Przeczytano: 585/60997 razy (od 2022-07-30)

Twoja ocena:brak

Półmaraton 4energy w Katowicach
Autor: Bohdan Witwicki
Data : 2008-06-25

Pomysł na organizację biegu ulicznego w Katowicach powstał kilkanaście lat temu. Jednak dopiero w 2005 roku doczekał się realizacji. Grupa przyjaciół-biegaczy zdecydowała się na przeprowadzenie biegu w stolicy Górnego Śląska.

Zorganizowany w 2005 roku bieg miał być z założenia jednorazowo przeprowadzonym półmaratonem. Frekwencja uczestników, liczne pozytywne opinie po biegu zdopingowały organizatorów do organizacji kolejnych imprez.

Pierwszy półmaraton rozegrano na terenie Doliny 3 Stawy. Bieg ukończyło 360 osób. Zwyciężył Richard Rotich z Kenii przed Jaroslawem Pałczykiem z Katowic. Najszybszą wśród kobiet była Dorota Ustianowska z Częstochowy.

W 2006 roku rozegrano bieg na tej samej, ale już atestowanej przez PZLA trasie. Zwyciężył Michael Karonei z Kenii z wynikiem 1:07:23 wyprzedzając Joela Komen z Kenii oraz Aleha Hutnik z Białorusi. Najlepszy z Polaków – Dariusz Starzyński przybiegł na czwartym miejscu. Najszybszą zawodniczką była Ewa Dederko z Częstochowy. Do mety dobiegło 681 zawodników

Tak jak pierwszy, również i drugi półmaraton otrzymał wysokie noty wśród biegaczy. Nagrodą dla organizatorów było przyznanie po raz kolejny (pierwszy w 2005 r.) tytułu Złotego Biegu – certyfikatu przyznawanego przez kapitułę portalu MaratonyPolskie.PL dla najlepszych imprez biegowych w Polsce.

2007 rok to zmiana trasy biegu. Zawody rozegrano również na 7 kilometrowej pętli, atestowanej trasie 21.097 km trasie. Bieg przeprowadzono jednak w centrum Katowic. Niespodzianką dla biegaczy była nietypowo usytuowana meta. Półmaraton 4energy kończył się w największej hali sportowej – katowickim Spodku. To unikalne na skalę Polską i Europy rozwiązanie spodobało się biegaczom. Tym co odróżnia półmaraton 4energy od innych biegów ulicznych w Polsce to oprócz wspaniałej atmosfery w wzorowej organizacji, fakt iż organizatorzy przyznają większe nagrody pieniężne dla kobiet.

Półmaraton 4energy w 2007 roku wygrał Paul Ngetich z Kenii. Na trudnej technicznie, z długimi podbiegami trasie osiągnął wynik 1:08:27. Drugie miejsce zajął Dimitrij Dudowski z Białorusi a trzeci był Damian Zawierucha. Najszybszą kobieta została Agnieszka Gortel z Mikołowa. Trzeci półmaraton 4energy ukończyło 851 zawodników z Polski, Białorusi, Czech, Słowacji, USA, Włoch, Ukrainy i Wielkiej Brytanii.

W ramach półmaratonu 4energy rozgrywany jest co roku również bieg na krótszym, 7 km dystansie. I tak:

2005 r. ukończyło bieg 38 osób (zwycięzcy: Tomasz Wilczyński, Marta Grzelak)
2006 r. ukończyło bieg 65 osób (zwycięzcy: Tomasz Wojnar, Ewa Kucharska)
2007 r. ukończyło bieg 124 osoby (zwycięzcy: Michal Kaczmarek, Angelika Stanek)

Na zakończenie warto podkreślić, iż organizatorzy myślą również o najmłodszych biegaczach. Ubiegłoroczne święto biegowe w Katowicach to również biegi dla dzieci i młodzieży szkół podstawowych i gimnazjów. Swój bieg mają również przedszkolaki. Na metę w Spodku wbiegło w ubiegłym roku ponad 800 dzieci.

Wyniki wszystkich dotychczasowych biegów dostępne są na stronie internetowej biegu

Półmaraton 4energy to bieg nad którym honorowy patronat sprawuje Prezydent Katowic Piotr Uszok oraz Polski Związek Lekkiej Atletyki. Honorowym patronem biegu jest również V-ce Prezes Pronox Technology Dariusz Smagorowicz.

Impreza nie doszła by do skutku bez wsparcia wielu firm. Dotychczasowymi partnerami / sponsorami półmaratonu 4energy byli: Fortis, Microsoft, Benq, Reporter, Newline, Tele24, Easy Touch oraz kilkanaście firm i ludzi dobrej woli dla których półmaraton 4energy to nie tylko jeden z biegów w Polsce ale również "Bieg organizowany z pasją"