Jestes
niezalogowany
ZALOGUJ

 

benek
Piotr Bętkowski
Warszawa
CITY TRAIL Team
MaratonyPolskie.PL TEAM

Ostatnio zalogowany
2024-04-11,14:53
Przeczytano: 391/134022 razy (od 2022-07-30)

 ARTYKUŁ 
Srednia ocen:9.2/5

Twoja ocena:brak


Nordic Walking ostro atakuje
Autor: Piotr Bętkowski
Data : 2010-07-26

W ostatni wakacyjny weekend (28-29.08.2010) w Złotoryi (województwo Dolnośląskie) zostaną rozegrane Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Nordic Walking. Każdy z nas zauważa wzrost popularności tej formy aktywności fizycznej. Jaki jest związek biegania z Nordic Walking? Jakie przepisy obowiązują podczas tego typu zawodów? Na te, i inne problematyczne pytania, odpowiedziała nam organizatorka zawodów - Pani Paulina Ruta Kaczmarska. Mamy nadzieję, że ten wywiad przybliży nieco naszym czytelnikom tematykę Nordic Walking oraz zachęci do wzięcia udziału w zawodach 28 i 29 sierpnia 2010 roku.

Oprócz Mistrzostw Polski przewidziano również imprezy towarzyszące:

28.08.2010 - Ogólnopolskie FORUM Nordic Walking (wykłady, catering dla Gości, wstęp bezpłatny, każdy otrzyma teczkę konferencyjną- materiały promocyjne)

28.08.2010 - bezpłatny rekreacyjny "Po złoto marsz !” - marsz Nordic Walking po najciekawszych zabytkach Złotoryi (połączony z ich zwiedzaniem) a zakończony integracyjnym ogniskiem z nauką płukania złota przy pochodniach (każdy uczestnik marszu otrzyma fiolkę ze złotem!)

29.08.2010 - podczas rywalizacji konkursy (z nagrodami) oraz występ Laureatki I miejsca w konkursie na najlepszą sportową piosenkę w konkursie niemieckiej telewizji VIVA - ZUZANY.

Do imprezy w Złotoryi pozostał jeszcze nieco ponad 1 miesiąc… zatem kijki w dłoń i marsz do lasu :-) Więcej informacji na temat zawodów na stronie: www.mmpnw.pl




P.B. - Piotr Bętkowski
P.R. - Paulina Ruta-Kaczmarska

P.B - Jak zdefiniować sport jakim jest Nordic Walking?

P.R.
- Nordic Walking jest stosunkowo młodą dziedziną rekreacyjno - sportową w Polsce, z naciskiem na słowo REKREACJA. Poprzez organizację zawodów pokazujemy, że jest to także SPORT, i także w tej dyscyplinie można rywalizować poprzez jak najszybsze pokonywanie poszczególnych dystansów (5 km, 10 km, 15 km, 20 km, a nawet maratonu).

Nie można jednak zapominać o prawidłowej technice Nordic Walking - czyli poruszamy się marszem (nie może wystąpić faza lotu jak w biegu) używając specjalnych kijów do Nordic Walking. W technice Nordic Walking jest ważnych kilka elementów, które odróżniają ją od zwykłego marszu (bez kijów), jednakże Nordic Walking to aktywność ruchowa, która bazuje na naturalnej formie ruchu, jaką jest chód.

P.B. - Jak w ogóle nordic-walking trafił do Polski?

P.R.
- Ciągle jeszcze "trafia", proces nie zakończył się. Porównując np. z naszym zachodnim sąsiadem Niemcami - w Polsce chodzi z kijami wciąż tylko garstka ludzi, dlatego proces powstawania nowych klubów, organizacji ciągle jest jeszcze bardzo aktywny. Od strony sportowej Nordic Walking powstał jako aktywność ruchowa po modyfikacjach treningów sportowych przeznaczonych dla narciarzy biegowych w lecie.




P.B. Jaka jest przewaga Nordic Walking nad zwykłym marszem?

P.R.
– Najważniejsza różnica polega na tym, że poprzez stosowanie prawidłowej techniki Nordic Walking uruchamiamy 90% mięśni naszego ustroju, odciążamy stawy biodrowe i kolanowe (poprzez prawidłowe wbicie kija w podłoże)

P.B. - Skąd taki wzrost popularności tego sportu w Polsce?

P.R.
- Ludzie chyba zaczęli dostrzegać na własnej skórze to, o czym się mówi i pisze, czyli o zbawiennych skutkach uprawiania Nordic Walking. Rozpoczął się intensywny proces szkolenia Przewodników / Instruktorów / Sędziów Nordic Walking. Dyscyplina ta staje się obecna w klubach seniora, w uniwersytetach III wieku, a także na Uczelniach Wyższych, w szkołach, a nawet w szpitalach. Takie zachowania świadczą o tym, że Nordic Walking ma różne poziomy: rekreacyjny, sportowy i rehabilitacyjny.

P.B. - Ile obecnie osób w Polsce uprawia Nordic Walking i czy są one stowarzyszone?

P.R.
- Część z tych osób jest zrzeszona w klubach (np. bardzo znana z biegów grupa Grzmiące Kije), jednakże znaczna większość osób uprawia Nordic Walking indywidualnie. W celu zrzeszenia tych ludzi powstało Polskie Stowarzyszenie Nordic Walking, w którym chcemy zrzeszać jak największą ilość osób z całej Polski uprawiających tę dyscyplinę! Już niedługo ruszy oficjalny portal Polskiego Stowarzyszenia Nordic Walking - każdy będzie mógł się do niego zapisać.

P.B. - Gdzie można kupić i jak dobrać odpowiedni sprzęt Nordic Walking?

P.R.
- Polecam zakupy w markowych sklepach internetowych, u dystrybutorów poszczególnych, najlepszych marek. Najczęściej nietrudno je odnaleźć, bowiem są to te same marki, które produkują sprawdzony, profesjonalny sprzęt do uprawiania sportów zimowych od lat.

P.B. - Zawsze wydawało mi się, że Nordic Walking to sport skierowany do osób starszych, jednak w parkach zauważa się coraz więcej młodszych osób. Czy to oznacza że Nordic Walking to sport dla każdego?

P.R.
- Ze względu na mój zawód (jestem nauczycielem WF i fizjoterapeutą) stosuję Nordic Walking zarówno u moich uczniów w szkole podstawowej, gimnazjum, jak i wśród osób starszych, w szpitalu. Ponadto prowadzę regularne grupy treningowe nastawione na prawidłową technikę i wynik. Uczęszczają tu ludzie w różnym wieku, aktualnie przygotowujemy się do Mistrzostw Polski. Mamy dość dobrą obstawę, bowiem chodzi z nami Mistrzyni Polski w Nordic Walking, Ewelina Zawadzka (8 km) oraz Wicemistrz Polski w Nordic Walking, Piotr Kaczmarski (8 km).




P.B. - Jak wyglądają kwestie regulaminowe zawodów Nordic Walking?

P.R.
- W kwietniu 2010 powstała Ogólnopolska Komisja Sędziów Nordic Walking działająca przy Polskim Stowarzyszeniu Nordic Walking. Po wielu spotkaniach udało nam się zmodyfikować przepisy na podstawie International Association of Athletics Federations Competition Rules 2006-2007. Prowadzimy także szkolenia na Sędziego Nordic Walking, certyfikowane m.in. logiem Polskiego Stowarzyszenia Nordic Walking, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Jeleniej Górze.

P.B. - Wiem, że jest kilka technik NW, jednak większość osób w Polsce nie ma o tym zielonego pojęcia i tym samym nie wykorzystuje tego rodzaju aktywności w 100%. Jak temu zapobiec?

P.R.
- Chodzić z instruktorem! Przynajmniej na początku, a przez to zapobiegać złym nawykom ruchowym. Rozpocząć treningi najlepiej jest pod okiem instruktora.

P.B. - Jest Pani organizatorką Międzynarodowych Mistrzostw Polski w Nordic Walking. Kto może wziąć udział w tych zawodach i na jakich dystansach odbywać się będzie rywalizacja?

P.R.
- Udział w zawodach może wziąć każdy kto zechce. Należy się tylko zapisać poprzez stronę www.mmpnw.pl - zakładka zgłoszenia. Rywalizujemy na pięknej trasie (okolice Rezerwatu Przyrody WILCZA GÓRA) na dystansach 5 km i 10 km, według następującej klasyfikacji:

Kobiety:

K18: 18 - 39 lat
K40: 40 – 49 lat
K50: 50 - 59 lat
K60: 60 - bez ograniczeń

Mężczyźni:

M18: 18 - 39 lat
M40: 40 – 49 lat
M50: 50 – 59 lat
M60: 60 - bez ograniczeń

Już niedługo na stronie www.mmpnw.pl i www.ssir.p, ukaże się film z trasy Mistrzostw oraz mapa i zdjęcia.




P.B. - Znalazłem w kalendarzu imprez Nordic Walking kilka rodzajów Mistrzostw Polski (I Otwarte Mistrzostwa Polski w Nordic Walking w Zielonej Górze, II Mistrzostwa Polski w Nordic Walking Gniezno oraz Wasze). Które są oficjalnymi zawodami PZNW?

P.R.
- Założyliśmy Polski Związek Nordic Walking, jednakże ze względów formalnych nasze Mistrzostwa organizuje Polskie Stowarzyszenie Nordic Walking. Pozostałe Mistrzostwa organizują inne, podobne organizacje. W Zielonej Górze (Korona Wału Zielonogórskiego 2010 i I Otwarte Mistrzostwa PL w Nordic Walking 2009) mamy Partnerów - działamy razem.

P.B. - Co jest bardziej korzystne dla zdrowia. Bieganie czy Nordic Walking?

P.R.
- Przez wiele lat uprawiałam maraton (biegałam maratony w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu) i nie da się ukryć, że podczas biegania bardzo obciążamy stawy. Szukając ratunku dla stawów znalazłam Nordic Walking - zachowuję te same parametry wysiłkowe, ale odciążam stawy, to mi się podoba. Jednak o bieganiu nie zapomniałam - przynajmniej raz w tygodniu biegam, więc myślę, że pół na pół.

P.B. - Jak zachęciłaby Pani biegaczy do startów w zawodach NW?

P.R.
- Na pewno poprzez aspekt zdrowotny - odciążenie stawów, ale także jako urozmaicenie treningów biegowych. Wiem z doświadczenia, że pokonując codziennie 20 km - przez kilka / kilkanaście lat - staje się to rutyną. Często szukamy czegoś podobnego, jakiejś modyfikacji, urozmaicenia. Lekarstwem na monotonię może być właśnie Nordic Walking. Nie ukrywam, że większość zawodników, osiągających sukcesy w dziedzinie Nordic Walking to wieloletni biegacze, zawodnicy LA (podczas tegorocznej Oficjalnej Rozgrzewki przed Mistrzostwami PL w NW, która odbyła się podczas I Biegu Szlakiem Wygasłych Wulkanów, w Złotoryi) czołowe miejsca zajęli właśnie biegacze uprawiający maratony, półmaratony biegowe.

Dodam, że wśród zaproszonych sportowców na Mistrzostwach PL w Złotoryi pojawi się Maciej Dawidziuk - Mistrz z 13. Światowych Igrzysk Policjantów i Strażaków w Kanadzie (Vancouver) 2009 - World Police & Fire Games (biegi), a także Ewa Nowakowska (Mistrzyni PL w siedmioboju, LA) i Karolina Tymińska (6 zawodniczka na świecie - siedmiobój) i wiele innych Gwiazd Sportu, z którymi negocjujemy jeszcze warunki współpracy :-)

P.B. - Dziękuje za rozmowę

P.R.
- Dziękuje.




Paulina Ruta-Kaczmarska jest nauczycielka wychowania fizycznego w Krotoszycach. Jako absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu doskonale zdaje sobie sprawę z potrzeby aktywności fizycznej w codziennym życiu. Ukończyła kilka maratonów biegowych, by po kilku latach zająć się propagowaniem Nordic Walking w Polsce. Ukończyła kursy instruktora / szkoleniowca Nordic Walking. W sierpniu organizuje Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Nordic Walking w Złotoryi.



INFORMACJA POSIADA MULTI-FORUM
POROZMAWIAJ
Nordic Walking

Mistrzostwa Polski Nordic Walking - Złotoryja, 3-4...

2
2011-05-16
Nordic Walking

Mistrzostwa Polski Nordic Walking - Złotoryja

29
2010-09-02




















 Ostatnio zalogowani
Biela
05:29
biegacz54
05:20
janusz9876543213
04:51
Andrea
00:43
BonifacyPsikuta
00:34
lordedward
23:43
tomako68
23:06
sit9
23:00
Bartu¶
22:56
INGL66
22:33
LukaszL79
22:25
Ziuju
22:22
a.luc
22:16
rolkarz
22:07
lisu
22:06
przystan
22:05
|    Redakcja     |     Reklama     |     Regulamin     |