dystansie, a po biegach mogłam się z nimi spotkać. Za rok na pewno znów wystartuję."

W biegu wzięła udział również duża grupa osób z Berlina, z Fundacji św. Jana (Evangelisches Johannesstift), która organizuje biegi o podobnej formule od czterech lat. W maju Stowarzyszenie Na Tak wybiera się na ten właśnie bieg do Berlina.

"Bardzo cieszy nas to, że w organizację biegu zaangażowało się tyle różnych osób i instytucji. Otrzymaliśmy wsparcie z PFRONu, FWPN i Urzędu Miasta oraz kilku sponsorów komercyjnych i darczyńców. Wolontariusze z AWFu, Gimnazjum Da Vinci oraz Gimnazjum w Baranowie, członkowie Drużyny Szpiku i chłopacy z Zakładu Poprawczego w Poznaniu pomogli nam ogarnąć biuro zawodów, szatnie, trasy oraz gry i zabawy dla dzieci. Pan Tadeusz Falan poprowadził konferansjerkę, Artur Kujawiński przygotował trasy, Henry Wanyoike i Joseph Kibunja przylecieli na bieg z Kenii", wylicza Renata Pudełko - "choć na co dzień każdy z nas zajmuje się innymi sprawami, to połączył nas wspólny cel i to jest wspaniałe"

Biegowi towarzyszył projekt charytatywny na rzecz szkoły dla dzieci głęboko niepełnosprawnych Zakątek. Udało się sprzedać ponad 200 balonów, które o godz. 12:00 razem poleciały do nieba. Dodatkowo rodzice uczniów ze szkoły sprzedawali ciasto, a wolontariusze losy na loterię. Goście z Fundacji św. Jana z Berlina przekazali szkole ponadto świnkę skarbonkę z pieniążkami na szkołę oraz drzewko do posadzenia w nowym ogrodzie przy szkole.

Organizatorzy ze Stowarzyszenia Na Tak deklarują, że za rok na pewno zorganizują drugą edycję. Bieg zostanie znów zorganizowany na wiosnę, choć niekoniecznie w kwietniu. "Na pewno przygotujemy się też na więcej uczestników i odpowiednie dostosujemy chociażby działanie biura zawodów oraz rejestrację na biegi. Zrobimy też pewnie pewne drobne modyfikacje w trasach. Ale idea biegu pozostanie taka sama", planuje Renata Pudełko.Komentarze czytelników - 41podyskutuj o tym 
 

marbej

Autor: marbej, 2012-04-24, 23:46 napisał/-a:
LINK: http://www.stowarzyszenienatak.pl/wyniki


Są już wyniki:)

--
Pozdrawiam,
Marcin

 

antrax

Autor: antrax, 2012-04-25, 00:41 napisał/-a:
Załapałem się i to na kilku :) - Dzięki

 

marekmuu

Autor: marekmuu, 2012-04-25, 12:55 napisał/-a:
dzieki:)

bedzie co pobijac w kolejnych edycjach!!

 

Arti

Autor: Arti, 2012-04-25, 22:46 napisał/-a:
Bardzo cieszy liczny udział dzieci i ich wielka pasja i zaciętość na trasie !

 

maciej:) ja¶

Autor: maciej:) ja¶, 2012-04-30, 09:52 napisał/-a:
Brawo dla organizatorów a przede wszystkim dla uczestników, cieszę się że mogłem brać udział w tym biegu bardzo fajny klimat JESTEM NA TAK 8)8)8)

 

MaxGepp

Autor: MaxGepp, 2012-05-30, 15:45 napisał/-a:
Byłem jednym z tych leniwców, którzy przytruchtali na samym koniuszku i pamiątek w postaci medali nie otrzymali na mecie. Dziś przyszedł pocztą tak jak zapewniał organizator. Jest super, jedyny w swoim rodzaju i na pewno warto było na niego cierpliwie poczekać. Już nie mogę doczekać się kolejnego biegu w przyszłym roku. pozdrawiam :-)

 

maciej76

Autor: maciej76, 2012-12-21, 14:26 napisał/-a:
Oto odpowiedź na mojego maila z pytaniem o drugą edycję imprezy:

Witam
Druga edycja biegu Run of Spirit odbędzie sie 20 kwietnia 2013
Pozdrawiam
Magda Garbowska
Stowarzyszenie Na Tak

Super, bo impreza była przednia:)

 

KKFM

Autor: KKFM, 2012-12-21, 15:45 napisał/-a:
Słyszałem o Poznaniu,ale nie mogłem w tym roku być(maraton w Krakowie), ale byłem na bliźniaczej imprezie w Berlinie i tez było SUPER. W 2013 r postaram się przyjechać z kolegą Marcinem Grabińskim (jego wizerunek był na medalu berlińskiej imprezy).

 

Arti

Autor: Arti, 2012-12-21, 16:49 napisał/-a:
Potwierdzam i będzie jeszcze ciekawiej i lepiej ;) Polecam ;)

 

maciej76

Autor: maciej76, 2012-12-21, 19:03 napisał/-a:
Mój synek, już się nie może doczekać rewanżu w najmłodszej kategorii(400m)
W liście do gwiazdora napisał, że chce Asicsy, bo są najszybsze:)
Arti, masz jakieś info n/t ilości biegów?

  Ostatnio zalogowani
Pawel_Wu
19:23
Jarek42
18:50
czewis3
18:48
creas
18:03
paulina82
18:00
crespo9077
17:52
CZARNA STRZAŁA
17:32
kasjer
17:15
Maciej
16:52
ona
16:48
Ryszard
15:44
BULEE
15:42
eldorox
15:41
Dinozaur
14:34
Kamus
14:06
Henryk W.
14:03
|    Redakcja     |     Reklama     |     Regulamin     |