Katowice, 22 wrzesnia 2008, 08:26, 1615/74012Maciej Makuszewski
Kenijczyk Joel Komen zwycięzcą Półmaratonu 4energy w Katowicach

LINK 7: WYNIKI DRUŻYNOWE (PDF)
LINK 8: GALERIA ZDJĘĆ - 167 SZTUK
LINK 9: ARCHIWUM: KATOWICE

Na zdjęciu: Start półmaratonu 4energy (Maciej Makuszewski )

Tylko 7 stopni Celsjusza i mokre ulice miasta nie zniechęciły, aż 1320 biegaczy do wzięcia udziału w czwartym katowickim Półmaratonie 4energy. Największą imprezę lekkoatletyczną na Śląsku wygrał tradycyjnie Kenijczyk. Tym razem był to Joel Komen reprezentujący klub Zawisza Bydgoszcz.

Największą sensację biegu sprawił jednak Piotr Pałka z Katowic, który zajął drugie miejsce. Po zawodach przyznał, że... po raz pierwszy brał udział w biegu ulicznym. Katowiczanin wyprzedził jednego z faworytów biegu, czwartego na mecie Kenijczyka Nathana Soimo. W klasyfikacji kobiet najlepsza była Ukrainka Olena Burkowska. Bieg na 7 km wygrał Michał Kaczmarek z AZS AWF Kraków.

Równo o 10:00 rano zawodników wystartowała Irena Szewińska. Prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki doceniła organizację tegorocznego wydarzenia: - Impreza została naprawdę świetnie zorganizowana. Wszystko jest dopięte na ostatni guzik. Jest to na pewno jedna z lepiej zorganizowanych imprez biegowych w Polsce. Pogoda wbrew pozorom była bardzo dobra dla biegaczy. Nie było za zimno i dobrze, że nie padało – powiedziała Szewińska.

Zwycięzcą Półmaratonu 4energy 2008 został tradycyjnie Kenijczyk. Joel Komen zameldował się na mecie po 1 godzinie 6 minutach i 31 sekundach. Był bardzo zadowolony ze swojego wyniku: - Bieg był bardzo ciężki. Szczególnie trudno było na 3 okrążeniu. Przeszkadzała pogoda. Jestem niezmiernie szczęśliwy, że w trudnych warunkach udało mi się wygrać – powiedział Joel Komen. Komen jest już czwartym Kenijczykiem w historii, który wygrał katowicki półmaraton. W poprzednich edycjach zwyciężali: Richard Rotich (2005), Michael Koronei (2006) oraz Paul Ngetich (2007).

Sprawcą sensacji dnia był jednak katowiczanin Piotr Pałka z klubu KS Piętka Katowice. Pierwszy raz w swoim życiu wystartował on w biegu ulicznym i od razu udało mu się zająć drugie miejsce. Wyprzedził między innymi drugiego z Kenijczyków, faworyta biegu, Nathana Soimo. - Trzeba być gościnnym – skomentował z uśmiechem zwycięstwo Joela Komena, Piotr Pałka. – Tak naprawdę to nie wiem jak to wytrzymałem. Jak udało mi się być 2 na mecie. To mój pierwszy bieg uliczny w życiu. Jestem szczęśliwy – powiedział sprawca sensacji. Trzeci na mecie po przebiegnięciu 21 km i 97 metrów był Wiktor Starodupcev z Ukrainy, a czwarty Nathan Soimo, kolega Joela Komena z Zawiszy Bydgoszcz.

Ilustracje: Mirosław Dyk (2008)

Klasyfikację pań wygrała biegaczka z Ukrainy, Olena Burkowska z czasem 1 h 16 min. 35 sek. sekund. Na drugim miejscu uplasowała się Ewa Pająk-Brych z czasem 1 h 16 min. 52 sek. Polka wyprzedziła trzecią na mecie Ukrainkę Ilonę Barwanową.

Organizator półmaratonu, mimo złych warunków pogodowych był zadowolony z imprezy: - Jestem niezmiernie szczęśliwy, że udało nam się pobić rekord frekwencji z ubiegłego roku. Jako biegacz mam ogromny szacunek dla ludzi, którzy dzisiaj stanęli na starcie biegu. Mam nadzieję, że w jeszcze większym gronie spotkamy się za rok – powiedział po biegu Bohdan Witwicki, główny organizator Półmaratonu 4energy.

Tegorocznej edycji Półmaratonu 4energy towarzyszyła akcja charytatywna „Biegasz - pomagasz!”. Organizator akcji, Fundacja Fortis, przeznaczy 10 zł za każdego uczestnika biegów półmaratońskiego i biegu na 7 km na remont placówek Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Bytomiu i w Pszczynie. 1320 biegaczy na starcie, oznacza, że na remonty placówek zostanie przeznaczone 13 200 zł.

Półmaraton 4energy to bieg uliczny na dystansie 21 097 km. W Katowicach rozgrywany jest na pętli 7 km (trasa biegu posiada atest PZLA). Miejsce startu znajduje się na Al. Korfantego, natomiast meta – w samym centrum katowickiego „Spodka”. Podobnie jak rok temu, patronami honorowymi imprezy byli: Piotr Uszok, Prezydent Katowic oraz Polski Związek Lekkiej Atletyki. Sponsorem głównym biegu jest Fortis Bank Polska.

Oto końcowa, aktualna klasyfikacja najlepszych zawodników w Półmaratonie 4energy 2008: