Jestes
niezalogowany
ZALOGUJ

   

Arti
Kujawiński Artur
Poznań
Klub Biegacza "MANIAC" Poznań

Ostatnio zalogowany
2021-12-31,14:41
Przeczytano: 12993/223045 razy

 ARTYKUŁ 
Srednia ocen:10/4

Twoja ocena:brak


Championchip PaceMaker TEAM w 2009
Autor: Artur Kujawiński
Data : 2009-12-28
W roku 2009 powstała pierwsza w Polsce profesjonalna grupa pacemakerów ChampionChip PacemMaker TEAM. Partnerami sprzętowymi zostały firmy Championchip i Olimpius.pl. Portal MaratonyPolskie.PL stał się platformą medialną i techniczną grupy.

Z miłą chęcią objąłem rolę selekcjonera tego zespołu i jak to bywa rozpoczęły się powołania i budowanie zespołu. Podstawą doboru była znajomość biegaczy, ich doświadczenie, charakter oraz ich świadomość spełnianej roli. Wśród „poborowych” były też tzw. osoby z polecenia, które dostały szansę i przy asyście innych doświadczonych biegaczy miały możliwość zadebiutowania w roli pacemakera.

W ten sposób bezpiecznie zbierały doświadczenie na kolejny sezon. W większości na każdy czas biegło po 2-3 pacemakerów, którzy wspierali się na trasie i kontrolowali międzyczasy. Kluczową kwestią jest by pacemaker miał świadomość roli jaką pełni na biegach masowych. Nie jeździłem wprawdzie po stadionach (tu aluzja do selekcjonera) ale czytałem fora, opinie, rozmawiałem z osobami, które uważałem, że mogą zostać obdarzone zaufaniem a także spotykałem na biegach w których brałem udział.

W ten sposób jeszcze wiosną skompletowany został zespół. Pamiętać należy, że maratonu nie biega się z doskoku lecz trzeba mieć świadomość, że jest to ważne i wyczerpujące zadanie. Jako selekcjoner miałem już swoich faworytów ale oczywiście trzeba było wzmocnić skład. Podobieństwo do piłki nożnej jest tylko w nazewnictwie bo profesjonalizm jest tutaj znacznie większy. W naszej grupie pacemaker to człowiek – drogowskaz, ktoś kto wskazuje równe tempo i czas końcowy jaki można osiągnąć biegnąc u jego boku.

Ich głównym zadaniem jest bieg równym tempem od startu do mety tak aby na każdym etapie biegu wskazywać realny czas ukończenia (wskazany na oznaczeniu pacemakera). Wielu z uczestników biega różną taktyką, pierwszą połowę dystansu szybszą lub też spokojniejszą. Dzięki pacemakerom na trasie zawsze można obserwować koło jakiego czasu końcowego "można się zakręcić". Oczywiście zachęcam do bezpośredniego przyłączania się podczas biegu do wybranej grupy, którą prowadzi pacemaker.

Można też już od samego początku wystartować z grupą na dany czas, dzięki ich widocznym oznaczeniom w tłumie bądź poprzez wydzielone strefy przez organizatorów. Szczególnie bieg za pacemakerem poleca się osobom początkującym, które z uwagi na brak doświadczenia często startują nadając sobie zbyt szybkie tempo co niekorzystnie odbija się na wyniku końcowym.

Pacemakerzy z ChampionChip Pacemaker TEAM wystartowali w 7 renomowanych polskich imprezach biegowych:

29 marca 2009 – II Półmaraton Poznański
5 kwietnia 2009 – II Półmaraton Dąbrowski
14 czerwca 2009 – III Półmaraton Słowaka w Grodzisku Wlkp
7 czerwca 2009 – Maraton Metropolii Bydgoszcz – Toruń
6 września 2009 – 19 Półmaraton Philipsa w Pile
13 września 2009 – 27 Wrocław Maraton
11 października 2009 – 10 Poznań Maraton


Ludzi z teamu połączyła pasja i chęć pomocy innym. Mam nadzieję, że wdzięczność ludzi, którym pomogli sprawi, że nasz zespół będzie rósł w siłę, stanie się jeszcze bardziej profesjonalny i ponownie w sezonie 2010 zobaczycie nas na trasach wielu imprez biegowych a partnerzy Championchip i Olimpius.pl nadal sprzętowo będą nas wspierać równei profesjonalnie jak dotychczas. Podziękowania składamy również organizatorom biegów, w których pacemakerowaliśmy. Zawsze wykazywali wiele troski i profesjonalizmu by sprawnie móc przygotować się do naszej „akcji”.

Za cały sezon 2009 wielkie podziękowania należą się pacemakerom. Warto podkreślić, że w teamie znalazły się trzy kobiety, które doskonale wypełniały powierzone zadania pacemakerowania. Podziękujmy im, bohaterom biegowych tras, bo dali z siebie wiele ,własnymi nogami i włożonym wysiłkiem przyczyniając się do wielu życiówek.
Mariusz Adamczyk

Michał Matląg

Bartosz Grabkowski

Szymon Fluks

Marcin Ferlak

Krzysztof Czerski

Mateusz Wroński

Janusz Wacnik

Artur Kujawiński

Wiesław Pastuszka

Mateusz Markowski

Leszek M

Dalia Delewska

Lidia Czerwionka

Piotr Książkiewicz

Tomasz Rusiecki

Rafał Kłodzik

Tadeusz Sambak

Piotr Bętkowski

Jerzy Wawrzyniak

Arek Fabiś

Łukasz Machlowski

Przemysław Torłop

Bogdan Jurek

Ryszard Machlowski

Wojciech Dybiżbiński

Robert Łagoda

Magda Bartoszewicz

Robert Celiński

Jacek Lenart

Wojciech Wanat

Maciej Krzyżanowski

Miłosz Kamieniak

Krzysztof Sarapuk

Krzysztof Wojnecki

Piotr Spaliński

Łukasz Łoziński

Michał Łubian

Mirosław Wira

Kuba KoczwaraTuż przed „akcją”. Dzięki formie i realnie dobranemu czasowi pacemakerowania, wyruszamy na trasę bez obaw. Respekt do dystansu oczywiście zawsze mamy.
Na stoisku portalu maratonypolskie.pl
Uroczysta prezentacja pacemakerów. Czujemy się wyróżnieni i świadomi jak ważna jest nasza rola na trasie biegu.
W Dąbrowie Górniczej – staramy się rozluźnić spiętych uczestników, najlepszy w tej roli jest Tusik. Dzięki temu biegaczom szybciej mijają kilometry a trud trasy wydaje się lżejszy.
Podczas pacemakerowana. Prócz trzymania tempa pacemakerzy opowiadają historie, czasami nawet pełnią rolę przewodników a wszystko to...
aby z uśmiechem na mecie cieszyć się osiągniętym rezultatem i oczywiście ukończonym dystansem.

DO ZOBACZENIA W 2010 !!!INFORMACJA POSIADA MULTI-FORUM
POROZMAWIAJ
Biegi / Rozmowy na inne tematy

PaceMaker TEAM - startujemy

150
2016-04-18
Biegi / Znak zapytania

Hasło reklamowe teamu

8
2009-04-04
 Ostatnio zalogowani
Nicpoń
21:39
KJ
21:34
Lektor443
21:15
Namor 13
20:46
Admin
20:33
wejac
20:20
pagand
20:13
Pathfinder
19:58
kryspek66
19:55
Basia
19:52
soniksoniks
19:35
jaro109
19:27
przemcio33
19:03
pawlo9
18:53
Wojciech
18:48
Pawel63
18:38
|    Redakcja     |     Reklama     |     Regulamin     |