Jestes
niezalogowany
ZALOGUJ

   

  WIZYTÓWKA  GALERIA [26]  PRZYJAC. [124]   BLOG   STARTY   KIBIC 
 
paulo
Pamiętnik internetowy
moja radość-bieganie

Paweł Kasierski
Urodzony: --------
Miejsce zamieszkania: Poznań
347 / 348


2021-12-29

Dostęp do
wpisu:

Publiczny
Na starcie i na mecie (czytano: 648 razy)

 

Zbliża się Nowy Rok. To moment na retrospekcję. To również dobra okazja na zaczęcie czegoś na nowo. Ciekawe, że wiele osób właśnie tak postrzega Nowy Rok – „może zacznę coś robić”, „może coś zmienię”, „może coś rzucę”, „a może zacznę biegać ?”

Dużo tych postanowień się rodzi w Nowym Roku. Nie wszystkie doczekają się szczęśliwego finału, ale chyba warto spróbować. Co wybrać ? Dla mnie najbliższe sercu było i chyba jest nadal bieganie. To od niego wszystko się zaczęło; większe szczęście, większy dystans do siebie i do świata, a i problemy znacznie mniejsze po bieganiu niż przed :) Fajnie, że nauka i medycyna też podobnie myślą jak wielu przeciętnych biegaczy, że ruch to zdrowie.

Podczas tegorocznego kongresu Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego opublikowano m.in., iż Polska jest na 3 miejscu od końca w Europie pod względem aktywności fizycznej. Nie fajnie. Wielu Profesorów po raz e…nty zauważyło i zaakcentowała bardzo mocno, że aktywność fizyczna jest lekiem, jest najtańszym antidotum na wiele chorób.

Wyobraźmy sobie, że do dyrektora koncernu farmaceutycznego przychodzi naukowiec i mówi, że ma lek, który zmniejsza śmiertelność sercowo-naczyniową o 30 procent. I jeszcze dodatkowo jest pozbawiony działań ubocznych i możliwy do zastosowania we wszystkich grupach wiekowych. Koncerny by się zabijały o taki lek, a każdy dyrektor placówki medycznej wydałby niemałe pieniądze.

A jak jest w życiu? Wszyscy lub prawie wszyscy wiemy. Koncerny nie są zainteresowane, bo by zbankrutowały, a lekarze zmęczeni leczeniem, nie mają siły na profilaktykę. Dlatego na co dzień mało się mówi, pisze o takim lekarstwie. A szkoda, bo, jak to nasze babcie mówiły: „w zdrowym ciele zdrowy duch” :)

Rekreacyjny sport to także poprawa nastroju, która związana jest z wydzielaniem endorfin. Z badań naukowych wynika, że aktywność fizyczna zmniejsza o 30 procent ryzyko depresji, a jak już przyjdzie, to ją świetnie leczy. To także zmniejszenie ryzyka niektórych chorób nowotworowych. Po prostu, po biegu – lepsze krążenie krwi, to także lepsza praca całego organizmu.

Pięknie to ujął pod już pod koniec XVI wieku dr Wojciech Oczko: „ruch jest w stanie zastąpić każdy lek, a wszystkie leki razem wzięte nie są wstanie zastąpić ruchu”. Żyjemy w czasach medycyny naprawczej, a przecież stara prawda mówi, że łatwiej zapobiegać, niż leczyć.

Czasami zaniedbujemy siebie. Pamiętam, jak kilka dekad temu na polskiej plaży panował nieustanny ruch. Wszyscy biegali, budowali zamki na piasku, grali w siatkówkę, puszczali latawce… Dzisiaj przeciętna rodzina najczęściej siedzi za parawanem trzymając w jednej ręce tablet, a w drugiej fastfooda. Coś na sumieniu też miałbym w tej materii.

Nowy Rok może niech będzie przynajmniej trochę zdrowszy, z dawką ruchu i miłymi spotkaniami na starcie i na mecie zawodów :)Blog moga komentować wszyscy zalogowani czytelnicy

Dodaj komentarz do wpisu


DamianSz (2021-12-31,10:36): Dobrze napisane. Szczęśliwego Nowego Roku.
paulo (2022-01-03,08:24): Damianie, Tobie również dobrego, zdrowego Nowego Roku. Ostatnio zalogowani
ExtremeWolfArtur
18:34
42.195
18:14
czewis3
17:36
Brytan65
17:36
entony52
17:35
eldorox
17:24
biegacz54
16:33
aniquo
16:03
kostekmar
15:56
PrzemDal
14:48
adamR
14:46
Januszz
14:44
runner
14:18
Admin
13:54
Andrea
13:32
ahawranek
12:39
|    Redakcja     |     Reklama     |     Regulamin     |