Gdańsk, 08 wrzesnia 2008, 11:02, 1619/41154Grzegorz Pawelec

LINK 2: STARTOWAŁE¦? WYSTAW OCENĘ W RANKINGU
LINK 3: ZOBACZ MAPĘ UCZESTNIKÓW
LINK 4: ZOBACZ WYNIKI BIEGU
LINK 5: ARCHIWUM: GDAńSK

Na zdjęciu: Piotr Pytlewski (Grzegorz Pawelec)

Tuż przed południem, w sobotę 6 wrze¶nia na metę 46. Biegu Westerplatte wbiegł pierwszy zawodnik. Trzydzie¶ci minut wcze¶niej biegacze w międzynarodowej obsadzie ruszyli spod grobu mjr. Sucharskiego na Westerplatte i pobiegli 10-kilometrow± tras±.

W tym roku po raz pierwszy meta biegu ustawiona została na Długim Targu w pobliżu Studni Neptuna.

Po starcie na czoło biegu wysforowali się Julius Lagay, Nikolaj Rybinin, Marcin Chabowski, Adam Dobrzyński i Piotr Pobłocki. Tempo narzucał Kenijczyk, ale pozostali zawodnicy czołowej grupy utrzymywali dystans.W okolicy półmetka na około kilkana¶cie metrów zwiększyli przewagę Lagay, Chabowski oraz Rybinin.

Emocje zwi±zane z rywalizacj± w czołówce zwiększyły się na Starówce, gdzie Marcin Chabowski (KS Wejher Wejherowo) wyprzedził czarnoskórego rywala i jako pierwszy min±ł linię mety z czasem 30:43,35. Za zwycięstwo zainkasował 2000 zł, a dodatkowo w jego ręce powędrował voucher na weekendowy pobyt w hotelu Holiday Inn w Gdańsku.

Ilustracje: Grzegorz Pawelec (2008)

Była to nagroda za nowy rekord nowej trasy. Kenijczyk był chyba lekko zdezorientowany po ujrzeniu mety, jednak do końca wy¶cigu pozostało jeszcze kilkaset metrów uliczkami Starego Miasta. Wybity z rytmu oddał jeszcze dwie pozycje.

Drugi linię mety przekroczył Rosjanin Rybinin (Dinamo Shroslabli) - 30:56,60, a trzeci przybiegł Adam Dobrzyński (LKS Puck)- 30:04,70. W biegu głównym kobiet najlepiej finiszowała Anastasiya Padalinskaya (Dinamo-Minsk)- 34:23:15. Za zwycięstwo odebrała czek na 1500 zł. Pięć sekund za ni± finiszowała Katarzyna Kowalska (LKS VECTRA Włocławek) 34:28,70. Trzecie miejsce zajęła Maria Maj-Roksz (AMD-NTT System)- 35:57,30. W kategorii wózkarzy mężczyzn tryumfował Bogdan Król (IKS ,,SMOK" LOTOS ORNETA), za¶ w¶ród kobiet Monika Pudlis (IKS ,,SMOK" LOTOS ORNETA).

Nagrody dla najlepszych zawodniczek i zawodników poszczególnych kategorii wręczali m.in. Złoty medalista z Pekinu Adam Korol, inicjator biegu red. Jerzy Gebert oraz dyrektor MOSiR w Gdańsku Leszek Paszkowski.