Jestes
niezalogowany
ZALOGUJ

 

Przeczytano: 326 razy (od 2022-07-30)

 ARTYKUŁ 
Srednia ocen:0/0

Twoja ocena:brak


Maratony Polskie 2005
Autor: Jacek Karczmitowicz
Data : 2006-02-07

Nie istnieje metoda, która mogłaby jednoznacznie oceniać jakość imprezy sportowej jaką jest maraton. Nigdy nie ma pewności obiektywności oceny zjawiska, jakim jest maraton. Niezmiernie trudno, wyznaczyć grupę „niezależnych sędziów”. No bo któż miałby to być? Kibic stojący na poboczu? Kierowca stojący w korku? Dziennikarz lokalnej gazety? Biegacz, który ukończył /nie ukończył/ bieg? Czy może sam organizator? Kibic i kierowca odpadają w przedbiegach. Dziennikarz oraz organizator odpadają, z podobnych powodów, oraz z uwagi na istnienie czegoś, co nazywa się „net work”. Pozostają biegacze.

W sumie, w handlu najlepszymi ekspertami są odbiorcy, więc czemu w tym przypadku miałoby być inaczej? Jednak ocena biegacza może być wynikiem chwilowych skrajnych odczuć np. euforia po osiągnięciu zamierzonego celu czy wręcz odwrotnie, psychiczny dołek po porażce. Sąd wydawany przez biegacza ma wady i zalety. Zaletą jest fakt, że jest jednym z odbiorców produktu, jakim jest bieg /hm tak powinno być, niestety rzeczywistość wskazuje, że biegacz jest trzecio- a nawet czwartorzędnym odbiorcą biegu/. Wpływ ma na to wiele czynników np. podróż do miejsca zawodów, poziom przygotowania do samej imprezy, samopoczucie po biegu czy nawet rozchwianie hormonalne jakie towarzyszy maratończykowi po biegu.

Jednak można z dużą dozą pewności założyć, że biegacz oceniając nie kieruje się chęcią faworyzacji czy wprost przeciwnie - samego biegu tudzież organizatorów. Sama ocena może być obarczona błędem, jednak są metody minimalizacji wystąpienia tego zjawiska. W metodzie „ankiet sędziów- ekspertów” opisujemy zjawiska w kilku płaszczyznach, na koniec oceniając całość. No i tu pozostaje już ocena samego uzasadnienia. Jeśli jakieś zjawiska powtarzają się w ocenach uznajemy je za istotne.

Jako „kolegium sędziów – ekspertów” traktuję oceny wystawione przez odwiedzających dział „RANKING” serwisu internetowego www.maratonypolskie.pl. Uważam, że wystawiający tam oceny są obiektywni. Wielokrotnie mam odmienne odczucia od prezentowanych tam, jednak należy przyznać, że opisane zjawiska i zdarzenia miały miejsce, a ocena zależy od wrażliwości samych oceniających.

Maja rola ogranicza się tylko do analizy wystawionych tam ocen. Natomiast moje prywatne komentarze i oceny każdorazowo są podkreślone. Ocenie ze zrozumiałych względów podlegają tylko te biegi maratońskie, w Polsce, w 2005r, które zostały w dziale RANKING ocenione.Oto one w kolejności chronologicznej:

1. Cross Maraton Koleżeński im. A.Walczaka w Kościelnej 30.01.2005r ilość ocen 5 ocena średnia 4,4.
Zalety: wspaniały medal, dobrze przygotowane zaplecze i atrakcyjna dobrze oznaczona trasa.
Wady: bieg koleżeński.
Formuła biegów koleżeńskich determinuje do udziału specyficzny typ biegaczy a tym samym ich oceny mogą być obarczone zbyt dużym ładunkiem emocjonalnym. W związku z tym maratony koleżeńskie, raczej nie będą przeze mnie komentowane.

2. 100 Maraton Przemka Torłopa w Gdańsku 19.03.2005r ilość ocen 8 ocena średnia 4.
Zalety: ciepła atmosfera, zapewnione noclegi;
Wady: wątpliwości co do pokonanego dystansu, brak medali dla osób, które nie wniosły wpisowego, bieg koleżeński.
3. 32 Maraton Dębno 10.04.2005r ilość ocen 41 ocena średnia 5,00.
Zalety: Szybka, atrakcyjna trasa, żywiołowy i liczny doping mieszkańców, sprawna praca organizatorów, wspaniała atmosfera.
Wady: lokalizacja Dębna.
Mistrzostwa Polski – to zobowiązuje. Najszybsza trasa w Polsce. Od wielu lat średnia ocena tego biegu jest stała. Dębno, pomimo tragicznej komunikacji szczególnie w niedzielę i położenia na uboczu, organizacyjnie stanowi fenomen na skalę europejską. Organizatorzy stają na głowie żeby wszyscy biegacze tu przebywający wrócili do domu zadowoleni i wrócili do Dębna za rok i rok i rok... Maraton w Dębnie nie jest doskonały, jest wzorcem do którego inni mogą się tylko zbliżyć. Wzorzec w każdym aspekcie.

4. 23 Wrocław Maraton 24.04.2005r. Ilość ocen 50 ocena średnia 4,68
Zalety: Szybka trasa, dobrze funkcjonujące biuro zawodów, bogaty pakiet startowy, dodatkowa koszulka po biegu dla pierwszych 700 zawodników, piękne medale.
Wady: miejscami słabo oznaczona trasa, zamieszanie z wydawaniem posiłku przed biegiem, uboższy niż w latach poprzednich pakiet startowy.
Maraton z tradycjami, poprowadzony po trasie na 1 pętli. Trasa typowo miejska, bez znaczących trudności. Dobre miejsce na ustanawianie rekordów. Organizacja na wysokim poziomie, a wytknięte mankamenty w większości są wynikiem nieznajomości regulaminu. Medale gustowne będące częścią serii „zabytki Wrocławia”

5. 4 Maraton Rekreacyjny Jelcz – Laskowice 01.05.2005r ilość ocen 7 ocena średnia 4,71
Zalety: zaangażowanie organizatorów, piękny medal, wspaniała atmosfera
Wady: brak.
Lokalny maraton po uroczym mieście. 4 pętle sprawiają, że raczej nie grozi nam samotność na trasie. Biuro zawodów staropolską gościnność ma w motcie.

6. 4 Cracovia Maraton 07.05.2005r ilość ocen 55 średnia 2,4
Zalety: pakiet startowy, pasta party.
Wady: oznaczenie trasy, nieznajomość trasy przez sędziów, bałagan w biurze przy zapisach, bałagan na mecie.
W tym roku nie wyszło. Rozdzielenie mety od startu przy takiej frekwencji jest dużym wyzwaniem logistycznym i to logistyka głównie zaważyła na ocenie biegu. Drugim czynnikiem mającym bezpośredni wpływ na ocenę, jest sposób poprowadzenia trasy, który stanowił zagadkę dla sędziów i organizatorów. Biegacze pobiegli tam gdzie im wskazano. Średnia ocena to odzwierciedla. Bieg ma zadatki na wydarzenie ponadkrajowe i tego typu wypadki nie mogą się powtórzyć. Przy stale wzrastającej frekwencji żaden element nie może zostać potraktowany wg „potem się zobaczy”. Bo łaska biegaczy na pstrym koniu jeździ. Jedne z najładniejszych medali w Polsce

7. 23 Maraton Toruński 29.05.2005r ilość ocen 20 ocena średnia 4,00
Zalety: Atrakcyjna oprawa Pasta – Party,
Wady: Upał, regulaminowo rozstawione punkty z napojami czyli zbyt rzadko.
29 maja 2005r przez Polskę przetoczyła się niespotykana fala upałów. Biegacze walczyli ze swoimi słabościami, odwodnieniem oraz słońcem. Sam bieg raczej pozostał w tle.

8. 2mBank Maraton Łódź 29.05.2005r ilość ocen 25 ocena średnia 4,76
Zalety: Znacząca poprawa w stosunku do debiutu, dostosowanie się z punktami z napojami do panującego upału, dużo nagród losowanych, prawidłowo zabezpieczona trasa.
Wady: trasa prowadzi najbrzydszym fragmentem Łodzi 4 – krotnie, brak kibiców i dopingu.
Upał. Trasa przebiega najbrzydszym fragmentem Łodzi i do tego czterokrotnie, jednak jest pozbawiona większych trudności /200 bruku i znaczna ilość zakrętów/. Start i meta w jednym miejscu z dobrym zapleczem logistycznym.

9. 1 Maraton Rzeszowski 05.06.2005r ilość ocen 5 ocena średnia 4,8
Zalety: atrakcyjna, urozmaicona trasa, dobra organizacja;
Wady: brak oznaczenia trasy;
Debiutant. Solidnie zorganizowany z ciepłą atmosferą. Kolejny lokalny maraton z dobrym klimatem na mapie Polski.

10. 100 Maraton Wojtka Gruszczyńskiego Bełchatów 18.06.2005r. Ilość oc

en 31, średnia ocen 4,9
Zalety: korzystanie z najlepszych wzorców i owocne ich zaszczepienie w Bełchatowie;
Wady: brak koszulek dla spóźnialskich, bieg koleżeński.
Miał być maraton koleżeński, ale sukces sprowokował Wojtka i władze Bełchatowa do powtórzenia maratonu w latach następnych. Osoba Wojtka jest gwarancją, że wszystko będzie tak jak być powinno. Spektakularny debiut. Medal z Wojtkiem w komplecie.

11. 14 Maraton Ekologiczny Lębork 19.06.2005r ilość ocen 4 ocena średnia 4,00
Zalety: Atrakcyjna trasa, dobra organizacja.
Wady: Napoje podawane na trasie o wątpliwej jakości.
Mam osobisty sentyment do tego maratonu. Od lat utrzymuje dobry poziom organizacyjny. Maraton poprowadzony jest wśród naprawdę uroczych krajobrazów i biegnąc warto porozglądać się na boki. Ekologiczny jest nie tylko z nazwy. A nad tymi napojami faktycznie trzeba się zastanowić, bo jest to uwaga powtarzana od 3 lat.

12. 4 Cross Maraton T. Spychalskiego Toruń 02.07.2005r ilość ocen 4 ocena średnia 4,5.
Zalety: Atrakcyjna pofałdowana trasa, bieg rozegrany w koleżeńskiej atmosferze
Wady: bieg koleżeński.

13. 24 Maraton Juranda Szczytno 17.07.2005r ilość ocen 3 ocena średnia 3.
Zalety: ładne medale, festyn na mecie
Wady: niesłowność i ksenofobiczne wypowiedzi organizatorów, słaby poziom organizacyjny.
Lokalny maraton połączony z świętem miasta. Bez wodotrysków i nadmiernych ambicji. Od lat te same uwagi. Po prostu się odbywa.

14. 22 Maraton Ziemi Puckiej 30.07.2005r ilość ocen 8 ocena średnia 4,5.
Zalety: Wspaniała atmosfera lata na Bałtykiem, piękne medale, dobra organizacja, trudna trasa;
Wady: ruch samochodów na trasie, wątpliwy posiłek po biegu, trudna trasa.
Specyficzny i dość trudny maraton. Uczestnicy muszą mieć świadomość biegu przy otwartym ruchu drogowym wśród wypoczywających urlopowiczów. Trasa jest trudna i każdy, kto pierwszą połówkę przeszarżował w drugiej musi pocierpieć. Prawdziwe trudności zaczynają się od 22 km. Lokalny maraton o dobrej organizacji. Możliwość zabrania rodziny na wczasy przy okazji.

15. 11 Maraton Solidarności Trójmiasto 15.08.2005r. Ilość ocen 12 ocena średnia
Zalety: BRAK
Wady: bałagan, brak regulaminu dla zawodników, nie oznaczona trasa, słabe zabezpieczenie logistyczne na trasie i mecie.
Od lat słaba organizacja. Jednak trasa bez znaczących trudności, jednak w połowie sierpnia trzeba uważać na pogodę. Najbrzydsze medale w Polsce.

16. 27 Maraton Warszawski 18.09.2005r. Ilość ocen 55 ocena średnia 4,63.
Zalety: żywiołowy doping młodzieży, entuzjastyczna obsługa punktów odżywiania na trasie, współpraca organizatorów z mediami, zabezpieczenie logistyczne biegu, Peace markerzy trzymający równe tempo.
Wady: pasta party kończąca się po ciemku.
Niczym Feniks powstał z popiołu i w ciągu 2 lat wyrósł na nr 2 na maratońskiej mapie Polski. Bardzo dobrze zorganizowany, o czym świadczy ocena.

17. 17 Poznań Maraton 16.10.2005r ilość ocen 68 ocena średnia 4,70
Zalety: Największy maraton w Polsce i to bez rozgrywania równocześnie półmaratonu, zabezpieczenie logistyczne startu i mety, praca woluntariuszy,
Wady: udział rolkarzy w tym biegu zagraża zdrowiu, niewielkie zainteresowanie kibiców.
Nr 1 na maratońskiej mapie Polski od powstania. Poznańska solidność. Trasa średnio trudna, 2 pętle. Organizatorzy muszą coś zrobić z rolkarzami zanim stanie się tragedia.

18. 3 Kamus Maraton Toruń 22.10.2005r. Ilość ocen 9 ocena średnia 4,66
Zalety: kameralny bieg po trasie w kolorze jesieni, rywalizacja par małżeńskich.
Wady: brak.
Bieg zrobiony przez pasjonata dla pasjonatów. Zaczęło się niewinnie od 100 maratonu dyrektora i zrobiła się impreza cykliczna. Ciepła atmosfera i trasa leśna, będąca słodką alternatywą po asfaltowych gonitwach.

19. 2 Maraton Komandosa Lubliniec 19.11.2005r ilość ocen 14 ocena średnia 5.
Zalety: formuła biegu, dyplomy ze zdjęciem z trasy, urozmaicona trasa, zaplecze.
Wady: Brak.
Na maratońskiej mapie Polski maraton ekstremalny ze względu na złożoną formułę. Organizacyjnie doskonały. Najpiękniejsze dyplomy w Polsce /na świecie?/.

SPORTOWE ASPEKTY MARATONÓW W POLSCE
Poniżej przedstawiam tabelaryczne zestawienie wyników maratonów w Polsce w 2005r. Oraz wykresy osiąganych wyników. Świadomie pominąłem w wykresach wyniki zwycięzców. Moim zdaniem te są w większym stopniu uzależnione od puli nagród niż od warunków zewnętrznych /trasy, organizacji etc./.



*- Dystans około 41,5km w górach. Na kredyt zaliczyłem jako maraton. Może w przyszłym roku organizatorzy dodadzą 700m i będzie ok.
LEGENDA:
<3h – oznacza ilość zawodników, która pokonała dystans poniżej 3 godzin;
/% - wartość procentowa
Wynik 50%- wynik średni czyli wynik zawodnika z dokładnie środka stawki.



Cyfry na dole oznaczają lp. maratonu z tabeli.



Komentarze czytelników - brakskomentuj materiał



















 Ostatnio zalogowani
Januszz
09:27
Gapiński Łukasz
09:27
waldekstepien@wp.pl
09:27
marswi60
09:17
conditor
09:10
rdz86
08:58
runner
08:48
Romin
08:40
TomekSz
08:34
kamis
08:33
Jorgen P..
08:21
Admirał
08:19
Stonechip
08:12
jarecki112
07:51
platat
07:50
Admin
07:48
|    Redakcja     |     Reklama     |     Regulamin     |